Od kuvanja kafe do desne ruke gradonačelnice! Razvojni put Nenada Stankovića: Nadimak "Guska" ima posebno značenje
Nenad Stanković zvani Neša Guska pobegao je u Rusiju jer je verovatno znao šta mu se sprema.
24.02.2025
20:29
Fotoiluistracija/AP/Reuters
Vesti
Građani Britanije misle da će Rusija iz tog dogovora izaći kao pobednik, te da će ih Putin nakon svega sravniti sa zemljom atomskim bombama, budući da London nema šanse da se odbrani od tog napada. Prema scenariju britanskih medija, milioni na Ostrvu bi odmah bili mrtvi, dok bi ostali prolazili kroz agoniju zbog radijacije, a cela zemlja bila bi pretvorena u ruševine.
Apokaliptični scenario objavio je "Dejli mejl", pozivajući se na razne stručnjake i predstavnike svetskih organizacija, između ostalog, NATO, Međunarodne kampanje za napuštanje nuklearnog oružja (ICAN) i Centra za kontrolu naoružanja i neširenja nuklearnog oružja. Kako je navedeno, navodni Putinov napad izvela bi ruska podmornica K-549 "Knjaz Vladimir", klase "borej" na nuklearni pogon i naoružana balističkim projektilima.
Ona bi, prema scenariju, do zuba naoružana balističkim projektilima, usred noći izašla iz baze u Severnomorsku unutar Arktičkog kruga, i krenula na sever duž zaliva Kola do Barencovog mora. Posadi od 107 članova tu bi se pridružio komandant podmornice i spustio je na dubinu od 20 metara. Tri fregate "Admiral Gorškov", "Admiral Kasatonov" i "Admiral Golovko" iz ruske Severne flote sa sedištem u Murmansku, pratile bi podmornicu i obezbedile joj zaštitu dok ne zaroni na punu dubinu.
Budući da su nove podmornice klase "borej" pet puta tiše od starih i skoro ih je nemoguće pratiti pod vodom, kapetan bi u Barencovom moru naredio kretanje na zapad, do granice Grenlandskog i Norveškog mora. Odatle, sa maksimalnom brzinom pod vodom od 29 čvorova, odnosno oko 54 kilometara na čas, podmornica za dan može da pređe skoro 1.300 kilometara. Međutim, da bi ostale nevidljive i zbog balističkih projektila, te podmornice obično se kreću prosečno između 19 do 23 kilometra na čas.
Rusko plovilo bi zatim oprezno prošlo u blizini Islanda i Velike Britanije, te zaronilo u uzak dubok kanjon duž obale Grenlanda, koji vodi do Labradorskog mora. Put je sličan skrivenom planinskom prolazu, u kojem podmornica ne bi smela da koristi sonar za pomoć pri navigaciji da ne bi bila otkrivena.
u upotrebi: od 2020.
klasa: 'borej'
dužina: 170 metara
pogon: nuklearni
brzina: 54 kilometara na čas
naoružanje: 16 raketa 'bulava' i 21 torpedo cev, kroz koje može biti ispaljeno više vrsta oružja
Tokom poslednjeg dela dvonedeljnog putovanja ona bi ušla u Atlantski okean, malo južnije od mesta gde se nalazi olupina čuvenog broda "Titanik". Tu bi čekala dalja naređenja.
U određeno vreme, prema britanskom scenariju, kapetan podmornice naredio bi da se izbaci antena, pričvršćena na kabl dovoljno dugačak da je dovede do plićaka, gde bi preuzela šifrovanu poruku iz Kremlja. Ta poruka bi glasila: "Ostanite neotkriveni, lansirajte svoje projektile u tačno vreme i izbegnite uništenje ili hvatanje." Ista poruka bi bila emitovana za desetak nuklearnih podmorničkih flota sa balističkim projektilima, koje bi bile strateški pozicionirane duž istočne i zapadne obale SAD i spremne za sveobuhvatni rat.
Komandant podmornice K-549 naredio bi svojoj posadi da se rasporedi na borbene pozicije, dok plovilo sporo isplovljava do dubine od oko 50 metara, sa koje je moguće lansirati projektile. Britanci zaključuju da je ruska posada vežbala za taj događaj mnogo puta, tako da bi sve trebalo da protekne glatko.
Podmornica bi lansirala rakete "bulava", koje imaju domet do 10.000 kilometara i svaka nosi do deset bojevih glava, koje ciljaju individualne mete i praktično ih je nemoguće presresti. Samo jedan takav projektil može da sravni sa zemljom centralni deo Londona. Kapetan podmornice bi u naredna dva minuta na svakih deset sekundi ispaljivao po jedan takav projektil. Prvih 11 "bulava" ciljalo bi Ameriku, a poslednji napad bio bi usmeren na Britaniju.
Ma šta bi Britanija u tom trenutku uradila da bi se odbranila, ne bi joj uspelo. Prema predviđanjima, odmah bi umrli milioni ljudi, dok bi ostali imali teške posledice radijacije. Isto važi i SAD.
u upotrebi: od 2018.
masa: 36,8 tona
dužina: 11,5 metara bez bojeve glave
prečnik: 2 metra
broj bojevih glava: 10
domet: 10.000 kilometara
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Biznismen Branko Babić hitno je reagovao nakon što je danas objavljena vest da je sud u Kragujevcu izdao nalog za hapšenje glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića.
20.01.2026
21:17
U Davosu je danas zvanično otvoren 56. sastanak Svetskog ekonomskog foruma, a događaju je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
20.01.2026
16:30 >> 17:11
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić imao je niz važnih susreta u Davosu, gde učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu.
20.01.2026
14:27 >> 20:02
Takozvani studenti blokaderi u Bajinoj Bašti stavljeni su pod direktnu kontrolu Miroslava Aleksića, predsednika Narodnog pokreta Srbije (NPS), saznaje informer.
20.01.2026
18:50
Takozvani studenti, a u stvari blokaderi koji već mesecima rade na rušenju sopstvene zemlje Srbije, neće se u Beogradu sastati sa svojim ideologom, osvedočenim ustašom Toninom Piculom, inače izvestiocem Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju.
20.01.2026
18:30
Takmičar Crvenih, Aleksa Erski, iznenadio je sve humanim gestom kada je šest minuta svog poziva poklonio ostalim članovima tima.
20.01.2026
21:22
Boško Marinković, takmičar Crvenog tima u Exatlonu, uplašen je zbog poziva koji treba da obavi sa ćerkom. Zabrinut je jer ne zna da li će uspeti da je dobije.
20.01.2026
21:07
Nevena Aleksić drugarica Sanje Kalinović takmičarke Plavog tima u Exatlonu šokirana je incidentom Nemanje Radovanovića.
20.01.2026
17:14
Gledaoce Exatlona Srbija očekuje izuzetno napeta i uzbudljiva 12. epizoda, koja počinje večeras u 21 čas na Informer televiziji.
20.01.2026
15:57
Sukob Sanje Kalinović i Nemanje Radovanovića traje od prvog dana Exatlona, a njih dvoje iznose međosubne optužbe tvrdeći da ono drugo ne govori istinu.
20.01.2026
14:22
Vjerica Radeta, potpredsednik Srpske radikalne stranke gostujući u Info jutru komentarisala je ustaške pokliče "Za dom srpemni" i podršku evroparlamentarca Tonina Picule ovakvim ustaškim iskazima.
19.01.2026
10:47
Ne propustite, samo na TV Informer!
17.01.2026
09:00
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
16.01.2026
10:34
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
16.01.2026
09:49
Neverovatna polarna svetlost, poznatija kao "Aurora borealis" zabeležena je sinoć na nebu iznad Srbije!
20.01.2026
18:00
Internetom od početka januara 2026. kruži glasina da će Zemlja "izgubiti gravitaciju" na 7 sekundi 12. avgusta 2026. godine.
20.01.2026
17:30
U Starom Selu kod Velike Plane, zahvaljujući brzoj reakciji vatrogasaca, sprečena je ozbiljna nezgoda.
20.01.2026
21:30
Uskoro počinje novi krug "Političkog kviza" na Informer televiziji te je pravo vreme da testirate svoje znanje i uključite se u uzbudljivu borbu za milionče!
20.01.2026
21:00
Porše i Ferari spadaju među najpoznatije automobilske brendove na svetu, a zanimljivo je da oba u svom logotipu koriste crnog konja. Iako vizuelno sličan, ovaj simbol ima potpuno drugačiju istorijsku pozadinu i značenje kod italijanskog i nemačkog proizvođača.
20.01.2026
20:00
Na uglu Glavne i Ulice cara Dušana u Zemunu automobil je udario u zgradu, a vozač je sa teškim povredama prevezen u Urgentni centar.
20.01.2026
19:51
Vasilije Gačević, osumnjičeni za ubistvo MMA borca i reprezentativca Srbije Stefana Savića, uhapšen je u ponedeljak u Španiji po Interpolovoj poternici, nakon dve godine skrivanja.
20.01.2026
19:10
Tridesetčetvorogodišnji državljanin Srbije teško je povređen u porodičnom incidentu koji se dogodio u stanu u Inzbruku, kada ga je, nakon verbalnog i fizičkog sukoba, njegova devojka (30), austrijska državljanka, napala kuhinjskim nožem.
20.01.2026
18:41
Na današnji dan navršava se godinu dana od jedne od najvećih tragedija u ustanovama socijalne zaštite u Srbiji.
20.01.2026
18:26
Na auto-putu iz pravca Novog Sada ka Beogradu, u blizini petlje Inđija, danas je došlo do manje saobraćajne nezgode.
20.01.2026
18:34
Glumica Branka Katić je pre braka sa američkim rediteljem Džulijanom Farinom bila u vezi sa vaterpolistom Igorom Milanovićem sa kojim je i nakon raskida ostala u prijateljkom odnosu.
20.01.2026
09:03
Televizijska novinarka Marina Rajević Savić se emotivnom objavom na Instagramu oprostila od dugogodišnjeg prijatelja Miroslava Mike Aleksića koji je preminuo u nedelju.
20.01.2026
09:17
U detinjstvu se borila za goli opstanak, postala žena predsednika a onda starost provela u dobu, život naše glumice Mire Stupice nikada nije bio ravna linija.
20.01.2026
19:49
Glumica Elizabet Harli zapalila mreže golim fotografijama u kadi punoj pene i latica cveća. Iako Ima 60 godina izgleda nerealno dobro.
20.01.2026
19:01
Zlatni globusi 2026. još jednom su potvrdili da se pažnja publike nakon crvenog tepiha brzo seli tamo gde priče zaista žive, na malim ekranima. Među ovogodišnjim dobitnicima nalaze se i ostvarenja koja su već dostupna na Netfliksu.
20.01.2026
16:57
Vaga, Škorpija i Ribe kriju preljube bolje nego iko - šarm, tajnovitost i emocije čine ih neuhvatljivim "vukovima u janjećoj koži".
20.01.2026
19:00
Veštačka inteligencija analizira podatke iz jedne noći sna i procenjuje rizik za više od 130 bolesti, uključujući demenciju, rak i Parkinsonovu bolest.
20.01.2026
18:20
Naja Marosi, Mis Grenlanda 2024, očarala svet u Bangkoku i izazvala viralne komentare na mrežama.
20.01.2026
17:40
Ruža je bila Valentinov omiljeni cvet – toliko da je za jednu večeru u svojoj vili naručio neverovatnih 600 ruža i pretvorio je u crvenu bajku.
20.01.2026
16:28
Ako vam luk teško pada na stomak, a ne želite da ga izbacite iz ishrane, postoji trik koji ga praktično "istopi" u jelu.
20.01.2026
15:40
Pevačica Katarina Grujić i fudbaler Marko Gobeljić danas proslavljaju krsnu slavu Svetog Jovana, a pevačica je pokazala atmosferu u njihovom domu.
20.01.2026
21:03
Majka Ane Rajković, Nela Cakić, oglasila se na mrežama uz objavu kako je "svaka ćerka ogledalo svog oca". Sada je otkrila da objava nema veze sa njenom ćerkom.
20.01.2026
20:28
Muzičar Goran Bregović otkrio je da njegove ćerke, koje su odrasle u Francuskoj, obožavaju Srbiju i srpsku narodnu muziku.
20.01.2026
19:43
Starleta Stanija Dobrojević oglasila se nakon navoda njenog bivšeg dečka Asmina Durdžića da je izgubila bebu.
20.01.2026
19:01
Bivša rijaliti učesnica Iva Grgurić započela je novo životno poglavlje kupovinom luksuzne nekretnine u Beogradu na vodi.
20.01.2026
18:10
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar