Dok se reditelj Danilo Marunović ovih dana pojavljuje u domaćim medijima sa svedočenjem o svom privođenju u Srbiji, javnost ostaje uskraćena za najvažniji podatak o čitavom slučaju, da je, prema zvaničnom lekarskom izveštaju, u momentu privođenja bio pozitivan na kokain.
Taj podatak Marunović u potpunosti prećutkuje u brojnim nastupima u kojima nastoji da sebe predstavi kao političkog prognanika i borca za slobodnu Crnu Goru.
Marunović je, uoči izvođenja svoje predstave „Gospoda Glembajevi“ u Beogradu, privremeno zadržan i ispitan od strane bezbednosnih službi Srbije. Po njegovim tvrdnjama, radi se o „psihološkom ispitivanju“ i „sistemskoj represiji“, te da je razlog bilo njegovo pisanje o Vidovdanu kao „mitološkoj konstrukciji“. Iako ove izjave odgovaraju narativu samoproglašenog otpora, izostaje i najmanji osvrt na rezultate zvaničnih analiza kojima je, po zakonu, podvrgnut prilikom postupka, analize koje potvrđuju prisustvo kokaina u organizmu.
Ovaj detalj nije ni nebitan, ni marginalan. On suštinski menja karakter slučaja i dovodi u pitanje kredibilitet svih naknadnih izjava koje Marunović daje u javnosti. Umesto suočavanja sa tim podacima, reditelj konstruiše narativ u kojem je on žrtva velikodržavnog aparata, a njegova predstava simbol otpora. Pritom, zanemaruje se činjenica da je u Srbiji boravio legalno, da je izvođenje predstave u Narodnom pozorištu omogućeno, te da mu je, po sopstvenom priznanju, čak uvažen lični zahtev da bude sproveden na granični prelaz Đeneral Janković, ka Severnoj Makedoniji, umesto uobičajene rute deportacije do Dobrakova i Crnoj Gori.
U javnom obraćanju, Marunović izjavljuje: „Bio sam ponosan kad su me priveli. Znao sam da tamo idem u ime svojih ideja.“ No, postavlja se pitanje: može li osoba koja je u momentu privođenja bila pod uticajem opojnih supstanci zaista predstavljati bilo kakve ideje, osim one o ličnom nemaru i neodgovornosti? I nije li upravo zataškavanje tog podatka pokušaj da se diskredituje ozbiljnost bezbednosnog postupanja i umanji značaj realnih indikatora rizika?
Dodatni sloj kontroverze donosi način na koji se Marunović, bez ikakvih dokaza, obračunava sa kritičarima. U svojoj izjavi tvrdi da „svaki Crnogorac koji napada crnogorske aktiviste, svesno ili nesvesno radi za interese BIA“. Takav stav, osim što je duboko uvredljiv, otkriva i duboku netoleranciju prema svakoj vrsti neslaganja. Umesto demokratskog duha dijaloga, dobijamo dogmatski koncept: ko se ne slaže — radi za službu.
Marunović ne krije da je njegov pristup umetnosti politički angažovan i da svoje nastupe doživljava kao „pobunu“. Ali, upravo zato što se poziva na javni prostor, mora prihvatiti i javnu odgovornost. Ako u centar priče stavljate „borbu za slobodu“, onda i sami morate biti spremni na potpunu transparentnost. To uključuje i odgovore na pitanja: Da li ste bili pod uticajem narkotika u trenutku privođenja? Zašto taj podatak prećutkujete?
Ovaj slučaj, dakle, ne govori samo o odnosu umjetnosti i politike, već i o potrebi za istinom, bez obzira na to koliko ona bila neprijatna. Jer sloboda nije jednosmerna ulica. I ako se Marunović poziva na moralnost i ideje, onda je prvi korak ka tome upravo odricanje od obmane.
