Nakon katastrofalne sezone Ajaks ruši tradiciju! Posle 27 godina u Amsterdam stigao trener stranac!
Frančesko Farioli solidnim rezultatima na klupi Nice ubedio upravu "kopljanika" da je pravo rešenje za novog šefa struke.
22.05.2024
23:10
EPAIMAGES
Fudbal
Već godinama Đanpjero Gasperini slovi za jednog od najboljih trenera u Evropi iako nikada nije osvojio trofej. Večeras je ta tradicija srušena pošto je iskusni lisac iz Gruljaska sa svojom Atalantom podigao pehar namenjen šampionu Lige Evrope. "Boginja" iz Bergama do nogu je potukla Bajer Leverkuzen u Dablinu, mašineriji Ćabija Alonsa nanela prvi poraz u sezoni i tako krunisala izvanrednu takmičarsku godinu - 3:0 (2:0).
Fanatično je delovala ekipa Atalante od prvog minuta, rešena da Gasperiniju podari prvi trenerski trofej. Presing preko čitavog terena, igra jedan na jedan, Bajer se gušio tokom uvodnih deset minuta... Mašinerija Ćabija Alonsa izgubila je kompas, a kada se činilo da su napokon pronašli "recept" usledila je surova kazna baš preko Ademole Lukmana.
Nigerijac je ispratio sjajnu akciju po desnoj strani, još jedan "polovnjak" koji je u Atalantu stigao sa statusom "bivšeg fudbalera" - Davide Zapakosta, napravio je krš i lom na svojoj strani, preciznim centaršutem pronašao je Lukmana, a ovaj preciznim udarcem prvi put naterao Kovara da vadi loptu iz svoje mreže. Bio je to 12. minut utakmice...
Pritisak Atalante nije prestajao, Kopmajners i Ederson progutali su vezni red "farmaceuta" na stadionu "Aviva". Ezekijel Palasios i Granit Džaka ništa se nisu pitali, a kada na to dodamo večerašnju senku Florijana Virca u vidu Isaka Hiena, jasno je da se Bajeru loše pisalo u Dablinu.
Desetak minuta kasnije ponovo se činilo da šampion Nemačke hvata ritam. Priliku je propustio Aleks Grimaldo, potom Florijan Virc i Amin Adli, a surova kazna stigla je na drugoj strani. I ponovo nakon lopte osvojene u presingu. Adli se spetljao u opasnoj zoni i "asistirao" Ademoli Lukmanu... Nigerijac se kratko nameštao, sasekao u sredinu i sa ivice kaznenog prostora poslao neodbranjim udarac u bliži gol Kovarovog gola za 2:0.
Ništa se nije promenilo ni u nastavku prvog poluvremena. Bajer se davio pod strahovitim tempom Atalante, visok presing terao je nominalne goste na veliki broj grešaka i dugih lopti, a sve to otvaralo je prostora za brze kontre "boginje" iz Bergama. Jednu takvu u gol jemogao da pretvori Šarl De Ketelare, ali je ovoga puta na pravom mestu bio Kovarž.
Da se Bajeru crno piše i u nastavku videlo se već u uvodnih 100 sekunid drugog poluvremena. Teun Kopmajkers i Lukman napravili su višak po levom boku, Holanđanin je poslao centaršut na drugu stativu gde je spreman čekao De Ketelare, ali je ispred njega u poslednjoj sekundi reagovao Pjero Inkapije.
Morao je Bajer Leverkuzen da zaigra daleko otvorenije u nastavku kako bi pojurio izjednačenje. Pokušavali su izabranici Ćabija Alonsa, ali je i španski strateg počeo da se predaje dvadesetak minuta pre kraja... Izveo je Alonso iz igre nosioce igre - Frimponga i Grimalda, ali ni nova energija na sredini terena nije donela promene.
Bilo je za očekivati da će Nemci krenuti na sve ili ništa, tako je i bilo. Atalantina odbrana delovala je naprobojno, a nakon još jedne neverovatne kontre u 75. minutu tačku na finale stavio je Ademola Lukman. Nigerijac je dobio dobar pas po boku, popularnom "biciklicom" izbacio nemoćnog Tapsobu i onda poslao projektil u malu mrežu Kovarovog gola za konačnih 3:0.
Gasperini je rešenost da dođe do trofeja ove sezone pokazao tokom letnjeg prelaznog roka. Iako je Atalanta ponovo prodala najbolje igrače - Rasmus Hojlund (Mančester junajted za 74.000.000 evra), Žeremi Boga (Nica za 17.000.000 evra), Merih Demiral (Al Ahli za 16.000.000)... U Bergamo su stigla "skupocena pojačanja" ukupne vrednosti nešto veće od Hojlundove - 78.100.000.
Neki od ključnih igrača u sezoni stigli su bez obeštećenja - Sead Kolašinac i Šarl De Katelare koji je doveden na pozajmicu. Štoper Isak Hien plaćen je svega 8.500.000 evra, a Atalanti su se mnogi smejali nakon odluke da plati 25.000.000 evropskih novčanica za Đanluku Skamaku. Golgeter je stigao iz Vest Hema nakon užasnih godinu dana u Premijer ligi, ali da se u Londonu nije snašao pokazao je ove sezone.
Bio je Skamaka nezaustavljiv u Seriji A, ali je najbolje partije pružao u Ligi Evrope. Reprezentativac Italije sam je eliminisao Liverpul u četvrtfinalu i bio jedan od ključnih igrača Atalante u pohodu na evropski trofej. Zanimljivo, najskuplje pojačanje kluba iz Bergama - El Bilal Ture, nije bio faktor u velikom finalu, a utisak je, ni tokom većeg dela takmičarske godine.
Foto: EPAIMAGES
Uspeo je Gasperini da na fudbalsku mapu vrati večitog talenta Ademolu Lukmana. Reprezentativac Nigerije bio je prežaljen još pre četiri godine kada nije mogao da se izbori u Evertonu, potom ni u Lajpcigu, Fulamu i Lesteru. Gasperini ga je doveo pre dve sezone i pronašao mu ulogu, a momak rođen u Londonu vratio mu je na pravi način u Dablinu. Nekadašnji đak omladinske škole Čaltona postao je prvi strelac het-trika u finalu Lige Evrope!
Frančesko Farioli solidnim rezultatima na klupi Nice ubedio upravu "kopljanika" da je pravo rešenje za novog šefa struke.
22.05.2024
23:10
Srpski teniser tek treći u istoriji "belog sporta" sa 1100 pobeda u karijeri.
22.05.2024
22:31
Fudbaleri Sparte iz Praga osvojili su Kup Češke i to pobedom nad Viktorijom Plzenj sa 2:1, ali je meč ostao u senci velikih incidenata u režiji navijača.
22.05.2024
21:47
Roko Leni Ukić gostujući u jednom podkastu govorio o sjajnim igrama Miloša Teodosića.
22.05.2024
21:29
113. 08. 2026. u 13:39
213. 08. 2026. u 13:39
113. 08. 2026. u 12:43 >> 12:43
213. 08. 2026. u 12:43 >> 12:43
Srpski teniser pobedom proslavio 37. rođendan u Ženevi.
22.05.2024
21:17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, tokom današnjeg obilaska Pomoravlja, stigao je i u selo Bunar, gde je posetio domaćinstvo porodice Maslar, koja ima osmoro dece.
13.08.2026
13:04
Narodna poslanica i članica Predsedništva Srpske napredne stranke očitala je bukvicu najpoznatijoj srpskoj preletačici, poslušnici tajkuna Dragana Đilasa, Mariniki Tepić.
13.08.2026
12:56
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, tokom današnje radne posete jugoistoku Srbije, obratio se javnosti povodom strahotnog i zverskog iživljavanja takozvane kosovske policije nad Srbinom Nenadom Raškovićem iz sela Dren u opštini Zubin Potok.
13.08.2026
10:54
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je optužbe blokadera da je "na turneji".
13.08.2026
12:19
Upravni sud odbacio je tužbu Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu kojom je ova visokoškolska ustanova pokušala da ospori odluku Vlade Srbije o broju studenata koji će se u školskoj 2026/2027. godini upisati na studijske programe koji se finansiraju iz budžeta Republike Srbije.
13.08.2026
12:07
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas centar za pakovanje jaja sa farmi kompanije „Agro-Đole“ d.o.o. u selu Vinorača kod Jagodine, najveće živinarske kompanije na Balkanu.
13.08.2026
11:49
Predsednik Aleksandar Vučić obišao je Despotovac i najavio nova ulaganja u puteve iz rebalansa, poručivši da je radnicima Resavice posao siguran.
13.08.2026
11:33
Analiza JRC-a pokazuje da bi plan Evropske unije o zabrani pesticida u uvoznim proizvodima mogao dovesti do poskupljenja kafe za 332 odsto i agruma za 82 odsto.
13.08.2026
12:30
Meterorska kiša Perseidi razlog je što su se građani Niša tokom minule večeri i noći u velikom broju uputili ka izletištima, a mnogi su tamo proveli čitavu noć
13.08.2026
11:24
Svašta je moglo da se pročita tog 13. avgusta 1954. godine na naslovnoj strani Večernjih Novosti, ali malo šta što je bilo geografski blisko našim građanima.
13.08.2026
10:52
Više javno tužilaštvo u Beogradu ustupilo je Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK) na nadležnost i dalje postupanje spise predmeta protiv okrivljenih za teško ubistvo Darka Veskovića Prike i teško ranjavanje Vuka Musića, koje se dogodilo 22. juna 2026. godine u Beogradu.
13.08.2026
12:10
Da mašta i improvizacija nemaju granica, pokazao je nesvakidašnji incident koji se dogodio protekle noći na auto-putu kod Surčina, kada su policajci zatekli prizor koji se viđa jednom u karijeri - flomasterom nacrtane tablice automobila.
13.08.2026
11:06
Pred Pokrajinskim sudom u Darmštatu u Nemačkoj vodi se postupak protiv građevinskog radnika E. D. (32), poreklom iz Srbije, zbog sumnje da je u novembru 2025. godine u Ofenbahu izazvao stravičnu nesreću u kojoj su život izgubile tri osobe, među kojima bilo i dete (9).
13.08.2026
09:11
Spasioci u Hrvatskoj pronašli su telo jednog od dvojice Portugalaca za kojima se intenzivno tragalo od srede, kada je grupa od četvoro mladih rekreativnim gumenim čamcem isplovila u opasni Velebitski kanal.
13.08.2026
09:21
U Hrvatskoj je nastavljena opsežna i intenzivna potraga za još dvoje portugalskih državljana koji se vode kao nestali od srede u 4.51 sati, kada je prijavljen njihov nestanak u Velebitskom kanalu.
13.08.2026
08:31
Japan je danas uputio "snažan protest" povodom posete Vladimira Putina Kurilskim ostrvima, što je bio prvi put da je predsednik Rusije posetio sporni arhipelag.
13.08.2026
12:50
Poljska nije pozvala Ukrajinu na najveću vojnu paradu u zemlji, preneli su lokalni mediji pozivajući se na Ministarstvo odbrane.
13.08.2026
12:20
Kada ćerka Hulija Cesara Larga nije došla na proslavu rođendana svog sina, njegove najgore slutnje su se obistinile, a istog dana snažan zemljotres pogodio je veliki deo Kolumbije.
13.08.2026
11:46
Ministar odbrane Sjedinjenih Američkih Država Pit Hegset pozvao je članice Koalicije Amerika protiv kartela (ACCC) u Latinskoj Americi da istupe iz Međunarodnog krivičnog suda (ICC), optuživši taj sud da podriva nacionalni suverenitet država.
13.08.2026
11:03
Starinska salata od pečenih paprika pravi se jednostavno, a posebno je ukusna uz roštilj. Pečene paprike daju joj bogat, dimljen ukus, dok ljuti dodaci stvaraju prijatnu pikantnost. Sastojci se sjedine tako da salata bude sočna, mirisna i puna ukusa
13.08.2026
13:37
Ukrajinska influenserka Luisa Kovanski godinama privlači ogromnu pažnju na društvenim mrežama, a njen najprepoznatljiviji adut upravo su njene prirodno bujne grudi. Međutim, ono što joj je donelo popularnost, brojne pratioce i ozbiljnu zaradu na internetu je postalo veliki teret.
13.08.2026
13:05
Muškatle su veoma lepe i jednostavne za uzgoj, ali ih često napadaju razne štetočine. Problem nastaje naročito krajem leta, kada se biljke unose u kuću, pa zajedno s njima mogu dospeti i neželjeni insekti.
13.08.2026
12:00
Saznajte kako da pravilno napunite tegle za zimnicu - od ostavljanja prostora do izbacivanja vazduha, jer svaki detalj je važan.
13.08.2026
11:30
Grčki uštipci ne sadrže kvasac, ne zahtevaju dugo čekanje, a od trenutka kada zamesite testo do prvog zalogaja proći će svega dvadesetak minuta.
13.08.2026
06:00
Evropska radiodifuzna unija i Bugarska nacionalna televizija saopštili su da je Burgas izabran za domaćina 71. Pesme Evrovizije u maju 2027. godine.
13.08.2026
11:28
Supruga pevača Dada Polumente, Ivona Polumenta zatražila je pomoć zbog jezivih poruka koje je dobila, a u kojima se vređaju njena deca.
13.08.2026
11:13
Jovana Jeremić snimljena je ispred jedne privatne klinike gde se podvrgla uvećanju grudi, a pre intervencije voditeljka se prekrstila.
13.08.2026
10:37
Rijaliti učesnici Asmin Durdžić i Maja Marinković otišli su u Veneciju gde su se snimili u romantičnoj šetnji gradom.
13.08.2026
10:14
Pevač Zdravko Čolić pre tri godine kupio je luksuzni stan kod Pule u Istri, ali u njemu još ne ne može da uživa jer useljenje kasni.
13.08.2026
09:38
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.