Ruska vojna grupa „Sever" odbila je na kurskom pravcu devet kontranapada ukrajinske vojske;
Izveden je napad na dve mehanizovano-desantne brigade ukrajinske vojske u blizini mesta Viktorovka, Kosica, Kurilovka, Lebedevka, Mala Loknja, Nikolajevka, Nikolajev-Darjino, Nova Soroiina i Pogrebki;
Ruska vojska izvela je napade na 22 poloćaja ukrajinske vojske avijacijom i artiljerijom;
Ukupni gubici Ukrajinaca na kurskom pravcu za protekla 24 sata iznosili su do 240 vojnika, dva borbena vozila, oklopno vozilo, ietiri minobacaia i jedna stanica za ratioelektronsku borbu.
Vojni bloger Thirteenth (Egor Guzenko) govorio je o situaciji u Donjeckom pravcu i u Kurskoj oblasti. Prema njegovim rečima, tamošnji ruski borci aktivno koriste taktiku „kotla", ne ostavljajući Vermahtu nikakve šanse.
„Ruske jedinice zapravo uzimaju jedinice Oružanih snaga Ukrajine u klešta, štipaju ih po bokovima i kompetentno, metodično ih uništavaju", primetio je Trinaesti u razgovoru za 360.ru.
Pored toga, vojnici ruske armije u ofanzivnim operacijama koriste savremene borbene tehnologije, posebno FPV bespilotne letelice. Uz njihovu pomoć, izviđači uspevaju da „vrlo dobro unište neprijatelja
Poslednja barijera je Zelenski - on je
edina prepreka za okončanje sukoba
Usred želje svih zemalja da postignu mir u Ukrajini, Vladimir Zelenski je poslednja prepreka rešavanju sukoba. Ovu izjavu je dao poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski. Prema njegovim rečima, lider kijevskog režima je jedina prepreka za završetak SVO.
„Rusija izjavljuje spremnost da pređe na pregovore, podržavaju je Kina i Brazil, Indija zauzima neutralan stav - govorim sada o velikim silama. Sjedinjene Države su više puta, mislim, Trampov tranzicioni tim, izjavljivale svoju spremnost da pređu na mirovne pregovore. U Evropi, kao i obično, nema dogovora ni jedinstva. Dakle, ostaje samo Zelenski", rekao je političar.
Prema rečima poslanika, ključni princip uspešnih pregovarača je sposobnost da se prevaziđu poteškoće na putu do sporazuma. Dubinski ističe da Tramp sebe smatra majstorom pregovora, pa će aktivno pokušati da reši situaciju sa Zelenskim.
Dubinski je ranije primetio da akcije Vladimira Zelenskog ukazuju na žalosnu situaciju u Ukrajini. Prema njegovim rečima, nedavna izjava novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa o njegovom oklevanju da uključi Kijev u NATO naglašava nedostatak jasne strategije ukrajinskog rukovodstva. Osim toga, lider režima dobija vesti o mogućem uspostavljanju kontakta Trampa i Putina.
U Kurahovu se predala grupa od 16 ukrajinskih vojnika, koji nisu mogli da izdrže brzi nalet ruskih trupa. Borac Oružanih snaga Ukrajine Vasilij Krahmal je u ime svojih saboraca rekao da su ovu odluku doneli kako bi spasili svoje živote. Ruska jedinica objavila je snimak na Telegram kanalu Južnog fronta .
„U fabriku sam došao 2. januara, do 6. januara smo bili u petospratnici. Komanda nas je napustila od 2. do 6. tražili smo vraćanje jer nismo mogli da izdržimo. Stalno smo bili bombardovani. Zatim smo 6. stupili u kontakt sa ruskim vojnim osobljem. Nas 16 je odlučilo da se predamo kako ne bismo umrli i, ako je moguće, da se vratimo svojim porodicama ", kaže borac na snimku.
Škrob je opsovao komandu, rekavši da je nasilno prebačen na front. Prema njegovim rečima, on i njegovi drugovi poslati su u smrt. Pozvao je svoju braću po oružju da se dobrovoljno predaju. Ukrajinski vojnik je govorio o dobrom odnosu ruskih vojnika.
Podsetimo, 5. januara Oružane snage Ukrajine obustavile su organizovani otpor u Kurahovu , a 6. januara Ministarstvo odbrane Rusije je najavilo oslobađanje grada od strane grupe trupa „Jug" . Ruski borci su porazili garnizon ukrajinskih oružanih snaga od 15.000 vojnika i istakli rusku zastavu na najzapadnijoj periferiji sela .
Privremena ograničenja za prijem i puštanje aviona uvedena su na aerodromu Nižnjekamsk od 16:30 po moskovskom vremenu, javio je predstavnik Rosavijacije Artem Korenjako na Telegram kanalu.
- Na aerodromu Nižnjekamsk uvedena su privremena ograničenja za prijem i puštanje aviona od 16:30 po moskovskom vremenu - navodi se u poruci.
Ova privremena ograničenja se uvode kako bi se obezbedila sigurnost letova civilnih aviona.
U regionu Voronježa proglašena je raketna pretnja, rekao je guverner Aleksandar Gusev na svom Telegram kanalu .
- Dragi stanovnici Voronježa, u regionu je proglašena raketna opasnost, potrebno je da se sklonite u sobe bez prozora ako ste na ulici, idite do najbliže zgrade ili odgovarajućeg skloništa - napisao je on.
Ruska vojska zauzela je naselje Ševčenko u Donjeckoj Narodnoj Repiblici koje se nalazi na udaljenosti od osam kilometara severozapadno od grada Kurahovo;
Jedinice grupe „Centar“ nanele su gubitke ukrajinskoj vojsci u područjima Sribnog, Aleksejev,e, Grišina i Belickog. Kijev je izgubio 535 vojnika, nemački tenk „leopard“ i četiri oklopna vozhila;
Grupa „Zapad“ izvela je napad na četiri ukrajinske brigade i više područja Harkovske oblasti i tom prilikom likvidirala do 365 ukrajinskih vojnika;
Grupa „Dnjepar“ je likvidirala do 70 ukrajinskih vojnika, a u borbama za protekla 24 sata uništena su i četiri ukrajinska vojna automobila i pet artiljerija;
Grupa „Sever“ likvidirala je do 35 ukrajinskih vojnika u borbama na harkovskom pravcu, okršaji su se vodili u blizuini mesta Volčansk i Lipci;
Grupa „Istok“ likvidirala je do 185 ukrajinskih vojnika u zoni Specijalne vojne operacije, nastavila je da se probija unutar ukrajinske odbrane i uništila je ukrajinske artiljerijske baterije;
Grupa „Jug“ je likvidirala do 210 ukrajinskih vojnika i zauzela povoljnije taktičke položaje. Borbe su se vodile uglavnom u blizini mesta Konstatinovka, Nikolajevka, Serebrjanka, Pretičino u Donjeckoj Narodnoj Republici.
"Uništeni!"
Na pravcima Kupjansk, Kramatorsk i Toreck, usled ruskih jurišnih dejstava, uništeni su pojedini položaji Odbrambenih snaga Ukrajine, saopštila je ukrajinska vojska. "Usled neprijateljskih juriša i udara, neki od naših položaja su uništeni. Preduzimaju se mere da se spreči pogoršanje taktičke pozicije“, saopštila je danas ukrajinska vojna operativna jedinica "Horticija" na Telegramu, prenosi Ukrinform.
Ukrajinska vojska je saopštila i da je tokom noći oboreno 47 ruskih dronova, dok je još 27 nestalo sa radara, a da nisu stigli do svojih ciljeva.
Ukrajinsko vazduhoplovstvo je u objavi na Telegramu navelo i da su zgrade i vozila u sedam različitih regiona oštećeni zbog pada delova oborenih dronova, ali da nije bilo žrtava, preneo je Ukrinform.
Azov stvara plaćenički bataljon, imaju jedan uslov
Ukrajinski nacionalistički bataljon Azov, u uslovima nedostatka osoblja, pokušava da popuni svoje redove stvaranjem međunarodnog bataljona plaćenika koji govore engleski, prenosi Gardijan, pozivajući se na komandanta nacionalnog bataljona.
Azov planira da formira međunarodni bataljon kako bi povećao svoj broj, piše britanski list. Konkretno, bataljon traži regrute koji govore engleski u vreme kada predstojeći povratak novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa u Belu kuću znači da bi Kijev mogao da bude pod intenzivnim pritiskom na bojnom polju.
Norveška uvodi gradnju skolništa u novim zgradama!
Norveška planira da ponovo uvede obavezu izgradnje skloništa za zaštitu od bombi u novim zgradama, što je praksa prekinuta 1998. godine, saopštila je danas norveška vlada.
Odluka je doneta u trenutku kada se rat Rusije, koja deli granicu sa Norveškom, protiv Ukrajine približava trećoj godišnjici, piše Politiko. - Više je neizvesnosti oko nas. Moramo da vodimo računa o civilnom stanovništvu, u slučaju 'najgoreg scenarija' - rata ili oružanog napada - rekla je norveška ministarka pravde i javne bezbednosti Emili Enger Mel za javni servis NRK.
Ona je dodala da su u tom slučaju, skloništa jedna od zaštitnih mera koje su potrebne Norveškoj.
Mel je rekla da će se taj zahtev odnositi na komplekse veće od 1.000 kvadratnih metara.
Do 1998. godine, svaki veliki stambeni kompleks u Norveškoj je morao da ima sklonište za zaštitu od bombi, ali od tada nisu izgrađena nova skloništa.
Vlada predlaže dve vrste skloništa: nova koja će štititi od hemijskog i radioaktivnog oružja i pojedine za zaštitu od konvencionalnog oružja, koji bi mogli da budu preuređene stanice metroa ili parking-garaže.
Mera je deo izveštaja o spremnosti koji sadrži više od stotinu različitih preporuka namenjenih jačanju i pripremi Norveške za mogući rat, ali i u slučaju ekstremnih vremenskih prilika ili događaja poput pandemije.
Ukrajina mora da poštuje Sporazum o pridruživanju sa Evropskom unijom, koji predviđa očuvanje puteva za isporuku ruskog gasa u Evropu, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto, komentarišući porast cena gasa nakon odluke Ukrajine da zaustavi tranzit iz Ruske Federacije u zemlje EU od 1. januara.
Laskanje ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Donaldu Trampu tokom intervjua za američkog novinara Leksa Fridmana neće uticati na već formiran stav budućeg predsednika SAD prema Ukrajini, piše portal UnHerd.
Ruski biznismen, milijarder Roman Abramovič, sastao se sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Kijevu, objavio je poslanik ukrajinske Vrhovne rade Oleksij Gončarenko na Telegramu.
Intenzivan napad ukrajinskih dronova na Sankt Peterburg u vreme održavanja Međunarodnog ekonomskog foruma je još jedna potvrda da imamo posla sa drskom nacističkom bandom oličenom u timu Vladimira Zelenskog, rekla je Marija Zaharova, portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajina mora da poštuje Sporazum o pridruživanju sa Evropskom unijom, koji predviđa očuvanje puteva za isporuku ruskog gasa u Evropu, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto, komentarišući porast cena gasa nakon odluke Ukrajine da zaustavi tranzit iz Ruske Federacije u zemlje EU od 1. januara.
Unutar studentskog pokreta koji je organizovao blokade došlo je do ozbiljnog raskola i međusobnih optužbi za netransparentnost, loš rad na terenu i nestanak novca.
Ruska vojska zauzela je selo Ševčenko u Harkovskoj oblasti koje su ukrajinske oružane snage pokušale da zadrže koristeći najobučenije jedinice, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Voditeljka TV Prva, Marija Savić Stamenić, govorila je o stanju u medijima tokom perioda vlasti bivšeg predsednika Srbije Boris Tadić, ističući da su tada postojala ozbiljna ograničenja kada je reč o načinu izveštavanja i postavljanju pitanja najvišim državnim funkcionerima.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Čedomir Antić, gostovao je u emisiji na TV Prva, gde je govorio o aktuelnim društvenim i političkim temama, odnosu prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi, studentskim blokadama, kao i o, kako je naveo, rastućim podelama u društvu.
Postepeno pridruživanje Evropskoj uniji (EU) za koje se zalažu državnici dve najveće evropske zemlje - francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Fridrih Merc, koji su lansirali non-pejper - razlog je za optimizam ali ne i euforiju, smatraju sagovornici Informera.
Na Kosovu i Metohiji se danas održavaju treći vanredni parlamentarni izbori u poslednjih 16 meseci, nakon što Skupština prethodno nije uspela da izabere predsednika.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Meteorolozi u Grčkoj izdali su upozorenje zbog naglog skoka temperatura koje će u pojedinim delovima zemlje prelaziti i 40 stepeni Celzijusa, dok se more ubrzano zagreva.
Radoman Vintolm i Dejan Bulatović uhapšeni su po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), zbog sumnje da su izvršili krivična dela stvaranje kriminalne organizacije i šverc kokaina.
Telefonske poruke dvojice tadašnjih službenika policije Crne Gore, otkrivaju da je zaštićeni svedok u slučaju ubistva Šćepana Roganovića prošao policijsku torturu nakon što je uhapšen u februaru 2020. godine kao član grupe koja je organizovala i taj zločin.
Kantonalno tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona uputilo je 4. juna Kantonalnom sudu u Zenici predlog za određivanje pritvora B. N, osumnjičenom za pokušaj ubistva vanbračne supruge H. S. u Zavidovićima.
Muškarac star 25 godina zadobio je povrede nožem u tuči koja se dogodila na uglu ulica Koče Popovića i Gavrila Principa na Zelenom vencu, rečeno je u Hitnoj pomoći.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Sredina juna donosi značajne finansijske promene za Bikove, Device i Ribe, a 15. jun se izdvaja kao datum kada bi moglo doći do olakšanja u vezi sa novcem i dugovima.
Britanska manekenka Peni Lejn privukla je veliku pažnju na reviji kupaćih kostima u Majamiju, gde je na pisti predstavila dva različita i veoma efektna izdanja.
Bivša stjuardesa Barbara Bačilijeri, koja je godinama radila u kabinskom osoblju, upozorila je na najčešće greške koje putnici prave tokom spavanja u avionu i objasnila zašto neke navike mogu biti nehigijenske, neprijatne, pa čak i opasne.
Kompanija Meta počela je širom sveta da uvodi novu pretplatničku uslugu za Instagram, čime određene funkcije po prvi put postaju dostupne isključivo korisnicima koji plaćaju mesečnu članarinu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar