Portparol Evropske unije Peter Stano izjavio je danas da je poruka Brisela i međunarodnih partnera nakon sastanaka Evropske političke zajednice u Granadi da Kosovo i Srbija treba da se vrate dijalogu i smire tenzije na severu, a da će nakon istrage o događajima u Banjskoj EU odlučiti o narednim koracima.
Stano je rekao da je samit u Granadi bio dobra prilika za niz sastanaka i potvrdio da se visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Đuzep Borelj sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsednicom Kosova Vjosom Osmani.
- Poruka visokog predstavnika i svih država članica EU i međunarodnih partnera Kosovu i Srbiji je da se vrate dijalogu. Ovo je jedini izvodljiv način za rešavanje pitanja normalizacije odnosa Kosova i Srbije - rekao je Stano.
On je dodao da se od Srbije i Kosova očekuje i da su obe strane pozvane da urade sve da dođe do deeskalacije situacije na severu Kosova.
Govoreći o istrazi u vezi sa događajima u Banjskoj, Stano je ponovio da EU očekuje ne samo punu, već i bezuslovnu saradnju Srbije.
- Ako postoji volja, postoji i način. Ne treba se kriti iza formalnosti priznavanja ili nepriznavanja. Ima dovoljno načina za to kako možete da delite svoje nalaze, kako možete da sarađujete, kako možete da doprinesete punoj istrazi jer je ovo nešto jako ozbiljno što se desilo 24. septembra i mora da bude u potpunosti razjašnjeno jer će imati posledice. Biće posledica. Tako da mora da bude u potpunosti istraženo - poručio je on.
Stano nije želeo da komentariše pojedinačne izjave pojedinaca, faze istrage niti to koliko je ljudi optuženo ili ne u okviru nje.
- Stav EU, koji je više puta ponovljen, jeste da očekujemo punu i bezuslovnu saradnju Srbije, od bilo koga ko može da doprinese da se završi ova istraga uskoro tako da imamo jasnu sliku o tome šta se desilo, ko je u tome učestvovao, ko je to organizovao. EU će, na osnovu toga, odlučiti koji će biti naši naredni koraci u pristupu prema Srbiji, Kosovu, dijalogu i regionu - rekao je Stano.
On je poručio da ovom prilikom neće ulaziti u detalje razgovora sa partnerima.
- Krajnja linija je da EU očekuje rezultate pune istrage i saradnju svih onih koji mogu da doprinesu bezuslovnoj i punoj saradnji, kako bi EU mogla da ima kompletnu sliku o tome ko je kriv i šta se dogodilo 24. septembra na severu Kosova - poručio je Stano.
U centralnoj emisiji televizije Informer saznajte - Ko je optužio predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića za napad Hamasa i zašto Kurti ponovo zlostavlja medicinske radnike na KiM!
Sudbinu Srba na KiM, podelu opozicije na dve struje i i borbu predsednika Aleksandra Vučića za interese Srbije, analizirao je gostujući u Info jutru, predsednik SRS dr Vojislav Šešelj
Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak poručio je danas da je neophodno normalizovati odnose Beograda i Prištine i odbacio tvrdnje premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija da drži stranu Srbiji.
Šampion lažne države Kosovo, Balkani, pobedio je Dinamo iz Zagreba u Ligi konferencija, pa je nakon meča usledila erupcija slavlja igrača i navijača u Prištini.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U centralnoj emisiji televizije Informer saznajte - Ko je optužio predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića za napad Hamasa i zašto Kurti ponovo zlostavlja medicinske radnike na KiM!
Kako nezvanično saznajemo, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšeno je više pripadnika Interventne jedinice 92 jer su sprečili procesuiranje Saše Vukovića zvanog Boske za pucnjavu u jednom restoranu na Autokomandi u novembru prošle godine.
Gledalačko-obaveštajna služba Informer (GOSI) došla je do najnovijeg snimka sa sastanka "Strateškog tima blokadera" održanog pre dva dana u Novom Sadu.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović istakla je da su danas uspešno zatvorena sva pitanja sa madjarskim MOL-om, te da je postignut kompromis kada je u pitanju ugovor akcionara izmedju Republike Srbije i MOL-a.
Nevreme praćeno lokalnom pojavom pljuskova sa grmljavinom do kraja dana stiže na zapad i jug Srbije, rekli su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Na vojnoj vežbi koja će se održati na Vidovdan, 28. juna, biće prikazano mnogo toga novog, uključujući i napadačke rojeve dronova i borbene sisteme koje građani do sada nisu mogli da vide, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
U manastiru posvećenom Svetom Pantelejmonu u selu Lepčince kod Vranja nalazi se ikona Svetog Jovana Ruskog kakva ne postoji ni u jednoj drugoj svetinji.
Više javno tužilaštvo u Beogradu ogolilo je do najsitnijih detalja dramu koja je podigla Srbiju na noge i objavilo kompletan dosije o kretanju bivšeg načelnika beogradske policije Veselina Milića.
Policijskoj upravi Banjaluka je u sredu, 10. juna, u 16.30 sati prijavljeno da se u mestu Prijakovci dogodio incident u kojem su povređena dva maloletna lica.
Pevač Enver Miki Kolašinac (43), iz Novog Pazara, koji je bio učesnik šoua "Zvezde Granda", ubijen je pre četiri godine u Holandiji u mestu Buhten, a njegov ubica još nije pronađen.
Indija je privremeno zakočila odobrenja za Starlink zbog straha da bi američki satelitski internet mogao da postane ozbiljna rupa u nacionalnoj bezbednosti.
Američka novinarka i komentatorka Kendis Ovens poručila je posle posete Rusiji da joj je putovanje potpuno promenilo sliku o toj zemlji i da zapadni mediji godinama iskrivljuju predstavu o Moskvi i ruskom društvu.
Osnivač italijanskog lista Il Foglio, Đulijano Ferara, objavio je tekst pod naslovom "Eskalacija - to je bila odluka", u kojem otvoreno podržava intenziviranje vojnih dejstava protiv Rusije i širenje napada na rusku teritoriju.
Više od 28 milijardi funti novca britanskih poreskih obveznika završilo je u rukama terorističkih organizacija, organizovanih kriminalnih grupa i neprijateljskih država između 2015. i 2021. godine.
Porodica popularnog grčkog pevača Konstantinosa Argirosa postala je bogatija za još jednog člana. Njegova supruga Aleksandra Nika porodila se 8. juna i na svet donela zdravu devojčicu, njihovo drugo dete.
Melanija Tramp prisustvovala je juče svečanoj dodeli nagrada u okviru programa "Presidential Artificial Intelligence Challenge", koja je održana u Beloj kući, gde je oduševila svojim stajlingom.
Povremeni otoci ruku i nogu nisu neuobičajeni, naročito kod starijih osoba. Ipak, prema rečima doktora Roberta Šmerlinga, određeni simptomi mogu ukazivati na potrebu za lekarskim pregledom.
Epl bi sa predstavljanjem iOS 27 mogao da prekine podršku za pojedine starije Ajfon uređaje, među kojima se pominju Ajfon 11 serija i Ajfon SE druge generacije.
Voditeljka Radio-televizija Srbije Ivana Milenković završila je studije na Arhitektonskom fakultetu, a nakon master studija upisala je i doktorske studije na odseku za ekološku i bioklimatsku arhitekturu.
Pevačica Tina Ivanović i njen bivši suprug Zvezdan Anđić ponovo su dospeli u centar pažnje nakon njegove objave koja je pokrenula nagađanja o pomirenju.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.