Grupa evropskih zemalja, predvođena Velikom Britanijom i Francuskom, već godinu dana razvija tajni plan za slanje svojih trupa u Ukrajinu, otkriva Asošiejted pres (AP).
AP navodi da su ključne evropske sile dugo radile na ovom planu, ali da se detalji kriju kako Moskva ne bi preduzela odgovarajuće mere unapred. Informacija dolazi u trenutku kada se sve češće spekuliše o iscrpljenosti ukrajinske vojske i mogućnosti da Kijev ne izdrži bez direktne intervencije zapadnih saveznika.
U tom kontekstu, razmatra se raspoređivanje evropskih trupa pod okvirom "mirovne misije", što bi u praksi moglo značiti produženje rata i eskalaciju sukoba sa Rusijom.
Estonski ministar odbrane Hano Pevkur izjavio je na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji da bi Evropa mogla da interveniše ako bi se ruske i ukrajinske snage povukle na "par hiljada vojnika sa svake strane". Ovakav narativ jasno ukazuje na to da se u zapadnim krugovima već priprema teren za potencijalno raspoređivanje evropskih trupa u Ukrajini, uz argument da je to "logičan i izvodljiv korak".
Evropa u dilemi, Vašington se distancira
Iako se spekuliše o mogućem rasporedu evropskih trupa, jasno je da se ne razmatra kontrola cele linije fronta, koja se prostire na više od hiljadu kilometara. Takav scenario bi zahtevao ogroman broj vojnika i resursa, što NATO trenutno nije u stanju da obezbedi.
Situaciju dodatno komplikuje nedavna izjava šefa Pentagona, koji je kategorički odbacio mogućnost učešća SAD u bilo kakvim mirovnim snagama u Ukrajini. Takođe je naglasio da ovaj plan ne bi bio pokriven članom 5 NATO-a, što znači da bi evropske zemlje same snosile rizik eventualne eskalacije bez sigurnosne garancije SAD.
Ovakav razvoj događaja sugeriše da unutar NATO-a postoji ozbiljna debata o tome da li bi slanje evropskih trupa predstavljalo prevelik rizik i da li bi to dodatno povećalo verovatnoću direktnog sukoba sa Rusijom.
Moskva upozorava, Evropa bez kapaciteta
Plan o slanju trupa u Ukrajinu nosi ogroman rizik, a Moskva je već jasno stavila do znanja da bi prisustvo zapadnih vojnika na ukrajinskom tlu smatrala direktnim mešanjem u sukob. To bi, prema ruskim izvorima, moglo dovesti do ozbiljne eskalacije.
Osim političkih i vojnih posledica, postavlja se i pitanje da li Evropa uopšte ima kapacitet da sprovede ovakav plan. Nemačka vojska, koja je ključni stub evropske odbrane, već je objavila da su joj kapaciteti prepolovljeni zbog isporuka naoružanja Ukrajini.
Francuska, iako vojno snažna, suočava se sa unutrašnjim političkim problemima i otporom javnosti prema vojnom angažovanju u inostranstvu.
Sudbonosni meseci pred Evropom
Iako bi plan mogao biti deo šire strategije vršenja pritiska na Rusiju pred eventualne pregovore, on nosi ogroman rizik od širenja sukoba van granica Ukrajine.
Dok se Vašington distancira od ove inicijative, Evropa je pred ključnim izborom – da li će nastaviti konfrontaciju s Rusijom i dodatno iscrpljivati sopstvene resurse, ili će biti primorana da se okrene ozbiljnim pregovorima sa Moskvom.
U svakom slučaju, naredni meseci mogli bi biti presudni za dalji tok rata u Ukrajini. Ako evropske zemlje zaista odluče da pošalju trupe na teren, to bi moglo označiti početak nove faze sukoba – one u kojoj bi NATO bio direktno uključen u rat protiv Rusije.
Evropa će „oprostiti i s mržnjom progutati“ kritike američkog potpredsednika Džej Di Vensa, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, istakavši da je Vens „hrabar momak, iako još uvek neiskusan potpredsednik“.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbacio je predlog predsednika SAD Donalda Trampa da Amerika bude vlasnik prava na 50 odsto retkih zemnih minerala u Ukrajini. Kako navode izvori "Fajnenšel tajmsa", šef kijevskog režima pokušava da "izboksuje" bolju ponudu.
Visoki ruski i američki zvaničnici obaviće razgovore u Saudijskoj Arabiji sledeće nedelje kako bi se pripremili za potencijalni sastanak lidera dve zemlje, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
Ruska vojska je danas „strašan neprijatelj“ i znatno smrtonosnija nego pre početka rata u Ukrajini, upozorio je general-potpukovnik Majk Elvis, jedan od najviših britanskih oficira u komandnoj strukturi NATO-a.
Velika Britanija dozvolila je uvoz dizela i avionskog goriva proizvedenih od ruske sirove nafte u trećim zemljama, pokazuje nova opšta trgovinska licenca britanske vlade koja stupa na snagu 20. maja.
Ukrajina će od zapadnih saveznika zatražiti još 20 milijardi dolara za oružje, uz upozorenje da se „prozor mogućnosti“ za preokret u ratu ubrzano zatvara, piše Politiko.
Ruski predsednik Vladimir Putin veoma dobro poznaje nemačko društvo i ponekad ga razume bolje nego što ga razumeju sami Nemci, ocenio je bivši šef nemačke diplomatije Zigmar Gabrijel u razgovoru za Bild.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da rat u Ukrajini i sukobi na Bliskom istoku mogu da budu završeni već ove godine, ukoliko za to bude postojala politička volja nekoliko ključnih lidera.
