(VIDEO) ZASTRAŠUJUĆA ISTINA! KO JE BIO STVARNA META, DA LI BAŠ HITLER?! Saveznici su mogli da okončaju rat još 1943. - EVO ZAŠTO NISU...
Podeli vest
Saveznici su shvatili da se masovnim bombardovanjem nemačkih civila Nemačka može baciti na kolena, ali ko bi od toga imao korist 1943. godine? Kada govorimo o Drugom svetskom ratu, alternativna istorija i mogući ishodi su nezaobilazna tema. Kašnjenja u izvođenju operacija, „pogrešne" odluke jedne i druge strane.
Zbog čega Francuska i Britanija nisu uništile Hitlera 1938.? Zbog čega Francuska i Britanija nisu napale Hitlera 1939.?
Neposredno pre nego što je zajedno sa svojom ljubavnicom Evom Braun izvršio samoubistvo u svom bunkeru 30. aprila 1945. Adolf Hitler je izašao na otvoreno da, sa jednim SS oficirom, pogleda štetu nastalu nakon bombardovanja saveznika. Tako je nastala ova fotografija za koju se veruje da je poslednja na kojoj se vidi čovek koji je izazvao Drugi svetski rat.
30.04.2020
14:31
Zbog čega Hitler nije uništio Britaniju 1940.?
Pitanja se mogu nizati u beskonačnost. Međutim kada govorimo o periodu kada je rat bio u poodmakloj fazi i kada je antifašistička koalicija delovala sinergično, otvarana su brojna pitanja o nekim realnim mogućim ishodištima Drugog svetskog rata.
Jedna od takvih operacija koja je indikator da je od druge polovine 1943. slom Nemačke bio fingiran je poznata bombarderska operacija „Gomora".
Zastrašujuća do tada, neviđena bombarderska kampanja koja je počela 27. jula 1943. trajala je osam dana i sedam noći. U čitavoj operaciji učestvovalo je više od 3.000 bombardera.
Snovi Artura Harisa o „oluji koju će Nemačka požnjeti" ostvareni su u punom smislu te reči. Vatrena stihija koja je održavana toplim vremenom i neprekidnim bombardovanjem ubila je od 42 hiljada ljudi a ranila preko 120 hiljada.
Hamburg je bio paralisan grad. Zbog primene sistema „prozor" Saveznici su omeli nemačke radare i pretrpeli minimalne gubitke, svega oko 12 aviona.
Dvanaest aviona sa više od 40.000 pobijenih Nemaca i paralisani Habmurg. Čini se kao vrlo efikasna misija.
U posleratnom dokumentarcu Tajni rat, bivši nemački ministar naoružanja Albert Šper je izjavio: „Ostali smo prilično iznenađeni kad je prvi put bombardovan Hamburg jer ste koristili neke nove aparate (countermeasure) koji su sprečavali našu PVO da uoči vaše bombardere.
Zbog toga ste imali dosta uspeha, a ovi napadi na Hamburg su se ponovili nekoliko puta, i svaki put uspeh je bio sve veći a naše očajanje sve dublje, pa sam tada na sastanku u Ministarstvu ratnog vazduhoplovstva rekao da ćemo doživeti kolaps ukoliko ponovite ove uspehe u još četiri ili pet nemačkih gradova."
Da li je moguće da Saveznici nisu znali za katastrofalne posledice bombarderske misije i da sa nekoliko takvih misija mogu da bace nemačku pozadinu na kolena?
Šanse su gotovo nikakve, s obzirom da se posle rata razotrkilo da su neki nemački visoki obaveštajni oficiri sarađivali sa britanskom obaveštajnom službom.
Čak i ako dodamo nekoliko razarajućih bombardovanja (u smislu civilnih žrtava) ništa se nije moglo uporediti sa bombardovanjem Hamburga.
Da Saveznicima ubijanje civila nije predstavljalo moralnu prepreku u dobijanju rata govore nam i bombardovanja Japana ali i bombardovanje Drezdena koji na samom kraju rata nije bio grad od strateške važnosti.
Iz sovjetske perspektive, Saveznici su mogli da urade mnogo više na dobijanju Trećeg rajha a po nekim istoričarima i analitičarima pravi razlog zbog čega Saveznici nisu napravili „magičnih četiri do pet Gomora" predstavljalo je ponovnu podelu sveta.
U trenutku kada je operacija bila izvršena, Saveznici su tek počinjali svoja iskrcavanja na jugu Italije odakle nisu mogli da uzmu „svoj" deo Evrope u novoplaniranoj podeli sveta.
Jedina kopnena sila koja je mogla da iskoristi slom nemačke pozadine bila je Crvena Armija.
Prema ovoj verziji, slične bombarderske misije sa istim ciljem nisu sprovođenjene jer je poraz Nemačke od tog trenutka bio fingiran.
Saveznici su shvatili da se masovnim bombardovanjem nemačkih civila Nemačka može baciti na kolena, ali ko bi od toga imao korist 1943.?
Ako izračunamo koliko je bombarderskih misija izvedeno sa ciljem uništenja industrijskih objekata, brana, ili kao podrška kopnenim trupama Saveznika, dolazi se do vrlo jednostavne kalkulacije da su Saveznici mogli da ponove vrlo lako operaciju „Gomora" ne pet puta kao što je Šper tvrdio već sto puta i više od toga.
Artur Haris je u nekoliko navrata izjavio da za njega ne postoje moralne prepreke ukoliko će one sačuvati živote britanskih vojnika. Nakon operacije Gomora, Artur Haris je rekao ser Čarlsu Portalu, da će do aprila meseca 1944. baciti Nemačku na kolena sa ovakvim misijama.
Očito je da Artur Haris nije imao šire političke kontekste kao njegov pretpostavljeni Vinston Čerčil kada je razmišljao o bržoj i potpunoj pobedi sa konceptom operacije „Gomora".
Verzija o ponovnoj podeli sveta ne može se olako odbaciti. Da su Saveznici 1943. bacili nemačku pozadinu na kolena, Crvena Armija bi jedina eksploatisala uspeh i imala perspektivu da proširi komunizam zapadnije od granica do kojih je došla na kraju rata, čime bi Sovjetski Savez stekao veliku prednost u posleratnoj podeli sveta.
Umesto toga, poraz Nemačke je fingiran jer iz Italije nije moglo biti govora o nikakvom strategijskom nastupanju savezničkih armija, što je tek bilo moguće nakon operacije „Overlord" nakon koje je ponovna podela sveta bila moguća.
Takođe, fingiranje kraja rata dovodi se u vezu sa iznurivanjem budućeg ideološkog neprijatelja koji je pretrpeo još nekoliko miliona ubijenih vojnika i civila kao posledice prolongiranja ratnih dejstava.
Naravno u potpunosti se ne može sagledati perspektiva razvoja događaja u slučaju da su se Saveznici odlučili na takav korak 1943-1944 usled brojnih unutrašnjih sila u Nemačkoj, mogućih separatnih primirja usled „opasnosti" sa Istoka, ali nam svakako govore da je sa čisto vojne tačke gledišta rat mogao biti završen znatno ranije.
Analize prošlosti omogućavaju nam da perspektivnije sagledamo vojne operacije u modernom ratovanju koje su isto tako projekat političke volje i ekonomskih interesa.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Neposredno pre nego što je zajedno sa svojom ljubavnicom Evom Braun izvršio samoubistvo u svom bunkeru 30. aprila 1945. Adolf Hitler je izašao na otvoreno da, sa jednim SS oficirom, pogleda štetu nastalu nakon bombardovanja saveznika. Tako je nastala ova fotografija za koju se veruje da je poslednja na kojoj se vidi čovek koji je izazvao Drugi svetski rat.
Britanski vojni i obaveštajni zvaničnici aktivno rade na eskalaciji i produženju sukoba u Ukrajini, pokazuju dokumenta u koja je uvid imao portal "Grejzon". Glavna uloga u ovom planu pripada tajnoj grupi nazvanoj "Projekat alhemija", formiranoj odmah nakon početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, pod patronatom britanskog Ministarstva odbrane.
Rusija intenzivira napade na kritičnu infrastrukturu Ukrajine, a stručnjaci upozoravaju da bi sledeće mete mogli biti ključni hidrotehnički objekti, poput brana na Dnjepru. Nakon što su SAD odobrile Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa ATACMS, Moskva je jasno signalizirala spremnost na odmazdu, uključujući napade na strateške ciljeve.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde i desna ruka tajkuna Dragana Đilasa, Marinika Tepić, pohvalila se da je zajedno sa ostalim opozicionim ekstremistima blokirala ulaz invalidima.
Antisrpski mediji iz Beograda još jednom su pokazali ko su i šta su, ovoga puta na primeru sramnog nasilja u Novom Sadu od strane opozicije koja je blokirala zgradu Tužilaštva u tom gradu i ušla u okršaj sa policijom.
Policija u Novom Sadu podneće krivičnu prijavu protiv poslanika Pokreta slobodnih građana Srđana Đurića (26) koji je, kako se i na snimku vidi, udario policajca!
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Večeras posle obraćanja predsednika Aleksandra Vučića u 18 sati, na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin Igor Ćurčić, razgovaraće o gorućim svetskim i domaćim temama zbog kojih se i predsednik obraća.
Kompanija Temu, poznata platforma za onlajn kupovinu, povukla je iz prodaje dečje dukseve koji svetle u mraku, nakon što je jedno dete iz Australije pretrpelo ozbiljne opekotine zbog zapaljenja materijala.
Istraga o nestanku Ane Marije Knežević, dobila je neočekivani preokret nakon nove sudske odluke. David Knežević (36), njen suprug koji je priveden kao glavni osumnjičeni za nestanak, sada bi mogao da se suoči sa smrtnom kaznom.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka ubice koji je 3. maja prošle godine u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro vršnjaka i radnika obezbeđenja, danas bi trebalo da se pred Višim sudom u Beogradu izjasne o krivici na proširene navode optužnice, koji ih terete da su zapustili i zanemarili sina koji je počinio stravičan zločin.
Nakon 17 dana borbe za život, Anja Radonjić (24) podlegla je povredama koje je zadobila 1. novembra u padu nerekonstruisanog dela nadstrešnice u Novom Sadu, a njeni prijatelji se opraštaju od nje na najemotivnije načine i odlaze u njen porodični dom kako bi bili uz njene roditelje u ovim teškim danima
Vladan A. (88) zadobio je teške telesne povrede opasne po život kada je na njega na Novom Beogradu nasrnuo Slobodan B. (32) koji je u tom trenutku bio pod dejstvom alkohola.
Malo ko je čuo za košarkaše Markusa i Izabelu Mitrović Merion, koji imaju veoma zanimljivu porodičnu priču, pošto im je majka Srpkinja, otac Amerikanac, a oni se izjašnjavaju kao Danci.
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u baražu za ostanak u "A" diviziji Lige nacija, dok će biti u drugom šeširu na žrebu za kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2026. godine, koji bi mogao da bude namešten.
Jutjuber Džejk Pol je pobedio legendarnog Majka Tajsona, koji se u ring vratio sa 58 godina, ali je jedna plavuša sve nokautirala kada se pojavila na spektaklu.
Nagrada "Raša Plaović", koju Narodno pozorište u Beogradu dodeljuje za najbolje glumačko ostvarenje na svim beogradskim pozorišnim scenama u sezoni 2023/2024, pripala je Radovanu Vujoviću za ulogu Gospodina Matkovića u predstavi "Mister Dolar", po tekstu Branislava Nušića, u dramatizaciji Periše Perišića, režiji Miloša Lolića i produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu.
Gojko Baletić koji je glumio sina čuvenog Dimitrija Pantića i Dragana Varagić koja je maestralno tumačila lik Jagodinke Simonović vratili su se na male ekrane u seriji "Sablja"!
Britanska glumica Bel Olivija otvoreno je progovorila o tome šta žene preferiraju kada je reč o dimenzijama muškog polnog organa, ističući da umerenost igra ključnu ulogu i da preterane veličine nisu poželjne.
Video u kojem mama iz Velike Britanije demonstrira ćerki šminku iz 90-ih izazvao je lavinu smeha na TikToku. Uz tanko iscrtane obrve i puder nanet rukama, tinejdžerka nije mogla da sakrije šok – reakcije su postale viralne!
Bivši supružnici Ivan Marinković i Jelena Ilić celo jutro vode brutalni rat, a obezbeđenje ih je opkolilo kako bi sprečilo da njihov sukob preraste u fizički obračun.
Jedan od najpoznatijih kompozitora na našoj sceni, Goran Ratković Rale, večeras je u emisiji "Amidži šou" otkrio zanimljive detalje o kultnom hitu "Lopov".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.