Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp danas stupa na vlast, a zbog toga se postavlja pitanje - kakav će odnos njegova administracija imati sa Srbijom.
Ponovni dolazak Trampa na mesto predsednika Amerike mogao bi biti povoljan po Srbiju budući da on, za razliku od prethodnika, realnije pristupa rešavanju problema, a njih itekako ima u našem regionu.
Takođe, Ričard Grenel, poznat po svom blagonaklonom stavu prema Srbiji, deo je nove administracije. Te dve činjenice ulivaju nadu da će se Amerika aktivirati i više se založiti za našu zemlju, naročito po pitanju Kosova i Metohije na kom Aljbin Kurti svakodnevno teroriše Srbe.
Više razumevanja po pitanju KiM
Foto: Tanja Andric
Vladimir Marinković
Predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva Vladimir Marinković izjavio je za Tanjug da dolaskom Trampa na vlast počinje nova era u odnosima između Srbije i SAD, kao i da će Strateški dijalog dve zemlje zaživeti u svim oblastima.
- Možemo da očekujemo novu eru u odnosima između Srbije i SAD, siguran sam da će saradnja u oblasti energetike da bude mnogo bolja, da će Amerika imati više razumevanja za geopolitička pitanja i po pitanju AP KiM i Republike Srpske, kao i svega onoga što treba da predstavlja politiku obezbeđivanja stabilnosti na Zapadnom Balkanu - istakao je on.
Kako je rekao, Tramp i predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaju istu agendu, koja se odnosi na stabilnost u regionu, ekonomski napredak i saradnju na svim nivoima.
- Ključna razlika u odnosu na prethodnu administraciju, koja treba da dovede do rezultata na spoljnopolitičkom planu i regionalnom nivou politika, jeste Trampov pragmatičan, praktičan i realan pristup rešavanju problema - rekao je Marinković.
Analitičar Miljan Jovićević za Informer kaže da je teško dati neku analitičku procenu, a da je potrebno težiti intenzivnijoj saradnji, a da li će se nešto drastičnije promeniti, smatra da neće, barem ne u prvoj polovini godine.
Foto: Inofrmer/Pedja Milosavljević
- Siguran sam da će državno rukovodstvo još veće napore na polju diplomatije, kako bi kroz jednu novu epohu odnosa SAD-a i naše države, dobile jedan politički izraz. Videćemo u kom pravcu će Tramp otpočeti politiku, shodno tome ćemo se prilagođavati. Odnose treba održavati na ekonomskoj platformi i tu ih jačati kroz određene investicije. Nadam se da će i naša dijaspora doprineti da se ti procesi postave na zdravim osnovama. Što se tiče našeg stanovništva na KiM, siguran sam da će biti određenih pomaka, ali u kom pravcu i kada, nezahvalno je neodgovorno govoriti u ovom trenutku - kazao je Jovićević.
Srbija se nalazi u delikatnom geopolitičkom položaju, suočena sa izazovima koji imaju dugoročne političke, ekonomske i strateške posledice. U turbulentnom vremenu kada je svet gotovo potpuno podeljen između Rusije i Zapada, Srbija i pod nizom pritisaka uspela je da zadrži svoj neutralni stav. Međutim, najjače zavrtanje ruke doživela je krajem godine, kada su Amerikanci najavili uvođenje sankcija NIS-u.
Trampov veliki povratak na kormilo SAD pokrenuo je mnoga pitanja o budućnosti sveta, ali i Srbije, a o tome su razgovarali gosti emisije "Astro zapisi" na Informer TV.
Radna grupa Vlade Srbije za praćenje SAD sankcija Naftnoj industriji Srbije održala je juče još jedan sastanak, a kao što je predsednik države Aleksandar Vučić i najavio ranije, obavljene su preliminarne konsultacije sa ruskom i američkom stranom.
Politički analitičar Artan Muhadžiri izjavio je da će sankcije Evropske unije imati negativan uticaj na vladajuću partiju takozvane države Kosovo na predstojećim izborima na Kosmetu i da će opozicija to moći dobro da iskoristi u svoju korist.
Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević saopštio je da od Dana Svetog Vasilija Ostroškog, u crnogorskoj opštini Zeti više neće važiti priznavanje lažne države Kosovo.
Turska tiho ali odlučno završava pretvaranje Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u pravu vojnu udarnu grupu, svesno spremajući Albance za izvestan vojni sukob.
Za učešće na vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu i Metohiji 7. juna prijavile su se 22 stranke, među kojima su i tri srpske – Srpska lista, partija Za slobodu, pravdu i opstanak i Kosovski savez. Prijave su podnele i tri koalicije.
Predsednica skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju upozorila je da je od dolaska Aljbina Kurtija na vlast zabeleženo više od 700 napada na Srbe i zatražila snažnu reakciju međunarodne zajednice.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, govoreći na Informer TV, najavio je posetu Kini, koja će, prema njegovim rečima, biti od izuzetnog značaja za građane Srbije.
Komandant KFOR-a, general-major Ozkan Ulutaš, izjavio je nakon sastanaka u sedištu NATO-a u Briselu da je posvećenost saveznika i partnera trajnoj bezbednosti na Kosovu nepokolebljiva.
Nemačka ambasada u Prištini je, na pitanje Kosovo onlajna povodom raspuštanja skupštine u sredu , poručila da ostaje blizak partner tzv. Kosovu na putu ka evroatlantskim integracijama, uz ocenu da novi izborni ciklus predstavlja gubitak dragocenog vremena, iako je predviđen Ustavom.
Češka vlada je priznala tzv. Kosovo 21. maja 2008. godine. Vaclav Klaus, predsednik Češke u to vreme, izjavio je 2024. da je smatrao skandaloznim to što je ministar spoljnih poslova Karel Švarcenberg priznao "Kosovo" bez rasprave u Vladi i bez toga da uopšte obavesti predsednika države.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srbija se nalazi u delikatnom geopolitičkom položaju, suočena sa izazovima koji imaju dugoročne političke, ekonomske i strateške posledice. U turbulentnom vremenu kada je svet gotovo potpuno podeljen između Rusije i Zapada, Srbija i pod nizom pritisaka uspela je da zadrži svoj neutralni stav. Međutim, najjače zavrtanje ruke doživela je krajem godine, kada su Amerikanci najavili uvođenje sankcija NIS-u.
Kako nezvanično saznaje Informer, u Palati pravde u petak popodne odvijala se prava drama nakon saslušanja Veselina Veska Milića, jer je njegov advokat Nemanja Vasiljević odbijao da tužilaštvu preda ključne dokaze.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Nova serija automobila "Ford kuga" potpuno je osvežena, moderna i dovoljno velika za prosečnu porodicu. Proizvođač je ovoga puta bacio akcenat i na ekonomičnost. Njegova cena u Srbiji kreće od od 26.990 evra.
Od sutra, 18. maja, Ulica gospodara Vučića biće zatvorena za saobraćaj zbog radova na redovnom održavanju, a tokom izvođenja tih radova GSP linije 46 i 55 saobraćaće izmenjenom trasom.
Na današnji dan, 17. maja 1395. godine, u bici na Rovinama poginuo je Marko Mrnjavčević, u narodu poznatiji kao Kraljević Marko, ličnost koja već više od šest vekova živi istovremeno u istoriji i legendi.
Puštanjem u rad brze pruge Beograd-Subotica Srbija je dobila jednu od najsavremenijih železničkih linija u regionu, zahvaljujući kojoj putnici za samo 79 minuta i po ceni od 1.220 dinara stižu do svog odredišta vozom "Soko", koji saobraća brzinom do 200 kilometara na čas.
Vozač automobila marke Audi, koji se kretao velikom brzinom iz pravca Bukovice ka Ivanjici, izgubio je kontrolu nad vozilom kod fabrike Javor, nakon čega je usledio pravi filmski scenario.
Ubrzo nakon dojave građana da je kod Bečmena pronađeno automobil "seat" kako pluta u jezeru, ekipe policije i vatrogasaca su pristigle na lice mesta, ali su potvrđene crne slutnje.
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
Predsednik SAD Donald Tramp održaće u utorak sastanak na kojem će se razmatrati konkretne opcije za vojnu akciju protiv Irana, preneo je američki portal Aksios.
Nemački stručnjaci za međunarodnu bezbednost navode da bi Rusija mogla da razmotri napad na evropske zemlje kao radikalan potez sa ciljem da primora Evropu da obustavi vojnu i finansijsku podršku Ukrajini.
Tokom masovnog napada bespilotnih letelica na Moskovsku oblast u Rusiji, koji su izvele Oružane snage Ukrajine, stradao je jedan državljanin Indije, dok su još trojica povređena.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Tamara Kalinić pojavila se na crvenom tepihu Kanskog festivala zajedno sa verenikom Filipo Testa, a njihov modni nastup privukao je pažnju zbog nenametljive elegancije i pažljivo uklopljenih detalja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar