SRBIJU IZBACITI SA KiM, ALBANCI IMAJU PAKLEN PLAN! Priština postavlja Šiptare u biračke odbore u srpskim opštinama! BEOGRAD MORA DA REAGUJE!
Podeli vest
Pred vanredne parlamentarne izbore na Kosovu i Metohiji Centralna izborna komisija Kosova dala je u sredu nalog da se u roku od sat vremena sprovede promena strukture biračkih odbora na severu Kosova i Metohije i sredinama gde su Srbi većina
Iznenadna promena, kako je rekao advokat i bivši sudija sa Kosmeta Goran Petronijević, treba da bude sprovedena tako što će, ma koliko to bilo neobično, u sredinama gde na biračkom mestu 99 odsto glasača čine Srbi u biračkim odborima biti četiri Albanca i dva Srbina.
Učešćem KBS-a u međunarodnim misijama stvaraju se uslovi da se ova formacija predstavi kao neko ko može da obezbedi mir na celoj teritoriji Kosova, upozorava Zoran Anđelković
10.01.2021
19:45
Petronijević je u emisiji Svet sa Sputnjikom rekao da je, prema njegovim izvorima sa severa KiM, kao razlog za ovakvu odluku CIK navedeno da je po važećem zakonu Kosova i preporuci OEBS-a moralo da se vodi računa o etničkoj strukturi biračkih odbora i same izborne komisije na opštinskom nivou.
- Do sada je to bilo rađeno tako da se tamo gde je veća zastupljenost Srba koliko-toliko ispoštuje procentualna zastupljenost srpskog stanovništva u odnosu na ostale etničke grupe, međutim, naredba koja je data sada je potpuno nelogična i urušava predizborni proces - smatra Petronijević.
Na prošlim izborima, podseća on, Srpska lista je u tim sredinama dobila više od 90 odsto glasova, dok su ostali uključujući i albanske dobili oko pet odsto glasova.
- Imajući u vidu i dosadašnje rezultate izbora, i etničku strukturu, i važeće zakone na Kosovu i Metohiji, kao i preporuke OEBS-a oni su morali da usvoje predlog opštinske Komisije za koju su glasali i potpisali je svi članovi, dakle i Srbi i Albanci i svi ostali koji su u sastavu opštinskih izbornih Komisija - tvrdi Petronijević.
Prema navodima Petronijevićevog izvora, opštinskim izbornim komisijama se čak preti krivičnim progonom i daje im se rok od sat vremena da urade kako im je naloženo.
Sagovornik emisije „Svet sa Sputnjikom" izrazio je sumnju da ova izmena sastava biračkih odbora u poslednji čas predstavlja pripremu za, kako je rekao, određenu vrstu izbornog inženjeringa, odnosno, - krađe na biračkim mestima.
- Jer prosto nema nikakve logike da tamo gde je 99 odsto Srba u biračkom odboru bude četiri Albanca i dva Srbina. Čini mi se da je ovo signal da se njihova bahatost pojačava - uveren je Petronijević.
Foto: Novak Đurović
Kako kaže, ne isključuje mogućnost da su tu bahatost naknadno dobili posle pisma američkog predsednika DŽoa Bajdena u kome, čestitajući Srbiji nacionalni praznik, istovremeno pominje "međusobno priznanje" Beograda i Prištine.
Petronijević dodaje da ne zna kakva će biti ishod izbora, ali je uveren da ovo što se sada dešava na Kosmetu usmereno na pokušaj destabilizacije srpskog glasačkog tela, sa jedne strane, i pokušaj da se na bilo koji način razruši do sada postojeće jedinstvo Srba koje je dalo dobre rezultate u pogledu njihovog uticaja u kosovskom parlamentu što, kako kaže, Albancima očigledno ne odgovara.
- Ovo je možda i pokušaj da se na mala vrata ugura i neki „albanski Srbin" koji bi mogao da bude njihovo opravdanje za sprovođenje ozbiljne i teške politike koja se priprema srpskom narodu na Kosmetu, a to je pogoršanje njegovog statusa - upozorava Petronijević.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
keko
pre 4 godine
Ama ljudi, KiM su nam oteli i nikada, ama nikada nema da ga vrate, to je surova realnost, svatite vise to.... jedino da preko noci svi shiptari na KiM nestanu e tada ce opet biti nase. Sada je njihovo i tako ostaje, ako pokusamo silom da ga vratimo, mi ispadamo krivi i opet bombe, nema tada ni Rusija ni Kina da nam pomognu.... daj da vidimo sta mozemo sto bolje da izvucemo privilegije za nase sto zive tamo, a ako neko misli da je KiM jos uvek nase e onda je ili lud ili zivi u proslosti.....
Učešćem KBS-a u međunarodnim misijama stvaraju se uslovi da se ova formacija predstavi kao neko ko može da obezbedi mir na celoj teritoriji Kosova, upozorava Zoran Anđelković
Ambsador Rusije Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je danas da se traži rešenje za Naftnu industriju Srbije (NIS) koje će, kako je rekao i ruski predsednik Vladimir Putin, biti pre svega u duhu i okviru prijateljskih odnosa dve zemlje.
Indijska kompanija Reliance Industries, vlasnik najvećeg rafinerijskog kompleksa na planeti, obnovila je kupovinu ruske sirove nafte nakon kratkog zastoja.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Sektora za vanredne situacije, u nedelju, 28. decembra, u ranim jutarnjim časovima, izvršiće uklanjanje, transport i uništavanje avio-bombe američke proizvodnje iz Drugog svetskog rata, model „AN-M44“, pronađene na gradilištu Beograd na vodi, u Ulici Nikolaja Kravcova, saopšteno je danas iz MUP-a.
Grip hara Srbijom, a iz nedelje u nedelju, drastično raste broj zaraženih, upozoravaju iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut". Stoga lekari apeluju na građane da poštuju savete lekara i izbegavaju velike skupove.
Goran L. (46) je, tri dana pre nego što je ubijen na brutalan i jeziv način u Savinom selu u Vrbasu, na svom Fejsbuk profilu objavio da ima "problem" sa nekim osobama, kao i da će to da reši.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je danas da se dogovorio da održi sastanak sa predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom u bliskoj budućnosti.
Predsednik Rusije Vladimir Putin i premijer Mađarske Viktor Orban biće pozvani da učestvuju na ceremoniji izlivanja prvog betona za mađarsku nuklearnu elektranu "Pakš 2", koja je planirana za početak februara, izjavio je sinoć za RIA Novosti generalni direktor Rosatoma Aleksej Lihačov.
Vojno-politička situacija sa zapadnim susedima Belorusije je napeta i složena - zapadne zemlje se spremaju za vojnu akciju i to nije blef, izjavio je danas beloruski ministar odbrane, general potpukovnik Viktor Hrenjin.
Kabinet japanske premijerke Sanae Takači usvojio je danas rekordno visok budžet za odbranu, koji iznosi više od devet biliona jena (49,2 milijardi evra), i koji je za 9,4 odsto veći od prethodnog budžeta, u trenutku kada eskaliraju tenzije sa Kinom.
Božićna čestitka pevačice Dženifer Lopez izazvala je buru na mrežama jer su fanovi, pored velikog dijamantskog prstena i bujnog poprsja, primetili da je telefon kojim se fotografisala iskrivljen u fotošopu.
Muzičar Džordž Majkl, autor hita "Last Christmas", umro je na Božić 2016. godine, baš na praznik o kome je napisao najlepšu pesmu svih vremena. Tri godine kasnije, na isti datum, umrla je i njegova sestra Melanija Panajotu.
U Istanbulu je u velikoj akciji policije uhapšeno osam osoba, među kojima i glumica Ezgi Ejuboglu poznata po ulozi Ajbige u seriji "Sulejman Veličanstveni".
Kada padne sneg, mnogi psi ga jedu. Iako deluje bezazleno, ovo ponašanje krije više motiva nego što se na prvi pogled čini, a stručnjaci su otkrili kada je to opasno.
Ako razmišljate o promeni i želite da budete korak ispred svih, sada je pravi trenutak za novu boju kose. Poznati frizer, čiji rad obožavaju brojne zvezde, otkrio je koje nijanse će dominirati u 2026. godini.
U hladnim zimskim večerima nema ničeg lepšeg od šolje tople, aromatične rakije. Ovaj recept za kuvanu rakiju kombinuje blagu ljutinu bibera sa toplinom karanfilića, stvarajući savršenu ravnotežu ukusa i arome.
Američka tehnološka kompanija Gugl je, prvi put od osnivanja Gmail servisa 2004. godine, dozvolila korisnicima da promene svoju primarnu mejl adresu, što je važna vest za za više od 1,8 milijardi ljudi širom sveta, kojima je sada dozvoljeno da promene korisnički nalog bez gubitka podataka.
Samoprozvani "Bog obrva" Adam Adaktar isprozivao je svoju prijateljicu influenserku i vlasnicu modnog brenda Dijanu Radonjić, poznatiju kao Dijana Dilajn.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar