U bazu za održavanje puteva u Vranju danas je stiglo dečije igralište za selo Božinjevac u bujanovačkoj opštini, saopštio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Ministar saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić objavio je da je izdata građevinska dozvola za izgradnju brze saobraćajnice "Osmeh Srbije".
30.11.2023
18:32
Da Beograd kao kosmpolitski grad i jedina metropola u ovom delu Evrope svoje ulice naziva po imenima drugih gradova i država navikli smo jer se to dešava već skoro dva veka. Ali naš grad je skoro jedinstven po tome što je znao da čitave svoje delove ili kvartove nazove po nekom drugom gradu ili zemlji. Tako smo u Beogradu imali Englezovac, bara Veneciju ili Bombaj a danas imamo Mostar, Moskvu, London, Albaniju, Kijevo i Šangaj.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić obišao je danas radove na rehabilitaciji puta Đurinci – Sopot, gde je istakao da su „Putevi Srbije“, odnosno Vlada Srbije, u puteve prigradskih opština Beograda, ove godine uložili čak oko 2,5 milijarde dinare.
30.11.2023
15:03
Danas svi u Beogradu znaju gde je Albanija, već koja nije deo grada, već soliter koji je tu 84 godine a pre njega istoimena kafana, ali je važna je tačka za orijentaciju u centru grada. Odmah kraj nje su Moskva i Balkan a nedaleko je i London. Mostar je najkomplikovanija beogradska petlja a ne samo grad u Hercegovini. Nemamo ukrajinski glavni grad Kijev ali imamo naselje Kijevo u Rakovici kao i kineski Šangaj u Batajnici.
Otkud bara, i to Venecija u Beogradu? Od davnina je Venecija Beograđankama i Beograđanima bila poznata kao romantičan i mističan grad na morskim kanalima. Beograd nema more ali ima dve velike evropske reke koje su, pre uređenja obale, često plavile priobalne delove grada. Kvart pored Save oko današnjeg Savskog trga i hotela Bristol čestoje plavljen te je u beogradskom duhu prozvan “Bara Venecija”. Nije to bilo baš tako romantično kao na Jadranu ali su oni koji su tu živeli često koristili čamce da dođu do svojih kuća baš kao stanovnici Venecije. I tako beogradska bara postade Venecija a koliko je često voda nadolazila govori kultna starogradska kafanska pesma ”Beogradski mali pijac potopila Sava” jer se baš tu nalazio čuveni “Mali pijac” gde su alasi najciše prodavali ribu. Bara je nasipana u 19. veku i to kamenom iz porušenih turskih zdanja, poput ostataka zloglasne Stambol kapije, koja su po oslobođenju uništena. Prilikom izgradnje Železničke stanice na današnjem Savskom trgu obala je nasipana zemljom i kamenom iskopanom na utrini iza oboda grada, kasnije baš zbog tog iskopavanja prozvanoj Prokop. Sudbina je htela da se danas baš na Prokopu nalazi Glavna železnička stanica. Kada su posle 1883. godine tu počeli da prolaze prvi vozovi za Zemun, Beč i Niš bare više nije bilo. Zbog izgradnje pruge, železničke stanice i na desetine koloseka teren je dodatno nasut. Trebalo je da prođe 140 godina pa da ti koloseci tek pre nekoliko godina koloseci su skinuti i ono što smo nekada zvali Bara Venecija, a potom Štajga postalo je deo grada koji se proteže sve do same obale Save.
Foto: Goran Vesić/Privatna arhiva
Postoji urbana legenda da je Palata Albanija koja već 84 godine ponosno stoji ima na početku Knez Mihajlove ulice dobila ime po golgoti srpske vojske kroz Albaniju u Prvom svetskom ratu. To nije tačno jer je palata dobila ime po kafani ”Albanija” koja je sagrađena i pod tim imenom je postojala od 1860. godine. Tako je ovo modernističko zdanje sagrađeno 1939. godine kao najviša zgrada Beograda, sa trinaest spratova i visine 53 metara, dobila ime po kafani.
Malo nas danas zna da je na današnjoj Mostarskoj petlji nekada tekao Mokroluški potok. Preko tog potoka, ispred Vajfertove pivare, nalazio mostić koji je spajao grad sa divljinom Šumadije koja je počinjala već na padinama Topčiderskog brda. Kraj malog drvenog mostića bila je i kafana “Veliki Mostar“. Ova kafana, smeštena pored neugledne Jatagan male, postala je ozloglašena zbog stalnih tuča i nereda. Postajala je čak i izreka ”ako ti je do tuče idi u Veliki Mostar”. Terevenke koje su okupljale sumnjiv svet i dame upitnog morala počinjale su oko 22 sata i trajale do jutra. Slale su beogradske vlasti u kafanu tržišne inspekcije kao i patrole narodne milicije koje su patrolirale ispred objekta ali ništa nije pomoglo dok kafana nije srušena zbog izgradnje saobraćajne petlje na novom auto-putu kroz Beograd. Kafane više nije bilo a neko duhovir se setio da po kafani nazove petlju koja tako ostade – Mostarska petlja.
Foto: Goran Vesić/Privatna arhiva
Raskrsnica London u samom centru grada dobila je ime po hotelu i kafani London koji su se baš tu nalazili. Zdanje je krasilo ugao Kneza Miloša i Kralja Milana a bilo je na idealnom mestu – pored svih važnih državnih institucija odnosno na stotinak metara od Narodne skupštine (na mestu današnjeg Odeona) kao i dvora. Hotel je sagrađen 1873. godine a kako je bio blizu Narodne skupštine u njemu su uglavnom odsedali poslanici. Nije čudno da je hotel postao brzo politička pozornica a po njemu je čitav kraj dobio ime London koje i danas nosi. U vreme kada je hotel izgrađen na današnjoj raskrnici se završavao urbani Beograd i počinjala su polja a na mestu gde je danas Slavija bila je močvara gde su se lovile divlje patke. Trg koji danas znamo pod imenom Slavija nekada se zvao ”englezovac” po jednom Škotu!? Do kraja devetnaestog veka ovaj kraj se zvao Simića majur po trgovcu i političaru Đorđu Simiću koji je bio vlasnik zemlje. Tada je od Simića imanje kupio Škot Fransis Makenzi. Beograđani koji nisu razdvajali Škote i Engleze prozvaše pogrešno ovaj kraj – englezovac.
Foto: Goran Vesić/Privatna arhiva
Mekenzi je isparcelisao celo imanje i formirao pravilne ulice, a objekete na njima je ili sam izgrađivao i davao u zakup, ili je placeve prodavao. Vrlo brzo cena placa je dostigla sumu od 1.000 dukata. Na placevima koje je Makenzi prodavao Beograđanima, podizane su većinom prizemne i jednospratne kuće. One su, prema uslovima koje je postavio Makenzi, morale da budu od tvrdog materijala, ukoliko se nalaze sa lica. Makenzi se pobrinuo da broj stanovnika u naselju bude ograničen, i da se voda u bunarima zaštiti od zagađivanja. Na Englezovcu je stanovao i njegov osnivač. Naselje Englezovac izgrađeno je u veoma kratkom vremenu. Već 1890. godine ovaj kraj je sa 120 izgrađenih objekata, postao zvanični kvart, jedan od devet koliko ih je bilo u ondašnjem Beogradu. Makenzi je zidao javne objekte pa je izgradio Salu mira, apoteku, štampariju, školu i hotel ”Slavija”. Kasnije je čitav kraj nazvan Slavija baš po tom hotelu.
Danas ne znamo gde je bio nekada bio popularni Bombaj. Tako se decenijama zvao deo između bara, neprohodnog grmlja, reka i pritoka, kanala i žabokrečine na terenu koji su poznavali samo stari Bežaninci. To je, zapravo bila savska obala, nedaleko od lokacije gde se danas nalazi toplana, prema Bloku 70. Kineski grad Šangaj dobio je svoj srpski pandan u rubnom delu Batajnice, delu koji se nalazi “preko pruge”, na putu ka Ugrinovcima. Oko Šangajske ulice formirao se Šangaj, tiho i spontano, sa skromnim kućama na terenu bogatom podžemnim vodama i nedovoljno urbanizovanim. Danas je to veliko naselje koje se spojilo i sa novosagrašenim Busijama, a u Šangaju su i mnoge naše izbeglice pronašle svoj dom.
Foto: Goran Vesić/Privatna arhiva
Nazvati delove svog grada po drugim gradovima i državama mogu samo veliki, kosmopolitski gradovi kakav je naš Beograd. Zato smo jedina metropola u ovom delu Evrope.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U bazu za održavanje puteva u Vranju danas je stiglo dečije igralište za selo Božinjevac u bujanovačkoj opštini, saopštio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Francuski sud proglasio je Marin Le Pen krivom u slučaju pronevere, što će imati ozbiljan uticaj na političku budućnost liderke desnice, ali i njene stranke Nacionalno okupljanje.
U sudanskom građanskom ratu, koji traje više od dve godine, dogodio se dramatičan preokret – regularne oružane snage Sudana povratile su kontrolu nad glavnim gradom Kartumom, potisnuvši pobunjeničke Snage za brzu podršku (RSF). Ključnu ulogu u ovoj promeni, kako ocenjuju analitičari, odigrala je podrška Rusije i predsednika Vladimira Putina.
U danu kada se ispred redakcije Informera odvijala dramatična talačka kriza i blokada, naš medijski tim pokazao je nepokolebljivu profesionalnost i hrabrost, obezbeđujući ekskluzivne informacije u realnom vremenu.
Tokom blokade i pokušaja izazivanja talačke krize, medijska kuća Informer TV je pokazala da je jača nego ikad. Iako je predmet pokušaja zabrane i blokade, Informer TV je nastavila sa normalnim radom, čime je dokazala svoju otpornost i moć uticaja na javnost.
