Skandal za skandalom Mladena Nenadića: Stigla presuda koja govori o tome koliko loše radi specijalni tužilac
Podeli vest
Viši sud u Novom Sadu je dana 17.06.2025. godine doneo presudu kojom su obavezani tuženi Akcionarsko društvo za upravljanje javnom železničkom infrastrukturom „Infrastruktura železnice Srbije" Beograd i Republika Srbija da tužiocima solidarno isplate na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove usled smrti bliskog lica.
Presuda u korist tužioca a protiv tuženih, nedvosmisleno govori u prilog tome da su Infrastruktura železnice Srbije bili dužni da obezbede njeno redovno održavanje i blagovremeno otklanjanje opasnosti, kao i da nije postupila u skladu sa tim obavezama.
Blokadersko gebelsovsko glasilo Danas, niskotiražni tabloid pod tajkunskom kontrolom, besramno je pokušao da relativizuje zaveru koju protiv Srbije kuje duboka država na čelu sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem.
Glavni javni tužilac Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu Nenad Stefanović našao se na meti hajke koju protiv njega vode tajkunski mediji i ekstremisti na društvenim mrežama.
02.07.2025
18:04
Naprotiv, predstavnici tog preduzeća, konkretno Nebojša Bojović i Milutin Milošević, potpisali izveštaj u kome se tvrdi da je objekat bezbedan za korišćenje, iako je postojao zvaničan interni elaborat koji ukazuje na rizike i konstruktivnu nestabilnost.
Istovremeno dok Viši sud u Novom Sadu utvrđuje istinu na osnovu parničkog postupka, tužilaštvo za organizovani kriminal, na čijem je čelu specijalni tužilac Mladen Nenadić, nastavlja da sprovodi jednu od najperfidnijih pravosudnih sabotaža u novijoj istoriji Srbije.
Miroslav Rakić, zamenik disciplinskog tužioca, kadar vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, odbacio je čak 10 prijave protiv tužiteljke Bojane Savović, poznatoj simpatizerki opozicionog Proglasa.
Udruženje sudija i tužilaca Srbije (UST) smatra da su ustavne promene iz 2023. godine u velikoj meri dovele do prilično lošeg stanja u pravosuđu, tako da se jedan njegov deo praktično "otrgao" od države.
23.06.2025
11:17
Foto: ATAIMAGES
Dokumenta koja nedvosmisleno pokazuju da su upravo Nebojša Bojović i Milutin Milošević, u tom momentu lica odgovorna za bezbednost Infrastruktura železnica Srbije, svojim potpisima i garancijama pokrili opasnu konstrukciju i izričito tvrdili da je objekat bezbedan, ne samo da nisu postala deo krivičnog postupka, već su namerno izuzeta iz predmeta.
Time je Nenadić, po direktnom nalogu Zagorke Dolovac, odlučio da ne goni one koji su sudski već proglašeni za uzrok tragedije. Umesto da se pred lice pravde izvedu najodgovorniji, predmet je prebačen u ruke čoveka koji se lično, u privatnim i društvenim okolnostima, sastajao sa ključnim akterima te iste tragedije, nazdravljao sa njima vinom i delio stolove, dok su porodice poginulih čekale bar jedno izvinjenje.
Po ovom pitanju oglasio se i ministar pravde, Nenad Vujić.
- Kada govorite o određenim druženjima, fotografijama, minimum koji se traži u sudskim postupcima je da je svako lice iz sistema pravosuđa koje se nađe u ovakvoj situaciji, mora da se izuzme iz datog predmeta, bilo da je tužilac bilo da je sudija - naglasio je Vujić, kometarišući fotografiju na kojoj su pored ostalih, Nenadić i dvojica aktuelnih funkcionera "Železnica Srbije" u vreme pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novoj Sadu 1. novembra 2024. godine, a koji su u međuvremenu su podneli ostavke.
Na tu inicijativu, međutim, odgovora nema. Javno tužilaštvo, odnosno Zagorka Dolovac kao republički javni tužilac, do danas nije reagovala.
Foto: ATA Images
Dokument kojim su Bojović i Milošević tvrdili da je železnička stanica u potpunosti bezbedna, ne samo da nije sporan u parničnom postupku, već je i ključni osnov za obeštećenje. Taj isti dokument, međutim, u krivičnom predmetu nikada nije uvršten u dokaze. Umesto toga, krivična istraga je vođena bez njega, a lica koja su tim dokumentom potvrdila lažne tvrdnje o bezbednosti, do danas nisu ispitana ni procesuirana.
Na saopštenje suda do visini naknade štete, koja je u najmanju ruku skandalozna, reagovao je advokat i predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić, zahvaljujući kome je javnost i došla do podataka o odgovornosti Bojovića i Miloševića.
- Pretpostavljam da je visina tužbenog zahteva bila veća od dosuđenog iznosa u ovoj prvostepenoj presudi. Po mom mišljenju, naknada štete u ovom slučaju morala bi biti znatno veća. Učestvovao sam svijevremeno kao punomoćnik porodica koje su bile oštećene pogibijom na Ibarskoj magistrali u slučaju atentata na Vuka Draškovića kada je poginulo 5 osoba. Srbija je platila štetu od po 250.000 evra svakoj porodici. Mislim da to treba da bude mera - navodi Gajić.
U svim dosadašnjim javnim nastupima Nenadić nije demantovao veze sa licima koja su sada, po sudskoj presudi, utvrđena kao odgovorna. Isto tako, nije ponuđeno nikakvo objašnjenje zašto su iz predmeta izuzeti dokumenti koji su bili ključni za utvrđivanje uzročno-posledične veze između službenog delovanja i tragičnih posledica. Jedino što je tema prozapadnih medija jeste da je iznošenje dokaza koji menjaju čitavu perspektivu na pad nadstrešnice - pritisak na tužilaštvo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine Republike Srbije i narodni poslanik SNS Uglješa Mrdić tvrdi da su državna tužiteljka Zagorka Dolovac i tužilac Mladen Nenadić naredili da se odbaci krivična prijava protiv Nebojše Bojovića i Milutina Miloševića.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i narodni poslanik SNS Uglješa Mrdić odgovorio je Branku Stamenkoviću, predsedniku Visokog saveta tužilaštva, koji je nedavno najavio da će podneti tužbu protiv Mrdića.
Blokadersko gebelsovsko glasilo Danas, niskotiražni tabloid pod tajkunskom kontrolom, besramno je pokušao da relativizuje zaveru koju protiv Srbije kuje duboka država na čelu sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem.
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
U 10. epizodi Exatlona videli smo pobedu Crveni za samo jedan poen, što znači da su Plavi izgubili borbu za nominacije. Posle toga, odlučeno je da Dušica Topić ispadne iz daljeg takmičenja.
Član Plavog tima Exatlona Srbija Nemanja Radovanović odustao je od uloge kapitena, te je "štafetu" predao Sanji Kalinović koja se prema njegovim rečima jedina javila da preuzme tu ulogu.
Među učesnicima Exatlona tenzije rastu iz epizode u epizodu, a u večerašnjoj one su kulminirale. Atmosfera na poligonima bila je gotovo električna, a napetost između Plavih i Crvenih dostigla je vrhunac.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Veštačka inteligencij, na osnovu samo jedne noći provedene u laboratoriji za spavanje, može da proceni rizik za više od 130 bolesti - od Parkinsonove bolesti do raka dojke.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na sve učesnike u saobraćaju da dosledno poštuju saobraćajne propise, koriste propisanu zimsku opremu, prilagode brzinu kretanja stanju kolovoza i vremenskim uslovima i održavaju bezbedno odstojanje.
Suđenje za planiranje likvidacije Marka Ljubiše Kana obeležio je izostanak svedoka čije je privođenje bilo naloženo, dok su pred sudom izneti novi detalji o sumnjivim kretanjima, presretnutim porukama i obračunima kriminalnih klanova.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Bivši fudbaler Crvene zvezde Živko Bakić Žića (42) ubijen je danas na Avali, u blizini kuće u vikend naselju Trešnja gde je živeo, a Informer je sada na mestu zločina.
Ruski udari na energetsku infrastrukturu Ukrajine postaju sve razorniji, dok ukrajinska protivvazdušna odbrana (PVO) ne uspeva da se izbori ni sa manjim delom dronova i krstarećih raketa, piše nemački list Berliner cajtung, pozivajući se na izjave vojnog eksperta, pukovnika austrijske vojske Markusa Rajsnera.
Danska bi mogla da zatraži povratak borbenih aviona F-16 koje je ranije isporučila Ukrajini, kako bi ih upotrebila za odbranu Grenlanda. Takva mogućnost nije zvanično potvrđena, ali je Dansko ministarstvo odbrane u poslednjim izjavama dalo dovoljno signala da se ta opcija razmatra.
Tokom svog prvog predsedničkog mandata, Donald Tramp je pozvao svog savetnika za nacionalnu bezbednost, Džona Boltona, u Ovalni kabinet kako bi razgovarali o novoj ideji.
Velika Britanija podiže starosnu granicu za poziv bivšeg vojnog osoblja u rezervu na 65 godina, u okviru pojačavanja vojne spremnosti zbog rastućih bezbednosnih izazova u Evropi.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Četbot Grok, koji pripada kompaniji Ilona Maska, sada je ograničio mogućnost kreiranja i uređivanja slika samo na korisnike koji imaju plaćenu pretplatu na društvenu mrežu X.
Postoji nasledni poremećaj koji dugo može ostati neprimećen, a istovremeno predstavlja tihi uzrok iznenadnih smrti kod naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija (HCM).
Marija Kulić, majka rijaliti učesnice Miljane Kulić, odlučila je da stavi tačku na spekulacije o Miljaninom ugovoru koje su se poslednjih dana pojavile.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar