Premijer privremenih institucija na Kosovu i Metohiji Aljbin Kurti namerava da sve četiri srpske opštine na severu proglasi "zonom terorista" na duži period, što znači da bi njegovi specijalci mogli da upadaju u kuće i pretresaju bez ikakvog naloga, čega se naš narod i plaši. To bi bio nastavak puzajućeg etničkog čišćenja koje režim u Prištini temeljno sprovodi mesecima unazad.
To bi mogla da bude prva posledica nedeljnog krvoprolića u Banjskoj, tokom kojeg je ubijen jedan policajac KPS i najmanje četvorica Srba. Praćeni horskom podrškom zapada i osudama "terorističkog čina protiv policije", Kurti i njegovi saborci najverovatnije će zatražiti i hitnu sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj bi od međunarodne zajednice tražili zaštitiu od "srpske agresije", pošto nameravaju i zvanično da optuže Beograd da je umešan u vatreni obračun nadomak zadužbine kralja Milutina.
Druga refleksija je gorko saznanje da je sever Kosova i Metohije, gde većinu stanovništva čine Srbi, praktično prepušten tzv. kosovskoj policiji. Jer, misija Kfora, koja je trebalo da rešava krvavi sukob u Banjskoj, prepustila je to prištinskim specijalcima. Da su međunarodne snage uzele stvar u svoje ruke, žrtava bi verovatno bilo manje. Ovako, ponašali su se kao Kurtijev saveznik, pružajući mu logističku podršku, šaljući iz dronova podatke gde se nalazi grupa od tridesetak Srba, i zatvarajući im prolaze ka centralnoj Srbiji.
Prema pravilima i Briselskog sporazuma, Kfor je jedina oružana snaga koja može da bude prisutna na severu KiM. Kurtijeva policija sme da uđe samo uz dozvolu misije. Međutim, mnogo puta do sada je tolerisano njihovo prisustvo i pored toga što su izazivali incidente.
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević rekao je da je stav države Srbije da je Kurti isključivi krivac za sve ono što se dešava na KiM.
- Srbija od Kfora očekuje daleko aktivniju ulogu, a ne da se dozvoljava lov na Srbe do istrebljenja poslednjeg od njih - rekao je Vučević.
- Sve akcije kosovske policije moraju da se najavljuju. Prema sporazumima iz Brisela tamo gde žive Srbi kosovska policija treba biti sačinjena od Srba. Zašto nisu prepustili Kforu da rešava ovu situaciju? Iz Kfora su apsolutno mogli da spreče oružani sukob. Gde je bilo kakav dokaz da je Beograd umešan - nema ga. Mi osuđujemo ubistvo albanskog policajca, to nije u interesu Srba - rekao je Dačić.
On je za incident okrivio Kurtija, navodeći da "želi da izazove rat":
- Ovakve eskalacije mogu dovesti do sukoba koji više ne mogu da se zaustave. Srbija je za nastavak dijaloga sa Prištinom, ali pre svega za poštovanje principa koji su dogovoreni pre deset godina.
Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun istakao je da su specijalizovane militarizovane jedinice udarna pesnica Kurtija za sprovođenje terora nad srpskim narodom.
- Ovo verovatno nije poslednji slučaj da srpski narod mora da se suprotstavi tom teroru, ako želi da opstane tamo. Srbi treba da slušaju rukovodstvo iz Beograda, da je njihova država Srbija, da državno rukovodstvo vodi računa o njihovim interesima. Očigledno je da je Kurtijev militaristički režim, sistematskim terorisanjem srpskog naroda, posebno na severu Kosova, oduzimanjem osnovnih uslova za život, stvaranjem praktično pritiska koji vodi ka iseljavanju, doveo situaciju na severu do tačke pucanja i na to smo upozoravali. Ta tačka pucanja znači da srpski narod na severu, ako ne želi da se integriše u lažnu državu Kosovo, može ili da se iseli ili da se suprotstavi tom teroru koji Kurti sprovodi i ne namerava da odustane. Ovo što se desilo jeste suprotstavljanje tom teroru - istakao je Drecun i dodao da će Kurti sad da iskoristi ovaj događaj da sve probleme koje je on stvarao gurne u stranu.
Drecun je dodao da međunarodna zajednica odnosno politički zapad, uporno pruža podršku Kurtiju - nema ZSO, nema srpskih policajaca na severu tzv. Kosova.
Nekadašnji predsednik Izvršnog veća Kosova Zoran Anđelković istakao je da "se radni zadatak Kfora od 1999. nije promenio":
- Oni su došli na Kosovo da štite Albance, a ne Srbe. Ja sam o tome sa komandantom Kfora više puta razgovarao, ali oni su vojnici i kažu naš radni zadatak je da štitimo Albance od tog malog broja Srba. Bez Kfora ne možemo, a sa Kforom nemamo neke koristi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se danas sa ambasadorima zemalja Kvinte.
Teror premijera lažne države Aljbina Kurtija se nastavlja! Vozila sa namirnicima, tačnije hlebom i mlekom, danas nisu puštena da uđu u Banjsku i selo Joševik pored Banjske.
Možda je strašna tragedija u Banjskoj, kada je poginulo petoro ljudi, od kojih su četiri Srbi, doprinela da mi Srbi malo bolje shvatimo da je Aljbin Kurti fašista, poručio je narodni poslanik Nebojša Bakarec
Predsednica Odbora za spoljne poslove u parlamentu Velike Britanije Ališa Kerns pozvala je da se na Kosovu rasporedi dodatnih 4.500 vojnika Kfora kako bi to, prema njenim rečima, doprinelo održavanju mira, prenosi Reporteri.
Bivši glavni pregovarač Prištine u dijalogu sa Beogradom Edita Tahiri poručila je da nakon događaja u Banjskoj nema smisla da se nastavlja dijalog pod pokroviteljstvom EU u Briselu, bez kažnjavanja Srbije.
Uprkos činjenicama i dokazima da su ubijeni i ranjeni Srbi na KiM, opozicija je na strani teroriste Aljbina Kurtija i za sav haos i teror na Kosovu i Metohiji okrivljuje predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Srpsku naprednu stranku!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Teror premijera lažne države Aljbina Kurtija se nastavlja! Vozila sa namirnicima, tačnije hlebom i mlekom, danas nisu puštena da uđu u Banjsku i selo Joševik pored Banjske.
Blokaderski mediji Nova S i Insajder otvoreno su udarili jedni na druge, a iza svega se krije brutalna borba za vlast i prljavi novac, konstatuje medijski analitičar Uroš Piper.
Rešavanje problema rastućeg broja vojnika koji su odsutni bez prinude trebalo bi da bude prvi prioritet reforme mobilizacije u Ukrajini, rekao je bivši ministar odbrane Mihailo Fedorov tokom prenosa uživo u četvrtak, 7. avgusta.
Ministarka za zaštitu životne sredine Sara Pavkov danas je govorila o vodostaju Dunava, subvencijama za kupovinu električnih vozila i drugim bitnim ekološkim temama.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski posetila je danas Hercegovačku Gračanicu, gde se sastala sa gradonačelnikom Trebinja Mirkom Ćurićem.
Uz zvuke saborske himne "Sa Ovčara i Kablara" i podizanjem saborske zastave ispred Spomenika trubaču, svečano je otvoren 65. jubilarni Dragačevski sabor trubača, čime je i zvanično počela najveća svetkovina trube na Balkanu.
Ružica Mijajlović iz svrljiškog sela Pirkovac, snaja Jovana Mijajlovića (80) čiji je ubica Ljubisav Trifunović (83) danas osuđen na 14 godina zatvora, očekivala je strožu kaznu pa se nada da će se Više javno tužilaštvo žaliti na prvostepenu presudu.
Pripadnici SAJ-a i UKP-a munjevito su upali u objekat u mestu Vodanj, kod Smedereva, gde su razbili opasnu narko-grupu i zaplenili oko pola tone marihuane.
Dan nakon strašne tragedije na Novom Beogradu, u kojoj je sin Zoranu Ć. (57) ubio majku Milku Ćosović (82), oglasili su se iz Gradske organizacije slepih Beograda i otkrili da je Milka bila ugledni oftalmolog koji je lečio i slabovide osobe.
Ljubisav Trifunoviću (83) iz svrljiškog sela Pirkovac, osuđen je danas na 14 godina zatvora, jer je 25. avgusta prošle godine ubio svog komšiju Jovana Mijajlovića (80).
Ruski hakeri došli su do dokumentovanih dokaza o direktnom učešću NATO-a u napadima na ruskoj teritoriji, proizilazi iz materijala koje su anonimni hakeri dostavili ruskim medijima.
Svet bi mogao da se suoči sa pucanjem novog finansijskog balona, uprkos više nego oprimističnom raspoloženju na berzama, upozoravaju finansijski stručnjaci.
Mađarski premijer Peter Mađar danas je zahvalio stanovnicima te zemlje na njihovom "neviđenom nacionalnom jedinstvu" u suočavanju sa toplotnim talasom i sušom tokom prošle nedelje, navodeći da je zahvaljujući tome očuvana energetska bezbednost zemlje.
Severna Koreja je poslala raketnu jedinicu u Rusiju, koja bi trebalo da bude opremljena sa do 120 balističkih projektila i šest lansera za napade na Ukrajinu, navodi "Independent".
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Posle dugog čekanja i brojnih glasina, poznato je kada se očekuje izlazak GTA VI, a otkriveni su i novi detalji o priči, glavnim likovima, mapi i platformama na kojima će igra biti dostupna.
Cvetni aranžmani sa venčanja Alise Amoroso postali su viralni zbog veoma neobičnog detalja. Kako bi smanjila troškove, pridtala je na kreativno rešenje svoje organizatorke venčanja koje je uključivalo karfiol i kupus.
Kupovne kore za pitu mogu postati jednako ukusne kao domaće uz samo jedan jednostavan trik. Saznajte kako da napravite sočnu, mekanu i savršeno ukusnu pitu, bez suvih kora i razočaranja.
Kaomi Dženigs (28) iz Irske bila je na putovanju iz snova sa svojim suprugom Oliejem na Tajlandu, gde su slavili njegov 30. rođendan. Međutim, idiličan odmor pretvorio se u noćnu moru kada su počeli da se javljaju neobični simptomi, za koje se ispostavilo da su znak terminalnog tumora na mozgu.
TV lice Ana Radulović u emisiji "Demanti" nije zaobilazila nijednu temu, te nam je oktirla kome je prvo rekla da se razvodi, kao i kakva je reakcija njenih roditelja bila.
Poznata voditeljka Ana Radulović bila je gošća emisije "Demanti", u kojoj je prvi put otvoreno govorila o brojnim temama iz privatnog i poslovnog života kao i o odnosu sa roditeljima.
Mustafa Durdžić, otac rijaliti učesnika Asmina Durdžića javno je pružio podršku Hani Duvnjak i Neriu Ružanjiu nakon što se par žestoko sukobio sa Aneli Ahmić u emsiji "Narod pita".
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.