27.02.2023

19:00

PEŠIĆEVI ORLOVI ODLETELI NA MUNDOBASKET! PUKLA STOTKA U PIONIRU! Avramović i Mitrović UNAKAZILI BRITANCE! Srbija na SVETSKOM PRVENSTVU!

Starsportphoto©

Košarka

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se na Svetsko prvenstvo u Japanu, Indoneziji i Filipinima, pošto je u odlučujućem meču pred krcatim Pionirom savladala selekciju Velike Britanije rezultatom 101:83 (28:20, 18:21, 28:19, 27:23)

Najbolji kada je najteže! U presudnoj utakmici za odlazak na Mundobasket koji će se održati ove godine, Pešićevi Orlovi pregazili su nejake Britance i uhvatili „poslednji voz“ da se nađu na najvećem planetarnom takmičenju u „magičnoj igri pod obručima“.

Puni samopouzdanja ušli su Orlovi u utakmicu godine, svesni da je ona od krucijalnog značaja za budućnost i čast srpske košarke, odnosno, odlučujuća da se naša selekcija nađe na ovogodišnjem Šampionatu sveta.

U skladu sa tim su je i otvorili, trojkama Marka Gudurića brzo stekli visoku prednost, koja je već do kraja prve četvrtine stigla do dvocifrene prednosti u 9. minutu (23:13), da bi trojkom Dušana Ristića već u narednom napadu ostvarila maksimalnih 11 koševa viška (26:15).

Usledio je neočekivan pad srpskih košarkaša u drugoj deonici, što su Britanci iskoristili i ovaj period rešili u svoju korist (18:21). Razigrao se Kvin Elis, za koga Pešićevi izabranici nisu imali rešenje, te je već do poluvremena ubacio 12 poena, a veiku pomoć imao je u Aminu Adamu koji ga je ispratio sa osam koševa do odmora.

SRBIJA - VELIKA BRITANIJA 101:83 (28:20, 18:21, 28:19, 27:23)

DVORANA: Aleksandar Nikolić. SUDIJE: Manuel Maconi (Italija), Fernando Kalatrava (Španija), Benijamino Manuel Atard (Italija).

SRBIJA: Dobrić 14, Jović 6, Mitrović 15, Simanić, Trifunović, Avramović 20, Gudurić 13,Jagodić-Kuridža 8, Jaramaz 4, Petrušev 12, Radanov, Ristić 9.

VELIKA BRITANIJA: Elis 22, Hortler 2, Mekenzi 6, Menzis 7, Vitl 16, Adamu 14, Džonson 3, Loson, Mokford, Votson-Gejl 7, Vilijams 6.

Serijom 0:7 Velika Britanija je u 13. minutu prišla na tri koša zaostatka, da bi 120 sekundi kasnije preko Vistla smanjila samo na dva razlike.

Ipak, Aleksa Avramović i Filip Petrušev nisu dozvolili da prednost pređe na stranu rivala, te su ponovo omogućili Srbiji da se odlepi, dok su Stefan Jović trojkom u poslednjem minutu i Mitrović doneli vođstvo na poluvremenu 46:41.

U nastavku meča, na krilima Avramovića i Petruševa, Srbija je napravila fantastičnu seriju i maestralnom igrom, poput one iz prve deonice, stekla 12 koševa viška – 63:51, da bi u samom finišu trećeg kvartala zahvaljujući tandemu Jović-Mitrović otišla na 14 poena prednosti 74:60.

Sa 14 razlike ušli su Orlovi u poslednji kvartal, a kada je Ognjen Dobrić odveo Srbiju trojkom na 17 poena viška bilo je jasno da povratka rivalu nema.

Išla je prednost Orlova i na 34 koševa prednosti,  sa dve uzastopne trojke Marka Jagodić-Kuridže u 34. Minut,  te je do kraja Pešićev tim odigrao za navijače koji su ispunili tribine Pionira do poslednjeg mesta i ispratili srpske košarkaše na Svetsko prvenstvo koje je na kraju izboreno više nego ubedljivom igrom.

Srbiju je do pobede predvodiio fenomenalni Aleksa Avramović koji je Britancima sasuo 20 poena, veliku pomoć imao je u maestralnom Luki Mitroviću. Centar Zvezde završio je meč sa 15 poena, dok je njegov saigrač sa Malog Kalemegdana Ognjen Dobrić dodao 14 koševa. Marko Gudurić je postigao 13, a Filip Petrušev 12 poena, sjajni su bili i Dušan Ristić, odnosno, Marko Jagodić Kuridža sa devet i osam poena.

Kod Britanaca istakao se Kvin Hejlis sa 22 koša, šest manje dodao je Karl Vitl, dok je Amin Adamu meč završio sa 14 poena.

DRUGO POLUVREME

ČETVRTA ČETVRTINA

40. minut - Kraj utakmice, Srbija ide na Svetsko prvenstvo!!!! Orlovi su pobedili Veliku Britaniju, pukla je stotka u Pioniru 101:83

39. minut - DOOOOOOOOOOOOOOBRIIIIIĆ TREĆA TROJKA 98:81

39. minut - Votson Gejl poentira 95:81.

38. minut - Siguran Luka Mitrović pod košem 95:79.

37. minut - Oba puta Elis precizan 93:76, aonda i Votson Gejl trojku ubacuje 93:79. Tajm-aut za Pešića.

36. minut - Vitl oplovičan sa penala, a potom i iz igre. Odgovara Dobrić 93:72, a Elis na drugoj strani smanjuje 93:74.

36. minut - NOVA TROJKAAAAA MARKO GUDURIIIIIĆ - 32 RAZLIKE VODE ORLOVI 91:69.

34. minut - Jagodiiiiiiiiić-Kuriiiiiiiiiidža trojkaaaaaa, druga zaredom 88:67, najvećih +21. Tajm-aut Britanija.

33. minut - Vitl smanjuje 82:65, a onda TROJKAAAAA Kuridže za 85:65. Potom smanjuje Vilijams 85:67.

32. minut - Ognjeeeeeeeeeeeen DOOOOOBRIIIIĆ 82:62!!!! Maksimalnih 20 poena prednosti za Srbiju, sada samo čudom ne idemo na Mundobasket!!!!

32. minut - Jaramaz oba puta precizan sa penala, kod Birtanaca Menzis pogađa 79:62.

31. minut - Trojkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 17 razlike 77:60 za Srbiju, Ognjeeeen Dobriiiiić

TREĆA ČETVRTINA - 74:60

30. minut - Dušan Ristić vraća dvocifreno vođstvo 70:60. Prolazi i Joviiiiiiiiiiiiiiiiić 72:60, maestralna igra Srbije. Sada tandem Jović-Ristić donosi najvećih +14 Srbiji na kraju ove deonice 74:60.

29. minut - Jović polovičan sa poenala 68:57, a onda Adamu jednom rukom pentira 68:59. Džonson kod Britanije pogađa jedno bacanje 68:60.

28. minut - Precizan sa penala Luka Mitrović oba puta, njegovih 13 poena 67:55. Uzvraća sa distance Mekenzi 67:57.

27. minut - Karl Vitl sa penala pogađa za 63:53, ali i dalje je dvocifrena prednost!!! Međutim, Amin Adamu u kontri serijom 0:4 smanjuje na 63:55, uzvraća Adamović i ponovo je +10, sada vodimo 65:55.

26. minut - Ide i Petrušev za 61:51, pa Avramoviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiić krade loptu i "lomi" obruč zakucavanjem 63:51. Maksimalnih 12 razlike za Orloveeeeeeeeeeeee

25. minut - KAKVA AKCIJA!!!! Mitrović i Petrušev, zakucavanjeeeeee 59:49, ponovo smo dvocifreni, ali samo kratko jer Adamu smanjuje na 59:51

25. minut - Avramović precizan oba puta sa penala 57:49. Iks faktor Srbije u ovim trenucima!

24. minut - ALEKSAAAAAAAAA AVRAMOOOOVIIIIĆ TROJKAAAA ZA SRBIJUU!!!! Vodimo 55:49, a onda nesportska greška Mekenzija!!! Tajm-aut za Britance.

24. minut - Sjajan je i Luka Mitrović, njegov 11. poen 52:49.

23. minut - Četvrta trojka za Kvina Elisa 50:49. Šta radi ovaj čovek večeras u Pioniru, već je dao 18 koševa.

23. minut - Odlična akcija, koju završava Avramović i postiže deseti poen 50:46. Ajmooo Orloviiii!!!!

22. minut - Aleksa Avramović sa penala pogađa oba puta, ne dozvoljava as Partizana da prednost pređe na stranu rivala 48:46.

21. minut - Prvi napad u nastavku imaju Britanci. Koristi ga Mekenzi i smanjuje 46:43, a onda trojka Kvina Elisa, njegov 15. poen, nerešeno je 46:46!

Uskoro počinje drugo poluvreme.

DRUGA ČETVRTINA - 46:41

20. minut - Lukaaaaaaa Mitrović 46:39, ali Mekenzi vraća ekspresno. Završeno je prvo poluvreme, Srbija vodi protiv Velike Britanije 46:41.

20. minut - TROJKAAAAAAAAAA STEFAAAAN JOVIIIIĆ!!!! Njegovi su se poeni čekali, tajm-aut za Britance, vodimo 44:39.

19. minut - Ne da Avramović da prednost pređe na stranu Britanaca, koristi oba penala 41:39.

19. minut - Vitl stiže do šestog poena sa bacanja, drugo je promašio 39:37, a onda loptu gubi Avramović, što koristi Adamu i izjednačava 39:39.

18. minut - Menzis precizan kod gostiju 39:36.

17. minut - Guduuuuuriiiić probija odbranu Britanaca 39:34.

17. minut - Adamu sa penala dolazi do svog 12. poena, sada je 37:34.

16. minut - Adamu poostiže nove poene, ponovo je samo koš razlike 34:32. A, onda Avramoooooooooooooović trojkaaaaa 37:32.

15. minut - Menzis pogađa drugo slobodno bacanje, prvo je promašio 34:30.

15. minut - Trojkaaaaaaaaaa Fiiiilip Petrušeeeeev, idemooooo Orlovi 34:29!!!

15. minut - Vetl daje koš za 31:29. Lako Srbija prima koševe, što koriste Britanci i iz tranzicije brzo realizuju svaku priliku.

14. minut - Petrušev prekida seriju gostiju, realizujući jedno od dva slobodna bacanja 31:27.

13. minut - Sada je precizan i Menzi 30:27, mora Pešić da reaguje tajm-autom. Serija 0:7 Velike Britanije.

12. minut - Elis uzvraća trojkom 30:23, a potom Vilijams smanjuje na samo pet razlike 30:25.

11. minut - Dušan Ristić postiže poene na startu drugog perioda i vraća Srbiju na dvocifrenu prednost 30:20

PRVA ČETVRTINA - 28:20

10. minut - Ovo nije smelo da nam se desi. Elis sa zvukom sirene postiže trojku na kraju prvog kvartala 28:20 vodi Srbija

10. minut - Opet taj Adamu prolazi, najzapaženiji u redovima gostiju 26:17. Na drugoj strani Ognjen Jaramaz sedam sekundi pre kraja ove deonice se upisuje sa penala 28:17.

9. minut - Trojkaaaaaaaaaaaaaaa Dušan Ristić je svoje postigao prve poene 26:15, maksimalnih +11 za Pešićeve Orlove!!!

9. minut - Upisuje se i Marko Jagodić Kuridža, Srbija prvi put ide na dvocifreno vođstvo 23:13, ali samo kratko jer Džonson trojkom smanjuje rezultat 23:16 i tera Pešića na tajm-aut.

8. minut - Luka Mitrović nastavlja da lomi odbranu gostiju i povećava na 20:13. Loson je potom faulirao centra Zvezde koji je imao dva bacanja. Prvo je promašio, a drugo pogodio 21:13.

7. minut - Gubi loptu Mitrović posle dodavanja Dobrića, Britanci su imali napad. Iskoristio ga je Ademu za 18:13.

6. minut - Filiiip Petruuušeeeev zakucavanje 16:9, ali odgovara brzo Elis 16:11. Međutim, pod košem Britanaca briljira Lukaaa Mitroviić 18:11. Prvi tajm-aut na utakmici

5. minut - Adamu prekida seriju Orlova i smanjuje 14:7, a potom i Elis u kontri precizan 14:9, mini serija gostiju 0:4.

5. minut - Izgubili su loptu Britanci, što kažnjava Marko Gudurić, koji je posle faula realizovao oba penala 14:5.

4. minut - Sada prolazi i Aleksa Avramović, najvećih +7 za Pešićev tim 12:7.

3. minut - Hortler uz dosta sreće poentira i smanjuje 8:5. Odmah odgovara Lukaaaaa Mitrović i vraća plus pet, sada je 10.5.

2. minut - Markoooooooo Guduriiiiiiiiiić nova trojkaaaaaaa 8:3!!!!!

1. minut - Sada i Petrušev krade loptu, pa se posle promašenih bacanja isupljuje prvim poenima 5:3! Sjajan početak Srbije.

1. minut - Guduriiiiiiiiiiiiiiiiić trojka, Srbija vodi 3:2, ajmo Orloviiii!

1. minut - Britanci vode 3:0, Litl je postigao prve koševe na utakmici

Meč je počeo!

19.58 - Utakmica uskoro počinje.

19.52 - Ovacije krcatog Pionira dočekale su reprezentativce Srbije po izlasku na parket. Sledi intoniranje himni. Najpre himna Britanije, pa "Bože pravde".

19.38 - Posle mnogo neizvesnosti i Stefan Jović je izašao na zagrevanje, što definitivno znači da će biti na raspolaganju selektoru Pešiću u utakmici godine za Orlove.

19.33 - Pravdu u utakmici Srbija - Velika Britanija deliće iskusna trojka Manuel Maconi iz Italije, Fernando Kalatrava iz Španije i Benijamino Manuel Atard iz Italije.

Kada se pogledaju imena, dolazi se do zaključka da FIBA ništa nije želela da prepušta slučaju i u Beograd je poslala dokazane arbitre.