Izabrana nova Evropska komisija! Ove dve političarke preuzimaju funkcije važne za Srbiju!
Podeli vest
Evropski parlament odobrio je danas novu Evropsku komisiju na čelu sa Ursulom fon der Lajen, u okviru koje će funkciju komesarke za proširenje obavljati Marta Kos iz Slovenije, dok će visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku biti Kaja Kalas iz Estonije.
Za novu Komisiju glasalo je 370 od 688 prisutnih poslanika, 282 je bilo protiv, a 36 je bilo uzdržano.
Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj izjavio je danas da će sudbina Ukrajine odrediti sudbinu Evropske unije i upozorio da bi EU, ako bi ruski predsednik Vladimir Putin bio uspešan u Ukrajini, platila veoma visoku cenu, mnogo veću od bilo koje vrste vojne podrške koju danas može da pruži toj zemlji.
Pobeda proruske stranke Gruzijski san na izborima u Gruzuji mogla bi iz temelja da promeni Kavkaz i ponovo ga vrati pod kontrolu Moskve!
28.10.2024
17:25
Komisiji je bila potrebna većina datih glasova da bi bila potvrđena, a očekuje se da će nova Komisija preuzeti dužnost 1. decembra.
Uoči glasanja Fon der Lajen je predstavila program i sastav nove Komisije, koja će imati 27 članova, uključujući Fon der Lajen kao njenu predsednicu i šest izvršnih potpredsednika, od kojih su četiri žene.
Funkcije izvršnih potpredsednika obavljaće Kaja Kalas iz Estonije, koja će biti i visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku, dok će Tereza Ribera iz Španije biti odgovorna za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju, Roksana Minzatu iz Rumunije za ljude, veštine i pripremljenost, a Hena Virkunen iz Finske za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju.
Poseta mađarskog premijera Gruziji odvija se u okviru bilateralnih odnosa, on nije bio određen da predstavlja EU, rekla je na brifingu u Briselu predstavnica spoljnopolitičke službe EU Nabila Masrali.
Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili izjavila je ne da ne priznaje rezultate glasanja na izborima, da je ta zemlja "žrtva ruske specijalne operacije", kao i da niko ne može da joj oduzme "evropsku budućnost".
27.10.2024
21:30
Foto: Tanjug AP
Stefan Sežurne iz Francuske biće izvršni potpredsednnik zadužen za prosperitet i industrijsku strategiju, a Rafaele Fito iz Italije biće izvršni potpredsednik za koheziju i refome.
Među ostalih 20 članova nove Komisije su Marta Kos iz Slovenije, koja će biti nova komesarka za proširenje, dok će dosadašnji komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varhelji iz Mađarske biti komesar za zdravlje i dobrobit životinja.
Maroš Ševčovič iz Slovačke biće komesar za trgovinu i ekonomsku bezbednost, kao i komesar za međuinstitucionalne odnose i transparentnost, Glen Mikalef sa Malte biće komeesar za međugeneracijsku pravednost, kulturu, omladinu i sport, Kristof Hensen iz Luksemburga biće komesar za poljoprivredu i hranu, a Apostolos Cicikoskostas iz Grčke komesar za održivi transport i turizam.
Foto: Tanjug AP
Majkl Mekgret iz Irske preuzeće dužnost komesara za demokratiju, pravdu i vladavinu prava, Dan Jergenson iz Danske komeesara za energiju i stanovanje, Džesika Rosval iz Švedske komesarke za životnu sredinu, otpornost u sektoru vode i konkurentnu cirkularnu ekonomiju, a Ekaterina Zaharijeva iz Bugarske komesarke za startapove, istraživanje i inovacije.
Dubravka Šuica iz Hrvatske biće komesarka za Mediteran, a Magnus Bruner iz Austrije komesar za unutrašnja pitanja i migracije.
Belgijanka Ađa Labib biće komesarka za pripravnost, upravljanje krizama i jednakost, Kipranin Kostas Kadis komesar za ribarstvo i okeane, Portugalka Marija Luis Albugerke komesarka za finansijske usluge i uniju štedenje i investicija, Čeh Jozef Sikela biće komesar za međunarodna partnerstva, a Litvanac Andrijus Kubilijus komesar za odbranu i kosmos.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj izjavio je danas da će sudbina Ukrajine odrediti sudbinu Evropske unije i upozorio da bi EU, ako bi ruski predsednik Vladimir Putin bio uspešan u Ukrajini, platila veoma visoku cenu, mnogo veću od bilo koje vrste vojne podrške koju danas može da pruži toj zemlji.
Sramna scena zabeležena je u Zemunu, gde je jedna starija sugrađanka morala peške da se probija kroz gužvu, budući da saobraćaj nije funkcionisao na mestu gde su se blokaderi okupili.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Favorizovanje Albanije u procesu proširenja EU je potpuno neprihvatljivo, kaže šef poslaničke grupe Slobodarske stranke Austrije (FPO) u bečkom parlamentu Maksimilijan Kraus i ukazao da EU na Srbiju vrši pritisak jer ne želi da se priključi "ludilu sankcija".
Napadi na sve koji podržavaju aktuelnu politiku, napredak Srbije, rad institucija, nastavak školovanja đaka i studenata i prestanak svih blokada nastavljaju se, jer oni, kao tzv. "ćaciji", predstavljaju suprotnost "blokaderima".
U Šidu se održava veliki skup građana protiv blokada gde se trenutno nalazi preko dve hiljade ljudi ali taj broj se konstantno povećava, dok je sa druge strane okupljeno jedva 100 aktivista blokaderskog pokreta koji se razilaze i broj se vidno smanjuje.
Tajno novinarsko udruženje Informera uspelo je da uđe u trag i lažnom revolucionaru Aleksandru Jovanoviću Ćuti koga smo uhvatili na jednom protestu, gde je samozadovoljno pozirao pred TV kamerama.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Na društvenim mrežama osvanula je objava korisnika koji je upozorio potrošače na Glovo, jer mu je nakon porudžbine novac sa računa skinut čak tri puta, iako je trebalo samo jednom.
Na društvenim mrežama osvanula je objava Srbina iz Amerike, koji se po povratku u domovinu začudio zašto su kafići u Srbiji gotovo stalno puni uprkos uobičajenom radnom vremenu.
Paralelno parkiranje često se opisuje kao "noćna mora" za vozače svih godina i raznih iskustva, međutim, mnogi ne znaju da postoje određeni trikovi koji mogu učiniti ovakvo parkiranje vozila vrlo jednostavnim!
Nenad K. (30) koji je pogođen sa više hitaca u restoranu "Durmitor" na Novom Beogradu prebačen je sa teškim povredama u operacionu salu u Urgentnom centru!
U Beogradu su večeras uhapšeni Vladimir Ulama (32) i Igor Tomašević (28), članovi visokorizične organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore "škaljarci" za kojima je NCB Interpola Podgorica raspisao međunarodne poternice, saopštila je Uprava policije.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Iako kalendarska zima još nije stigla, dani su već izuzetno hladni, što osećaju i naši kućni ljubimci, uprkos svom krznu, a stručnjaci su posebno izdvojili pet rasa.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Ako tražite jednostavnu, ukusnu i posnu torta koja se ne peče, onda je posna pesak torta idealan izbor. Kombinacija namirnica dovešće vas do najboljeg užitka posle kog će svako tražiti parče više.
Dani kada ste morali da pitate za šifru ili tražite papirić zalepljen na ruteru polako odlaze u prošlost. Zahvaljujući savremenim opcijama povezivanja, sada možete pristupiti WiFi mreži bez ikakvog kucanja lozinke.
Pravila drugog kruga "Zvezda Granda" razlikuju se od onih u prvom, a voditelj Voja Nedeljković objasnio je koncept koji će važiti u narednim emisijama.
Pevačica Suzana Jovanović otkrila je za Informer da će se Lepa Brena pojaviti u dokumentarnom filmu o pokojnom kreativnom direktoru Granda Saši Popoviću.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar