• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

14.12.2024

20:00

Ovo su četiri scenarija za kraj rata u Ukrajini! Ako se desi četvrti, neka nam je Bog u pomoći!

Shutterstock

Vesti

Ovo su četiri scenarija za kraj rata u Ukrajini! Ako se desi četvrti, neka nam je Bog u pomoći!

Podeli vest

Posle skoro tri godine teških bitaka i masovnih udara, rat punih razmera u Ukrajini pokazuje znake ubrzanja ka onome što bi moglo da bude njegov konačni čin, bar za sada.

Tokom leta i jeseni 2024. godine, situacija na bojnom polju se značajno pogoršala za Kijev, pošto je Rusija počela da zauzima teritoriju bržim tempom od prvih meseci invazije u punom obimu.

Upečatljiva pobeda na američkim predsedničkim izborima bivšeg predsednika Donalda Trampa, koji je otvoreno kritikovao američku vojnu i finansijsku pomoć Ukrajini i čiji je najuži krug širio antiukrajinske narative o ratu, dovela je sposobnost Ukrajine da zaustavi Rusiju u ozbiljnu sumnju.

U međuvremenu, novi predsednik SAD je i pored toga više puta tvrdio da može brzo da okonča rat nakon svoje inauguracije u januaru. Imajući u vidu spori neuspeh trenutne politike Zapada da podrži Ukrajinu dovoljno da jednostavno preživi umesto da pobedi u ratu na iscrpljivanje Rusije, mnogi Ukrajinci, od zvaničnika do vojnika i civila, izrazili su tihu nadu da bi Tramp mogao da postane tvrd u odnosu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u nastojanju da zaustavi napredovanje Rusije.

Kroz ovu prizmu, mogući scenariji okončanja rata brzo su se podelili na četiri široke opcije.

Scenario 1: Mir sa zamrznutim linijama i bezbedna Ukrajina

Najpozitivniji scenario za okončanje rata za Kijev: postizanje mira izgrađenog na čvrstim zaštitnim mehanizmima protiv ponovnog napada, čak i bez cele njegove teritorije, za sada. U svom Planu pobede koji je predstavljen svetskim liderima u oktobru, Zelenski je govorio o pozivu u NATO i postavljanju raketa dugog dometa u Ukrajini kao odvraćanju.

Foto: Tanjug AP

 

Gotovo sigurno, evropske nacije će morati da prednjače, verovatno tako što će na sopstvenu inicijativu pokrenuti neborbene čizme i generalno integrisati slobodnu Ukrajinu u evropsku bezbednosnu arhitekturu. Glavno pitanje je zašto bi Rusija pristala da stane na bojnom polju pod takvim uslovima.

Scenario 2: Prekid vatre sa zamrznutim linijama, bez bezbedne Ukrajine

Scenario 2 obuhvata prekid aktivnih neprijateljstava bez ozbiljnih odredbi koje bi dale čvrstu kočnicu za ponovni rusku napad na Ukrajinu. Rezultat rasejanog, podeljenog Zapada koji jednostavno želi da se borbe zaustave, a da ne izgubi previše obraza, i rukovodstva Kremlja koje bi moglo biti spremno da udovolji.

Foto: Tanjug AP

 

Varijante ovog mirovnog plana mogle bi da imaju sličnosti sa sporazumima iz Minska, sa nenaoružanim međunarodnim posmatračima i pravilima o teškom naoružanju, a takođe bi mogle uključivati i odustajanje od NATO težnji Ukrajine da bi se sačuvao obraz Kremlja kratkoročno. Suprotno tome, sa otežanim pozicijama i zabrinutošću i Zelenskog i Putina da bi potpisivanje bilo kakvog mirovnog sporazuma projektovalo slabost, scenario 2 takođe ne bi mogao da ide dalje od klimavog prekida vatre. Na kraju će se očekivati ponovljena invazija; Kijev i Evropa će morati da se utrkuju da se pripreme.

Scenario 3: Očajni, ugroženi mir

Ukrajina se nalazi u brzom pogoršanju položaja na bojnom polju, bez dovoljno čvrste podrške SAD ili Evrope da bi čak obezbedila zamrzavanje linija fronta. U očajničkom pokušaju da spreči potpuni poraz, Kijev traži mir. Držeći svu vlast, Moskva može da postavi skoro sve uslove koje smatra prikladnim kao cenu za zaustavljanje svog napredovanja na bojnom polju. To bi moglo uključivati ograničenja veličine vojske i naoružanja, davanje statusa ruskog jezika kao suzvaničnog ili druge ustavne promjene koje su osmišljene da trajno potkopaju ukrajinski suverenitet i demokratiju.

Foto: Tanjug/AP

 

Ako Moskva odluči da ide dalje, mogla bi da zahteva težu kapitulaciju u vidu priznavanja i predaje preostale teritorije pod kontrolom Ukrajine u četiri regiona koje je Rusija nedavno anektirala, uključujući Zaporožje i Herson. Takvi teritorijalni ustupci su potpuno nezamislivi za Ukrajinu, ali mogu se pojaviti ako bukvalno ne bude druge čvrste barijere ili poluge koja bi sprečila Rusiju da uzme onoliki deo Ukrajine koliko želi.

Scenario 4: Nema mira, Rusija ne staje

I SAD i Evropa ne uspevaju da dođu do ubedljivog odgovora na pitanje "Zašto bi Rusija stala?"

Pomoć je nedovoljna da zaustavi Moskvu na bojnom polju, a kriza ljudstva otvara šire rupe u odbrani Ukrajine koje i dalje koriste ruske snage. Trampova administracija iznosi različite mirovne planove Putinu, koristeći i šargarepu i štap, ali Moskva jednostavno odlučuje da nastavi, ne osećajući jak otpor.

Foto: Reuters/telegram

 

Evropa ne uspeva da prikupi hrabar odgovor van granica sporazuma Tramp-Putin-Zelenski. Kijev ili odbija da tuži za mir koji bi mogao da dovede do scenarija 3 ili pokušava da to uradi, ali ga Moskva odbija.

Potencijal za otvaranje novih frontova duž severne granice. Novi talas miliona izbeglica kreće ka Evropi. Kijev postaje slab i nestabilan na ivici vojnog poraza. Krajnji rezultat rata zavisi od maksimalnih teritorijalnih ciljeva Rusije u Ukrajini.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set