Кoliko besmislen, toliko i neuspešan pokušaj pravljenja medijske i ulične halabuke zbog crkveno-sudskog postupka, koji su svesnom, dugotrajnom i kontinuiranom crkvorušilačkom kampanjom, ali i ličnim za verujuće ljude sablažnjivim, nehrišćanskim životom, pogotovo nedostojnim svešteničkog čina, inicirali jedan sveštenik i jedan laik sa diplomom Bogoslovskog fakulteta, daje priliku da se neznaveni novinari, ali i oni koji su sticajem istorijskih okolnosti neupućeni u rad i nadležnost crkvenih sudova, makar malo pouče.
Da su želeli da se ozbiljno bave zadatom temom, mogli su sami da pročitaju Ustav Srpske Pravoslavne Crkve i Pravila i postupke za crkvene sudove Srpske Pravoslavne Crkve, ali budući da znaju da je balkanska CNN affiliate medijska grupacija u terminalnoj fazi, samo su pribegli prostačkom spinovanju, ne bi li zbunili ili kod svoje publike izazvali sažaljenje prema pomenutoj dvojici, koji kao da dubliraju klišetirane scene iz američkih filmova B produkcije, gde se samoubica popne na neboder, ispod koga su unapred obavešteni mediji i grupa zgubidana koja navija da se pretnja sumasišavšeg obistini.
Ovde se neću baviti teorijskim objašnjenjima, već uz rečenu literaturu, napomenuti da istovetna crkveno-sudska praksa, zasnovana na drevnim kanonima, postoji u svim pomesnim pravoslavnim Crkvama.
Foto: printscreen
Кao pomoć lošim novinarskim đacima, skratiću čas i pristupiti primeru iz nedavne prošlosti, kao vidu očigledne nastave. Naime, 2009. godine, tadašnji Episkop zahumsko-hercegovački, današnji Mitropolit diseldorfski i nemački g. Grigorije pokrenuo je crkveno-sudski postupak pred Crkvenim sudom u Trebinju, protiv nevladinih aktivista Nikole Sekulovića i Blaža Stevovića zbog javne kritike na njegov račun, a posebno zbog kritike stavljanja svetih hramova pod bankarsku hipoteku kao obezbeđenja za višemilionske kredite, kao i drugih njegovih, crkvenom narodu i tadašnjoj javnosti teško shvatljivih brojnih poslovnih poduhvata. Eparhijski crkveni sud ih je svojim presudama isključio iz crkvene zajednice na određeno vreme.
Foto: printscreen
Ali, Veliki crkveni sud Srpske Pravoslavne Crkve, kojim je predsedavao sada pokojni Mitropolit Amfilohije je u maju iste godine, poništio presude eparhijskog suda, formalno utvrđujući da su donete uz kršenje pravila postupka i protivno crkvenom Ustavu i crkvenim propisima. I tada se u Srpskoj Crkvi znalo, a i sada pamti da je Mitropolit Amfilohije, kao uostalom i svi drugi episkopi, bio šokiran stavljanjem svetih hramova pod hipoteku, i da je obrazloženjem poništenja presuda, Mitropolit želeo da koliko-toliko sačuva Crkvu od sramote koju joj je nanosio mladi biznismen Grigorije.
Foto: printscreen
U ponovljenom postupku, kada je kazna privremenog isključenja iz Crkve u jednom slučaju istekla, a u drugom obesmišljena protokom vremena, Crkveni sud u Trebinju je doneo presude kojim ih je pomilovao, što je Veliki crkveni sud, pod predsedništvom tada Episkopa niškog, a potonjeg Patrijarha srpskog Irineja, potvrdio krajem 2009. godine. Zbog prostačke pohlepe, bezobzirnosti i nezajažljivosti tužioca opisani crkveno-sudski postupak može biti osnova scenarija za tragikomediju, ali ipak razrešava lažne dileme koje su tzv. novinari, potencirali u javnosti prethodnih par nedelja.Znači, i u aktuelnom slučaju sveštenika i svršenog studenta bogoslovlja, prema kojima danas treba izazvati sažaljenje, a umesto njih optužiti Crkvu i Patrijarha, jasno je da se radi o redovnim crkveno-sudskim postupcima, koji će biti okončani prema pravilima i kanonima koji važe u Pravoslavnoj Crkvi.
Arhiepiskop dizeldorfsko-berlinski i mitropolit nemački vladika Grigorije, poznat i kao vladika "maserati" zbog skupocenog automobila koji poseduje, od SPC planira da napravi LGBT crkvu!
Srpska pravoslavna zajednica u Nemačkoj suočava se s ozbiljnim nesuglasicama nakon najave predavanja teologa Blagoja Pantelića, koja je trebalo da se održi sutra, 14. februara, u 19 časova u Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Minhenu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Arhiepiskop dizeldorfsko-berlinski i mitropolit nemački vladika Grigorije, poznat i kao vladika "maserati" zbog skupocenog automobila koji poseduje, od SPC planira da napravi LGBT crkvu!
Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS), koji su kod Slavije postavili štandove stranke, napadnuti su od strane blokadera, koji su na njih nasrnuli noževima, suzavcem i teleskop-palicama.
Kina je danas demantovala tvrdnju Fajnenšel tajmsa da je kineski predsednik Si Đinping rekao predsedniku SAD Donaldu Trampu da bi ruski predsednik Vladimir Putin "mogao da zažali zbog pokretanja invazije na Ukrajinu".
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Na nebu, tik iznad kupole Hrama Svetog Save, mogla se videti neobična svetlosna formacija koja je kod mnogih prolaznika izazvala nevericu, ali i brojne reakcije.
Na društvenim mrežama osvanuo je video snimak Srbina koji nije mogao da sakrije oduševljenje kada je video završne radove beogradskog Linijskog parka na Dorćolu.
Konkretne odgovore i čvrsta obećanja dobili su penzioneri Lazarevca koji su, na današnjoj tribini, razgovarali sa predstavnicima Fonda PIO, Saveza penzionera Srbije i predsednikom Gradske opštine Lazarevac.
U subotu uveče u Drnišu Kristijan Aleksić, već osuđivan zbog raznih zločina, upucao je Luku M. (19), nakon čega je pobegao. Ubrzo nakon zločina je i uhapšen, a sada na svetlost izlazi njegova jeziva kriminalna istorija.
U Apelacionom sudu danas je razmatrana žalba odbrane Alije Balijagića, koji je prvostepeno osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva Jovana i Milenke Madžgalj u bjelopoljskom selu Sokolac.
Nišlija S.K. zatražio je najstrožu kaznu za Lj.P. (74) iz okoline Žitorađe koji je osumnjičen za obljubu nad njegovom ćerkom (12), devojčicom sa posebnim potrebama. Zahvaljujući brzoj reakciji roditelja i osoblja hotela, incident je prošao bez posledica po devojčicu, ali njen otac čvrsto stoji iza toga da ovaj zločin ne sme proći nekažnjeno.
Američki državni sekretar Marko Rubio razgovarao je danas sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Antoniom Guterešom o američkim akcijama sprečavanja Irana da postavi mine i uvede putarinu u Ormuskom moreuzu.
Nemačka stranka Alternativa za Nemačku (AfD) zatražila je formiranje istražnog odbora koji bi se bavio sabotažom gasovoda Severni tok, ocenjujući da je reč o "skandalu bez kraja".
Katar, smešten na pustinjskom poluostrvu u Persijskom zalivu, transformisao se iz siromašnog regiona poznatog po lovu na bisere u jednu od najbogatijih država na svetu zahvaljujući prirodnom gasu.
Predstavnik Ukrajine pri Ujedinjenim nacijama Andrij Melnik izjavio je danas da je prva polovina maja jedan od najsmrtonosnijih perioda za ukrajinske civile od početka rata sa Rusijom i pozvao sve članice UN da pojačaju režim sankcija Moskvi.
Legendarna Katinkina kuća na Dedinju bila je mesto snimanja kultnih ostvarenja poput "Srećnih ljudi", "Žikine dinastije" i filma "Davitelj protiv davitelja".
Glumica Milena Dapčević dobijala je anoniman pretća pisma jer je bila u vezi sa istaknutim partizanskim borcem Pekom Dapčevićem što je u tadašnje vreme bilo neprihvatljivo.
Kontroverzni biografski film "Majkl" do sada je zaradio neverovatnih 700 miliona dolara širom sveta, ostavljajući iza sebe sve skandale koji ga prate od prvog dana snimanja.
Urolog Dž. P. Sing Rana iz bolnice u Nju Delhiju objašnjava da određene vrste hrane, posebno uz premalo vode, mogu podstaći stvaranje kamena u bubregu ili dovesti do njegovog ponovnog javljanja.
Verovatno ste se već susreli sa onim malim poljem "Ja nisam robot" koje treba da označite na mnogim sajtovima. To je funkcija poznata kao reCAPTCHA, koja pomaže u razlikovanju stvarnih korisnika od automatizovanih botova.
Reper Igor Panić Nući večeras je organizovao promociju novog albuma i koncert, a događaj je privukao ogroman broj poznatih ličnosti sa domaće javne scene.
Pevačica Teodora Džehverović progovorila je o odnosu među kolegama, pobednici ovogodišnje Evrovizije i o tome da li ćemo nju videti na evrovizijskoj sceni.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar