Delegacija Skupštine Srbije sastala se četvrti put u okviru Komisije za saradnju sa Svekineskim narodnim kongresom (SK SKNK) sa kolegama iz Narodne Republike Kine i tom prilikom potvrdila "čvrstu opredeljenost obe zemlje za nastavak pre svega iskrene, prijateljske i plodonosne saradnje utemeljene na najvišem nivou zvaničnika, predsednika Aleksandra Vučića i Si Đinpinga".
Kako se navodi u saopštenju, potpredsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora za spoljne poslove Marina Raguš je na početku izrazila zadovoljstvo što su i predsednik Aleksandar Vučić i predsednik Si Đinping prepoznali u zajedničkoj izjavi upravo Komisiju za saradnju kao mehanizam za nastavak kontinuiranog produbljivanja prijateljstva Srbije i Kine.
Istakla je duboku zahvalnost NR Kini na posvećenosti u očuvanju svetskog mira i stabilnosti i poštovanju međunarodnog poretka zasnovanog na međunarodnom pravu, na principijelnoj i kontinuiranoj podršci Srbiji po pitanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kao i zahvalnost na podršci u međunarodnim organizacijama i institucijama, a pre svega Ujedinjenim nacijama.
„Sva ova teška pitanja sa kojima se Srbija suočava lakše se prevazilaze uz pomoć i podršku naših iskrenih prijatelja, među kojima Kina zauzima posebno mesto. Srbija neizmerno ceni što smo prva zemlja u Centralnoj i Istočnoj Evropi sa kojom će Kina izgraditi kako je predsednik Si rekao zajednicu sa zajedničkom budućnošću u Novoj eri“, naglasila je ona.
Foto: Foto: Informer
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Uglješa Mrdić naznačio je da se odnosi dve zemlje ogledaju u uzajamnom uvažavanju, podršci u pitanjima od suštinskog nacionalnog interesa za dve strane, posebno kada je u pitanju očuvanje suvereniteta i teritorijalne celovitosti dve zemlje, kao i u oblasti uzlazne ekonomske saradnje.
Rekao je da poseban pečat i kvalitet izvanrednih političkih odnosa daju i lični prijateljski odnosi predsednika Srbije i Kine, Aleksandra Vučića i Si Đinpinga. Takođe, rekao je da saradnja zakonodavnih institucija predstavlja vrlo važan segment daljeg produbljivanja sveobuhvatnog strateškog partnerstva i da je ukupna međuparlamentarna saradnja u prethodnom periodu bila izuzetno dobra i pratila je trend opštih bilateralnih odnosa.
„Sa ponosom mogu da istaknem da je u prethodnom sazivu Narodne skupštine, Poslanička grupa prijateljstva sa Kinom imala 100 članova od 250 poslanika koliko broji Narodna skupština. Taj podatak govori o želji i zainteresovanosti poslanika da rade na unapređuju odnosa sa Kinom”, zaključio je Mrdić.
Potpredsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku Snežana Paunović govorila je na temu bilateralne ekonomske i trgovinske saradnje, kao i na temu zaštite životne sredine i energetike. Ona je rekla da je već tri godine za redom NR Kina najveći strani investitor u Srbiji i da se svrstava u red naših najznačajnijih ekonomskih partnera. Predložila je unapređenje saradnje u sferi investicija, i to posebno kroz grinfild, proces privatizacije i projekte javno-privatnog partnerstva.
Posebno je naglasila značaj Sporazuma o slobodnoj trgovini sa NR Kinom koji stupa na snagu 1. jula 2024. godine. U cilju povećanja izvoza u NR Kinu, osim učešća na sajmovima, zamolila je kineske prijatelje da se razmotri mogućnost za unapređenje saradnje kroz organizovanje trgovinskih misija, obuke o najboljim načinima za predstavljanje na kineskom tržištu i uspostavljanje bliže saradnje institucija za promociju trgovinske saradnje.
Foto: Foto: Informer
„Kada govorimo o bilateralnim sporazumima Srbije i Kine, primena Sporazuma o slobodnoj trgovina je prvi korak zajedničke budućnosti Srbije i Kine. Pred nama su veliki zadaci jer smo u obavezi da ispratimo državničku viziju naša dva predsednika za koje slobodno mogu reći da su najvažniji faktor mira i stabilnosti na svetskoj političkoj sceni”, izjavila je Paunović.
Savetnik predsednice Narodne skupštine Mihailo Jovanović rekao je da je NR Kina u prethodnim godinama bila važan faktor u razvoju Srbije i da ovaj susret delegacija potvrđuje ogroman potencijal praktične saradnje o kojoj su početkom maja razgovarali dvojica predsednika.
On je istakao dostignuća i uspeh Srbije u razvoju veštačke inteligencije, IKT sektoru, biotehnologiji, verujući da je pred nama jedno novo poglavlje kroz intenziviranje saradnje u oblasti IKT-a, imajući u vidu da upravo Kina, diktira globalne trendove u inovacijama i tehnološkim dostignućima i da će Memorandum o razumevanju o jačanju saradnje u oblasti digitalne ekonomije kao i o saradnji u oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija između naše dve zemlje, tome pomoći.
„Zahvaljujući odlučnoj i odgovornoj politici predsednika Vučića, naša država je 2014. godine ušla u fazu progresivnog razvoja čitavog društva. Tadašnja premijerka Ana Brnabić i svesrdna podrška predsednika Vučića su postavili temelj modernizacije Srbije i najzaslužniji su što IKT sektor iz godine u godinu beleži najveću stopu rasta, najbrže je rastuća privredna grana u Srbiji, a naša zemlja u pogledu digitalizacije i veštačke inteligencije je među vodećim u Evropi. Iskreno verujem da ćemo, u godinama pred nama, zajedničkim radom sa NR Kinom, posvećenošću i bezrezervnom uzajamnom podrškom na geopolitičkoj sceni doprineti daljem intenziviranju sveukupne saradnje naše dve zemlje, predvođeni snažnim političkim i prijateljskim odnosima predsednika”, izjavio je Jovanović.
Potpredsednik SK SKNK Peng Ćinghua poželeo je srdačnu dobrodošlicu srpskim kolegama i rekao da veruje da će uz zajedničke napore ta Komisija doprineti kako produbljivanju odnosa između dve zemlje, tako i između dve zakonodavne institucije.
Jasno je naznačio da je nedavna istorijska poseta kineskog predsednika Srbiji otvorila novo poglavlje saradnje i da su predsednici Aleksandar Vučić i Siđinping zaslužni za skok i istorijske uspehe naših odnosa, kao i da je to put ka građenju zajedničke budućnosti i da su Srbija i Kina čelični prijatelji koji dele i dobro i zlo.
Poslanik u Skupštini Srbije, lažni ekolog i jedan od predvodnika propale srpske opozicije Aleksandar Jovanović Ćuta obrušio se na dojučerašnjeg saborca Sava Manojlovića.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta podsetio je da se u selu Ledići u federalnoj opštini Trnovo pre 32 godine desio svirep zločin nad 24 srpska civila, koji su počinili pripadnici takozvane Armije BiH.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj govorio je, između ostalog, o tome koji posao povezan s politikom nikada neće raditi jer tu profesiju smatra izmišljenom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da nikad ne mogu da budu rešeni baš svi problemi koje građani imaju, a potom otkrio šta je najveći problem Evrope, ali i naše zemlje, i zbog čega u stvari Stari kontinent zaostaje za Kinom i Amerikom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poslanik u Skupštini Srbije, lažni ekolog i jedan od predvodnika propale srpske opozicije Aleksandar Jovanović Ćuta obrušio se na dojučerašnjeg saborca Sava Manojlovića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je danas na jugozapadu Srbije. On je posetu započeo u Prijepolju, a zatim je obišao veliki broj lokacija u Priboju i Novoj Varoši.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je danas da je situacija sa požarima u Deliblatskoj peščari trenutno mirnija i da su naselja za sada bezbedna, naročito naselje Šumarak koje je veoma bilo izloženo riziku od požara.
Manastir Palja važi za najstariju svetinju u ovom kraju, gde je poslednju noć u Srbiji proveo Sveti Sava, a poznat je i po izvorima koji leče bolest i sterilitet.
Aleksandra Stefanović i Miloš Gvozdenović odlučili su da svoje sudbonosno "da" izgovore u Guči, prestonici trube, i to u Crkvi Svetog arhangela Gavrila, mestu koje je snažno povezano sa tradicijom i istorijom Dragačevskog sabora trubača.
Smrtna kazna u Srbiji ukinuta je 2002. godine kada je veliki broj najsurovih i najmonstruoznijih ubica promenom zakona umesto pred streljačkim strojem završio u zatvoru na 40 godina.
Policija u Bečeјu, u saradnji sa Osnovnim јavnim tužilaštvom u Bečeјu, uhapsila je D. P. (30) iz okoline tog mesta, zbog sumnje da јe počinila tešku krađu.
Nestanak Nikole Mitića 10. avgusta 2020. godine isprva je tretiran kao običan slučaj nestale osobe, kada je porodica objavila njegovu fotografiju u javnosti, verujući da je reč o misterioznom nestanku.
Svrab, peckanje i neprijatan vaginalni sekret mogu da se povuku nakon terapije, ali kod mnogih žena kandida se ubrzo ponovo javlja. Razlog pritom nije uvek samo sama gljivica - određene navike i okolnosti pogoduju njenom ponovnom razvoju
Za glatku i negovanu kožu nije dovoljno samo obaviti brijanje - jednako su važni pravilna priprema kože, izbor kvalitetnog brijača i odgovarajuća nega nakon tretmana.
Redakcija Informera došla do informacije da je Ava Karabatić danas viđena u Urgentnom centru u Beogradu, gde je, prema saznanjima do kojih smo došli, potražila lekarsku pomoć zbog vidljivih povreda na glavi i licu, a ona nam je sve to i potvrdila.
Popularna voditeljka Jovana Jeremić oglasila se na svom Instagram profilu veoma emotivnom objavom posvećenom svom pokojnom ocu, koja je privukla veliku pažnju javnosti i mnoge ostavila bez teksta.
Rijaliti učesnik Ivan Marinković dotakao se odnosa Maje Marinković i Asmina Durdžića, otkrivši da je u kontaktu sa njom, ali da krivi Asmina što uživa u čitavoj situaciji.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.