Nakon isteka petogodišnjeg takozvanog predsedničkog mandata Vjose Osmani, jedino što je u Prištini izvesno jeste da Aljbin Kurti postaje apsolutni vladar lažne države, nešto poput monarha, čime kreće novi pakao za Srbe u južnoj srpskoj pokrajini.
Kako piše Raša tudej, do 3. aprila je Kurti u rukama imao izvršnu vlast, oličenu u funkciji takozvanog premijera. Imao je i zakonodavnu, kroz većinu u skupštini samozvane države i kroz Aljbuljenu Hadžiju, svoju partijsku zamenicu, na čelu parlamenta. Od 4. aprila, Kurti, ako se u međuvremenu u Prištini ne desi nekakvo iznenađenje, preuzima i funkciju predsednika tzv. države.
Vjosi Osmani je u ponoć istekao mandat, novi predsednik, opet ponajvećom zaslugom Kurtija nije izabran, pa je, po slovu tzv. ustava ove tzv. države - funkciju predsednika u v.d. formatu preuzela predsednica parlamenta Aljbuljena Hadžiju.
Upućeni u političke prilike u Prištini kažu da u odnosima ovo dvoje nema zabeleženih otvorenih konflikata, da nema javnih razilaženja u ključnim pitanjima, da je njihova saradnja tipičan primer odnosa lider – lojalni saradnik, da je Hadžiju iz najužeg kruga Kurtijevih ljudi od najvećeg stepena poverenja.
U prevodu, biće onako kako Kurti kaže.
Sve drugo u lažnoj državi, po prištinskim institucijama i kuloarima zapetljano je do krajnjih granica.
Skandal za skandalom
Pre 30 dana istekao je rok za izbor predsednika samozvane države, zatim je odlazeća predsednica Vjosa Osmani dekretom raspustila parlament, onda se Samoopredeljenje žalilo, zatim je tzv. ustavni sud stavio van snage dekret Osmanijeve i naložio parlamentu da novog predsednika izabere u roku od 34 dana.
Taj rok uveliko teče, a da Kurti prstom nije mrdnuo da predsednik bude izabran i bez ikakvih najava da bi do konsenzusa moglo da dođe i da premijer namakne dvotrećinsku većinu u parlamentu kako bi se taj posao obavio.
Kurti to, ocenio je lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj, "radi namerno kako bi funkciju predsednika u svojstvu vršioca dužnosti preuzela predsednica parlamenta Aljbuljena Hadžiju", prenela je Koha.
- Izgleda da Samoopredeljenje ima plan. Njima je važno da predsednica Skupštine bude i vršilac dužnosti predsednika Kosova. Ne žure, a posle 5. aprila ćemo videti kako će biti. Mi zavisimo od njihove inicijative, jer opozicija nema mogućnost da preuzme inicijativu za ovakvo pitanje. Od 34 dana – 10 je već prošlo, jasno je da je to povezano sa datumom kada aktuelna predsednica završava mandat, a Hadžiju postaje vršilac dužnosti - rekao je Haradinaj.
Foto: EPA
Šta će biti u narednih 24 dana do isteka roka koji je dao tzv. ustavni sud da se predsednik izabere, ostaje da se vidi. Ono što je izvesno jeste da se Kurti u poslednjih najmanje 14 meseci od izbora februara 2025. do danas pokazao kao pravi majstor u održavanju vanrednog stanja u svojoj nazovi državi.
Najpre je na pomenutim izborima ostao bez većine za sastav vlade, ali je nastavio da vlada iako u ostavci blokirajući izbor novog premijera. Zatim je kroz 57 propalih sednica skupštine uspeo da prevuče izbore do poslednjeg vikenda 2025. godine. Taj vikend za Kurtija bio je važan zato što pada u vreme božićnih i novogodišnjih praznika kada kosovska dijaspora dolazi u domovinu, što se pokazalo kao presudan faktor da Kurti povrati parlamentarnu većinu.
Važna funkcija predsednika
I, taman kada se učinilo da je kriza prošla, na horizontu se pojavila nova. Propala je još jedna sednica skupštine, ovaj put o izboru predsednika. Kurti je uspeo da obori dekret Vjose Osmani, da pomenutu gospođu dovede do kraja mandata i da funkciju predsednika preda svojoj zamenici.
A funkcija predsednika, makar i u v.d. formatu, važna je zato što predsednik raspisuje izbore, odnosno određuje datum njihovog održavanja.
Što se Kurtija tiče, mnogo je izvesnije da taj deo posla bude u rukama Hadžiju nego da mu Osmanijeva određujući datum izbora kako njoj odgovara radi o glavi.
Politikolog Ognjen Gogić je u izjavi za "Kosovo onlajn" ranije potvrdio da će ukoliko do isteka mandata Vjose Osmani ne bude izabran novi predsednik tzv. Kosova, vršilac dužnosti predsednika postati predsednica Skupštine Aljbuljena Hadžiju i da će njoj pripasti da odredi termin novih izbora u slučaju da se novi predsednik ne izglasa u parlamentu do isteka roka koji je postavio tzv. ustavni sud.
- Predsednik "Kosova" je generalno ceremonijalna ili protokolarna funkcija. On ima određene nadležnosti u pravnom sistemu Kosova, potpisuje zakone, vrši određena imenovanja, ali su te nadležnosti limitirane. Ukoliko Hadžiju postane vršilac dužnosti ona će vršiti sve te nadležnosti koje inače ima predsednik u punom mandatu samo u kraćem roku jer vršilac dužnosti na tom mestu može biti najduže pola godine - izjavio je Gogić za "Kosovo onlajn".
Govoreći o situaciji da će sa Hadžiju kao v.d. predsednicom, u rukama Samoopredeljenja biti tri najvažnije političke funkcije, Gogić podseća da je slična situacija bila i tokom prethodnih godina jer je sve tri pozicije držala jedna politička lista.
Foto: Reuters
- To je bilo Samoopredeljenje. Aljbin Kurti je bio premijer, Vjosa Osmani predsednik 'Kosova', a Konjufca predsednik parlamenta. I svi su oni bili iz te koalicije. To se pokazalo kao vrlo zahvalna situacija, jer kada je, recimo, došlo do određivanja termina izbora krajem decembra, došlo je do izražaja to što su oni bili deo jedne koalicije, tako što je Osmanijeva učinila Aljbinu Kurtiju da se izbori zakažu za termin koji njemu najviše odgovara, 28. decembra - rekao je Gogić.
Sada je izvesno i da su svi Kurtijevi manevri poslednjih meseci, kao i prethodnom slučaju, da se izbori prevuku do kraja decembra, bili usmereni da se predsednik ne izabere već da funkciju preuzme njegova zamenica, kadar od njegovog posebnog poverenja.
Kurtijev strateški plan
Sve je to deo "Kurtijevog strateškog plana", konstatovala je Janina Imeri, poslanik DSK u skupštini tzv. Kosova.
- Tri dana bi bila dovoljna, a ne 34 dana da se izabere predsednik, ali sve ovo je strateški plan Aljbina Kurtija. Cilj je da blokira institucije, uključujući i pravosudne, odugovlačenjem postupaka pred ustavnim sudom, pa i procesa izbora glavnog tužioca. I na kraju, mislim da ćemo završiti na novim izborima, ali i sa blokadama. Ako Samoopredeljenje dobije 40-45 poslanika, blokiraće formiranje buduće vlade - zaključila je Imeri.
I tako, ako predsednik lažne države ne bude izabran u roku koji je dao tzv. ustavni sud slede novi izbori koji će biti održani kada Kurti kaže. Ako ne pobedi na tim izborima i ne približi se dvotrećinskoj većini u parlamentu što mu je potrebno za izbor predsednika, Kurti će kao i prošle godine blokirati skupštinu i izbor nove vlade, blokada će biti okončana kada to njemu bude odgovarao...
Protekla je cela sedmica od odluke takozvanog ustavnog suda u Prištini o izboru "predsednika" privremenih institucija, a albanske stranke još nisu povukle poteze ka izboru naslednika Vjose Osmani.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija hoće mir, ali da samo on kao vrhovni komandant može da ograničava upotrebu srpskog oružja, a ne bilo ko drugi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozorio je na opasne namere premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, za koje će tražiti podršku predsednika Francuske Emanuela Makrona. Kurti je juče otputovao u zvaničnu posetu Francuskoj, gde je, kako je otkrio Vučić, predsedniku Makronu isporučio dva zahteva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Protekla je cela sedmica od odluke takozvanog ustavnog suda u Prištini o izboru "predsednika" privremenih institucija, a albanske stranke još nisu povukle poteze ka izboru naslednika Vjose Osmani.
Diplomatski uspeh i sastanci predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa najvažnijim evropskim liderima u Tivtu bio je povod za najnoviji rat na relaciji blokaderi-opozicija.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
U Hramu Svetog Save u Beogradu završeno je ukrašavanje postolja na koje će večeras, oko 18 časova, biti položen Pojas Presvete Bogorodice. U međuvremenu su se redovi vernika znatno smanjili, pa se na poklonjenje svetinji trenutno čeka oko pet sati.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se danas iz Tivta, gde je između ostalog govorio i o auto-putu do Kraljeva za koji je rekao da će biti otvoren pre Vidovdana!
Velika neprijatnost dogodila se na svadbi nadomak Jagodine, kada je tast pred svim gostima zatražio mikrofon i ponizio zeta. Kako gosti govore, sve je najteže podnela mlada!
Navodnom pripadniku tzv. "vračarskog klana" i suprugu starlete Tamare Đurić Nikoli Kačareviću ponovo je odobreno puštanje iz pritvora, ali uz pozamašno jemstvo!
U Makarskoj je u utorak došlo do incidenta prilikom policijskog postupanja zbog droge, pri čemu je jedna žena uhapšena, nakon što je pružila otpor i napala policajce.
Viši sud u Beogradu je završio izvođenje dokaza u postupku protiv Vladimira i Miljane Kecmanović, roditelja dečaka-ubice koji je 3. maja 2023. godine u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro svojih vršnjaka i radnika obezbeđenja, a u sredu bi trebalo da počne iznošenje završnih reči pred donošenje druge presude.
Premijer Slovačke Robert Fico izjavio je da želi da razgovara sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o pitanju nadoknade za vojnu opremu doniranu Ukrajini, saznaje TASR.
Ruska državna svemirska korporacija Roskosmos saopštila je danas da su njeni stručnjaci otkrili dva curenja vazduha na modulu "Zvezda" na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), ali da nema neposredne opasnosti za posadu.
Globalni trgovinski sistem više nije zapadnocentričan. Skoro polovina rasta globalnog BDP-a u poslednjih pet godina dolazi iz zemalja BRIKS-a, dok je udeo G7 bio svega 18 odsto, saopštio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Francuski predsednik Emanuel Makron, koji učestvuje na samitu Evropska unija - Zapadni Balkan u crnogorskom primorskom gadu Tivtu, današnji dan je započeo džogingom.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Tokom letnjih vrućina i kućni ljubimci su izloženi ozbiljnom riziku od pregrevanja, zbog čega je važno prilagoditi njihove aktivnosti i na vreme prepoznati simptome toplotnog udara.
Spor internet, prekidi tokom video-poziva ili sporo učitavanje stranica često se mogu rešiti jednostavnim restartovanjem Wi-Fi rutera, koji može pomoći da mreža ponovo radi stabilno i bez problema.
Ćerka Zdravka Čolića Una Čolić iskoristila je priliku, kao i većina vernika u Srbiji, da celiva Pojas Presvete Bogorodice koji je izložen u Hramu svetog Save.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar