Sve se odlučuje u narednih pet meseci... Plašim se da svet ide u najtežem pravcu
Aleksandar Vučić je istakao da se plaši da se svet nalazi pred novim velikim svetskim sukobom.
27.05.2024
23:08
Reuters/Pixabay/Fotomontaža
Vesti
Posle SAD, Nemačka je takođe dozvolila Ukrajini da koristi oružje koje je isporučio Zapad protiv ciljeva na ruskoj teritoriji. To je urađeno u skladu sa međunarodnim pravom, rekao je portparol vlade Štefen Hebestrajt.
- Zajedno smo uvereni da Ukrajina ima pravo, garantovano međunarodnim pravom, da se brani od svih napada. Da bi to uradila, ona takođe može da koristi oružje koje joj je isporučeno u tu svrhu u skladu sa međunarodnim pravnim obavezama, uključujući oružje koje joj mi isporučujemo - rekao je portparol, a prenosi Špigl .
Krajem prošle nedelje nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da se protivi upotrebi zapadnog oružja za napade na Rusiju, ističući da trenutno ne vidi razlog za proširenje oblasti upotrebe zapadnog naoružanja u ratu u Ukrajini.
- Postoje jasna pravila za snabdevanje nemačkim oružjem koja su dogovorena sa Ukrajinom i koja funkcionišu - istakao je Šolc, i dodao da je to ''barem njegov stav''.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg pozvao je prošle nedelje saveznike da povuku zabranu Ukrajini da koristi oružje Alijanse u napadima na vojne ciljeve na teritoriji Ruske Federacije.
- 'Sada kada se vode mnoge borbe u Harkovu, blizu granice, uskraćivanje mogućnosti Ukrajini da koristi ovo oružje protiv legitimnih vojnih ciljeva na ruskoj teritoriji im otežava odbranu - rekao je Stoltenberg.
Zapadne zemlje ponovo su pokazale da ipak nisu uzdržane po pitanju sukoba u Ukrajini, te da čuvaju leđa ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom. Nakon SAD, Norveške, Finske, Velike Britanije i Nemačka je odobrila upotrebu NATO naoružanja za napade na rusku teritoriju, što je izazvalo burne reakcije iz Rusije.
S tim u vezi, portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je da je NATO "bacao prašinu u oči" lažnom diskusijom o tome da li ukrajinske Oružane snage mogu da gađaju rusku teritoriju zapadnim oružjem.
Kako je rekla, to se sve vreme dešavalo.
- Rusija je o tome govorila sve ovo vreme. Bilo je očigledno da članice NATO-a lažu i prave dimnu zavesu, izmišljajući priču o tome da navodno još nisu odlučili da li će dozvoliti kijevskom režimu da izvodi napade zapadnim oružjem na teritoriju Rusije ili neće - napisala je Zaharova na Telegramu.
Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV
Prema njenim rečima, na sličan način dovode u zabludu one koje zovu na "mirovnu konferenciju" u Švajcarskoj, "pričanjem bajki" o tome da je cilj postizanje mira.
Nešto ranije je predsednik SAD Džozef Bajden dao dozvolu Ukrajini da koristi američko oružje za kontrabaterijsku borbu protiv ciljeva na teritoriji Rusije koji su pretnja po region Harkova, ali je ostavio na snazi zabranu primene raketa "atakams" i drugog oružja dugog dometa.
Ubrzo zatim oglasili su se i Norveška i Finska koje su takođe Ukrajini dale zeleno svetlo da gađaju mete na teritoriji Rusije rekavši da je to u skladu sa pravom Kijeva na odbranu, prenosi Sputnjik.
Prethodno je i Velika Britanija saopštila da je dozvolila Ukrajini da koristi rakete "storm šedou" za napade na objekte na teritoriji Rusije. Međutim, prema tvrdnjama generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, London zapravo nikada i nije ograničavao Kijev kada je reč o načinu upotrebe tih raketa.
Za sada je Berlin poslednji u nizu koji je dao zeleno svetlo Zelenskom, za upotrebu NATO naoružanja u napadima na Rusiju.
Ministar spoljnih poslova Italije Antonio Tajani izjavio je da Ukrajina nema dozvolu Italije da koristi oružje koje joj isporuči ta zemlja da cilja mete na teritoriji Ruske Federacije, već ga isključivo može koristiti ''da bi se odbilo rusko napredovanje i garantovala sloboda zemlje''.
Tajani je rekao da Italija odbacuje rat i da ne može da obezbedi oružje za napad na Rusiju na teritoriji te zemlje, prenosi rimski list Fato kotidijano.
- Italijansko oružje može se koristiti samo na teritoriji Ukrajine da bi se odbilo rusko napredovanje i garantovala sloboda zemlje. Jedno je koristiti ovo oružje na okupiranoj teritoriji, jedno je braniti Ukrajinu, drugo je reći da smo u ratu sa Rusijom -, rekao je on.
Ministar odbrane Guido Krozeto izjavio je da italijanski ustav zabranjuje Italiji da dozvoli Ukrajini da gađa rusku teritoriju.
- Primena člana 11 našeg Ustava nameće nam upozorenja u pogledu upotrebe oružja koje dajemo Ukrajini: ono se nužno mora koristiti za odbranu Ukrajine, što znači i napade na Ruse u Ukrajini, ali se ne može koristiti na teritoriji druge države. To je moje mišljenje, koje dele premijer i ministar Tajani - rekao je Krozeto.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Režiser Dragoslav Bokan gostovao je u emisiji "Info jutro" na Informer TV i tom prilikom govorio je o komentarima sa jučerašnje tribine u Knjaževcu, na kojoj je bio i naš glavni urednik Dragan J. Vučićević, marketinški stručnjak Nebojša Krstić i predsednik opštine Knjaževac Milan Đokić.
26.03.2026
13:25
Posebno teška emisija, kako za urednika i voditelja Igora Ćurčića, tako i za njegove goste – godišnjica zločinačkog NATO Bombardovanja SRJ, Srbije pre svega.
25.03.2026
16:46
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.
23.03.2026
18:29
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
21.03.2026
17:59
Pravo na pomoć države za bespovratna sredstva za izgradnju ili kupovinu kuće ili stana, kao i za učešće u kupovini nekretnine imaju sve majke koje su rodile dete od 1. januara 2022. godine, bez obzira koje im je dete po redu.
26.03.2026
12:00
Mađarska vlada je predložila uredbu kojom se izgradnja naftovoda Mađarska-Srbija i prateće infrastrukture proglašava prioritetnim investicionim projektom, što bi ubrzalo administrativne procese i izgradnju.
26.03.2026
10:05
Na gradskom trgu u Leskovcu nežni beli cvetovi pojavili su se na granama magnolije.
26.03.2026
14:17
Među stotinama prodavnica u kojima se prodaju i obuća, odeća, igračke, slatkiši, u Jagodini godinama najlepši izlog ima jedna ustanova!
26.03.2026
12:40
Redovno sam na gradilištu u Surčinu, i dalje se iznenadim kada vidim koliko nam svakodnevno radovi napreduju, poručio je ministar finansija Siniša Mali.
26.03.2026
10:25
Jučerašnje svedočenje Koste K, dečaka ubice koji je pre tri godine počinio masovno ubistvo u OŠ "Vladislav Ribnikar", u kom je stao u odbranu svojih roditelja, šokiralo je javnost,
26.03.2026
12:31
U akciji inspektora Uprave za tehniku, sluzbe za VTK i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapšeno je dvoje državljana Rusije i dva državljana Srbije zbog izvršenih prevara putem aplikacije "Whats App".
26.03.2026
12:58
U toku je velika akcija Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave za tehniku.
26.03.2026
11:18
Policija je u Novom Sadu uhapsila M. F. (22) zbog sumnje da je prodavao drogu, i neovlašćeno držao veliku količinu oružja.
26.03.2026
11:40
Đorđe Ristić (40), brat Biljane Čedić, koji je imao samo 16 godina kada je ranjen u krvavom piru Dragana Čddića u Leskovcu, oglasio se o navodima oca masovnog ubice da mu je sin nevin.
26.03.2026
12:47
Noelija Kastiljo Ramos (25) iz Barselone, koja je 2022. godine bila žrtva grupnog silovanja i ostala paraplegičar nakon pokušaja samoubistva, dobila je odobrenje za eutanaziju u Španiji.
26.03.2026
13:51
Američki predsednik Donald Tramp izbegava da sukob sa Iranom naziva „ratom“ i sve češće koristi formulacije poput „vojna operacija“, što podseća na terminologiju koju ruski predsednik Vladimir Putin koristi za sukob u Ukrajini.
26.03.2026
13:10
Uganda je spremna da uđe u rat na strani Izraela ukoliko dođe do pokušaja njegovog uništenja, izjavio je komandant Narodnih snaga odbrane te zemlje Muhuzi Kajnerugaba.
26.03.2026
12:40
Ruska vojska prešla je u aktivnu fazu prolećno-letnjih operacija 2026. godine, sa glavnim fokusom na Donjecku oblast, gde se pokušava proboj ukrajinske odbrane na više pravaca, dok Oružane snage Ukrajine (OSU) pružaju otpor i nastoje da zadrže linije fronta.
26.03.2026
12:10
Glumica Šerliz Teron (50) kaže da je čari seksa na jednu noć otkrila tek nedavno i da je bila sa mladićem koji je imao samo 26 godina.
26.03.2026
13:58
Britanska pevačica albanskog porekla, Dua Lipa, izblamirala se za sve pare jer nije znala da uđe u luksuzni hotel "Ric" u Parizu.
26.03.2026
13:09
Producent filma "Žetva" Dragan Ivanović kaže da su mnogi domaći i strani glumci odbijali uloge u ovom ostvarenju iz straha da im karijer ne bi bile ugrožene.
26.03.2026
10:52
Bila Kozbija (88) je građanska porota u Kaliforniji proglasila odgovornim za drogiranje i seksualni napad na Donu Motsinger, koji se dogodio davne 1972. godine.
26.03.2026
14:21
Izložba pod nazivom "U cipelama Uroša Predića, dnevnik iz Italije", otvara se u ponedeljak, 30. marta u 19.00 sati u Narodnom muzeju u Zrenjaninu.
26.03.2026
13:41
Ivi Leana zarađuje ogroman novac kao OnlyFans zvezda. Sada je otkrila neke od najčudnijih stvari koje su njeni klijenti ikada tražili od nje da uradi.
26.03.2026
13:40
Dr Amir Khan je izdvojio pet ključnih znakova dijabetesa tipa 2 na koje treba obratiti pažnju.
26.03.2026
13:00
Aplikacija Viber ulazi u 2026. godinu sa nizom novina koje ne utiču samo na pravila korišćenja, već i na način na koji korisnici svakodnevno komuniciraju i koriste mobilne usluge.
26.03.2026
12:20
Dirljiva priča stiže iz severoistočne Kine gde je sedam kućnih ljubimaca uspešno je prešlo više od 17 kilometara kako bi se vratili svojim porodicama nakon što su navodno oteti od strane trgovaca psećim mesom.
26.03.2026
11:48
Iako moderne rase osvajaju srca mnogih, među najomiljenijim su i dalje šest rasa pasa, koje su uz čoveka vekovima.
26.03.2026
09:40
Mihajlu Jovanoviću, sinu političara Čedomira Jovanovića, danas je rođenda, a otac mu je putm Instagrama javno čestitao i poslao emotivnu poruku.
26.03.2026
14:01
Hrvatski pevač Jakov Jozinović progovorio je o svojim koncertima u Srbiji, te otkrio kako se sada nosi sa velikom popularnošću.
26.03.2026
13:37
Influenserka Zorana Jovanović objavila je snimak sa teniskog turnira "Miami Open", gde je probala skupoceni hot dog od sto dolara.
26.03.2026
13:02
Voditeljka Jovana Jeremić pokazala je kako ju je na vratima stana sačekao golub i snimak objavila na mrežama.
26.03.2026
12:38
Pevačica Nadica Ademov prisetila se početka karijere kada je bila maloletna, a granicu nije mogla da pređe bez kolege Darka Lazića koji je imao ovlašćenje za nju.
26.03.2026
12:07
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar