KORISTE IH FBI, SWAT, HOMELAND SECURITY... Vojska Srbije nabavila američka oklopna vozila BerKet - mogu da dostignu brzinu od čak 145 kilometara na čas!
Podeli vest
U subotu je na prikazu sposobnosti Vojske Srbije "Štit 22" prikazano je 5 oklopnih vozila BerKet (BearCat) koja će koristiti vojna policija VS. Ovo je prvi put u modernoj istoriji da vojna policija počinje da koristi i oklopna vozila američke proizvodnje
Jedinice vojne policije VS su 3. i 5. bataljon u Kopnenoj vojsci, 25. bataljon vojne policije u Gardi i Odred vojne policije specijalne namene Kobre. Ispred vozila u Batajnici nalazili su se pripadnici 5. bataljona vojne policije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas prikazu sposobnosti Vojske Srbije "Štit 2022" na aerodoromu u Batajnici
30.04.2022
13:32
Jedino oklopno vozilo koje trenutno koristi vojna policija je VPB M-86 koji je nasleđen još iz vremena JNA i koriste za 3, 5 i 25. bataljon. Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije 2020. nabavile su neoklopljena terenska vozila iz Rusije UAZ Patriot i to 56 komada i jedan od najmasovnijih korisnika su upravo jedinice vojne policije.
Vozilo proizvodi američka firma "Lenko Armor" specijalizovana za izradu lakih oklopnih vozila za specijalne jedinice vojske i policije.
Kako Balkanska bezbednosna mreža saznaje, tek predstoji ispitivanje vozila u Tehničkom opitnom centru, posle čega sledi zvanični prijem u jedinice VS, piše balkansec.net.
U Batajnici je prikazana policijska verzija oklopnjaka BerKet G3, sa rešetkastima dodacima na šoferšajbni i bočnim vratima. Vozilo može da preveze 10 do 12 potpuno opremljenih vojnika i namenjeno je pre svega za misije u ruralnim sredinama i teško prohodnom zemljištu. Pod je ravan, tako da se može koristiti i za prevoz ranjenika ili gabaritnog tereta.
U zvaničnom katalogu proizvođača, u sekciji "Police and Governemnt" gde spada BerKet G3 navodi se po želji kupca vozila mogu da se urade raznovrsne nadogradnje.
Osnovna prednost BerKeta, jeste da su napravljena na šasijama teških civilnih kamiona, najčešće marke Ford i tako su mnogo jeftinija i jednostavna za održavanje od klasičnih oklopnih vozila.
Poseduje pogon na sva četiri točka i dizel motor V8. Maksimalna brzina kretanja na putu je 145 kilometara na čas, što retko koje lako oklopno vozilo može da postigne. Ostale vozne karakteristike, dimenzije, težinu ili potrošnju goriva, proizvođač ne navodi u zvaničnim podacima.
U većini vozila, kada se govori o oklopnoj zaštiti, najčešće se navodi nivo zaštite NIJ 4 ili B6 - od projektila iz ruske snajperske puške Dragunov 7,62 x 54 mm ili protivpancirnog zrna kalibra 7,62x62 za dalekometnu snajpersku pušku. Takođe, po želji kupca moguće ja postaviti i pasivni sistem protivoklopne zaštite, odnosno metalnu rešetku ili kavez, koji štiti posadu od dejstva lakih protivoklopnih lansera.
Takođe, moguća je montaža platformi za upad u zgradu, merdevina ili pomagala za inženjerijske mašine.
Najčešći korisnici vozila u Americi su specijalne policijske jedinice SWAT (Special Weapons and Tactics) u više gradova i saveznih država. Koriste ga i FBI, Služba domovinske bezbednosti (Homeland Security) i kancelarije službe Američki šerifi (US Marshalls) koja se bavi transportom opasnih zatvorenika i tereta.
U Vojsci SAD korisnici su jedinice koje su zadužene za obezbeđenje aerodroma, najvažnijih strateških objekata, konvoja i za misije brzog reagovanja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
koja li je tajna mnogo para na
pre 3 godine
Prepadnu ga sa dokazima iz DEA o Rošavom glavoseči , pa mu tako prestravljenom prodaju oružje
??????
Na Kosovu i Metohiji danas se održavaju vanredni izbori za skupštinu privremenih institucija samouprave, pošto nakon izbora održanih 9. februara vlada nije formirana.
Jedan od najjednostavnijih, ali i najpraktičnijih polovnih automobila jeste "nisan mikra" starijih generacija, čija se cena u oglasima kreće oko 450 evra.
Velika Novogodišnja žurka sa dodelom paketića najmlađim Voždovčanima održana je danas na platou ispred Opštine Voždovac, a predsednica Opštine Bojana Jakšić izjavila da je organizovan bogat praznični program, poput mađioničarskih predstava, vožnja kočijom i druženje sa Deda Mrazom.
Do subote, 27. decembra u 19:00 sati stiglo je 451.404 prijava za upis bespravnih objekata po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava svojine na nepokretnostima, nazvanom "Svoj na svome".
Ukrajina je privremeno paralizovala vazdušni saobraćaj u ruskoj prestonici napadima dronova na Moskvu, zbog čega su obustavljeni stotine letova neposredno uoči početka nacionalnih praznika, saopštile su ruske vlasti.
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu putuje u Sjedinjene Američke Države gde bi u ponedeljak trebalo da se sastane s američkim predsednikom Donaldom Trampom, a u fokusu razgovora biće sporazum o okončanju rata u Gazi, odnosno prelazak u drugu fazu, kao i mogućnost novog napada na Iran.
Grupa iranskih hakera Handala navela je danas da je uspela da hakuje, odnosno kompromituje telefon šefa kabineta premijera Izraeala Benjamina Netanjahua, Cačija Bravermana.
Posle godina teške borbe i medijskih spekulacija, ćerka glumca Aljoše Vučkovića uspela je da se izvuče iz pakla zavisnosti i započne potpuno novi život. Danas je majka i profesor.
Neke ljubavi traju koliko i kadar, a neke ostanu zauvek urezane u kolektivno sećanje. Domaće serije i filmovi doneli su parove čija je hemija bila jača od scenarija i veze koje su publiku naterale da navija, pati, veruje i pamti. Ovo su parovi koji su obeležili naše ekrane i postali više od fikcije.
U "Eliti 9" je došlo do svađe između Bore Santane i Luke Vujovića zbog Anite Stanojlović, a situacija je eskalirala do te mere da je reagovalo i obezbeđenje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar