REGION U KANDŽAMA KORONE! Dok se Srbija uspešno bori sa epidemijom, u regionu alarmantno -VIRUS NE POPUŠTA!
Korona u regionu se ne smiruje, sudivši po brojevima koje svakodnevno možemo videti da nam stižu iz susednih zemalja
02.09.2020
18:58
Balkan
Iako su svi iz DPS-a, a i Đukanović lično, sve vreme upirali prstom u Srbiju - a i Moskvu - sa optužbama za takozvani velikosrpski hegemonizam, srpske institucije su bile upadljivo uzdržane. Sa druge strane, predsednik susedne države, Edi Rama, direktno se umešao u izborni proces romantičnom porukom Đukanoviću lično i pozivom etničkim Albancima da glasaju za DPS, slično je uradio i Ramuš Haradinaj, kao i bošnjački političari. Upadljiva je bila i uzdržanost međunarodnih aktera.
Međutim, obaveštajno-analitičke službe uticajnih država koje prate događanja u regionu su sve vreme budno pratile i ovaj kao i prethodne izborne procese. S tim u vezi, na osnovu prikupljenih informacija, za svaku zemlju se pravi procena koliki je procenat fiktivnih glasova.
U Crnoj Gori se ista metodologija friziranja rezultata, uz manje korekcije, koristi od referenduma o nezavisnosti i, po procenama stranih službi, iznosi između 10 i 15 odsto i govori se o cifri od oko 70,000 registrovanih birača koji su „višak" u odnosu na ukupan broj stanovnika Crne Gore. Ovo znači da je pobeda opozicije još ubedljivija i da je, realno, gotovo tri četvrtine građana Crne Gore reklo da je vreme da ova vlast ode.
Rezultat ovih izbora je nesumnjivo od istorijskog značaja za građane Crne Gore, ali ono što je izuzetno važno su njegove implikacije za region u celini.
Upravo je Crna Gora ovim rezultatom zakoračila u ono što treba da bude budućnost celog regiona: na scenu su stupili mladi i novi političari sa vizijom, političari koji su napravili otklon od besmislene nacionalističke retorike devedesetih godina koja je služila kao izgovor isluženim takozvanim elitama za pljačkanje svojih država i građana. Ovim je u regionu okrenut novi list, od privatizovane i kriminalizovane države u vlasništvu male grupe povlašćenih koji nemaju ništa da ponude svojim građanima, ka uređenoj, pravnoj državi u kojoj se ceni stručnost, a ne pripadnost porodici ili stranci.
Često se u poslednje vreme govori o odlivu mozgova iz regiona i načinu da se to zaustavi. Tačno je da veliki broj ljudi odlazi zbog boljeg standarda, boljih plata, ali najveći broj odlazi zbog nepravde i nepostojanja perspektive. Ako je suditi po prvim izjavama koje su dali Krivokapić, Abazović i Bečić, ovo je pravi put da se mladima vrati perspektiva i nada da imaju budućnost u svojoj zemlji.
Ovo je model o kome se u poslednje vreme dosta govori ne samo kada je u pitanju Balkan, ne samo kada su u pitanju zarobljene i privatizovane države, već i u razvijenim zemljama. U svetu generalno postoji trend rastućeg nezadovoljstva glasača, pre svega mladih ljudi, zbog arogantnog i aristokratski otuđenog ponašanja političkih i ostalih elita. Otuda i mnogobrojni pokreti, mnogobrojni protesti širom sveta.
Foto: Tanjug/Risto Božović
Pogledajte SAD, Francusku, pa i Nemačku. Razlozi su duboki, veliko je nezadovoljstvo, a povodi koji dovode do toga da ono ispliva na površinu su različiti - od pandemije, rasne nejednakosti, poreske politike... S tim u vezi, promene u Crnoj Gori imaju potencijal da postanu model potrebe da mladi političari sa vizijom preuzmu kontrolu nad sopstvenom budućnošću u regionu i šire.
Poruke koje su tri lidera poslala u vezi sa četiri principa su izuzetno važne, jer onemogućavaju bilo kakve spekulacije i zakulisno spletkarenje Đukanovićevog režima u pokušaju da ga međunarodna zajednica još jednom spasi. Izuzetno je važna poruka u vezi sa potpunim poštovanjem svih potpisanih međunarodnih sporazuma, posvećenost evropskim integracijama i ubrzanje reformi, beskompromisna posvećenost vladavini prava, jačanju institucija, borbi protiv korupcije, donošenje zakona o lustraciji, poreklu imovine, tu je i revizija spornog Zakona o slobodi veroispovesti.
S tim u vezi, formiranje vlade u kojoj je glavni kriterijum stručnost a ne stranačka pripadnost biće njihov prvi veliki ispit.
U slučaju Crne Gore, sporni Zakon o slobodi veroispovesti bio je samo povod da godinama nagomilavano nezadovoljstvo arogantnom privatizacijom države i svih njenih resursa od strane Đukanovićevog režima eskalira. Trpeljivi narod je godinama gledao kako se od njega otima dok se klika bahati, dok ih spin doktori sa kontrolisanih medija ubeđuju u evropsku perspektivu i da je život svakog dana sve bolji.
Ali onog trenutka kada su arogantno poželeli da im kažu i šta da misle i u šta da veruju, to je prelilo čašu. Narod je rekao svoje i stvar je i pristojnosti i čojstva da se ova odluka prizna i ispoštuje, jer ničija nije gorela do zore. Međutim, postoji velika opasnost da do toga ne dođe, već da Crna Gora, opet isključivo radi privatnih interesa onih koji bi da zauvek ostanu na vlasti, uđe u period nestabilnosti, koja ima potencijal da se prelije i na ostatak regiona.Ovde postoji nekoliko scenarija:
1. Đukanović i DPS se mire sa porazom, čestitaju pobednicima i u Crnoj Gori do kraja Đukanovićevog mandata 2023. postoji funkcionalna kohabitacija sa Vladom.
Verovatnoća da do ovog scenarija dođe: malo verovatno
I kada bi DPS bio konstruktivna opozicija u Skupštini, trenutno postoji vanistitucionalni de fakto prenos ovlašćenja sa izvršne vlasti, odnosno Vlade, na Đukanovića, čija bi ovlašćenja po zakonu trebalo da budu mahom protokolarna; teško je pretpostaviti da će Đukanović pristati da se potpuno obezvlasti i da se njegova uloga svede na čisto protokolarnu.
2. Đukanović i DPS se formalno mire sa porazom, u Crnoj Gori do kraja Đukanovićevog mandata 2023. postoji disfunkcionalna kohabitacija sa Vladom, a DPS kao opozicija koristi svaku mogućnost da minira rad Vlade.
Verovatnoća da do ovog scenarija dođe: verovatno
Iako bi Đukanović bio formalno obezvlašćen, ne treba zanemariti njemu odane strukture koje su decenijama građene u mnogim institucijama, uključujući i obaveštajne službe. Nova vlada najavljuje lustraciju u svim ključnim institucijama, ali za to je potrebno vreme, a potrebni su i kadrovi koji bi zamenili armiju stranačkih poslušnika. Pored toga, za skupštinsku potvrdu imenovanja u državnim institucijama i javnom sektoru uopšte potrebna je dvotrećinska većina glasova, što znači da DPS ima mehanizam da neograničeno blokira da ove institucija rade u punom kapacitetu.
Foto: Reuters/Fotoilustracija
3. Đukanović i DPS se formalno mire sa porazom, ali što više odugovlače postizborne procedure, kako bi dobili na vremenu da obezbede preletanje makar jednog opozicionog poslanika i ipak formirali većinu.
Verovatnoća da do ovog scenarija dođe: vrlo verovatno
Po zakonu, po konstituisanju skupštine i verifikaciji mandata poslanika, predsednik daje mandat za formiranje vlade stranci koja je osvojila najviše glasova na izborima. U ovom slučaju je to DPS, a rok za formiranje vlade je 90 dana. Ako predsednik ustanovi da stranka kojoj je poveren mandat ne može da formira vladu u zakonskom roku, daje mandat sledećoj najbolje rangiranoj stranci. Ukoliko grupa stranaka u međuvremenu formira većinu i potpiše sporazum s tim u vezi, oni mogu da preduhitre davanje mandata DPS-u, ali pre toga moraju da imaju verifikovane mandate; za očekivati je da se ovaj proces što više odugovlači, kako bi se na opozicione poslanike izvršio veliki pritisak da predđu u DPS-ov blok.
Za sada su to samo pozivi Abazoviću (Vlasi, Radončić, Fejzić), ali za očekivati je da će i on i ostali opozicioni poslanici i njihove porodice biti izloženi enormnom pritisku, ucenama, ali i „bezobraznim" finansijskim ponudama, kako bi slomili makar jednog od njih 41; s obzirom da se radi o pitanju života i smrti i za Đukanovića i za DPS, kao i za celu tu kriminalnu hobotnicu, ne samo u Crnoj Gori, već i u regionu. Sume koje će biti na stolu biće milionske; iskušenje će biti veliko, možemo samo da se nadamo da će svi opozicioni poslanici ostati čvrsti.
Ovaj scenario je i najverovatniji, i najviše se uklapa u dosadašnju tehnologiju Đukanovićeve vlasti. Međutim, ono što je počelo da se dešava u Crnoj Gori pokazuje veliku nervozu odlazećeg režima, jer se očigledno ide na izazivanje incidenata. Već je počelo tužakanje međunarodnim organizacijama da pristalice opozicije izazivaju incidente, dok se istovremeno najavljuje veliki skup podrške DPS-u za vikend, od koga se DPS zvanično ogradio.
Sve ovo izaziva zabrinutost da se ide na opasniji scenario: insceniranje velikog incidenta na ovom skupu, što bi bio povod za uvođenje vanrednih mera u zemlji i zaustavljanje svih postizbornih radnji. Da li je Đukanović spreman da ostane na vlasti i po cenu građanskog rata - ne bih to isključio u potpunosti.
To nas vodi u četvrti scenario:
4. Đukanović i DPS ne priznaju poraz, što dovodi do nasilja i otvorenog sukoba građana sa pristalicama DPS-a i policijom, za šta režim krivi opozicione lidere, Beograd, SPC i Moskvu; uvodi se vanredno stanje, hapse se opozicioni lideri, Đukanović i DPS ostaju na vlasti sve vreme vanrednog stanja, sa idejom da se novi izbori raspišu kada se situacija smiri; Đukanović traži podršku partnera iz NATO zbog „spoljne srpsko-ruske agresije preko infiltriranih elemenata".
Verovatnoća da do ovog scenarija dođe: malo verovatno
Ne treba potpuno isključiti, ali poenta je da ova priča ne može da prođe kod zapadnih partnera, koji i sami otvoreno govore da je vreme da Đukanović ode.
5. Đukanović i DPS priznaju poraz, postoji kohabitacija sa novom ekspertskom Vladom koja je oročila svoj mandat kako bi se pripremili ravnopravni uslovi za opšte izbore za 12-18 meseci.
Verovatnoća da do ovog scenarija dođe: vrlo verovatno
Ovo je zapravo ono o čemu je opozicioni blok već govorio, ali nije pomenuo u jučerašnjem objavljivanju principa. Đukanović bi time skratio sebi mandat za godinu i po dana, na šta verovatno nerado gleda. Međutim postoji i ono što bi moglo da bude privlačno DPS-u, a to je da u narednom periodu što više blokira i minira rad nove vlade, pogorša situaciju u zemlji i smanji podršku koju su građani dali opoziciji na ovim izborima. Ovo nosi rizik i za jedne i za druge. Da li i u ovakvim okolnostima, bez mogućnosti da fingiraju rezultate izbora i koriste državne resurse za svoju kampanju i vrbovanje glasača DPS može da se nada boljem rezultatu od ovog koji su sada postigli? Teško.
Foto: Reuters/Fotoilustracija
6. Đukanović i DPS priznaju poraz, Đukanović daje ostavku na mesto predsednika jer smatra da je izgubio legimitet, raspisuju se novi predsednički izbori.
Verovatnoća da do ovog scenarije dođe: veoma malo verovatno
Iako bi ovakav scenario bio logičan iz perspektive posmatrača, ali i crnogorskih birača, posle 30 godina na vlasti veoma je malo verovatno da će se Milo Đukanović odlučiti za ovu opciju. On je tri decenije uspešno manevrisao i spasavao se iz naizgled nemogućih situacija. Davanjem ostavke sebi bi uskratio mehanizme i vreme da pokuša da preokrene situaciju u svoju korist. Jedan od odlučujućih faktora u ovom scenariju mogao bi da bude i dogovor o amnestiji od eventualnog procesuiranja zbog zloupotreba službenog položaja nakon odlaska sa vlasti.
Na kraju, apelovao bih na sve naše političare da se uzdrže od izjava, naročito onih u nacionalnom zanosu, koje bi mogle da bilo koji način da ugroze koncept koje su ove tri stranke predstavile kao svoj koalicioni program. Na osnovu poruka koje su poslali Krivokapić, Abazović i Bečić, iskreno verujem da su nosioci jednog novog trenda koji je potreban našem regionu i verujem da njihov uspeh može da ima pozitivan efekat na stabilnost regiona u celini.
Miša Bačulov, blokaderski huligan na steroidima, sreo se na Ubu sa osvedočenim narkomanom i glavnim blokaderom u tom gradu Milošem Petkovićem sa kojim je, kako otkriva Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI), skovaopakleni plan da osnuje takozvani "Nacionalni zbor".
19.07.2026
10:53
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je danas Lapovo u okviru velike posete pod sloganom "Srbija pobeđuje", gde ga je dočekao veliki broj građana.
19.07.2026
14:00
Otkriće Informera o imenima na blokaderskoj listi zatreslo je srpsko političko nebo ali i otvorilo pitanje biografija najviđenijih blokadera koji su ušli u političku arenu i biće kandidati za poslanike na vanrednim parlamentarnim izborima.
19.07.2026
07:00
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi danas u Lapovu, gde se održava, veliko narodno veselje pod jasnom porukom – "Srbija pobeđuje!"
19.07.2026
14:18
Na društvenoj mreži Iks došlo je do okršaja u kojem je ministar za evropske integracije Nemanja Starović brutalno ućutkao funkcionera Ponoševog pokreta "Srce" Duška Lopandića!
19.07.2026
12:48
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
18.07.2026
14:19
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
17.07.2026
15:41
Zoran Anđelković, direktor Pošta Srbije gostujući u Info jutru govorio je o strateškom partnerstvu Srbije i Amerike.
17.07.2026
12:25
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
16.07.2026
11:56
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u telefonskom razgovoru za Informer TV, da će Novi Bečej dobiti novu fabriku, sa više od 1.000 novih radnih mesta.
19.07.2026
10:45
Danas, na praznik Svetog Sisoja Velikog, brojni vernici sa svojom decom čuvaju i poštuju drevni narodni običaj, verujući da on donosi Božji blagoslov, štiti najmlađe od svakog zla i daruje im zdravlje, mir i spokoj.
19.07.2026
09:36
Republički hidrometeorološki zavod Srbije izdao je hitno upozorenje na pljuskove sa grmljavinom koji se očekuju u večeras.
19.07.2026
09:04
Pravilo koje je godinama važilo za sve posetioce promenjeno je ove sezone, pa su besplatne ležaljke i suncobrani posle 17 časova sada rezervisani isključivo za građane Crne Gore, što je veoma razbesnelo turiste.
19.07.2026
08:33
Tokom dana očekuje nas pojačan intenzitet saobraćaja na najopterećenijim putnim pravcima i graničnim prelazima zbog smene turista u jeku letnje sezone.
19.07.2026
13:15
Devojčica (13) povređena je danas kada je pala sa konja tokom jahanja u SC Kovilovo.
19.07.2026
13:37
Jedanaestogodišnji dečak Ivan utopio se u Dunavu u blizini bugarskog grada Kozloduja, nakon što je sa prijateljem ušao u reku.
19.07.2026
12:11
U akciji Inspekcije sigurnosti plovidbe Lučke kapetanije Kotor i Uprave pomorske sigurnosti (UPS), uspešno je prošlo spasavanje šest stranih državljana sa glisera u blizini uvale Dobreč na poluostrvu Luštica tokom jučerašnjeg popodneva, saopštilo je Ministarstvo pomorstva Crne Gore.
19.07.2026
10:55
Policija je juče pokušala da identifikuje muškarca iz Lazarevca za kog se sumnjalo da je ženi upao u dvorište i uznemiravao je, a onda se dogodio nesvakidašnji napad.
19.07.2026
11:57
Meštani Starčeva gde se preksinoć dogodila jeziva eksplozija kažu da je tragedija posebno pogodila porodicu nastradalog Dragana P. (30), koja je i ranije preživela veliki gubitak. Međutim, kako kažu, velika tuga je i što je dom Aleksandra F. koji je podlegao povredama, ostao prazan.
19.07.2026
10:20
Britansko tužilaštvo saopštilo je da traži izručenje braće Tejt zbog optužbi da su između 2010. i 2017. godine silovali žene i učestvovali u trgovini ljudima radi seksualne eksploatacije.
19.07.2026
08:50
Glumica Biljana Čekić pokazala je da se uspešno oporavlja nakon saobraćajne nezgode koju je nedavno doživela.
18.07.2026
18:55
Ministar kulture Nikola Selaković otvorio je u Etnografskom muzeju multimedijalnu izložba za decu "Ko to beše Kraljeviću Marko".
18.07.2026
14:32
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
17.07.2026
15:01
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
17.07.2026
14:27
Odluka jedne putnice da tokom avionskog leta pojede domaću pečenu piletinu izazvala je veliku raspravu na internetu o pravilima ponašanja u avionu i granici između lične slobode i obzira prema drugim putnicima.
19.07.2026
13:50
Često možemo čuti savet da je potrebno popiti osam čaša vode dnevno ili da količinu vode treba računati prema telesnoj težini. Nutricionisti su sada otkrili koja je prava formula.
19.07.2026
13:15
Pravilno pranje borovnica važno je za očuvanje zdravlja i bezbednosti pri konzumiranju. Saznajte najefikasnije načine da ih očistite i uklonite ostatke pesticida, nečistoće i potencijalno štetne bakterije.
19.07.2026
12:03
Blage opekotine od sunca najčešće se prepoznaju po crvenilu, osećaju toplote i osetljivosti kože. Iako postoji mnogo preparata namenjenih njihovom ublažavanju, pažnju je privukao kućni trik – korišćenje pene za brijanje.
19.07.2026
11:32
Prosidba o kojoj je Alisa Vanderkrajsen dugo maštala zamalo je krenula po zlu kada se okliznula na mokroj travi i pala pravo u blato. Ipak, umesto da taj peh pokvari važan trenutak, pretvorio se u uspomenu kojoj će se ona i njen suprug Brajan, kako kažu, smejati do kraja života.
19.07.2026
10:33
Pevačica Džejla Ramović je usred Hrvatske napravila potpuni haos baš sa srpskom muzikom, a Hrvati su ponovo demantovali da "ne vole narodnjake"!
19.07.2026
08:45
Voditeljka Dea Đurđević danas slavi svoj 34. rođendan, a tim povodom stigle su joj brojne čestitke putem Instagrama.
19.07.2026
12:56
Pevač Boban Rajović imao je priliku da na uvo zapeva sudiji Slavku Vinčiću, koji će večeras suditi na finalu Svetskog prvenstva između Argentine i Španije.
19.07.2026
12:32
Rijaliti učesnica Maja Marinković nasledila je pravo bogatstvo, a dok se za Asmina Durdžića često provlače priče da je finansijski kratak, Maja se pokazala kao prava naslednica imperije!
19.07.2026
12:17
Ćerka voditeljke Suzane Mančić Teodora Talijan, autorka je pesme "Uniforma plava", a iz MUP-a su izrazili ponos zbog uspeha i talenta svojih pripadnika, pa i nje!
19.07.2026
11:34
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.