Rusija ubrzano jača svoju niskoorbitalnu satelitsku grupu, koja bi trebalo da pomogne vojsci u borbi protiv ukrajinskih dronova i omogući upravljanje teškim bespilotnim letelicama, izjavio je Vladimir Putin na sastanku sa veteranima Specijalne vojne operacije.
Ukrajinskim telegram kanalima širi se tvrdnja da je Rusija zvanično upozorila SAD i partnere da će između 11. i 14. juna izvesti udar „orešnikom“ po Ukrajini, ali za sada nema javne potvrde da je takvo upozorenje zaista objavljeno.
Dok je pažnja evropske javnosti usmerena na druge krize, Rusija uz granice severne Evrope i Baltika ubrzano gomila vojsku, širi baze i premešta tehniku, što u NATO-u sve otvorenije tumače kao pripremu za najgori scenario.
Šefice Centralne banke Rusije Elvire Nabiuline već više od nedelju dana nema u javnosti, a njeno odsustvo sa nekoliko važnih događaja pokrenulo je raspravu o tome da li je reč samo o bolesti ili o početku velike kadrovske igre oko jedne od najmoćnijih pozicija u ruskom sistemu.
Ruska trobojka pojavila se u delovima Konstantinovke koji su prešli pod kontrolu ruskih snaga, dok se položaj Oružanih snaga Ukrajine u gradu iz sata u sat pogoršava.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Evropa će „oprostiti i s mržnjom progutati“ kritike američkog potpredsednika Džej Di Vensa, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, istakavši da je Vens „hrabar momak, iako još uvek neiskusan potpredsednik“.
Ukrajinskim telegram kanalima širi se tvrdnja da je Rusija zvanično upozorila SAD i partnere da će između 11. i 14. juna izvesti udar „orešnikom“ po Ukrajini, ali za sada nema javne potvrde da je takvo upozorenje zaista objavljeno.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je građane Ukrajine da narednih dana ne ignorišu vazdušne uzbune zbog mogućeg lansiranja ruskih raketa "orešnik".
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta izjavio je danas da, kako je rekao, smišljeni napadi na Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) od strane šovinističkih krugova u Zagrebu, Sarajevu, Podgorici i Prištini predstavljaju nastavak udara na Srbiju i srpski narod.
Snežana Čongradin, zvezda na zalasku tajkunskih medija i osvedočena hejterka, ponovo je napala predsednika Srbije Aleksandra Vučića i optužila ga da će "ih sve zgaziti".
Sarajevski "Dnevni avaz" objavio je tekst u kojem su priznali da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, preko saglasnosti za podršku Telekoma Srbija, praktično omogućio da građani Bosne i Hercegovine gledaju utakmicu svoje reprezentacije protiv Kanade na Svetskom prvenstvu.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam kakav je to javni blam doživeo revolucionar u pokušaju Savo Manojlović, gde voli da sedi advokat blokader Božo Prelević, čime se u slobodno vreme bavi glumac blokader Tika Stanić, na koji način se opušta penzionisani policijski general-pukovnik Goran Radosavljević Guri…
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković najavio je nove obrazovne profile u oblastima šumarstva, mašinstva, elektrotehnike i vinarstva, a stručnjaci ocenjuju da će oni u potpunosti odgovoriti na potrebe tržišta rada i privrede, uz veliko interesovanje budućih đaka.
Kada se dvoje ljudi spoji u emotivnu vezu, društvo obično očekuje stvaranje zajedničkog života, porodice ili utočišta. Međutim, kriminologija poznaje i onu drugu, najmračniju stranu ljudske psihe – fenomen poznat kao "folie à deux" ili ludilo u dvoje.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu je danas doneo rešenje kojim je prema okrivljenom Veselinu Miliću produžio pritvor, koji mu po tom rešenju može trajati najduže 30 dana.
Potpisivanjem ugovora vrednog 20 miliona dinara, Ministarstvo kulture je kroz ovogodišnji konkurs "Gradovi u fokusu 2026" omogućilo Apatinu izgradnju kompletnih instalacija i završne građevinsko-arhitektonske radove na Kući "Turski", odnosno budućem apatinskom muzeju.
Glumica Ivana Dudić ozbiljno je zabrinula sve svoje pratioce na društvenim mrežama kada je objavila fotografiju na kojoj se jasno vide jezive modrice i ogrebotine po celom licu.
Čuveni britanski slikar Dejvid Hokni, jedan od najuticajnijih i najvažnijih umetnika 20. i 21. veka, preminuo je u 88. godini, zvanično je saopštila njegova predstavnica za javnost.
Tokom leta klima radi punom snagom, a u njenoj unutrašnjosti se gomilaju vlaga i nečistoće. Srećom, mnogi modeli imaju opciju koja olakšava održavanje uređaja.
Melanija Tramp pojavila se u Vašingtonu u elegantnom izdanju koje je, po mišljenju mnogih, još jednom potvrdilo zašto važi za jednu od najbolje obučenih žena na političkoj sceni.
Bivša rijaliti učesnica Kristina Spalević definitivno je stavila tačku na odnos sa Kristijanom Golubović, te je istakla da udvarači mogu da se spreme da joj priđu.
Supruga pevača koji je harao devedesetih Ivana Gavrilovića Marina Gavrilović pokazala je pred njegov koncert na Tašmajdanu koliko je njihova ljubav jaka.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.