Ilon Mask je odigrao ključnu ulogu u pomoći Donaldu Trampu tokom predizborne kampanje, pružajući podršku koja je značajno doprinela njegovoj pobedi na izborima, ističući slobodu govora koja je Ameriku očigledno "kupila".
Više puta u javnosti Tramp je isticao koliko mu podrška najbogatijeg čoveka na svetu znači.
„On je veliki džentlmen, on je sačuvao slobodu govora", rekao je Tramp.
Foto: Tanjug AP
Događaj se održavao na istom mestu u Pensilvaniji, gde je skoro tri meseca ranije naoružani muškarac pokušao da ubije Trampa.
Ova objava bila je još jedan trenutak u političkoj evoluciji Ilona Maska.
Njegove izjave koje podržavaju slobodu govora pomažu da se objasni promena njegovih političkih stavova.
Od električnih automobila do druptvene mreže Iks
Poslovi sa električnim automobilima, svemirskim putovanjima i satelitskim internetom učinili su ga poznatim i najbogatijim čovekom na svetu, ali bilo je teže utvrditi njegove poglede na politiku.
Novinari koji su pomno pratili njegovu karijeru kažu da su stavovi Ilona Maska počeli da se menjaju tokom pandemije kovida-19 i Bajdenove administracije.
Foto: Shuterstock
Na početku pandemije dovodio je u pitanje ozbiljnost korona virusa i bio je veoma kritičan prema ograničenjima i zatvaranju, koje je u aprilu 2020. godine nazvao „fašističkim".
Otprilike u to vreme, jedno od njegove dece je počelo postupak promene pola, čemu se, kako je kasnije rekao, protivio.
Optužio je platforme društvenih mreža, kao što je Tviter, da favorizuju političku levicu.
U martu 2022. godine, iz prepiske Maska i njegove bivše supruge vidi se da je oboje razbesnela odluka Tvitera da suspenduje satirični sajt koji naginje desnici.
Sloboda govora
Kuda je upitan zašto mu je bilo toliko važno da kupi Tviter, govorio je o značaju slobode govora „za zdravu demokratiju" i potrebi za stvaranjem javnog prostora na internetu gde svi mogu slobodno da govore i vode raspravu.
Foto: Reuters
U ime njegove verzije slobode govora, sprovedene su velike promene, među kojima i masivna otpuštanja.
Vratio je suspendovane naloge mnogih, među kojima i teoretičara zavere Aleksa Džonsa i Donalda Trampa, što je zadovoljilo neke republikance.
U osnovi, sloboda govora je moralno pravo da se izrazimo i da čujemo mišljenje drugih.
Često pravo na slobodu štiti druge ljude, pa su recimo širenje govora mržnje i podsticanje na nasilje krivična dela.
Podrška Trampu, mržnja demokratama
Do početka predsedničke kampanje u SAD-u 2024. godine, Ilon Mask je već objavio da više ne podržava Demokratsku stranku, a Trampa je zvanično podržao u objavi na Iksu u julu.
Foto: EPA
Potpuno se angažovao u kampanji, kaže Kejt Konger, a ponekad je objave postavljao skoro na skoro nekoliko sati, često ili u znak podrške Donaldu Trampu ili napadajući Kamalu Haris.
Mask je ponavljao nedokazane tvrdnje Donalda Trampa o izbornoj prevari i nedokazane tvrdnje da su demokrate masovno davale državljanstvo imigrantima da bi dobili pravo glasa.
Jedna od tema, o kojoj se danas često izjašnjava, bila je sloboda govora.
„Ovo nisu obični izbori.".
„Druga strana želi da vam oduzme slobodu govora", rekao je Mask na Trampovom predizbornom skupu, mesec dana pre nego što su Amerikanci izašli na birališta.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, izjavio je da nakon završetka hibridnog rata Zapada protiv Rusije, Evropa treba da bude kažnjena, Ameriku treba ignorisati, a „slabim zemljama“ oprostiti
Rusko Ministarstvo odbrane redovno objavljuje procene broja stranih plaćenika i njihovih gubitaka u Ukrajini, uključujući i podatke o zemljama iz kojih dolaze.
Proteklih godina ruski predsednik Vladimir Putin nije slao novogodišnju čestitku Sjedinjenim Američkim Državama jer je zemlja neprijateljska, rekao je sekretar za štampu ruskog lidera Dmitrij Peskov, prenose RIA novosti.
Predsednik SAD Donald Tramp će podržati zakon o "oštrim" sankcijama protiv Rusije isključivo pod uslovom da taj dokument obuhvati i restrikcije protiv Irana.
Prema pisanju Blumberga, glavni cilj samita NATO u Ankari nije bila rasprava o pitanjima kolektivne odbrane, već nastojanje saveznika da obezbede da američki predsednik Donald Tramp ostane privržen Alijansi.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp razmatra mogućnost proširenja vojnih udara na Iran, uključujući napade na nuklearna postrojenja i drugu stratešku infrastrukturu.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izazvao je pažnju javnosti nakon što se uporedio sa ruskim revolucionarom Vladimirom Lenjinom i izjavio da bi bio "najveći komunista".
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi SAD mogle da "preuzmu ostrvo Harg", jedno od najvažnijih iranskih energetskih čvorišta.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da očekuje da će se krajem septembra sastati sa predsednikom Kine Si Đinpingom u Vašingtonu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, izjavio je da nakon završetka hibridnog rata Zapada protiv Rusije, Evropa treba da bude kažnjena, Ameriku treba ignorisati, a „slabim zemljama“ oprostiti
Pripadnici jurišnog puka „Skala“ Oružanih snaga Ukrajine (OSU) zarobljeni su tokom pokušaja da prodru dublje u Konstantinovku, postave ukrajinsku zastavu i snime propagandni video kao navodni dokaz da Kijev i dalje kontroliše grad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastavio je tradiciju da na kraju sedmice sumira najvažnije aktivnosti i događaje, a ovoga puta građanima se obratio putem Instagrama, gde je objavio video sa pregledom protekle nedelje.
Na tajkunskim televizijama N1 i Nova S emitovane su nove brutalne laži i izmišljotine! Dok iz dana u dan pokušavaju da narodu podvale laži o navodnom korišćenju zvučnog topa prizor iz njihovih emisija postaje sve tragičniji.
Dok su neki pokušavali u prethodnom periodu da sruše Srbiju, narod je čuvao i odbranio svoju zemlju! Pozivam vas da opet date podršku SNS na izborima kako bi se zauvek završila priča o rušenju Srbije!
Skandalozna i profašistička odluka suda u Splitu ponovo je dokazala ono što cela Srbija već odavno zna - ustaštvo je postalo zvanična politika i ponos današnje Hrvatske. Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta oštro je reagovao nakon vesti da su neoustaša Marko Skejo i trinaest pripadnika zloglasnog HOS-a sramno oslobođeni svake odgovornosti.
U Svrljigu je danas održan veliki i pobednički sabor Srpske napredne stranke pod sloganom "Srbija pobeđuje", kojem je prisustvovao veliki broj vernih simpatizera, članova i građana ovog kraja.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
U Srbiji se danas na severu zemlje očekuje pretežno sunčano vreme, dok će u ostalim krajevima biti promenljivo oblačno vreme, mestimično s kišom, kratkotrajnim pljuskovima i grmljavinom. Najniža temperatura kretaće se do 22 stepena, a najviša do 33.
Snažno nevreme praćeno nezapamćenim gradom i orkanskim vetrom pogodilo je danas u poslepodnevnim satima delove južne i zapadne Srbije, ostavljajući iza sebe potop i ozbiljnu materijalnu štetu.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se jutros oko 5.45 časova na surčinskom putu, u smeru ka Aerodromu "Nikola Tesla", kada je kombi sleteo s kolovoza, rečeno je u Hitnoj pomoći.
M. K. (21) uhapšen je zbog sumnje da je 9. jula u Beogradu, na Trgu republike, zajedno sa V. S. (21) naneo maloletniku (16) iz Ujedinjenih Arapskih Emirata tešku telesnu povredu, a to mu drugo prebijanje stranca na istom mestu.
Srpski državljanin Dušan Peričić (41), koji je početkom juna uhapšen na aerodromu u Amsterdamu dok je pokušavao da pobegne u Srbiju, zvanično je izručen Sjedinjenim Američkim Državama.
G.M. (60) koji je povređen u saobraćajnoj nesreći koja se danas oko 17.30 časova dogodila u selu Visoka kod Kuršumlije, zbog stanja u kojem je dovežen, preminuo je u Opštoj bolnici Prokuplje.
Britansko tužilaštvo saopštilo je da traži izručenje braće Tejt zbog optužbi da su između 2010. i 2017. godine silovali žene i učestvovali u trgovini ljudima radi seksualne eksploatacije.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
Odluka jedne putnice da tokom avionskog leta pojede domaću pečenu piletinu izazvala je veliku raspravu na internetu o pravilima ponašanja u avionu i granici između lične slobode i obzira prema drugim putnicima.
Često možemo čuti savet da je potrebno popiti osam čaša vode dnevno ili da količinu vode treba računati prema telesnoj težini. Nutricionisti su sada otkrili koja je prava formula.
Pravilno pranje borovnica važno je za očuvanje zdravlja i bezbednosti pri konzumiranju. Saznajte najefikasnije načine da ih očistite i uklonite ostatke pesticida, nečistoće i potencijalno štetne bakterije.
Blage opekotine od sunca najčešće se prepoznaju po crvenilu, osećaju toplote i osetljivosti kože. Iako postoji mnogo preparata namenjenih njihovom ublažavanju, pažnju je privukao kućni trik – korišćenje pene za brijanje.
Bivša rijalitija učesnica Ena Čolić, koja je već skoro dve godine u skladnoj vezi sa Jovanom Pejićem Pejom, otvoreno je progovorila o svom odnosu sa njegovom majkom, Zlatom Petrović.
Pevačica Mina Kostić i njen partner Mane Ćuruvija Kasper prošetali su Zemunskim kejom, a romantične trenutke podelili su i sa pratiocima na društvenim mrežama.
Posle istorijskog uspeha kakav domaća muzička scena ne pamti, Milanče Radosavljević obratiće se svojoj publici u ponedeljak od 20 časova u specijalnom Instagram Live uključenju koje će biti emitovano na profilu @goran_jovanovic_official.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.