10.05.2022

18:00

PARTIZAN NA POBEDU OD FINALA ABA LIGE! Panter i Ledej PREGAZILI Budućnost! (VIDEO)

Košarkaši Partizana pobedili su podgoričku Budućnost u prvom meču polufinalne serije plej-ofa ABA lige rezultatom 82:66 (18:15, 23:13, 21:20, 21:17)

Partizan  je očajno ušao u utakmicu, dozvolivši Podgoričanima da ostvare 2:7 na početku duela, a onda su Obradovićevi izabranici ubacili u "petu brzinu".

Postepeno su topili prednost gostiju, da bi do kraja ovog perioda i potpuno preokrenuli rezultat u svoju koristi.

U drugoj četvrtini Parni valjak je ubacio u "petu brzinu" i serijom 11:0 prelomio susret u svoju korist. Razigrali su se Panter i Lidej, potpomognuti ostalim igračima, pa je vođstvo domaćih raslo iz minuta u minut.

PARTIZAN - BUDUĆNOST 82:66 (18:15, 23:13, 20:21, 21:17)

DVORANA: Aleksandar Nikolić

SUDIJE: Matej Boltauzer, Josip Radojković, Mario Majkić.

PARTIZAN: Panter 13, Vukčević 1, Lidej 19, Zagorac 4, Avramović 10, Koprivica 4, Smailagić 6, Mur 5, Glas , Lesor 11, Trifunović 7, Madar 2.

BUDUĆNOST: Kobs 14, Atić 2, Šehović, Micov 3, Barović 2, D. Nikolić, Sili 16, Z. Nikolić 2, Jagodić-Kuridža 7, Drobnjak, Popović 12, Peri 8.

Kada je Kevin Panter "pocepao" mrežicu za tri poena i odveo Partizan na rekordnih 17 razlike (36:19), laknulo je i navijačima u dvorani, koje su u ovom duelu činili i svojevremeno proslavljeni asovi crno-belih NBA zvezda Bogdan Bogdanović i nekadašnji akter najjače lige na svetu Saša Pavlović.

Uspela je Budućnost da spusti prednost Obradovićevog tima i na poluvreme ode sa "podnošljivih" 13 koševa zaostatka (41:28)

Nastavak je doneo mnogo bolje izdanje Budućnosti, koja je preko Di Džej Silija uspela u potpunosti da istopi vođstvo Partizana i priđe samo na devet poena razlike (49:40).

Uozbiljili su se tada crno-beli i novom serijom 7:0 pobegli na 14 koševa prednosti, zahvaljujući sjajnim Ledeju i Lesoru, koji su ekspresno vratilil domaćinu ubedljivo vođstvo, ali je Podgoričanima pripao ovaj deo meča rezultatom 20:21.

U poslednjoj deonici, domaćin je rutinski odradio posao do kraja i ostvario prvu pobedu u polufinalu. Sada ga još jedna deli od velikog finala regionalnog takmičenja.

Partizan je do trijumfa vodio Zek Ledej sa 19 poena, tri skoka i dve asistencije, Panter je dodao 13 koševa, sjajni Matijas Lesor 11, a dvocifren je bio i Aleksa Avramović sa 10 poena.

Kod Podgoričana, Di Džej Sili je meč završio sa 16 poena, dva manje dodao je Džastin Kobs, a Petar Popović postigao 12 koševa.

Naredna utakmica igra se u nedelju, 15. maja, u Morači, a ekipa koja dođe do dve pobede igraće u finalu sa boljim iz drugog polufinalnog duela Crvena zvezda - Cedevita Olimpija.

ČETVRTA ČETVRTINA

40. minut - Partizan je pobedio Budućnost rezultatom 82:66.

40. minut - Išao je Tristan Vukčević na koš i iznudio bacanja, jedno je pogodio 82:66.

39. minut - Smailagić pogađa posle prodora 81:63, a onda i Popović trojku 81:66.

39. minut - Posle ukradene lopte, Avramović je fauliran u kontri. Oba puta je pogodio 79:63.

38. minut - Sili poentira za tri 77:63, jedina svetla tačka u taboru Budućnosti.

38. minut - Ledej pogađa oba slobodna bacanja 77:60.

38. minut - Trojkaaaaaaaaa za Aleksu Avramovića 75:60.

37. minut - Novi poeni za Petra Popovića 72:60.

Popović je bio polovičan sa bacanja 72:58.

36. minut - Pogodio je Zagorac jedno bacanje, ali i trojku Popović sada je 72:57.

35. minut - I Rade Zagorac postiže trojku, 10:0 serija Partizana i nova najveća prednost od 19 razlike 71:52, ali Barović se iznervirao i zakucao na drugoj strani 71:54.

35. minut - Promašaj Perija za tri poena, neće šut Podgoričane u ovom duelu za tri poena.

34. minut - Sjajni Matijas Lesor, uhvatio je loptu, a potom i poentirao u napadu uz dodatno bacanje 68:52, koje je promašio. Partizan pravi mini seriju 7:0. Tajm-aut za Džikića.

Deveti poen za Lesora u ovom duelu 66:52,sada i uhvatio loptu u defanzivi.

33. minut - Vraća Dalas Mur trojku i odgovara Popoviću na isti način 64:52.

Već dva i po minuta nema poena, prekida to Popović trojkom i opet je jednocifrena razlika 61:52.

31. minut - Veliki promašaj Mura sa devet metara za tri, istekao je napad crno-belih.

TREĆA ČETVRTINA

30. minut - Kraj treće četvrtine, Partizan sa 12 poena viška ulazi u poslednji period - 61:49.

29. minut - Ledej održava visoku prednost Partizana 61:47, ali Kobs krade loptu i smanjuje na 61:49 u kontri.

Di Džej Sili realizuje oba slobodna bacanja, on drži Podgoričane u ovim trenucima 59:47.

Lesor je pogodio prvo, a drugo promašio 57:45, lopta mu se odbila kod drugog bacanja, a onda je brutalno zakucao za 59:45 i naterao Džikića na tajm-aut. Ekspresnih 7:0 za Partizan i novo "bežanje" Podgoričanima na 14 razlike.

28. minut - Sada nova trojka Silija 52:45, ali Madar odgovara 54:45, a potom i Ledej u kontri 56:45.

Ispravlja to Ledej trojkom vraća na 12 razlike 52:40, ali odgovara iz igre Kobs 52:42.

27. minut - Mur postiže oba bacanja 49:38, a onda Sili opet pogađa ponovo je jednocifrena prednost za Partizan 49:40.

26. minut - Posle dve greške Avramovića, najpre Peri zakucava posle ukradene lopte u kontri 48:34, a odmah zatim i Sili pogađa trojku uz dosta sreće 48:37. Naljutio se Obradović i zatražio tajm-aut.

Željko Obradović i Aleksa Avramović

25. minut - Sili sam u dvorani za tri, ni on ne pogađa, a onda sjajno zakucavanje Koprivice na asitenciju Pantera - 47:32.

24. minut - Izgubljena lopta Smailagića, ne pogađa ni Peri za tri, kao ni Panter na drugoj strani, uz faul Koprivice u napadu.

23. minut - Posle promašaja Perija, ispravio je to Atić i pogodio 45:32.

Težak šut Alena Smailagića, ali je pogodio krilni centar Partizana 45:30.

Džastin Kobs u prodoru

22. minut - U kontri pogađa Jagodić-Kuridža, ovo je prva realizovana kontra za goste 43:30.

Otvorena trojka za Atića i novi promašaj za Budućnost, ovo im je 14 pokušaj van linije 6,75, samo su tri puta bili precizni.

21. minut - Veliki promašaj Perija za tri poena na startu drugog dela, koje kažnjava Trifunović na sjajno dodavanje Koprivice 43:28.

Počelo je drugo poluvreme.

Najefikasniji igrač u prvih 20 minuta je Kevin Panter sa 13 poena, dok je tri manje kod Budućnosti postigao Džastin Kobs.

Završeno je prvo poluvreme u dvorani "Aleksandar Nikolić".

DRUGA ČETVRTINA

20. minut - Koprivica postiže prve poene u plej-ofu 41:25. Peri sa zvukom sirene pogađa trojku 41:28.

Promašena trojka Silija, ali Kobs ispravlja iz solo akcije, pošto mu se lopta odbila 39:25.

19. minut - Peri precizan sa bacanja samo jednom, drugo je promašio 39:23.

Trooooooooooojkaaaaa Pantera sa gotovo devet metara, majstorija za 39:22!

Duško Vujošević i Aleksandar Džikić

18. minut - Kevin Panter cepa mrežicu za tri poena, najvećih 17 razlike - 36:19.

Kod Budućnosti pogađa Micov za tri 36:22, druga trojka za Budućnost iz 10. pokušaja.

17. minut - Prvi poeni za Alena Smailagića 33:19, dok Vladimir Micov promašuje trojku za goste.

16. minut - Opet je istekao napad košarkašima Budućnosti, koji nisu realizovali još jednu akciju. Tajm-aut.

Saša Pavlović i Bogdan Bogdanović bodre Partizan protiv Budućnosti

15. minut - Panter ponovo pogađa 31:17, a na drugoj strani prve poene za Podgoričane daje Di Džej Sili 31:19.

14. minut - Već četiri minuta Budućnost nije poentirala, konačno to prekida Jagodić Kuridža 29:17.

13. minut - Ne da se košarkašima Budućnosti da prekinu ovaj loš niz, Kuridža je pogodio, ali je isteklo vreme, a onda Avramović se razleteo i ubacio za 29:15, raste serija 11:0.

Ledej "lomi" tablu u kontri i zakucava, rastrčali su se crno-beli i gaze Budućnost, idu na +11, vodi Obradovićev tim 27:15. Spektakularan potez Amerikanca, Partizan serijom 9:0 otvara drugi period.

Sjajna lampa Lesora nad Jagodić-Kuridžom, Partizan je dobio novi napad.

12. minut - Sada i Aleksa Avramović poentira uz kontakt 24:15, imaće i dodatno bacanje. Siguran je bio "sa penala" dvocifrena prednost za Parni valjak 25:15.

Trifunović (32) i Micov (5) u duelu

Pogađa i Zek Ledej posle asistencije Lesora, najvećih sedam razlike za crno-bele 22:15.

11. minut - Panteeeeeeeeeeeeeeeer! Amerikanac je ukrao looptu i poentirao u kontri, raste vođstvo Partizana 20:15.

Utakmicu u Pioniru prati i as Atlante Bogdan Bogdanović, koji je došao da bodri svoj bivši klub u kome se igrački afirmisao.

PRVA ČETVRTINA

Kraj prve četvrtine, Partizan vodi protiv Budućnosti 18:15.

10. minut - Sada je naterao i Trifunovića da napravi faul, pa će imati i slobodna bacanja Džastin Kobs. Prvo je promašio, ali drugo pogodio 18:15.

Kobs iz prodora poentira 18:14, njegov sedmi poen.

Kevin Panter i Di Džej Sili

9. minut - Panter pogađa novu trojku za Partizan, idu crno-beli na +6, sada je 18:12. Tajm-aut za Džikića.

Trifunović u prodoru pogađa uz dodatno slobodno bacanje, prvo vođstvo Partizana 15:12. Pogodio je i dodatno bacanje ljubimac Grobara.

8. minut - Promašaj Perija, loptu je uhvatio Lesor, a onda u napadu Ledej pogodio novu trojku za izjednačenje 12:12.

7. minut - Lesor hvata loptu pod obručom, ali je fauliran i ponovo će na liniju za slobodna bacanja. Druga lična za Zorana Nikolića, koji će morati na klupu.

Francuz nepogrešiv sa "penala" i Partizan je istopio prednost gostiju 9:10. Ipak, Kobs sa poludistance povećava na 9:12.

Aleksa Avramović u prodoru

6. minut - Jagodić-Kuridža promašuje trojku.

5. minut - Trojka Ledeja koji smanjuje na 7:10.

4. minut - Matijas Lesor pogađa oba slobodna bacanja i smanjuje na 4:7. Sada se Kobs ispravlja i iz koaka poentira 2:7. Kobs pogađa jedno bacanje 4:8, a onda i Peri 4:10.

3. minut - Odgovara Zoran Nikolić na sjajno dodavanje Jagodić-Kuridže, Budućnost vodi 2:5. Uroš Trifunović je sve uradio sam i pogodio, prvi koševi za crno-bele.

košarkaši Partizana

2. minut - Prve poene u polufinalu postiže Marko Jagodić-Kuridža i to trojku 0:3, promašaj Lesora pod košem Budućnosti.

1. minut - Veliki promašaj Kobsa za tri poena, na drugoj strani Glas promašuje trojku za Partizan.

1. minut - Utakmica je počela.

18:56 - Pre početka meča Željku Obradoviću je uručena nagrada za najboljeg trenera ABA lige, koju je dobio po izboru ligaškog dela regionalnog takmičenja.

18:54 - Navijači crno-belih su velikim ovacijama dočekali svog bivšeg trenera Aleksandra Džikića, popularni Džile ostavio je dubok trag u Partizanu, što se videlo po jačini aplauza koje je dobio od Grobara.

18:52 - U timu Partizana večeras neće biti Nemanje Dangubića i Rodionsa Kuruca, odlučio je trener Željko Obradović.

18:51 - Ovo će biti 36. meč crno-belih i podgoričkih plavih. U prethodnih 35, Partizan je slavio 22 puta, a Budućnost je dobila 13 susreta.

igrači Budućnosti na zagrevanju

18:50 - Još desetak minuta ostalo je do početka utakmice Partizan - Budućnost.

18:27 - Oba meča u ligaškom delu regionalnog takmičenja pripala su Obradovićevom timu. U nekadašnjem Pioniru, Partizan je slavio sa 75:66, dok je potom bio bolji i u Morači rezultatom 80:72.

18:26 - Partizan je bio slobodan u četvrtinalu plej-ofa, jer je zauzeo drugu poziciju, dok je Budućnost eliminisala FMP Železnik sa 2:0.

18:25 - Šef struke Podgoričana nije propustio priliku da ishvali svoj bivši klub:

- Na ovom nivou ne možeš da očekuješ utakmice koje neće biti zahtevne. Moramo fizički da odgovorimo na igru Partizana, na njihov presing u odbrani, na njihovo trčanje, na njihov intenzitet, skok igru, pre svega igrača na pozicijama 3, 4 i 5. Mi smo ovde utakmicu krenuli relativno sporo, Partizan se odvojio, medjutim vratili smo i imali svoje šanse u toj utakmici. Bitno je samo na koji način ćeš izaći na tu utakmicu, to se vidi odmah od početka. Da li si izašao da ratuješ ili si izašao - eto, pa šta bude - istakao je Aleksandar Džikić.

18:23 - Podsetimo se šta je trener Partizana Željko Obradović rekao pred ovaj meč:

- U našem poslu tuguješ i živiš do sledeće utakmice. Nažalost imali smo veliku pauzu od one utakmice (protiv Burse) koju smo izgubili, što je bio veliki udarac. Dao sam ekipi par dana da se osveži i zaboravi sve što se dogodilo. Izgledalo je korektno, igrači su radili veoma dobro. Međutim, današnji trening je bio najgori trening koji smo imali. Ubedljivo najgori. Ne znam razloge za to. Ja na treningu gledam da neki igrači neće da trče, neće da igraju odbranu, neće da naprave blok, neki igrači ne čekaju blok... Trening je bio katastrofa i ja sam im to rekao - grmeo je nakon poslednjeg treninga crno-belih najtrofejniji evropski stručnjak.

O Podgoričanima je, ipak, izneo samo pohvale:

- Ekipa Budućnosti je tim koji izuzetno poštujemo, u regularnom delu smo pobedili u obe utakmice, ali su obe bile veoma neizvesne, gde smo u poslednjim minutima uspeli da obezbedimo prednost i pobedimo. Imajući to iskustvo u vidu i sve ostalo što se dešavalo u poslednje vreme, mislim da nas očekuje izuzetno teška serija. Igramo protiv tima koji ume veoma dobro da igra, koristi individualni kvalitet svojih igrača i gde trener Džikić postavlja utakmicu upravo tako da napada sve slabosti koje mi kao tim imamo. Na nama je da probamo da sve to shvatimo i odigramo na najbolji način.

Dobar dan i dobro došli na lajv blog portala Informer.rs, na kojem iz minuta u minut možete pratiti dešavanja sa meča Partizan - Budućnost.

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa

Sporazum o saradnji za aktivno uključenje studenata i nastavnog osoblja u projekat izgradnje beogradskog metroa potpisali su juče dekan Fakulteta primenjenih umetnosti prof. Goran Čpajak i direktor JKP „Beogradski metro i voz” Andreja Mladenović. Ovim preduzeće dodatno razvija saradnju sa fakultetima u cilju unapređenja struke, inovacija i tehnološkog razvoja i, od ustanova iz prvenstveno tehničke struke, proširuje je i na fakultete iz oblasti društveno-humanističkih nauka.