• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: A.R.J.

12.02.2020

19:16

KORONAVIRUS ĆE ZARAZITI 60 ODSTO PLANETE, PRETI NAJVEĆA EPIDEMIJA! Šta stoji iza upozorenja VODEĆEG EPIDEMIOLOGA IZ HONGKONGA!

Vesti

KORONAVIRUS ĆE ZARAZITI 60 ODSTO PLANETE, PRETI NAJVEĆA EPIDEMIJA! Šta stoji iza upozorenja VODEĆEG EPIDEMIOLOGA IZ HONGKONGA!

Podeli vest

Ako ga uskoro ne stavimo pod kontrolu, od ovog opakog virusa moglo bi da oboli dve trećine sveta, upozorava Leung . Čak i da stopa smrtnosti bude samo jedan odsto, broj mrtvih će biti ogroman

Čak 60 odsto svetske populacije moglo bi da oboli od koronavirusa ukoliko se ova opaka zaraza pod hitno ne stavi pod kontrolu, upozorava profesor Gejbrijel Leung, vodeći epidemiolog iz Hongkonga!

Jedan od najpriznatijih svetskih stručnjaka u ovoj oblasti kaže da će - čak i ako stopa mortaliteta bude minimalnih jedan odsto - ukupan broj mrtvih biti ogroman, jer se virus širi lako i neočekivano brzo.

Pare nisu bitne

Više nisu bitni profiti, patenti i naučni radovi. Sada je jedino važno da pronađemo lek
Tedros Gebrejesus, predsednik SZO

Od koronavirusa do juče je obolela 43.221 osoba, a broj mrtvih se popeo na 1.018. Samo u ponedeljak je u kineskoj pokrajini Hubej umrlo više od 100 ljudi.

Ekstremne mere

Profesor Gejbrijel Leung, šef katedre za javno zdravlje na Univerzitetu u Hongkongu, kaže da bi epidemija mogla da poprimi epske razmere ukoliko se pod hitno ne pronađe lek za ovu smrtonosnu zarazu.

- Koronavirus je trenutno najveća pretnja svetu. Većina stručnjaka se slaže da jedna osoba sa koronavirusom zarazi u proseku još 2,5 osobe, što je izuzetno opasno i u prevodu znači da bi virus mogao da se proširi na između 60 i 80 odsto svetske populacije. Čak i ako stopa smrtnosti bude niska, a veruje se da će biti oko jedan odsto, broj mrtvih će biti ogroman - rekao je Leung za britanski "Gardijan".

Prema njegovim rečima, sada bi trebalo utvrditi da li su ekstremne mere koje je Kina preduzela u borbi protiv širenja virusa zaista dale željeni rezultat, a ako jesu, da li se iste mere mogu preduzeti i u ostatku sveta.

Smene u Kini zbog koronavirusa

Dvojica visokih zvaničnika smenjena su u kineskoj pokrajini Hubej, epicentru epidemije koronavirusa, kad je broj mrtvih u utorak premašio hiljadu, objavili su kineski državni mediji. Žanga Đina, sekretara zdravstvene komisije Komunističke partije (KP) u Hubeju i direktora komisije Liu Jingzija smenio je stalni odbor KP, najviše telo koje donosi odluke u toj zemlji.

- To je samo po sebi veliki problem. Hajde da pretpostavimo da su Kinezi učinili pravu stvar i da su ekstremne mere koje su uveli najbolji način da se širenje zaraze zaustavi. Međutim, koliko vremena mogu biti zatvorene škole? Koliko vremena mogu biti blokirani aerodromi, koliko vremena celi gradovi mogu izdržati u karantinu? Šta će se desiti ukoliko se ispostavi da te mere ne mogu trajati predugo, pa se ukinu i onda virus počne opet neometano da se širi ogromnom brzinom. To su sve pitanja na koja pod hitno moramo naći odgovore - rekao je Leung.

Predsednik Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus otvorio je juče u Ženevi veliku konferenciju posvećenu pronalaženju leka za koronavirus, na kojoj će učestvovati 400 vodećih epidemiologa iz celog sveta. Mada je 99 odsto ukupnog broja zaraženih i umrlih od ove opake bolesti registrovano u Kini, Tedros upozorava da koronavirus nije samo kineski problem.

Vakcina neće skoro

Čak i da je vakcina protiv koronavirusa već pronađena, biće potrebno najmanje nekoliko meseci kliničkih ispitivanja pre nego što bude mogla da se daje ljudima

- Danas to možda i može da izgleda kao problem jedne zemlje, ali je koronavirus zapravo ozbiljna pretnja celoj planeti. Više nije bitan profit farmaceutskih kompanija, više nisu važni patenti i naučni radovi. Jedino što je sada važno jeste da što pre pronađemo lek protiv koronavirusa - ocenio je prvi čovek SZO.

Bitka sa vremenom

Svetska zdravstvena organizacija ranije je saopštila da se u 168 laboratorija širom sveta u ovom trenutku užurbano radi na pronalaženju vakcine kojom bi se zaustavila epidemija.

U jednoj šangajskoj farmaceutskoj kompaniji već su napravljeni uzorci vakcine za koju se veruje da bi mogla da bude rešenje za koronavirus, a u toku su preliminarni testovi na miševima. Čak i ako je ova vakcina zaista delotvorna, može proći dosta vremena pre nego što bude mogla da se upotrebi na ljudima.

- Testiranje na miševima je samo preliminarna provera za potencijalne vakcine. Nakon provere delotvornih antitela protiv virusa uzorci vakcina prolaze toksikološke testove za koje će biti potrebne veže životinje sličnije ljudskim bićima, poput majmuna. Sve to treba da bude urađeno pre nego što uopšte počnu klinička ispitivanja. Generalno, vakcina treba da prođe tri koraka kliničkog testiranja. To može da traje od nekoliko meseci do nekoliko godina, u zavisnosti od broja kliničkih testova i broja ljudi koji učestvuju u testiranju - objašnjava Liju Džungmin sa Medicinskog univerziteta Tungdi u Šangaju, na kojem se ispituje pomenuta vakcina.
 

Turistička industrija gubi desetine milijardi

Epidemija koronavirusa već je pomrsila račune globalnoj turističkoj industriji, a pre svega su na udaru kineski turizam, kao i države koje su popularne destinacije među kineskim turistima. U poslednje dve nedelje januara posećenost kineskih hotela "potonula" je za 75 odsto. Prošle godine turisti iz Kine ostvarili su gotovo 150 miliona dolazaka u inostranstvo, gde su potrošili 277 milijardi dolara. Bitno manji broj dolazaka kineskih turista najviše će osetiti azijske turističke destinacije, koje po pravilu privuku 75 odsto Kineza koji lunarnu Novu godinu odluče da provedu na odmoru u inostranstvu. Samo u Tajlandu očekuje se gubitak od 9,7 milijardi dolara, a u Italiji su procene da će smanjenje turističkog prihoda biti oko pet milijardi dolara.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Nedostatak duhovnosti i moralnosti! Ljudima je dosta da ih neko zloupotrebljava i da uzima političke poene na svakoj nesreći koja zadesi ovaj narod!
Live TV

Nedostatak duhovnosti i moralnosti! Ljudima je dosta da ih neko zloupotrebljava i da uzima političke poene na svakoj nesreći koja zadesi ovaj narod!

Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.

14.11.2024

11:37

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set