DEVOJČICA (11) PRONAĐENA MRTVA U RECI: Porodica se oprostila potresnim rečima
111. 08. 2026. u 13:28
211. 08. 2026. u 13:28
Peđa Milosavljević
Vesti
Kao predstavnik predlagača zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović nije se čak ni bavila onim što piše u tekstu predloga budući da su u njemu izneti brojni netačni, neutemeljeni podaci koje su struka i Rio Tinto demantovali. Umesto toga, tokom prvog dana rasprave iznela je niz netačnih podataka o projektu.
Jedna od ključnih neistina koju je Nestorović navela odnosi se na tvrdnju da će rudnik u Jadru ispuštati neprečišćene toksične vode u okolinu, što je Rio Tinto već negirao. Kompanija je jasno navela da bi se ispuštanje prečišćenih voda događalo samo u slučajevima kada su uvećani prilivi podzemnih voda i kada su kapaciteti prihvatnih bazena iznad projektovanog maksimuma a što se dešava za slučaj povišenih atmosferskih padavina.
Foto: printscreen
Protivnici projekta i dalje insistiraju na tvrdnjama koje su prenete iz nepouzdanih izvora, čime nastavljaju da šire neistine o potencijalnoj šteti projekta na životnu sredinu. Većina stvari koje su izneli u skupštini pokazuje da ili nemaju elementarno znanje o projektu čije ukidanje traže ili ciljano plasiraju dezinformacije.
Nestorović je, na primer, sugerisala je da se u projektu "Jadar" neće koristiti tehnologija koja omogućava vraćanje rudarskog otpada u iskopane tunele jer je to, prema njenim rečima, preskupo za investitora. Ovim je pokazala da ne samo da nije dovoljno upoznata sa projektom, već i da svesno obmanjuje javnost. Naime, u Jadru se planira primena upravo ove tehnologije, koja omogućava da se do 50% otpada vrati u podzemne tunele, što bi značajno smanjilo površinu deponije i njen uticaj na okolinu.
O inovativnom načinu upravljanja otpadom koji je planiran u Jadru govorio je za domaće medije i profesor Mihael Tost, šef katedre za inženjerstvo u rudarstvu i ekonomiju mineralnih resursa na Univerzitetu Montan u Leobenu u Austriji.
Foto: Privatna arhiva
„Dobar primer odgovornog rudarstva je otpadni materijal koji Rio Tinto planira da skladišti kao suvi sabijeni otpad… neće postojati tečna jalovina. To znači da će za otpad biti potrebna mnogo manja površina zemljišta, što opet doprinosi bezbednosti i stabilnosti deponije i ne dozvoljava vodi da prodre u otpadni materijal. To je relativno nova tehnologija iako nije prvi put da se koristi u svetu. Sada Rio Tinto želi da je primeni,“ istakao je profesor Tost, stručnjak za rudarstvo i zaštitu životne sredine.
Ova i brojne druge mere smanjenja uticaja na životnu sredinu detaljno su opisane u nacrtima studija o proceni uticaja na životnu sredinu, koje protivnici rudnika iz nekog razloga ignorišu iako predstavljaju stav struke. U pitanju su, prema rečima naših uglednih stručnjaka, najsveobuhvatnije studije te vrste ikada rađene u Srbiji, a autori su više od sto nezavisnih stručnjaka iz zemlje i sveta.
Zabrinjavajuće je što se i pored javno dostupnih podataka o projektu i potencijalnimm uticajima na životnu sredinu i dalje šire dezinformacije. Rudnik ne može ni da se otvori dok investitor ne dokaže da to može da se izvede u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine. Taj postupak je u toku, trajaće još najmanje dve godine i predviđa široku javnu raspravu. Zato je važno da se o projektu koji može da donese značajne budžetske prihode i 20.000 radnih mesta u lancu vrednosti električnih vozila razgovara na osnovu činjenica.
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović obećala je da bez saglasnosti građana nema nastavka projekta.
Foto: Informer
“Ako pokušavate da predstavite da će se sa otvaranjem rudnika stvoriti pustinja, pa neće. Jer pre svega ukoliko studije koje još nisu ni izrađene, dokažu da postoji i jedna jedina bojazan da će se to desiti, projekta biti neće", istakla je ona i ponovila da raseljavanja stanovništva neće biti.
Obrazlažući predlog zakona, Nestorović je iznela i brojne netačne navode o poslovanju Rio Tinta širom sveta. Kako se navodi u reagovanju ove kompanije, ne samo da je Rio Tinto i dalje deo državnog penzionog fonda Norveške, već je državni penzioni fond Norveške među deset najvećih akcionara Rio Tinta.
Demantovana je takođe tvrdnja koja se odnosi na tužbu zbog ekološke štete oko rudnika Flambo u Viskonsinu. Iako je tužba pokrenuta, sud ju je odbacio kao neosnovanu i naložio organizaciji da nadoknadi Rio Tintu troškove pravnog postupka.
Targetiranje profesora
Poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta mahao je u skupštini fotografijom Aleksandra Cvijetića, dekana Rudarsko-geološkog fakulteta, predstavljajući ga kao “čoveka koji zastupa ideju da se u Gornjim Nedeljicama iskopava litijum”. Ćuta je zlonamerno naveo podatak koji je profesor greškom izneo u medijima, iako se u međuvremenu sam ispravio.
U pitanju je netačan navod da za potrebe otvaranja rudnika mora biti raseljeno 1500 ljudi. Profesor Cvijetić je Utisku nedelje razjasnio da taj broj nije tačan i da je potrebno raseliti 52 stalno nastanjena domaćinstva, od kojih je 51 već dobrovoljno raseljeno.
Cvijetić je inače jedan od autora studija o proceni uticaja projekta na životnu sredinu, koji je kao stručnjak izneo mišljenje da se projekat može realizovati bezbedno po životnu sredini i zdravlje ljudi.
111. 08. 2026. u 13:28
211. 08. 2026. u 13:28
111. 08. 2026. u 10:12
211. 08. 2026. u 10:12
Sutra, 12. avgusta, na nebu iznad Srbije dolazi do šok prizora koji se neće ponoviti decenijama, jer će doći do delimično pomračenja Sunca koje će biti vidljivo golim okom uz pravu zaštitu.
11.08.2026
21:00
U ovom trenutku se preko Panonske nizije premešta oslabljeni hladni front, koji će u narednim danima doneti pad temperature, dok će padavine biti lokalnog karaktera.
11.08.2026
19:00
Na današnji dan pre tačno 27 godina, 11. avgusta 1999, Srbija je jedini put u istoriji imala šansu da vidi totalno pomračenje Sunca.
11.08.2026
17:00
Kompanija NIS donirala je 40 tona goriva Sektoru za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije želeći da pruži svoj doprinos angažovanju vozila i mehanizacije u gašenju požara u našoj zemlji.
11.08.2026
19:39
Rezultati globalnog istraživanja platforme "DiscoverCars" pokazuje da Italija ima najagresivnije vozače na svetu. Ono što je iznenadilo, jeste da su najpristojniji vozači u Brazilu, Čileu, ali i Indiji.
11.08.2026
19:35
Porodična kuća mladića koji se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne, u jednom selu kod Obrenovca, našla se na meti nepoznatih napadača koji su oko 2 sata iza ponoći na objekat bacili topovski udar.
11.08.2026
21:40
Likvidacije izvršene snajperskim naoružanjem u Srbiji i regionu predstavljaju potpis profesionalaca i najčešće su povezane sa obračunima visokopozicioniranih članova organizovanih kriminalnih klanova.
11.08.2026
20:00
Uprava policije, u saradnji sa Državnim tužilaštvom, proverava više od 50 stranih državljana, među kojima su dominantno državljani Ukrajine, kao i Moldavije i Slovačke, a koji su juče zatečeni u jednoj većoj kući u podgoričkom naselju Mareza, gde je pronađena i veća količina sofisticirane digitalne opreme, uređaja i novca.
11.08.2026
20:51
Tokom dana došlo je do nesreće kada se u reci Drini kod Bajine Bašte utopio muškarac.
11.08.2026
19:01
Izgoreo kamion na putu Novi Sad - Zrenjanin.
11.08.2026
17:43
11.08.2026
06:36 >> 20:36
Ruske snage napale su brodove u Crnom moru koji su delovali u ime ukrajinskih oružanih snaga, saopštilo je danas rusko ministarstvo odbrane.
11.08.2026
22:00
Pad drona na jugoistoku Moldavije, prema rečima Maje Sandu, direktna je posledica rata u Ukrajini.
11.08.2026
21:00
Ormuski moreuz ostaje zatvoren dok SAD ne promene ponašanje i ne prihvate iranske uslove, poručio je Mohsen Rezai.
11.08.2026
20:30
U ruskom raketnom napadu na Zaporožje poginulo je najmanje sedam radnika čeličane, dok je 21 osoba povređena, saopštio je Metinvest.
11.08.2026
20:00
Psihologija izdvaja sedam znakova da vam neko zavidi, od umanjivanja uspeha do prikrivenih uvreda i stalnog takmičenja.
11.08.2026
22:20
Guglova platforma Jutjub objavila je da će od 1. februara pooštriti uslove za nove kreatore sadržaja koji žele da zarađuju od reklama i pretplata.
11.08.2026
21:40
Pariski sindrom kod nekih turista po dolasku u Pariz izaziva težak kulturološki šok, pa im je nekad potrebna i hitna pomoć.
11.08.2026
21:05
Zeleni čaj i jabukovo sirće izdvojeni su kao prirodni preparati koji mogu pomoći da znojenje, neprijatan miris i fleke budu manje izraženi.
11.08.2026
20:00
Perete kosu uveče i budite se sa spljoštenom, naelektrisanom frizurom koja se već do podneva masti? Možda problem nije u šamponu ni u tvrdoj vodi, već u tome kada perete kosu.
11.08.2026
19:30
Atina Tošić, ćerka Jelene Karleuše i Duška Tošića, ponovo je privukla ogromnu pažnju na društvenim mrežama, a njena najnovija objava iz teretane izazvala je lavinu komentara.
11.08.2026
21:31
Pevač Mile Kitić planira da izda luksuznu vilu na Vračaru, a mesečni najam iznosiće čak 10.000 evra.
11.08.2026
21:01
Bivša rijaliti učesnica Ava Karabatić oglasila se na svom Instagram profilu, nakon što je juče, kako tvrdi, pretrpela nasilje od strane svog verenika i otkrila svoje dalje planove.
11.08.2026
20:32
Tajna savršenog tena Jelena Karleuše tokom letnjih dana krije se u jednom triku - ona bira fluoroscentne kupaće kostime, a mi smo za vas izabrali njene najjače modele i top izdanja.
11.08.2026
20:24
Influencerka Ivana Slipčević, poznatija kao Tačkasta Mara, ponovo je uspela da usija društvene mreže serijom fotografija koje su za kratko vreme izazvale lavinu reakcija.
11.08.2026
20:11
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.