29.12.2022

19:30

EGZUM I GROBARI SLOMILI BAVARCE! Partizan u DRAMI izvukao TREĆU uzastopnu pobedu!

Košarkaši Partizana pobedili su Bajern iz Minhena rezultatom 83:77 (19:14, 22:15, 18:20, 24:28) u 16. kolu Evrolige

Crno-beli su odlično otvorili utakmicu, najbolje od povratka u Evroligu napravivši seriju 9:0 i brzo stavili na znanje Bavarcima „ko je gazda“ u Areni.

Ipak, tim iz Minhena je uzvratio na isti način i serijom 0:7, ekspresno se vratio u igru, pa je na kraju prve deonice domaćin imao samo pet poena zaostatka. Trojkama Voldena i Vinstona uspeli su da uhvate priključak, pa je nastavak doneo ravnopravnu borbu.

U drugom kvartalu razigrali su se Jam Madar i Zek Ledej, koji su bili najzaslužniji što je Partizan na veliki odmor otišao sa najvećih 12 poena prednosti (41:29).

Iako se Bajern približio na samo četiri koša minusa (31:27), usledila je furiozna serija crno-belih. Redom su pogađali: Lesor, Ledej, Madar i Trifunović, pa je Obradovićev tim odgovorio nizom 8:2 i brzo stigao do dvocifrenog vođstva (39:29).

PARTIZAN - BAJERN 83:77 (19:14, 22:15, 18:20, 24:28)

DVORANA: Štark Arena. Sudije: Oleg Latisevs, Karlos Kortes, Amit Balak.

PARTIZAN: Vukčević, Ledej 15, Avramović 2, Panter 6, Smailagić 2, Papapetru 2, Egzum 19, Naneli 5, Lesor 16, Trifunović 2, Anđušić, Madar 14.

BAJERN: Vajler Beb 1, Volden 7, Vinston 10, Hanter 16, Bonga 11, Jaramaz 14, Zipser, Vimberg, Haris 2, Rabit 14, Gilespi 2.

U nastavku se Bajern probudio i u finišu trećeg perioda uspeo da smanji dvocifreni zaostatak, međutim, tada je na scenu stupio Dante Egzum i sa nekoliko vezanih poena odveo Partizan na nedostižnih 15 koševa prednosti (57:42).

Standings provided by Sofascore

Imali su i gosti svog „džokera“ u liku Otela Hantera, koji je sa pet vezanih poena u poslednjim sekundama trećeg kvartala doprineo da Bavarci u poslednju deonicu uđu sa samo deset koševa zaostatka (59:49).

Na pet minuta pre kraja meča, Bajern je trojkom Bonge spustio na 68:63, ali je Naneli na isti način vratio miran finiš crno-belima.

Trojkom Hantera ponovo su se gosti primakli na minimalnu razliku (75:72), da bi potom Egzum u prodoru poentirao i iznudio bacanje, koje je pretvorio u vođstvo Partizana 78:72.

Usledila je potom trojka Jaramaz i koševi Bonge, koje su vratili goste u život, ali je u odlučujućem šutu za tri Hanter izblokiran, pa je Madar sa penala potvrdio treći uzastopni trijumf u Evroligi.

Posle Efesa i Fenera, pao je i minhenski Bajern.

Partizan je do treće uzastopne pobede vodio Dante Egzum sa 19 poena, ali je Matijas Lesor bio najkorisniji igrač utakmice sa 16 koševa, 11 skokova i indeksom +28. Sjajni su bili i Zek Ledej sa 15, odnosno, Jam Madar koji je na 14 poena dodao po tri asistencije i skoka.

Kod Bajerna najefikasniji je bio Otelo Hanter sa 16 poena, po 14 su postigli Ognjen Jaramaz i Ogastin Rubit, Bonga je dodao 11, a Vinston 10 koševa.

ČETVRTA ČETVRTINA

Kraj utakmice, Partizan - Bajern 83:77.

40. minut - Bonga sa penala oba puta precizan 81:77.

39. minut - Ledej oba puta pogađa sa bacanja, ide Partizan na devet razlike 81:72, ali odgovara Jaramaz trojkom za Bajern 81:75.

38. minut - Ponovo se Egzum našao na penalima, prvo je promašio, drugo pogodio 79:72.

Trojka Otela Hantera na isteku napada, samo tri razlike 75:72. Ali kada su se ponadali igrači Bajerna, zaleteo se Dante Egzum i poentirao uz slobodno nacanje, koje koristi za plus šest 78:72.

37. minut - I opet Ogastin Rabit sa penala 75:69, a onda Egzum ušao sa klupe i odmah pogodio 75:69.

36. minut - Rabit ne može da promaši bacanje 71:65, ali odgovara Ledej sa distance 73:65. Pod košem Partizana, Hanter zakucava i vraća dramu 73:67.

35. minut - Naneeeeeeeliiii trojka u pravom trenutku za crno-bele 71:63.

35. minut - Isak Bonga postiže trojku i vraća neizvesnost, samo pet razlike za Partizan 68:63.