Venčanje je jedan od najlepših dana u životu. Neki trenuci mogu da izazovu suze radosnice, dok ima i onih koji stvaraju tužna osećanja. Baš to se desilo jednoj mladi, a ona je svoju ispovest ispričala na društvenim mrežama.
Japanska kompanija JFE "Šodži" otvoriće fabriku za proizvodnju metalnih delova za elektromotore 8. aprila u Inđiji, u kojoj će posao dobiti najpre 50 radnika, a u drugoj fazi još 200.
Tri osobe izgubile su život u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila noćas na magistralnom putu Tekija - Kladovo, među kojima je i osmogodišnja devojčica.
U nastavku borbe protiv korupcije i finansijskog kriminala, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, uhapsili su A. Ć. (42) i N. N. (29), zbog sumnje da su izvršili krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti.
Trener RK Partizan Đorđe Ćirković žali što crno-beli nisu odigrali revanš meč sa AEK-om u četvrtfinalu Evrokupa. Utakmica je otkazana zbog nereda koji su izazvali domaći navijači, a trener crno-beli za Informer kaže da sve što se desilo na Banjici nema dodirnih tačaka sa njegovim sektorom.
Golman Partizana i reprezentacije Srbije Aleksandar Jovanović oglasio se nakon što se našao u klinču sa policijom uoči neodigrane rukometne utakmice između Partizana i AEK-a, te tom prilikom demantovao navode policije.
Košarkaši Partizana gostuju ekipi Žalgirisa u okviru 33. kola Evrolige, dok je litvanski tim već izgubio šanse za plasman u narednu fazu. Trener Andrea Trinkijeri istakao je da želi da iskoristi preostale utakmice za napredak igrača, a posebno je pohvalio Dovidasa Gedraitisa zbog njegove igre u domaćem prvenstvu.
Veoma nam je drago što smo u zemlji olimpijskih šampiona. Kada dolazimo na pripreme, najvažniji su uslovi za rad, ishrana i odnos domaćina prema ekipi. U Srbiji nas uvek dočekuju sa velikom ljubaznošću i pružaju nam sve što nam je potrebno, poručuje trener vaterpolo reprezentacije Rusije do 20 godina, Sergej Voronin, u razgovoru za Informer.
Kabinet ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog demantovao je pisanje britanskog Ekonomista da se Zelenski sprema da se kandiduje za drugi mandat na predsedničkim izborima u julu.
Ukrajinske snage ponovo su prekršile dogovoreni moratorijum na napade na energetsku infrastrukturu, izvršivši dva udara na elektroenergetski sistem u ruskoj Brjanskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Najmanje 2.065 ljudi je poginulo, više od 3.900 je povređeno, a više o 270 vodi se kao nestalo, preneo je Rojters pozivajući se na lokalnu televiziju MRTV.
Misterija o lokaciji Zavetnog kovčega, svetog sanduka u kojem su, prema Bibliji, čuvane Deset božjih zapovesti, traje vekovima. Međutim, deklasifikovani dokument američke Centralne obaveštajne agencije iz 2000. godine sugeriše da je ovaj drevni artefakt pronađen još 1988. godine, i to u okviru tajnog programa pod nazivom „Projekat Sunčev zrak“.
Uprkos tome što su američki oficiri sarađivali sa ukrajinskim vojnim komandantima tokom operacije uništenja najvećeg broda Crnomorske flote – raketne krstarice „Moskva“, Vašington je, prema pisanju Njujork tajmsa, bio krajnje ogorčen zbog potapanja glavnog broda ruske flote.
Supermodel Vitoria Sereti (26) prvi put je javno progovorila o svojoj vezi s holivudskom superzvezdom Leonardom Dikaprijem (50) u ekskluzivnom intervjuu za francuski Vog.
Kultni horor film iz 1997. godine "Znam šta ste radili prošlog leta" dobio je svoj nastavak! Skoro 28 godina kasnije, nastavak ovog ostvarenja koji nosi isti naziv kao i prvenac premijerno će biti prikazan 18. jula ove godine.
Bliznakinje Brinli i Marijela Laster (21) iz Jute ceo život su bile nerazdvojne. Ali kada je Brinli dobila dijagnozu raka debelog creva u četvrtom stadijumu, njihov svet se srušio. Lekari upozoravaju na ovo!
Viki Miljković zbog smrti rođenog brata neko vreme neće dolaziti na snimanja emisije ''Zvezde Granda'', a sada je otkriveno i ko će je u ovom periodu menjati.
Nakon turneje ''Od istoka do zapada'' Aleksandra Prijović otkrila je da će se po drugi put ostvariti u ulozi majke, a reči njenog prvenca Aleksandra dugo će se prepričavati.
Veliki šef je kaznio učesnike rijalitija "Elita 8" smanjenjem nedeljnog budžeta zato što nisu svi bili za stolom, a oni koji jesu, nisu pratili sadržaj prethodnog pisma.
Arena Sofija, najveća dvorana u Bugarskoj, bila je mala da primi sve one koji su želeli da uživo na sceni vide Draganu Mirković, a muzička zvezda im se odužila priredivši im muzički spektakl za pamćenje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar