Profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin ocenio je da je novi paket ekonomskih mera za poboljšanje životnog standarda, koji je danas predstavio predsednik Aleksandar Vučić, predstavlja spremnost države da se suoči sa ozbiljnim ekonomskim problemima.
Kako smatra profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin, ovi ekonomski problemi su uglavnom posledica određenih političkih problema koji postoje u društvu u poslednjih devet meseci.
- U tom smislu mislim da je prvi cilj borba protiv inflacije, smanjenjem inflatornog pritiska preko trgovinskih politika, pre svega ograničavanjem trgovinskih marži, ali i preko monetarne politike, pre svega preko ograničavanja takozvanog kamatnog spreda ili kamatnog razmaka između stope koje naplaćuju banke klijentima i evribora - rekao je Đuričin Tanjugu.
Podsetio je da je međugodišnja inflacija u julu bila 4,9 odsto, što je iznad gornje granice ciljane inflacije Narodne banke.
- To je upozorenje i za Narodnu banku, ali i za Ministarstvo finansija da se mora nešto preduzeti, jer inflacioni pritisak i dalje raste i može se desiti da se nastavi. U tom smislu treba da dođe do smanjenja cena velikog broja proizvoda, to je oko 3.000 proizvoda za 24 najveća trgovinska lanca i treba da dođe do smanjenja kamata u bankarskom sektoru uz još neke povlastice kada je u pitanju definisanje kreditnih uslova - istakao je sagovornik Tanjuga.
Kako je rekao, ostale mere su vezane za pravnu problematiku kada je u pitanju delovanje izvršitelja, zatim za cene ogrevnog drveta i struje, s obzirom da prema protokolu sa MMF mi moramo da podignemo cene električne energije u poslednjem kvartalu.
- Opšti efekt treba da bude smanjenje socijalnih razlika koje se u ekonomiji mere preko Gini koeficijenta, ali ove mere će smanjiti i jedan za nas važniji koeficijent, to je takozvani Palma indeks - ocenio je ekonomista.
Što se tiče efekta na ekonomiju, Đuričin ističe da je to kompleksan skup mera, koji dodiruje nekoliko strukturnih politika, pre svega trgovinsku politiku i dve važne makroekonomske politike, monetarnu i fiskalnu.
- Ja verujem da su kreatori ovih mera napravili balans, s obzirom da postoje određene klackalice u primeni ovih mera. Jer, ako smanjujete marže i ako smanjujete kamate, vi smanjujete profite značajnih učesnika na tržištu, a samim tim i smanjujete prihode države. Što znači da će potencijalnim rastom aktivnosti po osnovu ovih mera profiti ostati na sličnom ili možda čak i većem nivou, što će obezbediti nesmetano finansiranje države i održavanje monetarne stabilnosti, koju smo u prethodnom periodu imali na veoma visokom nivou - zaključio je Đuričin.
Dodao je da su, u krajnjem slučaju, mere oročene na šest, odnosno devet meseci, tako da postoji prostor za, kako je rekao, fino podešavanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je predstavio nove ekonomske mere koje će se primenjivati od 1. septembra, a kojim će građani Srbije osteti znanto olakšanje. Povodom ovoga, funkcioneri poručuju da su blokaderi doživeli novi šamar.
Đilasov pajtos Borko Stefanović otvoreno je zapretio Rusiji poručujući da će kada oni sa blokaderima otmu vlast odvesti Srbiju daleko od Ruske Federacije!
Građani širom Srbije juče su se okupili u više od 70 opština, gradova i mesta da bi zajedno poslali poruku da je dosta blokada i zaustavljanja normalnog života!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Diplomatski uspeh i sastanci predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa najvažnijim evropskim liderima u Tivtu bio je povod za najnoviji rat na relaciji blokaderi-opozicija.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
Zbog promena na tržištu i slabije prodaje, u Nemačkoj se zatvara deo prodavnica lanca nameštaja Roller. Neke prodavnice su već zatvorene, a dodatna zatvaranja planirana su za jul ove godine, u okviru reorganizacije poslovanja kompanije.
Večeras je zvanično podignut Pojas Presvete Bogorodice na postolje u Hramu Svetog Save u Beogradu, ali se, prema poslednjim informacijama, kolona vernika ne smanjuje.
Nesreća se dogodila 28. maja 2025. godine oko 11 časova, tokom promotivne vožnje padobranom iznad mora koju je organizovala firma „Jet Sky Budva“. Let je krenuo iz pravca Slovenske plaže ka otvorenom moru, prema plaži Mogren, kada je došlo do tragedije i mlada devojka je pala u more sa velike visine.
Policija u Novom Sadu rasvetlila je četiri teške krađe, od kojih je jedna u pokušaju i uhapsila D. Z. (27) iz Žablja, zbog sumnje da je izvršio ova krivična dela.
Lider parlamentarne grupe mađarskog Fidesa Gergej Guljaš ocenio je danas da su zahtevi Evropske komisije prema Mađarskoj "alarmantni" i poručio da zemlja ne sme da prihvati takve uslove kako bi dobila sredstva Evropske unije.
Severna Makedonija samo treba da uključi Bugare u Ustav da bi započela pregovore sa EU, izjavio je danas bugarski premijer Rumen Radev uoči početka samita EU-Zapadni Balkan, koji je održan u Tivtu.
Američki nosač aviona "Džerald R. Ford" pretrpeo je tokom sukoba sa Iranom ozbiljnija oštećenja nego što je američka mornarica zvanično priznala, prenose mediji.
Proizvodnja prirodnog tečnog gasa na Aljasci korišćenjem ruske tehnologije mogla bi biti znatno jeftinija za Sjedinjene Američke Države od drugih opcija, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin tokom plenarne sednice Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Astrološka predviđanja za naredne dane ukazuju na nove prilike za zaradu, neočekivane prilive novca i poslovne poteze koji bi mogli da donesu dugoročnu korist za pet horoskopskih znakova.
Tokom letnjih vrućina i kućni ljubimci su izloženi ozbiljnom riziku od pregrevanja, zbog čega je važno prilagoditi njihove aktivnosti i na vreme prepoznati simptome toplotnog udara.
Spor internet, prekidi tokom video-poziva ili sporo učitavanje stranica često se mogu rešiti jednostavnim restartovanjem Wi-Fi rutera, koji može pomoći da mreža ponovo radi stabilno i bez problema.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar