Ministar finansija Siniša Mali podsetio je večeras da u državnoj kasi u prvih osam meseci ima 132,5 milijarde dinara više prihoda u odnosu na planirani budžet i dodao da ima mnogo važnih projekata, ne samo onih velikih, koji će se sprovoditi u narednom periodu.
Mali je podsetio da se ulaže 18 milijardi dinara više u poljoprivredu, dodajući da nikada veći budžet za taj sektor nije bio.
- Sa ovim rebalansom nakon njegovog usvajanja naši poljoprivrednici će imati 137 milijardi dinara na raspolaganju i to je nikada više, 7,3 odsto našeg budžeta ide upravo u poljoprivredu. Nekada je misao imenica bila da to bude 5 odsto, sada je to 7,3 odsto i mislim da to pokazuje na pravi način našu posvećenost poljoprivrednicima- rekao je ministar Mali u parlamentu.
Ima i više novca za prosvetu 12 milijardi, za zdravstvo 25,6 milijardi, za nauku, za kulturu, za ekologiju, ali i 111 milijardi dinara više za kapitalne investicije.
- Kada govorimo o investicijama, jeste, investiramo u velike projekte, projekte koji menjaju perspektivu Srbije, čine naše okruženje, našu ekonomiju i konkurentnijom i atraktivnijom i tu prevashodno mislim na izgradnju obilaznice oko Kragujevca, na izgradnju devet brzih saobraćajnica i autoputeva koje trenutno gradimo, na završetak brze pruge do Subotice, koja će biti gotova krajem ove godine, na početak izgradnje brze pruge do Niša, pa onda nastavljamo i do granice sa Severnom Makedonijom - rekao je Mali.
Foto: Inofrmer/Pedja Milosavljević
Kako je dodao, osim tih velikih projekata, izgradnje metroa u Beogradu, umrežavanje sa brzim saobraćajnicama, sa brzim železničkim prugama, sa autoputevima.
On je naveo da u ovom rebalansu ima nastavka ili početka obnove i opremanja 65 objekta širom Srbije.
- I tim ulaganjima bavi se Ministarstvo za javne ulaganja, to je 8 opštih bolnica, dakle Loznica, Kikinda, Vranje, Prokuplje, Leskovac, Novi Pazar, Zaječar i Surdulica, dakle 8 opštih bolnica, 6 klinika i drugih zdravstvenih ustanova, Tiršava 2, institut za majku i dete dr. Vukan Čupić, Klinika za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbija, institut za infektivne i tropske bolesti, institut za javno zdravlje Pančevo i institut za patologiju, tri doma zdravlja, Čukarica, Rača i Kučevo, četiri ustanove socijalne zaštite i stanove za izbjeglice, Gerontološki centri, Novi Sad i Subotica...- rekao je Mali.
Mali je rekao da se ne ulaže samo u autoputeve, metro, Ekspo, već i u one projekte koji direktno menjaju kvalitet života građana.
- Šest naučnih ustanova, Institut Biosens, Bio4 Campus, Hemijski fakultet i tri naučno-tehnološka parka Čačak, Kruševac i Niš. Dakle, i dalje nastavljamo da gradimo naučno-tehnološke parkove i da investiramo u naučne institute imajući u vidu koliko nam je nauka važna. Upravo na takav način odgovaram i onima koji su iz opozicije rekli da se ništa u nauku ne investira - rekao je ministar.
Foto: Inofrmer/Pedja Milosavljević
Prema njegovim rečima, u ovom rebalansu budžeta su i 22 škole - Gimnaziju Mladenovcu, Škole u Paraćinu, Đurđevu, Novom Pazaru, Doljevcu, Novoj Varoši, Ražnju, Raškoj, Trsteniku, Bujanovcu, Loznici, Rekovcu, Trgovištu, Čičevcu, Ćupriji, tri školska objekta u Rači, dve škole u Sjenici, srednja stručna škola u Kragujevcu i osnovna škola Vladislav Ribnikar u Beogradu.
U Skupštini Srbije večeras je završen rad, a poslanici će raspravu o rebalansu budžeta nastaviti u ponedeljak, u 10.00 časova.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uručio je Orden srpske zastave prvog stepena zamenici stalnog predstavnika Republike Nikaragve pri Ujedinjenim nacijama Eleani Jaoska Pičardo.
Samozvani ekološki taliban i lider takozvanog "Ekološkog ustanka" Aleksandar Jovanović Ćuta još jednom je pokazao i dokazao kako čim usta otvori - slaže!
Novinar i publicista Migjen Keljmendi izjavio je da Srbija vraća ulogu lidera u regionu i da je postala američki i evropski prioritet na Zapadnom Balkanu, dodajući da je stav aktuelne kosovske vlade pogrešan, prenosi Ekonomija onlajn.
Opozicioni narodni poslanik, član Demokratske stranke Srđan Milivojević danas je imao sraman govor u Narodnoj skupštini, kada je optužio vladajuću većinu da je iz svojih redova „skolinla“ narodnog poslanika u ovom sazivu, a čovek je, nažalost, preminuo.
Miloš Parandilović predsednik stranke Novo lice Srbije rekao je tokom sednice da bi izvršio dobrovoljnu kastraciju, kao i da bi promenio veru, na šta mu je Milenko Jovanov žestoko odgovorio
Šef poslaničkog kluba SNS u Skupštini Srbije Milenko Jovanov izjavio je da je Aleksandar Vučić “lobista samo I isključivo građana Srbije” I dodao da zato I “dobija plebiscitarnu podršku građana na svakim izborima”.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali našalili su se tokom jutrošnjeg obilaska gradilišta kompleksa EXPO 2027, dok su razgovarali o rokovima za završetak radova, vatrometu i sadržajima koji se planiraju na tom prostoru.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uručio je Orden srpske zastave prvog stepena zamenici stalnog predstavnika Republike Nikaragve pri Ujedinjenim nacijama Eleani Jaoska Pičardo.
Rusija je tokom noći izvela veliki kombinovani raketni i napad dronovima na više regiona Ukrajine, a eksplozije su odjekivale u Kijevu, Odesi, Zaporožju, Krivom Rogu i Kremenčugu, dok su ukrajinske vlasti potvrdile da ima ranjenih i pogođenih objekata.
Voditeljka emisije "Druga strana Exatlona" Tijana Jović pozirala je na Cirkus poligonu u nesvakidašnjem izdanju, privukavši pažnju upečatljivom šminkom i atraktivnim stajlingom.
Dva dobro poznata lica kriju se među takmičarima "Exatlona 2", a reč je o bivšim učesnicima rijalitija "Elita" koji će se ovog puta oprobati u potpuno drugačijem izazovu – na zahtevnim sportskim poligonima.
Reper Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, novi je učesnik druge sezone Exatlona, a iza sebe ima bogatu karijeru punu zabave i šokantnih dešavanja.
Skijanje na vodi bio je preveliki izazov za bivšu takmičarku "Exatlona" Sanju Kalinović, koja je odustala i pre nego što je pokušala da savlada ovu disciplinu, dok je šampion rijalitija Marko Nikolić uspeo da pokaže umeće!
Darko Mladić, sin srpskog generala Ratka Mladića koji izdržava kaznu zatvora u Hagu gostujući u Info jutru govorio je o novom zahtevu koji je porodica uputila Međunarodnom krivičnom sudu.
Novinarka Olivera Miletović gostovala je u Info jutru i tom prilikom govorila o napadima na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i otkrila detalj iz prošlosti dok su se ona i lider države privatno družili.
Televizijska produkcija dobija novu adresu za velike priče, aktuelne teme i atraktivan program od 1. septembra. U Novom Sadu je otvoren novi studio za emisije, osmišljen tako da spoji savremeni dizajn, najnoviju tehnologiju i uslove koji odgovaraju najvišim produkcijskim standardima.
U ranim jutarnjim satima 28. avgusta, ljubitelji astronomije biće u prilici da posmatraju još jedan nebeski spektakl, "Krvavi Mesec" ili potpuno pomračenje Meseca.
Osnovno javno tužilaštvo u Somboru saopštilo je da je određeno zadržavanje do 48 sati S. Đ. (30) osumnjičenom da je jutros na putu Kljajićevo - Sivac, teretnim vozilom udario dvojicu radnika puta, koji su preminuli na licu mesta.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je državljanin Bosne i Hercegovine Sekula N. (50) zbog sumnje da je 25. avgusta na Banovom Brdu starijoj ženi pokušao da otme novčanik, a potom je silovao.
Radosav Gile Stanišić (42), pripadnik podgoričkog ogranka "kavačkog" klana, dva meseca je uspevao da izbegne hapšenje za koje je nalog izdalo Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore, tako što je napravio bunker u sopstvenoj kući!
Ruska vojna infrastruktura u Kalinjingradskoj oblasti bila bi među prvim metama NATO ukoliko bi sukob Moskve i Alijanse na Baltiku prešao u otvorenu vojnu fazu, izjavio je bivši ministar spoljnih poslova Litvanije Antanas Valionis, tvrdeći da bi zapadni savez pokušao da preventivno neutrališe vojni potencijal ruske enklave.
Kijev i okolinu tokom noći zahvatio je novi talas ruskih udara mlaznim bespilotnim letelicama, koje su primećene i iznad centralnih delova ukrajinske prestonice, dok su se tokom napada čule eksplozije, pojavili požari, a veliki broj građana sklonio se u stanice metroa.
Predsednik SAD Donald Tramp proglasio je vanredno stanje zbog stranih pretnji američkoj elektroenergetskoj mreži, upozoravajući da oprema proizvedena u inostranstvu može da sadrži ranjivosti koje bi omogućile sabotažu, neovlašćen pristup i čak daljinsko ugrožavanje snabdevanja električnom energijom.
Direktor ruske Spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin potvrdio je da se u Moskvi lično sastao sa direktorom CIA Džonom Retklifom, čime je prvi put otkriveno ko je sa ruske strane sedeo za stolom tokom misteriozne posete američkog šefa obaveštajne službe.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam, gost Međunarodnog filmskog festivala u Nišu, sastao se juče sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem, a u Gradskoj kući susreo se i sa mladim karatistima Karate kluba "Niš".
Nacionalni festival filma i televizije - NAFFIT 2026 biće održan od 3. do 6. septembra na Zlatiboru, uz četiri dana projekcija, razgovora, susreta i festivalskih programa posvećenih domaćoj kinematografiji, televiziji i stvaraocima koji su obeležili srpsku audiovizuelnu scenu.
Srpska književnost ima dugu tradiciju humora, satire i komedije, a pojedina dela uspela su da nadžive vreme i ostanu jednako zanimljiva i današnjim čitaocima.
Sve više turista počinje da izbegava najpoznatija i najposećenija ostrva zbog velikih gužvi i masovnog turizma. Traže mirnije destinacije, očuvanu prirodu i odmor daleko od velikog broja ljudi, a evo koje je ostrvo proglašeno za najmirnije u Evropi.
I zelene i crvene jabuke obezbeđuju važne hranljive materije poput vlakana i vitamina C. Iako postoje manje razlike u ukusu i broju kalorija, nijedna nije značajno zdravija od druge.
Posle letovanja često se desi da se na koži pojave sitne bubuljice. Ovo stanje je dermatolozima poznato već decenijama pod nazivima "acne aestivalis" i "Mallorca acne".
Svinjski vrat možda jeste klasik kada je roštilj u pitanju, ali carsko meso bez problema može da mu bude ozbiljna konkurencija. Ovaj komad, poznat i kao svinjska potrbušina sa rebrima, ima nešto više masnoće, što mu tokom pečenja daje posebnu sočnost i bogatiji ukus.
Snimak objavljen na Instagramu prikazuje psa Boska kako se mazi sa devojčicom na kauč, dok zajedno gledaju TV, a njegova naklonost dokazuje da je pronašao svoj večni dom.
Osman Karić, otac rijaliti učesnika Stefana Karića, podelio je na Instagramu prepisku sa Asminom Durdžićem, koju su vodili uoči njegovog dolaska da vidi ćerku Noru.
Transrodna pevačica Nataša Maza tvrdi da je ostala bez krova nad glavom i novca, da joj porodica nije pružila pomoć, kao i da već danima nema šta da jede.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.