Crnogorski režiser i kolumnista Danilo Marunović priveden je danas u Beogradu nakon što su nadležne bezbednosne službe na osnovu obaveštajnih podataka i procene rizika zaključile da njegov boravak u Srbiji u ovom osetljivom političkom trenutku predstavlja pretnju javnom redu i stabilnosti.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je da je ovaj Vidovdan pokazao pravu istinu, ko je “vera, a ko nevera”, kao i ko su rušitelji, a ko čuvari Srbije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Crnogorski režiser i kolumnista Danilo Marunović priveden je danas u Beogradu nakon što su nadležne bezbednosne službe na osnovu obaveštajnih podataka i procene rizika zaključile da njegov boravak u Srbiji u ovom osetljivom političkom trenutku predstavlja pretnju javnom redu i stabilnosti.
Rekordno nizak vodostaj Dunava poslednjih nedelja otkriva gomilu otpada u priobalju, a tako je i na Tikvari, popularnoj plaži kod Bačke Palanke. Zato je Udruženje sportskih ribolovaca "Šaran" organizovalo akciju čišćenja.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas da je na jednom gazdinstvu na području opštine Raška, na kojem se nalazilo 67 ovaca i 60 jagnjadi, potvrđeno žarište boginja ovaca i koza.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije najavio je preteženo i sunčano vreme sve do večernjih sati, kada će uslediti pljuskovi sa grmljavinom kao i lokalni razvoj oblačnosti.
Na današnji dan navršava se tačno godinu dana od stravične saobraćajne nesreće u kojoj su život izgubile nerazdvojne prijateljice Bojana Ć. (22) i Jelena R. (22) iz Lazarevca. Teška tragedija dogodila se u mestu Čepelica na putu Bileća–Trebinje, kada je automobil u kom su se nalazile devojke sleteo s puta i direktno se zakucao u kamion iz suprotnog smera.
Muškarac (67) uhapšen je u Šavniku zbog sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljene polne radnje na štetu devojke (17), saopšteno je iz Uprave policije.
Velika drama odigrala se sinoć u naselju Ripanj u Beogradu, gde je u požaru do temelja izgorela porodična kuća, a u trenutku incidenta u prostorijama su se nalazile 76-godišnja žena G. N. i njena unuka. Obe su, na sreću, uspele na vreme da izađu iz kuće i izbegnuta je tragedija.
Nepoznata osoba jutros oko 2.50 časova ispalila je pet hitaca iz pištolja u pravcu porodične kuće policijskog službenika Mervana Eća u Podgorici, saopštila je Uprava policije.
Zagrebačka policija završila je kriminalističku protiv državljankom Španije (32) zbog sumnje da je pokušala prokrijumčariti gotovo 15 kilograma marihuane preko Međunarodnog aerodroma Zagreb.
Naftni tanker je eksplodirao nakon što je naleteo na morsku minu u Ormuskom moreuzu, jednom od najvažnijih svetskih pomorskih pravaca za transport nafte.
Predsednik Irana Masud Pezeškijan pozvao je danas na pokretanje pravnih postupaka pred nadležnim međunarodnim organizacijama zbog štete nanete iranskoj saobraćajnoj infrastrukturi, ocenivši da su američki napadi na civilne objekte u toj zemlji očigledan primer "ratnog zločina".
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se uspostavlja pravni okvir za razvoj, implementaciju i upotrebu velikih fundamentalnih modela veštačke inteligencije u Rusiji.
Vlasti ruskog grada Rostova na Donu proglasile su današnje vanredno stanje zbog vremenskih nepogoda, u kojima je povređeno 28 ljudi, saopštio je gradonačelnik Aleksandar Škrjabin.
Eksplicitne scene iz domaćih hit-serija poslednjih godina redovno podižu prašinu, dele publiku i otvaraju pitanje da li je reč o umetničkoj slobodi ili lovu na gledanost.
Ako želite da svoju baštu održavate prirodnim putem, ljuske od crnog luka mogu vam biti veoma korisne i predstavljati odličnog pomagača u nezi biljaka.
Od Gugla se traži da izmeni način poslovanja i pravila koja primenjuje na svoje dve velike platforme - Search i Play Store. Cilj tih promena je da se obezbedi pravednije funkcionisanje i veća konkurencija na tržištu.
Tehnika poznata kao "blush tailoring" donosi potpuno drugačiji pristup nanošenju rumenila. Glavna ideja je da ne postoji univerzalno pravilo koje odgovara svakom licu - izbor nijanse, intenzitet boje i mesto nanošenja treba prilagoditi tenu, obliku lica i željenom efektu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.