AMERIKANCI BESNI, OTKRILI VELIKU KIMOVU PREVARU! Evo kako Severna Koreja zarađuje MILIONE uprkos sankcijama! (VIDEO)
Podeli vest
Severna Koreja u svojim vodama iskopava pesak i, kršeći sankcije Ujedinjenih nacija, zarađuje milione dolara od njegove prodaje, prenosi američka televizijska Si-eN-eN
Analitičari Lukas Kuo i Loren Sung primetili su pre godinu dana više od 100 brodova u vodama kod luke Haedžu u Severnoj Koreji.
Specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji Tomas Ohea Kintana izrazio je danas zabrinutost zbog, kako je rekao, široko rasprostranjenog nedostatka hrane i neuhranjenosti u Severnoj Koreji
09.06.2020
15:13
U okviru svog rada za vašingtonski Centar za unapređene odbrambene studije, neprofitnu organizaciju koja analizira bezbednosna pitanja, dvoje analitičara prate saobraćaj u vodama Severne Koreje i Severoistočne Azije.
Povod za njihov rad su navodi da Pjongjang prodaje ugalj i drugu vrednu robu, nekad i u veoma velikim količinama na otvorenom moru, kako bi izbegao carinu koja mora da primeni sankcije UN prema Severnoj Koreji.
Umesto da prebace robu u luku pre trgovine, Severnokorejci navodno prebacuju robu sa jednog broda na drugi i prikrivaju njeno poreklo, piše CNN.
North Korea could be making millions of dollars - and breaking sanctions - by selling sand. #7NEWShttps://t.co/z8541ZC2Hp— 7NEWS Australia (@7NewsAustralia) June 10, 2020
Ovakvi "transferi sa broda na brod" mogu, zavisno od toga šta se prodaje, da donesu desetine miliona dolara režimu Kim Džong Una kome nedostaje gotovina, piše američka mreža.
Takvi transferi su brzi i diskretni i u njima učestvuje obično najviše nekoliko brodova.
Ali Sung i Kuo su videli na desetine brodova koji misteriozno plove ka Severnoj Koreji i otkrili masovnu operaciju navodno vrednu više miliona dolara u kojoj je učestvovalo 279 brodova koji su zaobišli sankcije UN.
Brodovi nisu nosili oružje, drogu, nova, a ni ugalj, najprofitabilniji izvozni proizvod Pjogjanga, već su korišćeni za iskopavanje i transport peska.
To možda deluje bezazleno, ali Severnoj Koreji je zabranjeno da izvozi zemlju i kamenje, pa i pesak.
Uprkos tome, Severna Koreja je prošle godine zaradila najmanje 22 miliona dolara od izvoza peska, rekli su istražitelji UN u izveštaju iz aprila.
Oni tvrde da je Pjongjang uputio u inostranstvo milion tona peska od maja do decembra prošle godine.
Kuo i Sung su, kako kažu, nedeljama pratili brodove dok nisu primetili obrazac: svi brodovi u severnokorejskim vodama imali su veze sa Kinom, neki su nosili kineske zastave, drugi imali kineska imena.
Dvoje istraživača posegli su i za satelitskim snimcima koji su pokazali oblake peska pod desetinama bagera i kopača, što je, tvrde, dokaz da se u severnokorejskim vodama masovno izvlači pesak sa dna.
Sung je analizirala prodaju i iskopavanja peska od početka 90-tih godina do danas u Severnoj Koreji koje pokazuju da ovo nije ništa novo. Severna Koreja je uvek izvozila pesak u mnoge susedne zemlje, a sada to nastoji da čini "ispod radara".
Moderna civilizacija izgrađena je na različitim tipovima peska koji je ključan sastavni deo betona, stakla čak i procesora za elektronske uređaje. Godišnje čovečanstvo potroši 50 milijardi tona peska, više od bilo kog prirodnog resursa osim vode.
Dok je pustinjski pesak previše gladak za upotrebu u građevini jer nema dobro vezivno svojstvo, rečni pesak je obično najbolji za proizvodnju cementa. Dobar je i pesak sa dna okeana ali mora da bude očišćen i desalinizovan pre upotrebe.
Severna Koreja godinama je prodavala pesak Južnoj Koreji, a samo 2008. zaradila je preko 73 miliona dolara. Trgovina je potom obustavljena.
North Korea is selling coal and sand to Chinese companies to raise millions for its nuclear program, analysts say. It is also importing luxury goods for the ruling elite. https://t.co/2xOjnPCAEJ
— Julian Rademeyer (@julianrademeyer) March 10, 2020
Kina kao najveći svetski potrošač peska, upotrebila je tokom ekspanzije izgradnje, od 2011. do 2013. više peska nego SAD u celom 20. veku, a i dalje ga koristi više nego ostatak sveta zajedno, piše CNN.
Peking je uvek negirao optužbe za kršenje sankcija Severnoj Koreji.
Međutim, postoji i mogućnost da je Pjongjang manje zainteresovan za sam pesak a više za produbljavanje ili proširenje luke Haedžu.
Severna Koreja u svojim vodama iskopava pesak i, kršeći sankcije Ujedinjenih nacija, zarađuje milione dolara od njegove prodaje, prenosi američka televizijska mreža CNN.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
zoki
pre 4 godine
Severna Koreja iskopava bespravno pesak sa svoje teritorije zato sto joj je to zabranjeno .
Razmatra se da i psenicu i kukuruz moraju da predaju Amerikancima .
Specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji Tomas Ohea Kintana izrazio je danas zabrinutost zbog, kako je rekao, široko rasprostranjenog nedostatka hrane i neuhranjenosti u Severnoj Koreji
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Dragan Marković Palma ponosio se svojim poreklom i svojom porodicom. U rodnom Končarevu, u istoj kući živeo je sa svojom suprugom, dvojicom sinova, snahama i petoro unučadi.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
Najjača košarkaška liga na svetu i ovog petka objavila je novu listu za MVP trku, a očekivano lidersko mesto i dalje drži srpski košarkaš Nikola Jokić.
Trener KK Partizan Željko Obradović prisustvovaće utakmici fudbalske sekcije protiv Napretka iz Kruševca. Taj meč je na programu u nedelju na stadionu u Humskoj, sa početkom od 16 časova.
Polako su se integrisali povređeni fudbaleri, što je vrlo zadovoljavajuće. Dobro su momci trenirali i sve je u najboljem redu, naglasio je trener Crvene zvezde, Vladan Milojević, pred utakmicu 16. kola Superlige Srbije.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ruška Jakić nije mogla da poveruje da je Dragan Marković Palma preminuo, jer kako kaže, juče je snimala emisiju i niko joj nije rekao da je političar loše.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.