34. minut - Rabit stiže do novih poena sa bacanja, a onda Madaru ostaje lopta u košu 68:60.

34. minut - Ognjen Jaramaz oba puta precizan sa bacanja 66:58.

33. minut - Vajler Beb polovičan sa penala 64:56, a onda Ledeeeeeeej u kontri zakucava 66:56.

32. minut - Sada i Heris zakucava pod košem Partizana, serija gostiju 0:4, ponovo jednocifren minus Bajerna 64:55.

32. minut - Pogodio je Egzum i dodatno bacanje 64:51, ali Hanter drži Bajern u životu 64:53.

31. minut - Pokušaj Lesora je bio u silaznoj putanji i koševi se priznaju 61:49. Jaramaz je pogodio oba bacanja, što je naljutilo Egzuma koji je brutalno zakucao loptu u obruč Bavaraca. Tajm-aut Trinkijerija, vodi Partizan 63:51.

Počela je poslednja deonica.

TREĆA ČETVRTINA - 59:49

Kraj treće četvrtine.

30. minut - Otelo Hanter nepogrešiv sa penala 59:47, a onda i pod košem vezavši svoj peti poen.

Pogađa Egzum i dodatno bacanje, najvećih +15 za Partizan 57:42. Jaramaz sa penala smanjuje ubedljivu prednost domaćih na 57:44.

29. minut - Trojkaaaaaaaaa Dante Egzuuuuum!!! Vodi Partizan 54:42!!! Razigrao se Dante, još jedna bravura i poenitranje za 56:42, plus dodatno bacanje!!! Bajern je u nokdaunu!!!

28. minut - Pogađa Isak Bonga, a onda poeni Egzuma za 51:42.

27. minut - Kasijus Vinston pogađa trojku i posle dužeg vremena Bavarci su na jednocifrenom minusu 49:39.

27. minut - Smanjuje Bajern na 47:37 preko Rubita, ali odmah uzvraća Panter u prepoznatljivom stilu 49:37.

25. minut - Rabit ponovo polovičan sa slobodnih bacanja 47:35.

24. minut - Sada samo jedno bacanje pogađa Rabit, da bi potom Lesor brutalno zakucao za 47:34, tajm-aut za Trinkijerija.

23. minut - Ogastin Rabit oba puta precizan sa penala 43:33, ali Jam Madar dolazi do svojih 10 poena i vraća +12, sada je 45:33.

22. minut - Uzvraća Lesor i povećava na 43:31.

21. minut - Drugo poluvreme koševima otvara Kori Volden 41:31.

Počelo je drugo poluvreme.

DRUGA ČETVRTINA - 41:29

Završeno je prvo poluvreme u Areni, crno-beli vode protiv Bajerna sa ogromnih 12 poena prednosti.

20. minut - Sada pogađa i Madar, ide Partizan na +12 (41:29).

19. minut - Sjajna serija Partizana, posle dva poena Lesora sa bacanja, pogodio je i Ledej jedno, a onda Trifunović u kontri brutalno zakucao i odveo crno-bele prvi put na dvocifrenu prednost 39:29!

18. minut - Ponovo Jaramaz precizan, ovog puta sa slobodnih bacanja 34:29.

17. minut - Sjajna akcija Partizana! Madar je pod košem odigrao za Lesora, koji je pogodio uz faul 33:27! Pogađa i dodatno bacanje, njegov šesti poen 34:27.

17. minut - Kevin Panter bez greške sa slobodnih bacanja 30:24, a onda Lesor polovičan sa penala 31:24. Uzvraća Jaramaz trojkom protiv svog bivšeg kluba 31:27.

16. minut - Bonga siguran pod košem Partizana 28:24.

15. minut - Rabit pogađa i smanjuje na 25:22, a onda uzvraća Zek Ledej. Ostao je sam kao na treningu u korneru i pogodio trojku "bez koske" povećavši vođstvo Partizana na 28:22, nateravši Trinkijerija da traži novi tajm-aut.

14. minut - Ofanzivan skok Smailagića pod košem Bajerna i sjajna realizacija 25:20.

13. minut - Kakvi poeni Alekse Avramovića, koji je prošao i pogodio, iznudivši i bacanje 23:18. Promašio je dodatni "penal", ostaje 23:18, ali onda brutalno zakucavanje Hantera na drugoj strani za samo tri razlike 23:20.

12. minut - Pod košem Partizana dominirao je Otelo Hanter i pogodio 21:18.

11. minut - Drugu četvrtinu otvara Vinston koji je bio precizan sa slobodnih bacanja 19:16 vodi domaćin, a uzvraća Džejms Naneli i poentira za 21:16.

PRVA ČETVRTINA

10. minut - Završena je prva četvrtina rezultatom 19:14 u korist Partizana.

9. minut - Razigrao se Kori Volden, od tablu postiže svoj peti poen 17:12, ali odmah odgovara Papapetru i povećava na 19:12. Uzvratio je Kasijus Vinston i brzim napadom smanjio rezultat 19:14.

8. minut - Egzum se odlično snašao pod košem i pogodio za 15:10, a onda promašio polaganje i priliku da uveća prednost. Ipak, to je učinio Kevin Panter i oba puta bio precizan sa slobodnih bacanja 17:10.

Stoti meč u dresu Bajerna odigrao je Pol Zipser.

8. minut - Urodio je plodom Obradovićev tajm-aut, pošto je u nastavku Lesor pogodio i prekinuo neprijatan niz gostiju 13:9.

7. minut - Druga uzastopna trojka za Bajern, postiže je Kori Volden i smanjuje na 11:9, serija 0:7 u korist gostiju. Obradović traži tajm-aut.

6. minut - Rubit pogađa jedno od dva bacanja i smanjuje na 11:3, a onda u kontri Kasijus Vinston precizan za tri.

5. minut - Jam Madar ponovo precizan, idu crno-beli na 11:2.

Kori Volden je kročio na parket i dobio salvu zvižduka sa tribina, pošto je direktno iz Partizana prešao u Zvezdu.

4. minut - Novi koševi za Jama Madara, ide Partizan na 9:0, Trinkijeri prinuđen na tajm-aut.

Posle tajm-auta, Gilespi postiže prve poene večeras za Bajern, koji smanjuje na 9:2.

3. minut - Sada i Madar pogađa, za 4:0, a onda posle ukradene lopte Ledej poentira pod faulom 6:0! Silovit start crno-belih. Pogodio je i dodatno bacanje Amerikanac - 7:0!

2. minut - Punih 50 sekundi igralo se bez koša, da bi prve poene u meču upisao Zek Ledej, vodi Partizan 2:0.

Meč je počeo! Prvi napad za Partizan!

20.29 - Startna petorka Bajerna: Nik Vajler Beb, Ognjen Jaramaz, Isak Bonga, Ogastin Rubit i Fredi Gilespi. Kod Partizana od starta kreću: Džejms Naneli, Jam Madar, Uroš Trifunović, Zek Ledej i Matijas Lesor.

20.27 - Na tribinama je i ljubimac Grobara i bivši igrač Partizana Stevan Jovetić.

20.24 - Trener Obradović ne može da računa samo na povređenog Balšu Koprivicu, dok su kod Trinkijerija van rostera zbog povreda Andreas Obst i Vladimir Lučić.

20.19 - Utakmica uskoro počinje.

20.15 - I Bastijan Švajnštajger, proslavljeni fudbaler Bajerna iz Minhena i suprug Ane Ivanović, priusustvuje večerašnjem meču, a dočekan je velikim aplauzima od strane Grobara.

19.52 - Podsetimo se šta su treneri dve ekipe izjavili pred meč 16 kola:

- Kada smo počeli da pripremamo utakmicu sa Bajernom, obratili smo pažnju na neke podatke i statistiku. Gledajući sve, upečatljivo je to da su oni drugi najbolji ofanzivni tim što se tiče skoka u napadu, a da posle Baskonije šutiraju najviše za tri poena, što je negde oko 29 ispaljenih lopti. Takođe su tim koji mnogo polaže na igru u tranziciji. Kada nemaju igru u tranziciji, onda tačno znaju kada, zašto i gde treba da napadnu protivnika. Igramo protiv veoma ozbiljnog tima, čija je struktura jaka. Oni pokušavaju da menjaju odbranu, da igraju agresivno, ali sa izmenama. Najbitnije je da sprečimo njihove kontre, šut za tri poena i da probamo da svedemo skok u napadu na minimum - rekao je Željko Obradović.

Sličnog razmišlja i njegov kolega sa klupe Bavaraca Andrea Trinkijeri:

- Kad pričam o Partizanu emocija čini svoje, jer za crno-bele, Beograd i Srbiju me vežu mnogobrojne lepe uspomene i prijatelji. Nezaboravni su i navijači, jedinstveni u evropskom i svetskom košarkaškom ekosistemu. Nose tim i bezrezervno vole klub ne samo kad niže uspehe, već i kad je teško. Radio sam u Grčkoj, igrao svuda i sa osnovom tvrdim da su najvredniji. Zbog svega što sam doživeo u Beogradu, drago mi je što je Partizan ne samo prebrodio finansijsku krizu, dodatnu posledicu korone, koja je projekat povratka u Evroligu direktno usporila. Dolazak Željka Obradovića je bio katalizator da se problemi brzo prevaziđu, sad je Partizan tamo gde smo 2020. svi želeli da bude i gde bi bio da nije bilo objektivnih i nekih subjektivnih prepreka koje niko nije mogao da predvidi - istakao je Trinkijeri.

19.50 - Duel Partizana i Bajerna prilika je da Grobari gromoglasnim aplauzom pozdravlje bivšeg kapitena crno-belih, a sadašnjeg vođu reprezentacije Srbije Vladimira Lučića.

Osim njega, aplauzima će biti nagrađeni i bivši članovi Parnog valjka poput Ognjena Jaramaza i Andree Trinkijerija, koji su mnogima ostali u lepom sećanju, a tu je i Kori Volden kome su mnogi zamerili prelazak u Crvenu zvezdu.