• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: sputnjik

12.05.2018

15:08

NATO VOJSKOM KOSOVA NAMERIO DA PRISILI BEOGRAD DA PRIZNA PRIŠTINU! Tači i Veselji i zvanično formiraju oružane snage!

Vesti

NATO VOJSKOM KOSOVA NAMERIO DA PRISILI BEOGRAD DA PRIZNA PRIŠTINU! Tači i Veselji i zvanično formiraju oružane snage!

Podeli vest

Hašim Tači, predsednik samoproglašene države Kosovo, dobio je signal od pojedinih zapadnih sila i NATO-a da krene u proces formiranja vojske Kosova. On je nacrt zakona predao predsedniku skupštine Kadriju Veseljiju, koji je odmah sazvao sastanak predsedništva skupštine kako bi stavili predlog zakona o BSK u parlamentarnu proceduru

Vlada Kosova i parlament su posle izlaska Srpske liste u tehničkom mandatu i nemaju legitimitet za donošenje odluka kao što je zakon o vojsci. To im brane i Ahtisarijev plan i Rezolucija 1244, ali sa Zapada je upaljeno zeleno svetlo.

Veliku radost,  kako su ceo događaj nazvali Tači i Veselji, kvari nekoliko "sitnica".

Prvo, Srbi nikada neće izglasati potrebne ustavne izmene koje bi omogućile osnivanje oružanih snaga Kosova.

Drugo, izlaskom Srpske liste iz vlade Ramuša Haradinaja, vlada i parlament u Prištini rade u tehničkom kapacitetu, to jest nemaju većinu, pa ni formalnu mogućnost donošenja najvažnijih odluka.

Koliko je zakon o vojsci Kosova, koji će, izvesno je, biti izglasan samo uz albanske glasove, uopšte legitiman?

Dejan Mirović, profesor međunarodnog prava, u razgovoru za Sputnjik potvrđuje da je vlada na Kosovu tehničkog karaktera i to ne samo zbog izlaska Srpske liste iz nje, već i zbog sukoba na relaciji Hardinaj-Tači, pošto niko od njih dvojice nema većinu.

Mirović navodi i da vojska Kosova ne može biti legitimna, ni prema Ahtisarijevom planu (nema podršku najveće manjinske zajednice, Srba), ni po Rezoluciji 1244, ni po Briselskom sporazumu, koji svoju osnovu crpi iz Rezolucije.

- Kada poređamo sve ove argumente, a naročito da je Rezolucija 1244 iznad Briselskog sporazuma, sadašnja vlada na Kosovu nema ni legitimitet, ni legalitet da donosi neke velike odluke, a posebno ne ovu koja se tiče vojske - objašnjava on.

pixabay.com/Fotomontaža

Na pitanje zbog čega je NATO, koji je bio decidno protiv formiranja vojske Kosova, sada "autističan" po ovom pitanju, Mirović kaže da je očigledno da se ovako pokušava dobiti dejure priznanje Kosova od Srbije, jer se svima žuri da se proces pregovora završi.

- Meni to deluje i kao neki način za zastrašivanje Srbije, jer oni defakto imaju vojsku, koja ako potpiše pravno obavezujući sporazum sa NATO-om, postaće to i dejure. U tom slučaju, Kosovo postaje deo NATO-a, što može da znači i da, ako Srbija ne bude kooperativna, može doći i do vojne pretnje - uveren je Mirović.

Kosovski bezbednosni korpus, dakle, postoji, pod uticajem je Amerikanaca i oni to ne kriju, dodaje naš sagovornik, što je još jedan adut da je na snazi pokušaj plašenja Srbije, da sa Kosovom potpiše pravno obavezujući sporazum - što pre. No, Mirović veruje da je sve ovo blef Prištine, jer sukob ne ide u prilog Kosovu i njihovoj težnji ka nezavisnosti.

OD SRBIJE ĆE OSTATI RUINA, PAKLENI PLAN KVINTE! Beograd prisiliti da prizna Kosovo i otkači Rusiju!

Politikolog sa Kosova i Metohije Aleksandar Stojanović, iako smatra da situacija sa legitimnošću kosovske vlade i parlamenta nije do kraja jasna, kaže da bi svaka promena Ustava, zarad pravljenja kosovske vojske bez učešća manjinskih zajednica bila nelegalna.

- Sam Ahtisari je predvideo da je potreban konsenzus unutar Kosova među različitim etničkim grupama kako bi se formirala jedna takva složena institucija na Kosovu kao što je vojska. Pre svega, zbog konflikata koji su postojali tokom rata - navodi on.

Po njegovim rečima, činjenica je da je u toku pokušaj da se ta vojska napravi samo uz glasove - albanskih stranaka.

SRBIJA BRUTALNO ODGOVORILA NA UCENE ZAPADA: Nećemo prihvatiti članstvo KiM u UN u zamenu za ZSO!

- Ukoliko do toga dođe, to će biti majorizacija ostalih etničkih manjina, i to će biti vrlo pogrešna poruka koju Kosovo šalje. Posebna tema je koliko to može da utiče na regionalnu bezbednost. Ovo je vrlo negativan put, ako se Albanci odluče da promenom zakona i ustava formiraju vojsku, i da to sami urade - navodi Stojanović.

On misli da NATO, između ostalog, daje podršku kosovskim Albancima, jer u tome vidi potrebu da obezbedi sebi novo „topovsko meso" za ratove.

fotomontaža

- Njima trebaju razne vojske koje su partneri NATO-a i koje bi slali u krizna područja, jer slanje vojnika koji potiču iz država ili takozvanih država, a koje su, da kažem, nedemokratske, korisno je za njih. Druge ozbiljne države svoje vojnike u takve pohode šalju mnogo teže, jer prolaze dublja društvena ispitivanja - veruje Stojanović. 

(VIDEO) PUTINOV 'PANCIR' SPAS ZA SRBIJU! Moćni ruski raketni sistem bio bi NAJBOLJA GARANCIJA MIRA!   

Predajući nacrt zakona za buduću vojsku Kosova, Tači je rekao da je to njegova inicijativa za unapređenje uloge i obaveze bezbednosnih snaga Kosova što je neophodno u zaštiti suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kao i očuvanja mira i zaštite državnih interesa republike Kosova.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Nezaboravak

pre 6 godina

Treće, Srbi su se do juče zaklinjali da nikada neće ući ni u vladu ni u skupštinu Kosova. Pada vam cena, bivša braćo.

Giša

pre 6 godina

Ima li iko normalan od ovih stručnjala i papagaja koji samo pričaju kako nešto nije legitimno.Kod Kosova ništa nije legitimno a oni rade po svom naravno uz pravu podršku zapada o kojoj mi sa Rusijom samo možemo da sanjamo.Ako nije rezolicijom predviđena vojska a oni je formiraju onda nije predviđeno i upad naših snaga i trebamo to učiniti ali mi nemamo onu stvar niti ppdršku bilo koga.Nemojte više cviliti već dajte to Koosovo ili zaratujte sa cijelim svijetom.Samo nemokte o pravu i pravdi pričati molim vas.

Margo

pre 6 godina

Ne moraju oni ni na sta da nas prisiljavaju- vec su nas nasi "prijatelji" prisilili (Nemci i ostali). Samo jos da predsednik raspise referendum na kom ce "pobediti" na perfidan nacin formulisano pitanje o Kosovu - gde cemo, Boze moj SAMI (botovi) izglasati odvajanje tj.neku jako siroku autonomiju, posto je SPC nerealna i luda u svojim proglasu u kom nas predsednik "ne vidi resenje". Objavite komentar

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

Autorska izložba odevnih predmeta, modnih detalja i modnih ilustracija, autora Lidije Jovanović i  Katarine Samardžić
Kultura

Autorska izložba odevnih predmeta, modnih detalja i modnih ilustracija, autora Lidije Jovanović i Katarine Samardžić

Izložba ReFOLDING predstavlja susret mode kao industrijske grane, zatim njenih umetničkih potencijala i na kraju susreta sa veštinom i razumevanjem kroja, kroz savremeni vizuelni izraz. Koristeći tehniku origamija kao daleku inspiraciju, umetnice istražuju mogućnosti transformacije tkanine i kože u nosivu umetnost, stvarajući sklad između tradicije i inovacije.

27.11.2024

20:39

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set