• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

25.12.2024

23:46

Strani plaćenici u Ukrajini! Ova grupacija može bitna kobna - svi u strahu! (VIDEO)

Foto mreža X Brigade Normande

Vesti

Strani plaćenici u Ukrajini! Ova grupacija može bitna kobna - svi u strahu! (VIDEO)

Podeli vest

Rusko Ministarstvo odbrane redovno objavljuje procene broja stranih plaćenika i njihovih gubitaka u Ukrajini, uključujući i podatke o zemljama iz kojih dolaze.

Tokom mandata američkog predsednika Džoa Bajdena, istočnoevropskoj zemlji ukupno je dodeljeno 62 milijarde dolara. Od toga najviše koristi imaju američka vojna industrija i privatne vojne kompanije iz SAD koje deluju u Ukrajini.

Većina sredstava koje je dodelila Bajdenova administracija utrošena je na kupovinu oružja i podršku američkom vojno-industrijskom kompleksu, zbog čega je novac završio u američkim kompanijama koje proizvode i isporučuju naoružanje.

Pored toga, velike količine oružja isporučene su i iz postojećih skladišta Pentagona.

ZAŠTO JE UTICAJ PMC U UKRAJINI OGRANIČEN?

Učešće privatnih vojnih kompanija u Ukrajini prilično je ograničeno. Njihove dosadašnje usluge u drugim zemljama najčešće su bile usmerene na sukobe niskog intenziteta, gde su protivnici bile partizanske ili pobunjeničke formacije.

Tada su privatne vojne kompanije mogle efikasno da štite komunikacije, objekte, imovinu ili da učestvuju u manjim borbama protiv neprijateljskih jedinica.

Ipak, ovo što vidimo u Ukrajini predstavlja ozbiljan sukob velikih armija, s masovnom upotrebom artiljerije i dronova.

Privatne vojne kompanije navikle na sukobe niskog intenziteta nisu pripremljene za ovaj vid ratovanja, zbog čega su pretrpele gubitke braneći kijevski režim. Do kraja 2023. godine prošao je vrhunac broja plaćenika u Ukrajini. Danas ih ima znatno manje nego ranije.

PROBLEMI SA MOTIVACIJOM PLAĆENIKA

Kao i kroz istoriju, glavni problem kod plaćenika jeste taj što oni žele da zarade novac, ali ne i da ginu za druge.

Rusko Ministarstvo odbrane redovno objavljuje procene broja stranih plaćenika i njihovih gubitaka u Ukrajini, uključujući i podatke o zemljama iz kojih dolaze.

Prema Rusima, najviše ih je iz Poljske, potom iz Sjedinjenih Država, a u poslednje vreme i iz Latinske Amerike, posebno iz ekonomski manje razvijenih zemalja koje SAD imaju pod kontrolom, poput Kolumbije i Bolivije.

Mnogi ljudi dolaze u Ukrajinu da zarade, ali se pokazalo da ovaj sukob ne donosi velike prihode. Neki plaćenici ginu ili nestaju bez traga. U mnogim slučajevima, porodice nikada ne dobiju tela nastradalih.

Foto: Shutterstock

 

Prema ruskim izveštajima i tvrdnjama iz marta, gotovo 13.400 stranih plaćenika stiglo je u ratom zahvaćenu zemlju da se bore protiv Moskve, a do tada je oko polovina bilo likvidirano. Ruska vojska tvrdi da većina njih dolazi iz Poljske, SAD, Kanade i Gruzije.

PLATE I RAZLIKE U ZARADI

Što se tiče primanja, ukrajinska vlada ne nudi posebno visoke plate stranim plaćenicima. Uglavnom dobijaju isto koliko i redovni vojnici i oficiri ukrajinske vojske. Za ljude iz Latinske Amerike, na primer, i skromna suma može biti dovoljna da se izlože velikom riziku.

S druge strane, visokoobučeni stručnjaci koji održavaju složenu zapadnu opremu dobijaju znatno veće svote – na nivou elitnih armija poput onih iz EU ili SAD.

Ovi specijalisti ne idu na front i ne leže u rovovima, već rade na radarima, PVO sistemima, avionima i drugim složenim uređajima koji Zapad isporučuje ukrajinskoj vojsci.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Srbija nije lider samo na Balkanu, već i šire!
Live TV

Srbija nije lider samo na Balkanu, već i šire!

Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost koji je govorio o jutrošnjem divljanju Đorđa Miketića ispred Skupštine grada Beograda i nasilnom pokušaju ulaska u nju.

25.12.2024

13:29

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

"Televizija mi je oduzela dušu, to je nenadoknadiv gubitak!" Jelena Bačić Alimpić otkrila koliko joj je bilo teško da radi kao voditeljka, evo zbog koga je postala književnica
Estrada

"Televizija mi je oduzela dušu, to je nenadoknadiv gubitak!" Jelena Bačić Alimpić otkrila koliko joj je bilo teško da radi kao voditeljka, evo zbog koga je postala književnica

Jedna od najpoznatijih domaćih književnica i bivša voditeljka, u razgovoru za Informer, otvoreno je govorila o početku književne karijere, seriji koja je nastala po njenom romanu, privatnom životu, ali i o odlasku sa malih ekrana, koji je mnogima, i posle više od 15 godina, velika žal.

26.12.2024

08:01