Ministar pravde Nenad Vujić, koji je po funkciji i član Visokog saveta tužilaštva (VST) odlučno je odbacio kao netačne i manipulativne navode koje je u javnosti izneo predsednik VST Branko Stamenković u vezi sa izborima za članove VST iz reda javnih tužilaca.
Istovremeno je podsetio da je Ustavni sud Republike Srbije doneo odluku o ponavljanju izbora na pojedinim izbornim mestima zbog teških povreda propisane procedure u postupku odlučivanja o prigovorima.
- Javni tužioci koji su učestvovali kao birači na izborima podneli su prigovore u roku od 24 sata od završetka izbora, u skladu sa Zakonom o Visokom savetu tužilaštva. Ovo pravo predstavlja osnovni mehanizam zaštite izbornog prava i zakonitosti izbornog procesa - podsetio je ministar pravde.
Foto: Tanjug/Nenad Miloevic
Branko Stamenković
Dalje je ukazao da je u postupku odlučivanja o prigovorima, predsednik VST Branko Stamenković 26. decembra 2025. godine doneo ništavo rešenje, suprotno važećim propisima, što je Ustavni sud konstatovao u svojoj odluci od 15. januara 2026. godine.
- Opšte je poznato da ništav akt, po svojoj pravnoj prirodi, ne proizvodi pravno dejstvo od trenutka donošenja i da ne može biti osnov za sticanje prava, niti za formiranje zakonite institucionalne volje. Samim tim, svi kasniji postupci koji su se oslanjali na takvo rešenje nemaju pravni osnov, što je Ustavni sud nedvosmisleno potvrdio svojom odlukom.
Foto: Nora Šabanović
Nenad Vujić
Navodi da - lice koje je nakon podnetih prigovora donelo ništavo rešenje jedino je prekršilo zakon, a ne podnosioci prigovora.
- Iz navedenog jasno proizlazi da odluka Ustavnog suda o poništavanju izbora na pojedinim izbornim mestima nije doneta zbog prigovora javnih tužilaca, već isključivo kao posledica teških proceduralnih povreda i donošenja ništavog akta. Ustavni sud je to jasno i nedvosmisleno potvrdio svojom odlukom - istakao je ministar pravde.
Ocenio je da pokušaji da se pravno obavezujuća odluka Ustavnog suda ignoriše ili predstavi kao politički ili institucionalni pritisak predstavljaju svesno dovođenje javnosti u zabludu i ozbiljno podrivanje ustavnog poretka Republike Srbije.
- Odgovornost za povrede procedure, donošenje ništavih akata i neizvršenje odluka Ustavnog suda ne može i ne sme se prebacivati na Ustavni sud, već isključivo na lica koja su svojim ništavim i protivpravnim postupanjem dovela do povrede zakona i Ustava - naveo je ministar pravde i poručio da će kao član Visokog saveta tužilaštva nastaviti da insistira na poštovanju Ustava, zakona i sudskih odluka.
Ministar pravde Nenad Vujić, kao član Visokog saveta tužilaštva (VST) najoštrije osuđuje javno istupanje predsednika VST Branka Stamenkovića koje po svom sadržaju i narativu izaziva ozbiljnu zabrinutost i osnovanu sumnju da je došlo do teške povrede službene dužnosti i zloupotrebe funkcije.
Ustavni sud je na današnjoj sednici doneo rešenje kojim je odbacio kao nedopuštene žalbe javnih tužilaca Jovane Komnenović i Borisa Majlata izjavljene protiv rešenja Visokog saveta tužilaštva od 19. januara, a koje se tiču tužilačkih izbora za nove članove Visokog saveta tužilaštva (VST).
M.J.R.M, viši savetnik i rukovodilac grupe za informacione tehnologije u Visokom savetu tužilaštva Branka Stamenkovića, za koga je otkriveno da je bio blizak prijatelj sa likvidiranim Živkom Bakićem, zloupotrebio je svoju poziciju u privatne svrhe, kako bi se obračunao sa svojom komšinicom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar pravde Nenad Vujić, kao član Visokog saveta tužilaštva (VST) najoštrije osuđuje javno istupanje predsednika VST Branka Stamenkovića koje po svom sadržaju i narativu izaziva ozbiljnu zabrinutost i osnovanu sumnju da je došlo do teške povrede službene dužnosti i zloupotrebe funkcije.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je tokom "Kolegijuma" da su se blokaderi okupili i sastančili u jednom lokalu u Beogradu, a povod za to su bili predstojeći izbori u Srbiji.
Američki senator Lindzi Grejem je svega nekoliko sati pre smrti rekao da „ne može sada da umre“ jer još mora da progura nove sankcije Rusiji, „sredi Iran“ i završi normalizaciju odnosa Izraela i Saudijske Arabije.
Manastir Ždrebaonik kod Danilovgrada čuva mošti Svetog Arsenija Sremca koje su seljene preko 20 puta, bežale od Turaka i uvek se čudesno vraćale na isto mesto.
Ministarka Sara Pavkov izjavila je u Pranjanima kod Gornjeg Milanovca da je Srpska napredna stranka sačuvala zemlju od onih koji su u prethodnih godinu i po dana želeli da je sruše i ponize, ali i da je jedinsto temelj stabilnosti.
Vremenska prognoza za ponedeljak, 13. jul donosi promenljivo oblačno vreme sa sunčanim intervalima, a od srede nas ponovo očekuju pljuskovi i grmljavina.
Dečak povređen u nesreći koja se dogodila juče u Crnoj Gori od jutros je stabilnije rekao je danas doktor Milan Ivanović iz Risna i dodao da su svi povređeni putnici, koji su zbrinuti u toj zdravstvenoj ustanovi, stabilnog opšteg stanja i da među njima nema životno ugroženih.
Roko iz Dubrovnika, dečak od 15 godina, čudesno se oporavlja u zagrebačkoj bolnici nakon što je u aprilu preživeo strujni udar od 35.000 volti na trafostanici, koji mu je spržio čak 80 odsto tela.
U Preševu je policiji prijavljen slučaj tuče i ubadanja nožem, posle svađe koja je izbila između stanovnika Preševa i Rusa, koji živi u ovdašnjem Prihvatnom centru za migrante.
U Velikoj akciji policije u Sarajevu zaplenjeno je 4,5 kilograma droge i ozbiljna količina oružja - "zolja", automatska puška, bombe i municija i tom prilikom je uhapšen A. S (34) dok je jedno lice u bekstvu.
Nekoliko stotina ljudi učestvovalo je u „Volinjskom maršu“ u centru Varšave, gde su pored odavanja počasti Poljacima ubijenim u Volinju zatražili prekid vojne pomoći Ukrajini i smanjenje podrške ukrajinskim izbeglicama.
Alternativa za Nemačku (AfD) najavila je da bi, ukoliko preuzme vlast u saveznoj pokrajini Saksonija-Anhalt, zabranila isticanje zastave duginih boja, simbola LGBT zajednice, dok bi nemačka nacionalna zastava morala da bude postavljena u školama.
Ruski specijalni avion Tu-214PU, opremljen za zaštićenu komunikaciju i komandovanje na najvišem državnom nivou, sleteo je u Teheran usred novog talasa borbi između Irana i Sjedinjenih Američkih Država.
Dragomir Felba igrao je u više od 100 domaćih filmova, ali za mlađu publiku će verovatno glavna asocijacija biti deda Straja iz serije "Otvorena vrata".
Tržište računara ulazi u novu fazu krize, uređaja se prodaje manje, ali su oni skuplji nego ikada. Razlog je globalna nestašica memorijskih čipova, koja je podigla cene u celoj industriji.
Veliko finale Vimbldona između Janika Sinera i Aleksandra Zvereva okupilo je svetsku elitu, ali najveću pažnju prisutnih i brojnih fotografa privukao je dolazak britanske kraljevske porodice.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.