Dražen Živković: Od suverenog i jakog lidera Vučića žele da "naprave" diktatora, da bi ga zamenili slugom
Piše Dražen Živković, glavni i odgovorni urednik TV PRVA i osnivač portala BORBA.
18.05.2025
15:53
printscreen/ tanjug
Vesti
Na jednoj strani tabla: studenti, bunt, energija, transparenti i protestne šetnje. Na drugoj – vlast, navikla na igru, iskustvo i sve to kao dobro raspoređeni topovi i lovci. U sredini – opozicija, koja je i ovog puta igrala bez jasne strategije, koja je utrčala u partiju šaha, kao figura koja se zatekla na pogrešnom polju u pogrešnom trenutku.
Otvaranje partije bilo je svježe i neočekivano – studenti su izveli oštar gambit. Izašli su na ulice, artikulisali bijes i frustraciju, i pokrenuli ono što je djelovalo kao ozbiljan front protiv vlasti. U šahu bi se to zvalo kraljev gambit – brzo otvaranje, žrtva za poziciju, nada da će protivnik napraviti grešku. Problem je što Vučić u Srbiji nije igrač početnik. Dok su studenti nudili figure – proteste, blokade, parole – Vučić je radio ono što svaki dobar šahista radi: povukao se pola koraka, sačekao, i postavio zamke.
Opozicija je pokušala da se priključi partiji, ali bez prethodnog plana. Puštanje opozicije da uđe u ovu partiju je Vučićev velemajstorski politički potez. Umjesto da opozicija zadrži centar i prepozna raspored figura, uletjeli su u dinamiku koju nijesu kontrolisali. I baš kao u lošem srednjoškolskom turniru, počeli su da jedni drugima (studenti i opozicija) kvare pozicije. Koordinacija im je pala, linije komunikacije su nestale. Bijeli top (opozicija) udario je u sopstvenog skakača (studenti).
Vlast je preuzela tempo, medijski prostor, pa i semantičku nadmoć: Jer, kad pročitate na društvenim mrežama, u novinama, ili čujete s bine neki gromoglasni poklič “Vučić je gotov!” – tada tačno znajte da je Aleksandar Vučić nikad jači, a da su protivnici u cajtnotu na političkoj partiji šaha.
Jer, šta se zapravo desilo? Silna borba protiv režima pretvorila se u kontraefekat: studenti su, bez sumnje, ojačali sebe, ali su usput – svjesno ili ne – razbili opoziciju u djelove koje danas više ni Google ne može da pronađe. U borbi protiv Vučića, jedini koji su završili na podu – bili su lideri opozicije. I to zahvaljujući onima koji su vjerovali da zaista može drugačije.
A šta su studenti dobili? Godinu dana pauze na fakultetu. Energiju koja se rasula između transparenta i komentara na Instagramu.
Zato, hajde da budemo iskreni. Student nije zanimanje. Nije ni profesija. Student je status, papir koji kaže: Završio si SAMO srednju školu. Tačka. Sve drugo – snaga, znanje, iskustvo, mudrost – dolazi kasnije. Ili ne dođe nikad.
Na kraju, dio profesora koje su studenti branili – ulaze na izbore. Neki preko nezavisnih lista, neki uz podršku istih struktura koje su godinama bili “protiv sistema”. Studenti ostaju sa osjećajem da su “nešto pokrenuli”, ali bez ijedne konkretne pobjede. Izgubljena godina fakulteta, iscrpljena energija, razbijena opozicija – a vlast, hladna i precizna kao velemajstor, zatvara partiju bez trijumfalne galame. Mat je tih, ali konačan.
Svaka šahovska partija se završava rukovanjem – i učenjem. Studenti su pokazali da u društvu još ima vitalnosti i želje za promjenom. Ali emocija nije zamjena za strategiju. Ako ne poznaješ teren, ako ne znaš gdje ti stoje figure, ako napadaš bez plana – bićeš matiran. Ne zato što si bio u početku slab, nego zato što si igrao protiv nekoga ko zna pravila bolje od tebe.
Vučić ovu partiju nije dobio silom. Dobio ju je strpljenjem. On je velemajstor politike. A svi koji su igrali protiv njega – ušli su bez plana, sa previše buke, premalo poteza i još manje rezultata.
Zato, sledeći put, prije nego što podigneš figuru protiv Vučića, dobro razmisli: da li igraš šah… ili si samo pion u njegovoj unaprijed isplaniranoj partiji?
Naravoučenije, sledeći put ne igrajte politički šah protiv Vučića. Jer on zna šta radi tri poteza unaprijed!
Piše: Dražen Živković, glavni i odgovorni urednik TV PRVA za Crnu Goru i osnivač portala BORBA
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
06.12.2025
11:08
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
05.12.2025
10:57
Šampion Exatlona nije onaj ko je preživeo - već onaj ko je pobeđivao. I zato je ovo takmičenje čista esencija sporta.
03.12.2025
13:31
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
03.12.2025
12:39
Premijera novog filma "Snaga jedinstva" biće prikazana u večeras u 22.30 časova na televiziji Informer!
01.12.2025
20:27
Hotelski i smeštajni kapaciteti za novogodišnju noć širom Srbije su gotovo puni, međutim, jedna destinacija se tradicionalno ističe po broju rezervacija i još uvek niskim cenama, a to je Vrnjačka banja.
06.12.2025
11:05
Sve više roditelja svakog dana dovozi decu u školu, što je pomodarstvo, tvrde korsnici društvenih mreža. Upravo ova tema zapalila je internet, jer mnogi tvrde da je to nekada bio blam, a danas trend sa Zapada.
06.12.2025
11:57
Na delu Dunava kod Novog Sada u toku je realizacija kursa za lake ronioce Vojske Srbije kandidate za dužnosti u ronilačkoj jedinici Rečne flotile.
06.12.2025
14:25
Povodom aktuelnih sankcija Naftnoj industriji Srbije oglasio se i generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović i otkrio da je trenutna situacija prilika da se rafinerija u Pančevu vrati u srpske ruke!
06.12.2025
10:30
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se danas oko podne na zaobilaznom putu kod Banje Koviljače, u kojoj je povređeno čak pet osoba.
06.12.2025
14:45
Policija je objavila snimak bahate vožnje na auto-putu kod Surčina, na kojem se vidi kako vozač "poršea" juri brzinom od 233 kilometara na čas.
06.12.2025
14:20
Kako saznajemo, u porodičnoj kući u Čačku pronađena su tela muškarca (47) i njegovih roditelja, za koje se procenjuje da imaju oko 75 godina.
06.12.2025
11:28
Beživotna tela dva muškarca i žene pronađena su jutros u jednoj porodičnoj kući u Čačku.
06.12.2025
11:20
Građani Dolova kod Pančeva u šoku su nakon što je otkriven užas koji se dešavao u njihovom komšiluku.
06.12.2025
09:59
Pobesneli Ukrajinci demolirali su minibur Teritorijalnog centra za regrutaciju.
06.12.2025
14:12
Nova američka strategija nacionalne bezbednosti izbegava kritike na račun Rusije, piše britanski „Telegraf“.
06.12.2025
13:00
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
06.12.2025
12:32
Kao odgovor na napade Ukrajine, ruska vojska je pokrenula masovni udar raketama "Kinžal" na ukrajinske vojno-industrijske komplekse i energetska postrojenja, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
06.12.2025
11:49
Mnogo puta smo čuli da je rat u Ukrajini veoma isplativ za zapadne korporacije. Takvi zaključci mogu se izvesti čak i jednostavno na osnovu činjenica o vlasništvu globalnih investitora nad poljoprivrednim zemljištem na teritoriji Ukrajine.
06.12.2025
15:00
Večeras se na Prvom programu RTS emituje osma epizoda serije "Tvrđava" sa početkom u 20.11 sati.
06.12.2025
08:03
Glumica Ivana Panzalović napravila je pravi haos na Instagramu nakon što je objavila seriju vrelih fotografija iz Dubaija.
05.12.2025
16:01
Pevačica La Toja Džekson, sestra pokojnog Majkla Džeksona, objavila je na Instagramu fotografije na kojia je mršavija nego ikad.
05.12.2025
15:05
Glumica Margo Robi otkrila je detalje o erotskim scenama u filmu "Orkanski visovi" u kom glumi uz Džejkoba Elordija.
05.12.2025
14:14
Brižit Makron, koja je godinama verna mirnim, neutralnim nijansama, ovoga puta odlučila je da unese malo drame u svoj izgled i time iznenadila i javnost i modne komentatore.
06.12.2025
15:00
Vlasnica mačke Nikola (24) želela je da proveri da li se njena ljubimica Mila smirila i naučila da se ne igra jelkom, ali je eksperiment propao za svega nekoliko minuta.
06.12.2025
13:00
Privatni detektiv Rejmond Rano, koji više od 30 godina prati bračna neverstva, tvrdi da postoji jedan vrlo jasan znak koji često otkriva muškarce koji varaju, a to je stanje njihovog automobila.
06.12.2025
12:20
Jednostavan i brz način da napravite posnu proju od kukuruznog brašna, savršenu za doručak, užinu ili lagani obrok.
06.12.2025
14:20
Fejsbuk Dejting poslednjih meseci privlači sve više pažnje, ali mlađi korisnici i dalje teško dolaze do mečeva. Starija publika mnogo bolje koristi ovu opciju, dok mladi sve češće prelaze na druge aplikacije.
06.12.2025
11:40
Pevačica Ivana Selakov prisetila se studentskih dana sa pevačem Sašom Kovačevićem, te otkrila kako je među njima vladala velika ljubav i da su zajedno započeli karijeru.
06.12.2025
14:34
Danas se navršava pet godina od smrti Džeja Ramadanovskog, a njegova porodica i najbliži okupili su se ispred njegove večne kuće u Aleji zaslužnih građana
06.12.2025
13:48
Glumica Anja Mit pokazala je svoje vitko telo i iznenadila sve pratioce svojom linijom samo 24 dana nakon porođaja.
06.12.2025
13:04
Književnica Vedrana Rudan je teško bolesna, a sada je otkrila da jedva napravi i tri koraka, kao i ko sve brine o njoj dok vodi najveću životnu bitku.
06.12.2025
12:34
Voditeljka Sani Armani posle 12 godina otkrila je pravu istinu o odlasku sa Pinka, odnosu sa Mitrovićima i zašto je rešila da pobegne iz javnosti.
06.12.2025
12:04
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar