Grenel - prijatelj Srbije i Kurtijeva noćna mora! Šta će Ričardovo imenovanje za Trampovog izaslanika doneti našoj zemlji?
Podeli vest
Ričard Grenel, bivši specijalni izaslanik SAD za dijalog Beograda i Prištine tokom Trampove administracije, imenovan je za specijalnog izaslanika za međunarodne misije, uključujući nadgledanje rada u konfliktima poput Balkana, što bi moglo doneti značajne promene za Srbiju i region.
Kada je reč o Kosovu i Metohiji, Grenelje neretko osuđivao teror koji preživljavaju Srbi u južnoj srpskoj pokrajini, režiranog od strane ekstremiste Aljbina Kurtija, takozvanog premijera lažne države Kosovo.
Izabrani predsednik SAD Donald Tramp imenovao je Ričarda Grenela za svog specijalnog izaslanika za međunarodne misije, koji će nadgledati rad u najosetljivijim svetskim "vrućim tačkama". Ova odluka bi potencijalno mogla da bude povoljna po Srbiju kada je u pitanju dijalog Beograda i Prištine.
16.12.2024
07:00
Stavovi o Kosovu i Metohiji
Ričard Grenel je često davao izjave o situaciji na Kosovu i Metohiji koje su se fokusirale na potrebu za postizanjem dogovora između Beograda i Prištine, kao i na podršku Sjedinjenih Američkih Država procesu normalizacije i ekonomske saradnje.
Grenel je za Informer izjavio da je situacija po pitanju AP Kosova i Metohije bila bolja za vreme administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa i da nije siguran da potpredsednica SAD i demokratska predsednička kandidatkinja Kamala Haris "uopšte zna" gde je Balkan.
Izabrani predsednik SAD Donald Tramp imenovao je Ričarda Grenela za svog specijalnog izaslanika za međunarodne misije, koji će nadgledati rad u najosetljivijim svetskim „vrućim tačkama“, uključujući Venecuelu i Severnu Koreju, navodi se u saopštenju objavljenom u subotu.
Američki diplomata Ričard Grenel koji bi, kako mediji pišu, mogao da bude državni sekretar u novoj Trampovoj administraciji, prokomentarisao je vest da je američki predsednik Džozef Bajden dozvolio Oružanim snagama Ukrajine da koriste američki sistem dugog dometa ATACMS za napade na Rusiju.
17.11.2024
22:47
- Razočaran sam što je sve ono što je Tramp dobro uradio u regionu pokvareno. Ne moram da govorim ni vama, ni mojim prijateljima Albancima, uopšte ljudima u regionu da je situacija lošija pod Bajdenovom administracijom. Nisam siguran da Kamala Haris uopšte zna gde je Balkan. To me čini veoma tužnim jer nije fokusirana na to pitanje. Nema sumnje da su stvari bile bolje pod Trampom, za šta je odgovorna Bela kuća - rekao je Grenel u septembru ove godine.
Foto: Printscreen
Ričard Grenel
Još jedan od pokazatelja koliko je Grenelovo imenovanje dobro za Srbiju govori i činjenica da je, reagujući na saopštenje ambasade SAD u Prištini u avgustu ove godine, a povodom zatvaranja filijala Pošte Srbije na severu Kosova ocenio da protiv Kurtija "oštro formulisana pisma ne funkcionišu", i da Amerika ima alate da ga zaustavi pre nego što dođe do eskalacije.
- Džefe, moj prijatelju i bivši kolega, ovo je još jedno snažno sročeno pismo. Ti si čvršći od ovoga. Vaša oštro formulisana pisma ne funkcionišu. Shvatam da trenutna Bela kuća ignoriše Balkan i Kamala Haris ne zna gde je Balkan...ali ovo je neprihvatljivo. Aljbin Kurti je problem i svi to znaju. Previše zvaničnika Bajden-Harisove administracije i evropskih zvaničnika su jednostavno preslabi - Kurti se ni izbliza ne odvraća od izjava (a vi čak ni ne izgovarate njegovo ime). Imate alate za davanje posledica - upotrebite ih sada pre nego što dođe do eskalacije - naveo je Grenel tada na svom Iks profilu.
Foto: Foto: EPA Images
Ričard Grenel i Aljbin Kurti
Grenel je na društvenoj mreži "X" naveo da Nemci "guraju" rezoluciju UN da označi genocid 29 godina nakon zločina u Sreberenici, kako bi umanjili ono što je uradila nemačka vlada 1941. godine.
"Ne treba sve ratne zločine označiti kao genocid. Guranje nekih drugih ratnih zločina u oznaku Genocid slabi ono što je tadašnja nemačka vlada uradila 1941. godine. Držite politiku podalje od ovog osetljivog, ali važnog etiketiranja", poručio je Grenel.
Foto: Zoran Sinko
Ričard Grenel
O tome šta njegovo imenovanje za specijalnog izaslanika značiti za Srbiju i region, ministar spoljnih poslova naše zemlje Marko Đurić kaže da je to pozitivna stvar.
- Gospodin Grenel je jedan od predsednikovih ljudi, blizak Trampu na svaki način. Uživa njegovo veliko poverenje i Tramp ga gleda kao na zvezdu u usponu koji će imati važnu ulogu u njegovom mandatu. Za Grenela je napravljen poseban resor i nema sumnje da će uticati na rešavanje svetskih sukoba. Grenela poznajemo dugo godina i sa njim imamo dobre odnose. Dobra je vest da će se regionom baviti neko ko region dobro poznaje. Da li to znači da će on uvek imati isto mišljenje kao mi? Naravno da ne. Oni imaju svoj stav, a mi naš, posebno kad je reč o Kosovu i Metohiji - rekao je Đurić.
Foto: Masha Bandjur
Mako Đurić
Poslanik Srpske napredne stranke Dejan Bulatović kaže da je Srbija Ričarda Grenela upamtila kao prijatelja, razboritog i britkog političara koji je, čini mi se, razumeo da je Kosovo i Metohija neotuđiv deo Republike Srbije koji terorista Aljbin Kurti pokušava svojim agresivnim i secesionističkim metodama da istrgne od Srbije.
- Siguran sam da će se praksa dobrih odnosa koje je predsednik Vučić uspostavio sa gospodinom Grenelom u ovom mandatu produbiti na korist Srbije i naroda naše južne pokrajine. Isto tako, verujem da će dvojac Tramp - Grenel imati šire poglede na ovo osetljivo pitanje po našu zemlju i da će se Amerika pokazati kao saveznik Srbije po pitanju rešenja krize na Kosovu i Metohiji - kaže Bulatović.
Foto: Tanja Andric
Dejan Bulatović
Aleksa Grubešić iz Centra za društvenu stabilnost kaže da je očigledno da se Grenel svojim radom za vreme prošlog mandata dokazao Trampu kao čovek koji može da izađe na kraj sa kriznim situacijama.
- Posredovanjem između Beograda i Priština, Grenel je doprineo većoj bezbednosti Srba na Kosovu i Metohiji, posebno tako što je uticao na smenu prve Kurtijeve Vlade u Prištini, a i tako što je uticao na postizanje Vašingtonskog sporazuma čiji ekonomski fokus ide u prilog Srbiji i srpskom narodu u našoj južnoj pokrajini. Šteta je što njegov primarni fokus ovaj put neće biti na našem regionu jer je prethodni Grenelov mandat dokaz da SAD mogu da vode drugačiju i povoljniju politiku za naš narod na Kosovu i Metohiji. Međutim, činjenica da mu je uloga i fokus na žarištima u svetu, otvara mogućnost njegovog posredovanja u našem regionu ukoliko za to bude potrebe.
Foto: Zoran Sinko
Aleksa Grubešić
Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović izjavila je da je potpuno očekivano da će se novi Trampov predsednički izaslanik za specijalne misije Ričard Grenel baviti Balkanom budući da on jako dobro poznaje region i zajedno sa novoizabranim predsednikom SAD ima više sluha za interese Srbije.
- Grenel je čovek koji je blizak Trampu. Ostao je sa njim blizak i u ovom međuperiodu kada Tramp nije bio predsednik. Obavljao je važne funkcije i u njegovom mandatu.Govorimo o čoveku koji ima jako puno iskustva u našem regionu. Čini mi se da je njegova trenutna funkcija postavljena namerno tako široko da bi mogla da obuhvati tako veliki broj tema.
Ona je dodala da Tramp i Grenel imaju mnogo više sluha za interese Beograda.
- Bilo je za očekivati da će se Grenel baviti i Balkanom, s obzirom na njegovo ogromno iskustvo i s obzirom na to da se on bavio ovim regionom i u međuvremenu. Treba se podsetiti šta su dometi i njegovi uspesi iz perioda prethodnog mandata. Njemu se daje kredit za postizanje sporazma vezanih za razvoj železnice, auto-puta i ideju ispunjenja avio linije. To su delovi Vašingtonskog sporazuma u okviru dijaloga Beograda i Prištine. Taj sporazum je od 16 tačaka imao osam vezanih za ekonomiju. Mislim da Trampova administracija i Grenel lično uvek su imali mnogo više sluha za interese Beograda nego što je to bilo kasnije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američko Ministarstvo pravde objavilo je hiljade novih fotografija i dokumenata iz dosijea osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstajna i njegove saučesnice Gislejn Maksvel.
Jedan od vođa blokadera Vladimir Štimac ponovo se oglasio se na društvenim mrežama, pozivajući građane na protest u Novom Pazaru koji se održava 21. decembra.
Jovana Aleksić, rođena Trsteničanka, prva je Srpkinja u svetu koja je prihvaćena za apliciranje personalizovane vakcine protiv raka kože koju je proizveo Institut Gamaleja u Moskvi.
Kada bi ceo svet, svako domaćinstvo, svaka fabrika, svaki poslovni prostor u isto vreme upalio svetlo došlo bi do naglog ekstremnog porasta potražnje za električnom energijom koja bi pokrenula niz dodatnih posledica.
U teškom požaru koji je u petak rano ujutru, oko 4.20 časova, izbio u porodičnoj kući u Gornjem Komarevu na području Siska, 57-godišnji muškarac zadobio je povrede opasne po život, saopštila je Policijska uprava sisačko-moslavačka.
Zagrebačka policija je u okviru akcije "Mir i dobro" privela 29-godišnjeg muškarca koji je preko društvenih mreža ilegalno prodavao pirotehnička sredstva.
Teška tragedija dogodila se danas na skijalištu Savin Kuk na Durmitoru, gde je nemački državljanin Hetner Sebastijan (34) izgubio život nakon što je ispao iz korpe sa visine od oko 70 metara, dok je njegova supruga (30) u nesreći zadobila teške telesne povrede.
Osoba iz Živinica za kojom je bilo raspisano osam poternica policijskih i pravosudnih organa uhapšena je u tuzlanskom naselju Miladije nakon što je pokušala da pobegne policiji, a kod njega je pronađen kilogram i po droge, oružje, municija i više od 50.000 KM.
Osumnjičeni za smrtonosnu pucnjavu na Univerzitetu Braun i ubistvo profesora na Tehnološkom institutu Masačuseca (MIT), Klaudio Manuel Neves Valente (48), izvršio je samoubistvo, pokazali su rezultati obdukcije koje su saopštili američki zvaničnici.
Među materijalima koje je objavilo američko Ministarstvo pravde nalaze se i fotografije sa putovanja u Maroko u julu 2002. godine, na koje je bivši predsednik SAD Bil Klinton poveo Džefrija Epstina i Gilejn Maksvel povodom venčanja marokanskog kralja Mohameda VI.
Devojka koju je Džefri Epstin, prema svedočenjima, doveo u Sjedinjene Države kao četrnaestogodišnjakinju i predstavljao kao svoju „jugoslovensku seksualnu robinju“, bila je jedna od njegovih ključnih saradnica u lancu seksualne eksploatacije maloletnica.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da održavanje izbora u toj zemlji zavisi od dva ključna faktora - bezbednosne situacije i zakonodavnog okvira, kao i da su pripreme već započete.
Selma Ergeč, turska glumica koja glumi Sultaniju Hatidže u "Sulejmanu Veličanstvenom" ponovo je u centru pažnje – ali ovaj put zbog drastične promene imidža i misterioznog privatnog života.
Android korisnici najviše žele povratak 3.5 mm priključka za slušalice, lako zamenjive baterije i microSD slota. Ove praktične funkcije su nestale sa modernih telefona, što stvara frustracije kod mnogih.
Zima za mnoge pse nije uvek bezbrižna. Kao i ljudi, i oni mogu biti osetljivi na sezonske promene koje utiču na njihovu energiju, raspoloženje i ponašanje. Veterinar je otkrila koji su to simptomi depresije kod pasa.
Plus-sajz influenserka Aleks Aspazija (31) izazvala je pravu pometnju tokom nedavne posete Parizu kada je sela u krilo Deda Mrazu, koji je pod njenom težinom od 171 kilogram gotovo izgubio ravnotežu.
Bivša rijaliti učesnica i bivša žena Ivana Marinkovića, Jelena Ilić otkrila je od čega živi nakon rijalitija kao i šta misli o trenutnom Ivanovom učešću u "Eliti".
Voditeljka Ana Radulović progovorila je o najtežem periodu u ovoj godini, kada je bivša devojka Nenada Marinkovića Gastoza pokrenula priču da postoji njihov intimni snimak.
Reper Devito nastupao je u Ljubljani sa bendom "Joker Out", kada je jedan od članova izašao prerušen u Devita, skinuo masku i naveo fanove da pomisle da je pravi reper.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar