Dragoslav Bokan: Zateže se obruč oko zapadnih ucena nad Srbijom
Skoro sve je jasno u ovoj brutalno jednostavnoj, jednostranoj i nepravedno-pretećoj izjavi ambasadora Hila, predstavnika SAD u Srbiji.
14.10.2023
11:23
Beta
Kolumne
Nekoliko stvari je samo u ovoj jednoj rečenici vrlo zanimljivo. Prvo, po ko zna koji put se ponovo suočavamo sa principom "šta je dozvoljeno Jupiteru, nije dozvoljeno volu" - u Nemačkoj, ili Švedskoj može država da ima vlasništvo u medijima, u Srbiji ne može. Baš smo volovi u njihovim očima umišljenih Jupitera.
Drugo, i mnogo važnije od ovoga jeste zanimljiv, selektivni, pristup primeni evropskih standarda. Dakle postoje, ipak, neki evropski standardi koji su kod nas neprimenljivi i ne da ne treba insistirati na njihovom usvajanju, nego se protiv toga treba boriti.
Da ja, ili neki drugi ljudi sličnih pogleda na svet mislimo da se "evropska demokratija" ne može samo transplantirati iz Brisela u Beograd jer će telo transplantirani organ prirodno odbaciti je očekivano, ali da tako misli jedan evrofanatik poput Božića je čudno. To je stav prema kojem će ovaj narod u svoj kulturni obrazac lakše primiti gej paradu, nego "nezavisnu kontrolu medija".
Da ne pričamo sad o tome da je ta kontrola u Nemačkoj i Švedskoj nezavisna koliko je nezavisna i televizija kojoj Božić ne sme da kaže da je glavni i odgovorni urednik, nego je "direktor programa".
Ukratko, srpska država, kakva god ona bila (Jupiterima nije odgovaralo državno vlasništvo u medijima ni kada su je vodili proevropski volovi koji ih i danas podržavaju), nije dovoljno dobra da bi bilo garantovano da neće biti "državne zloupotrebe vlasništva", ali Nemačka jeste.
Čekajte, nije li upravo Nemačka imala najgoru diktaturu u istoriji čovečanstva? Ah, da, nemački nacizam je u ovom svetonazoru incident, a "srpski nacizam" je ontološki. A da li ste svesni da jedna televizija poput N1 u Nemačkoj (kao, uostalom, i u najvećem delu EU država) bez eksplicitne dozvole i nadzora vlasti ne bi uopšte mogla da postoji?
Nemačka je 2018. pooštrila zakon o direktnim stranim investicijama i proširila opseg sektora nad kojim država kontroliše investicije sa mogućnošću zabrane sa strateških sektora i na medijski sektor, gde od 29. decembra 2018, strane investicije ne mogu prelaziti deset odsto, jer postoji zabrinutost od "nedavnih koordinisanih dezinformativnih strategija i hibridnih pretnji".
Dok u Nemačkoj ovakva blokada još nije obavezna, nego je predmet "nezavisne analize", u Francuskoj je zakonom zabranjeno da strani kapital (izvan EU) u medijima na francuskom jeziku bude veći od 20 odsto.
Tačna vlasnička struktura Junajted grupe, prema "Medija ouneršip monitoru", iza kojeg u Srbiji stoji Birn, nije jasna, ali je izvesno da strani kapital u kompaniji daleko nadmašuje ovih 10, ili 20 odsto, pa čak i 49 odsto, koliko je dozvoljeno u Austriji, ili Poljskoj. Zanimljivo je i kako Vesna Rakić Vodi - nelić za N1 objašnjava problem državnog vlasništva u medijima: "Na pitanje zašto je opasno da država bude vlasnik medija, Rakić Vodinelić kaže da će vam uvek reći po tom pitanju da postoje države gde je država vlasnik medija, na primer Nemačka. Dodaje, međutim, da je ta zemlja postala vlasnik medija pre nego što je ovaj standard uspostavljen".
Aha, nemačka država je vlasnik medija od pamtiveka, ili makar od Trećeg rajha, a Srbija to nije, kod nas su prvo postojali privatni mediji, pa tek onda državni i zato nemačka novinska agencija DPA može da bude državna, a Tanjug, koji postoji tek od 1943. ne može, pošto ga je, verovatno, u Jajcu osnovala grupa privatnika.
To sa privatizacijom medija je zaista posebna sprdačina, jer smeta im kad su državni, a smeta im i kada se privatizuju (osim ako ih kupi neko po njima moralno-politički podoban) jer onda dolaze pod vlast "domaćih tajkuna" ili "lokalnih kabadahija". O tome koliko su privatni mediji nezavisni stvarno je smešno govoriti. Od ovih "domaćih" do onih u inostranstvu gde su "standardi visoki". U Nemačkoj gde Aksel Špringer (kako smo saznali posredstvom "Njujork tajmsa") svoje zaposlene primorava da potpišu izjavu lojalnosti NATO-u, Izraelu. Tu nezavisnost i objektivnost sad vidimo i u izveštavanju N1 iz Izraela koje je objektivno u najboljoj tradiciji Kristijan Amanpur koja je novinarsku neutralnost odbacila zarad "istine", za koju nekad vredi i lagati.
A šta možemo zaključiti o političarima koji državnu firmu napadaju zarad javnog interesa privatne firme? Da im je bliži privatni interes od državnog? Da državu ne percipiraju kao svoju jer ni sami ne veruju da će ikada doći na vlast? Ili će i kada dođu ono što je državno smatrati za neprijateljsko, pa će privatnoj firmi (SBB) omogućiti da potpuno besplatno (do 2003, a od tada uz simboličnu nadoknadu) koristi resurse državne firme (Telekom)?
Posebno je zanimljivo u celoj ovoj priči ko to pored opozicionih političara u javnom interesu brani privatne slobodne i nezavisne medije od državnog medijskog mraka. Uzmimo za primer lik i delo Radeta Veljanovskog. On nema nikakav interes osim javnog, i u ime tog javnog interesa je učestvovao u pisanju elaborata N1 i bio član delegacije ove kuće na razgovoru o dodeljivanju nacionalnih frekvencija u REM-u.
To je radio pro bono, sigurno. A podsetimo samo na trenutak kako su njegov demokratski kapacitet u knjizi "5. oktobar - 24 sata prevrata" (verovatno najboljem i najdirektnijem svedočanstvu tih događaja) opisali autori Dragan Bujošević i Ivan Radovanović: "Rade Veljanovski je, s letvom, stajao u dnu stepeništa, između drugog i trećeg sprata (zgrade RTS u Takovskoj). Milanović, u plavoj košulji i sivoplavim pantalonama, silazio je prvi. Lidija Radulović je išla iza. 'Tako nam je kada nam ulaze demokrate', rekla mu je. Veljanovski nije rekao ništa. Potrčao je za njima (") Rade Veljanovski je stajao samo nekoliko metara dalje. I začudio se kada je video kako je generalni direktor RTS odjednom odskočio. 'Kao zver', opisao je posle Veljanovski. 'Izleteo je iz tog klupka, odskočio i potrčao, ne prema Petoj gimnaziji, nego ka nedovršenom ulazu u staklenu zgradu. Pravo u gomilu'. Demonstrantski 'topli zec' se otvorio da ga primi. Milanović je zbunjen zastao. Krug oko njega se zatvorio. Veljanovski je pomislio: 'Mrtav je!' Krici su ga u to ubedili..." Da li je letva u rukama Veljanovskog zaista ostala neupotrebljena? Hoće li tako i ostati?, prenose Novosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Žestoka suparnica Sanje Kalinović - Anabela Zonai otkrila je da je srećna zbog njenog napuštanja Exatlona!
24.02.2026
22:50
Tokom oproštajnog govora Nemanje Radovanovića u Exatlonu, Milica Balać nije prestajala da roni suze!
24.02.2026
22:36
Nakon što je napustila takmičenje Exatlon, Sanja Kalinović odbila je da se pozdravi sa pojedinim takmičarima.
24.02.2026
22:01
Takmičar Exatlona Andrej Balać ocenio je svoje dosadašnje učešće u rijalitiju i otkrio da postoji šansa da osvoji, kao pobednik, glavnu nagradu!
24.02.2026
21:01
Voditelj Exatlona Vuk Vukašinović otkrio je da nema favorite u najvećem sportskom rijalitiju na svetu i da je imao neprijatne situacije zbog navijanja, kako za Plavi, tako i za Crveni tim.
24.02.2026
19:03
Mnogi pravoslavni vernici se tokom posta pitaju koliko puta mogu da se pričeste. Prečasni protonamesnik inž. Hadži Željko Jovanović objašnjava da telo i krv Hristovu mogu da prime svaki put kada prisustvuju Svetoj liturgiji.
24.02.2026
15:00
Na državnom putu od petlje Sava centar do petlje Mostar - most Gazela, u Beograd će se noćas od 22 sata do sutra u 5 sati izvoditi radovi.
24.02.2026
21:00
Sa dolaskom lepšeg vremena otvara se i prilika da pokrenete sezonski posao i ostvarite značajnu zaradu upravo u periodu kada potražnja za određenim uslugama naglo raste.
24.02.2026
18:10
Zbog sumnje na kontaminaciju salmonelom, proizvođač "Rostocker Wurst- und Schinkenspezialitäten GmbH" objavio je povlačenje svojih proizvoda "Frühstücksknacker" sa tržišta.
24.02.2026
16:30
Od početka godine na teritoriji Republike Srbije evidentirano je 1.565 požara na građevinskim objektima, u kojima je stradalo 14 osoba.
24.02.2026
22:00
Paljenje automobila u Srbiji i regionu već odavno nije sporadičan incident niti delo usijanih glava. Iza zapaljenog vozila gotovo uvek stoji jasna poruka, pažljivo odabrana meta i motiv koji retko ima veze sa impulsom, a mnogo češće sa osvetom, zastrašivanjem ili kriminalnim obračunima.
24.02.2026
20:14
Više javno tužilaštvo u Novom Pazaru pokrenulo je istragu protiv M. P. (69), osumnjičenog za nasilje u porodici koje je završeno smrću njegovog sina.
24.02.2026
20:33
Policija Splita uhapsila je muškarca (80) zbog sumnje da je u više navrata seksualno zlostavljao maloletnu unuku.
24.02.2026
18:12
U Novom Sadu, na Kamenjaru, došlo je do direktnog sudara dva vozila.
24.02.2026
21:04
Tragična smrt Novosađanke Tijane Radonjić (19), koja je prošlog maja stradala tokom parasejlinga u Budvi, i dalje potresa javnost, a iako je Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru zaključilo da nema odgovornosti za njenu pogibiju, porodica nastradale devojke ne prihvata takvu odluku.
24.02.2026
16:51
Kanada će dati Ukrajini 300 miliona kanadskih dolara (185 miliona evra) nove vojne pomoći i uvešće sankcije za 100 brodova iz tzv. ruske tajne flote, izjavio je danas na konferenciji za novinare kanadski ministar odbrane Dejvid Mekginti.
24.02.2026
23:00
Američki stelt borbeni avioni F-22, koji su poleteli iz Ujedinjenog Kraljevstva, raspoređeni su u izraelsku vazduhoplovnu bazu na jugu Izraela.
24.02.2026
22:30
Nekoliko dana nakon pakistanskog vazdušnog udara na Avganistan pakistanske i avganistanske snage danas su razmenile vatru u pograničnom području uzajamno se optužujući za izbijanje novog vatrenog okršaja.
24.02.2026
22:00
Izraelski lider opozicije Jair Lapid je u govoru u Knesetu izjavio da je vreme da se udari po temeljima iranskog režima.
24.02.2026
21:30
Od postapokaliptičnih pustinja i svemirskih prostranstava do ratnih rovova i psiholoških drama, ovo su filmovi koji su obeležili savremenu kinematografiju i osvojili najprestižnije svetske nagrade.
24.02.2026
18:05
Poznati glumački bračni par iz serije "Igra sudbine" , Kristina i Vladan Savić odavno su uplovili u bračne vode, a na njihovom venčanju kum je bio glumac Dragan Vujić Vujke.
24.02.2026
17:15
RTS je objavio spisak filmova koje će prikazivati na svojim kanalima u periodu od 28. februara do 6. marta 2026. godine.
24.02.2026
16:31
Provokativne fotografije glumice Dav Kameron podigle su pritisak i poslale Sidni Svini u zaborav.
24.02.2026
15:45
Slavna glumica Vinona Rajder pridružila se ekipi hit serije "Sreda" u trećoj sezoni.
24.02.2026
15:27
Mnogi vlasnici Ajfon telefona zbunjeni su kada primete da nekad mogu odmah da odbiju poziv, a nekad ne. Ipak, iza te razlike ne stoji greška, već pažljivo osmišljena funkcija sistema koja ima svoju svrhu.
24.02.2026
21:00
Na ovogodišnjoj dodeli nagrada British Academy Film Awards (BAFTA) crveni tepih bio je prepun slavnih imena, ali rijaliti zvezda Maura Higins je uspela da potpuno zaseni sve ostale.
24.02.2026
20:20
Priganice su mekane, vazdušaste loptice od dizanog testa koje se prže u dubokom ulju ili masti. Isprobajte ovaj recept i uživajte u tradicionalnom specijalitetu.
24.02.2026
19:40
Sede vlasi često se brzo pojave posle farbanja, pa mnoge žene traže način da kosa duže izgleda uredno i prirodno, bez stalnih odlazaka kod frizera.
24.02.2026
18:20
Mnogi korisnici interneta i dalje ostavljaju fabričke lozinke na svojim ruterima, ne shvatajući koliko to može da uspori mrežu. Nezaštićena mreža omogućava hakerima, pa čak i susedima, da se lako povežu, što smanjuje brzinu interneta i ugrožava privatnost.
24.02.2026
17:40
Pevačica Nadica Ademov otkrila je da joj je učesnica PZE Zejna Murkić sestra, a godinama su obe ćutale o tome.
24.02.2026
23:21
Folk pevačica Nadica Ademov navodno je pazarila luksuznu nekretninu u elitnom naselju Beograd na vodi.
24.02.2026
20:02
Aleksa Balašević, sin kantautora Đorđe Balašević, svojevremeno je otvoreno govorio o počecima ljubavi sa suprugom Nikolinom i promenama koje je ta veza donela u njegov život.
24.02.2026
19:27
Pevačica Marija Mara Stojadinović nakon 20 godina progovorila je o odlasku iz zemlje i demantovala da ju je Saša Popović izbacio iz "Granda" zbog eksplicitnih slika.
24.02.2026
19:00
Nikolina, supruga Aleksa Balašević, u drugom je stanju i par uskoro očekuje sina.
24.02.2026
18:49
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar