09:17

Tako, bre! Srbija u polufinalu Svetskog prvenstva! (VIDEO)

AP/Photo

Košarka

Košarkaši Srbije demoliranjem Litvanije 87:68 izborila je plasman u polufinale Svetskog prvenstva u Manili. Najbolji u redovima Srbije je Bogdanović sa ubačenim 21. poenom i sada je tek šesti igrač u istoriji koji je ubacio više od 400 poena na Svetskim prvenstvima!

Moglo bi se reći da je Srbija - Litvanija pravi derbi evropske košarke! "Zeleni" su nam se često nalazili na putu, neretko, ka medalji.

Poslednji susret, nažalost, nećemo pamtiti po dobrom, 2015. smo se susreli u polufinalu Evrobasketa, a Litvanci su slavili sa 67:64.

Tada, kao i sada, ekipu predvodi NBA centar Jonas Valančijunas sa 13,6 poena i 9,6 skokova po utakmici. Biće ovo pravi test za Nikolu Milutinova, koji, u dosadašnjem delu prvenstva nije imao zadatak da se "rve" sa snažnim, "tipičnim" centrom.

Bolji iz ovog duela, ukršta se sa pobednikom sutrašnjeg meča Slovenije i Kanade.

LITVANIJA - SRBIJA 68:87 (25:24, 13:25, 17:24)

Dvorana: Arena Azija, Manila

Litvanija: Normantas, Sedekerskis, Brazdeikis, Maldunas, Jokubaitis, Valančijunas, Kuzminskas, Motijeunas, Bendzius, Kariniauskas, Dimša, Sirvidis

Srbija: Milutinov, Jović, Dobrić, Bogdanović, Marinković, Davidovac, Petrušev, Jović, Avramović, Ristić, Gudurić

KRAJ! SRBIJA JE U POLUFINALU!

40. minut -Upisuje se u strelce i Dušan Ristić. Pogodio je jedno slobodno bacanje.

38. minut - Petrušev zakucava za potpuni nokaut! Srbija će u polufinale!

37. minut - Nestvarna odbrana Srbije! Litvanija u "nokdaunu"!

36. minut - Novim poenima Sedekerskis se osamio kao najefikasniji u ekipi Litvanije sa 14 poena. Prati ga Jokubaitis sa 11 koševa.

35. minuta - Fantastična odbrana Avramovića, potpuno je "uhapsio" bekove Litvanije!

Avramović i Milutinov

33. minut - JOŠ JEDNA! Petrušev još jednom trojkom baca Litvance "u konopce" i primorava Kazvitisa da pozove tajm-aut.

33. minut - Filip Petrušev odgovara na poene Sedekerskisa trojkom! 79:57!

32. minut - Pohvale stižu i od legendarnog Aleksandra Petrovića, nekadašnjeg selektora Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

31. minut - Raste prednost! Precizan je Marinković.

Vanja Marinković

31. minut - EVO GA! Plus 20 za našu ekipu nakon dobrog izvođenja slobodnih bacanja Avramovića.

ČETVRTA ČETVRTINA

30. minut - Aleksa Avramović sjajnim prodorom upisuje nove poene za Srbiju na kraju treće deonice!

29. minut - Odlično proigrava Gudurić Petruševa za dva laka poena, istom merom uzvraća Maldunas - 71:55

28. minut - Nije pogodio Dobrić za +20, a Kuzminskas je uzvratio sa niskog posta - 69:53

27. minut -Kapiten Bogdan Bogdanović je sada tek šesti igrač u istoriji koji je postigao više od 400 poena na Svetskom prvenstvu. Neverovatno dostignuće!

26. minut - Ispao je Jović na pokušaj da preseče pas, a kaznio je Jokubaitis trojkom, ali odmah vraća Nišlija novom trojkom za Srbiju!

26. minut - ŠOU Stefana Jovića, ide još jedna trojka za beka Saragose! 62:48

25. minut - Stefan Jović bez gledanja sa prezimenjaka! Zakucava Nikola

24. minut - Poigrava se Bogdanović sa odbranom Litvanije! 20. poen za asa Atlante - 57:48

23. minut - JOŠ JEDNA! Ovoga puta Stefan Jović pogađa za tri!

22. minut - Ide kazna Srbije na zonu Litvanije! Nikola Jović za tri poena! - 52:43

21. minut - Brazdeikis "otvara" drugo poluvreme pogotkom za tri. Litvanija će probati zonskom odbranom protiv poena iz reketa Srbije.

TREĆA ČETVRTINA

Najefikasniji je kapiten Bogdanović sa sjajnih 18 poena. Litvance predvodi Sedekerskis sa 10.

20. minut - AUUU, BOMBA! Bogdanović za plus 11! Sa devet metara pakuje trojku Bogdan - 49-38!

20. minut - Pas Stefana Jovića preko celog terena i lak posao za Bogdanovića! Fantastična odbrana Srbije!

Maestro Jović

19. minut - Igraju nakon tajm-aut sjajno pik en rol Milutinov i Bogdanović. Poeni za centra Olimpijakosa - 44:36

18. minut - Brzi i laki poeni Litvanije primoravaju selektora Pešića da pozove minut odmora.

Rovovska borba

17. minut - Za Borišu, za Srbiju!

17. minut - BOOOMBA! Bogdanović za tri! Tajm-aut zove Maksvitis - 41:33!

16. minut - Fantastični Bogdanović postaje prvi dvocifreni sa deset poena! Uzvraća Litvanija preko Kuzminskasa

15. minut - Opet poeni nakon ofanzivnog skoka sjajnog Milutinova! 36:31 za Srbiju!

15. minut - Izuzetna odbrana na obe strane i jako fizički zahtevna utakmica primorava trenere na učestale izmene kako bi se održala svežina na parketu.

14. minut - Dobio je Avramović udarac u lice, a ima čak i krvi po usni pleja Partizana. Sudije smaraju da je običan faul.

13. minut - Dobio je Gudurić tehničku zbog navodnog simuliranja, međutim, Litvanija završava napad sa samo jednim poenom nakon slobodnog bacanja

12. minut - Imaće Marko Gudurić tri slobodna bacanja! Zakasnio je Normantas za bekom Fenerbahčea, koji se sjajno otvorio nakon auta sa čeone linije.

11. minut - Odličan je Filip Petrušev danas. Probio je sporijeg Motijeunasa i, novim poenima na obruču, naterao Maksvitisa da spremi Valančijunasa za povratak u igru.

11. minut - Novi poeni iz reketa za naš tim. Imamo prvo vođstvo - 26:25!

DRUGA ČETVRTINA

10. minut - Sjajni Gudurić! Prva četvrtina završena je poenima Srbije! 25:24

Marko Gudurić

10. minut - Odlična odbrana i krađa lopte Davidovca. Imaće Srbija ceo napad na 22 sekunde do kraja.

9. minut - Poene Petruševa iz reketa anulira trojkom Jokubaitis. Litvanci za tri 5/6.

8. minut - Nikola Jović pogađa uz faul i koristi bacanje. Sjajni Avramović krade loptu i nagrađuje se zicerom - 20:20!

7. minut - TROJKA! Ide prva trojka za Srbiju! Pogodio je Filip Petrušev

6. minut - Očigledan je plan Litvanije da se svaki put spušta lopta na Valančijunasa, koji pogađa slobodna bacanja nakon faula Milutinova. Spremaju se prve izmene u našem timu. Ulaze Vanja Marinković i Filip Petrušev umesto Milutinova i Dobrića.

4. minut - Još jednom poeni iz reketa za naš tim. Sjajan pas Milutinova, a rešava Bogdanović - 16:12

3. minut - Već šest poena Bogdanovića, a Litvanci ne promašuju za tri - 4/4 izvan linije 6,75.

3. minut - Dominiraju napadi obe ekipe. Nakon troje Brazdeikisa, uzvratili smo preko Bogdanovića i Stefana Jovića, izjednačeno je 8:8

2. minut - Čini se da je Valančijunas raspoložen, što nikako nije dobra vest za nas. Pogodio je centar Nju Orleansa trojku, a Milutinov pogodio sa niskog posta.

1. minut - IDEMO! Odmah sjajna odbrana i prvi poeni na meču za Bogdanovića. Uzvraća sjajni Valančijunas preko Milutinova - 2:2

PRVA ČETVRTINA

10:43 - Košarkaše Srbije je na utakmicu ispratila lepa vest o stanju Boriše Simanića koji se oporavlja. Prema informacijama Marina Sedlačeka, Boriša se bolje oseća i oporavak ide prema planu.

Simanić je bolje, počeo je da jede, gladan je, to je dobra vest direktno od doktora Radovanovića i direktora Tarlaća - rekao je Sedlaček.

10:41 - Evropski derbi vode dvojica sudija iz Južnoameričkih zemalja - Portoriko i Meksiko, dok je treći sudija Letonac.

10:40 - Prema informacijama sa lica mesta, Litvanija se zagreva sa 11 igrača, a košarkaš koji nedostaje je jedan od najzaslužnijih za pobedu nad Amerikom - Ejmantas Bendžijus!

10.32 - IDEMO! Kreće predstavljanje košarkaša, a izabranici Svetislava Pešića su, po svemu sudeći, spremni!

10.17 - Košarkaši obe ekipe su na terenu i započeli su sa poslednjim pripremama pred duel.

10.00 - Litvanija i Nemačka su jedine preostale reprezentacije na prvenstvu koje nisu doživele nijedan poraz! Izabranici Kazisa Maksvitisa redom su rušili Egipat, Meksiko, Crnu Goru, Grčku i SAD na putu do četvrtfinala.

09.50 - Košarkaši Srbije su već počeli sa zagrevanjem pred utakmicu.

09.45 - Najefikasniji igrači su Jonas Valančijunas sa 13,6 poena i 9,2 skokova po meču, dok Srbiju predvodi Bogdan Bogdanović sa prosekom od 18,4 koševa po utakmici. Najbolji "skakač" Srbije je Nikola Milutinov sa 9,6 uhvaćenih lopti u proseku.