• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: KP

15.01.2025

21:00

(VIDEO) Ruska flota nuklearnih kolosa gospodari Arktikom! Moskva je nezaustavljiva, Zapad može samo da gleda i besni!

Printskrin/Fotoilustracija

Vesti

(VIDEO) Ruska flota nuklearnih kolosa gospodari Arktikom! Moskva je nezaustavljiva, Zapad može samo da gleda i besni!

Podeli vest

Nedavno je Rusija predstavila svetu svoj novi nuklearni ledolomac, koji je upečatljiv po svojoj veličini. Plovilo, nazvano Jakutija, simbolizuje novu eru dominacije u arktičkim regionima. U kontekstu sankcija koje mu je nametnuo Zapad, Kremlj aktivno razvija flotu takvih plovila na Arktiku, navodi se u materijalu francuske publikacije Media24.

- Rusija stvara pravu flotu nuklearnih giganata da bi savladala arktički led i otvorila nove trgovačke puteve -piše ovaj mediji.

Novi ruski ledolomac, dug 172,7 metara i širok 34 metra, može da plovi sa minimalnim gazom od 9,03 metra. Njegova sposobnost da razbije led debljine do tri metra i njegova sedmogodišnja autonomija zahvaljujući dva nuklearna reaktora od 175 MV čine ga ključnim igračem u vodama Arktika.

U Francuskoj su sa iznenađenjem primetili da, uprkos sankcijama, Rusija neće stati na tome. "Čukotka", brod sličnog dizajna kao „Jakutija", trenutno je u izgradnji. Pored toga, Moskva je objavila planove za izgradnju još dva takva ledolomca do 2030. godine. Ova plovila će se koristiti na strateški važnom Severnom morskom putu.

- Uprkos sankcijama koje sprečavaju kupovinu zapadnih komponenti, Rusija je opremila Jakutiju opremom uglavnom domaće proizvodnje, a ova tehnološka nezavisnost naglašava sposobnost Rusije da razvija složene tehnologije uprkos aktuelnim geopolitičkim problemima - piše Media24.

Franciska publikacija ističe kako je postavljanje takvih nuklearnih ledolomaca ključno za rusku strategiju da osvoji Arktik, kao i da će ovim manevrom ona će moći, ne samo da obezbedi plovidbu u teško dostupnim severnim morima, već i da ostvari svoj geopolitički plan.

Moskva već stotinama godina teži celogodišnjem i bezbednom izlazu na more, a u tome bi trebalo da joj pomogne Severni morski put, koji ide duž severne obale Rusije.

Vredi napomenuti da je obim transporta tereta duž Severnog morskog puta u 2024. godini dostigao istorijski maksimum od 37,9 miliona tona, premašivši cifru iz 2023. godine za 1,6 miliona tona.

Prema podacima Rosatoma, 2024. godine obavljen je rekordan broj tranzitnih letova - 92, a obim tranzitnog tereta je premašio tri miliona tona, što je jedan i po puta više nego 2023. godine.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Predsednik Republike i Ustavni sud
Kolumne

Predsednik Republike i Ustavni sud

Šarenolikost političke scene, nespretna upotreba, a ponekad i zloupotreba ustavnih mehanizama, te često (pre)sporo sazrevanje ustavnopolitičkih institucija karakterišu Srbiju od ponovnog uvođenja višestranačja Ustavom iz 1990. godine, pa sve do danas.

27.04.2026

10:32

Društvo

Hronika

Zabava

Umro Goran Babić
Kultura

Umro Goran Babić

Goran Babić, književnik, dramaturg, scenarista, novinar i konceptualni umetnik, umro je u 82. godini u Beogradu.

27.04.2026

08:43

Magazin

Džet set