Pentagon je sredinom šezdesetih godina 20. veka razmatrao opcije raspoređivanja oružja u svemiru, zaobilazeći zakon kojim se zabranjuje militarizacija bliske Zemljine orbite. Neke opcije su bile potpuno realne, a neke i fantastične, piše američki časopis "Nešnal interest"
19.11.2020
14:58
U tekstu za „Foks njuz“, on je podsetio na mogućnost hiperzvučnih letelica da krstare gornjim slojevima atmosfere i potom koriste trajektoriju i ubrzanje usled sile gravitacije kako bi sa neverovatnom snagom eliminisale ciljeve.
Odbrana od takvih napada je i dalje problem, podvukao je Ozborn, citirajući Majkla Vajta, direktora za hiperzvučno oružje u Pentagonu, koji je nedavno na konferenciji za štampu rekao kako su protivvazdušna odbrana SAD i presretači raketa spremni da dejstvuju „na svim stranama operativne zone koja se nalazi na granici svemira“.
Sredinom oktobra, američko Ministarstvo odbrane objavilo je osnivanje centra u Indijani, čiji je glavni zadatak razvoj hiperzvučnog oružja.
„Izazov kada je u pitanju hiperzvučno oružje je da ono leti na visini koju mnogi zovu „granica svemira“, odnosno između 24.000 i 45.000 metara. Bez hiperzvučne brzine, ne postoji mogućnost podizanja na tu visinu niti leta u tako maloj gustini atmosfere. Zbog toga nadzvučna brzina omogućava održiv let na takvoj visini“, rekao je Vajt i dodao kako američka PVO dejstvuje do 21.000 metara visine.
Ozborn ukazuje da Vajtovi navodi mogu da znače kako američko Ministarstvo odbrane ubrzano želi da popuni „rupu“ u svojoj PVO.
Vajtove reči dolaze samo nekoliko nedelja pošto je savetnik za nacionalnu bezbednost Robert O’Brajen rekao kako američka mornarica namerava da naoruža svoje podmornice tipa „Virdžinija“ i više od 60 brodova hiperzvučnim oružjem.
Zatim je viši zvaničnik američke avijacije izjavio kako će dolazeće hiperzvučne rakete AGM-183A leteti brzinom od 8.000 do 9.600 kilometara na sat. Ranije su SAD intenzivirale napore da razviju rakete koje će leteti pet do dvadeset puta brže od zvuka kako bi mogle da pariraju uspešnoj tehnologiji tog tipa Rusije i Kine.
I američki predsednik Donald Tramp izjavio je ranije kako SAD imaju „oružje koje je 17 puta brže nego ono koje imaju Moskva i Peking“. Ruski predsednik Vladimir Putin je u septembru rekao kako Moskva nema drugi izbor nego da razvija hiperzvučno oružje koje je sposobno da nosi nuklearnu bojevu glavu nakon izlaska SAD iz Sporazuma o protivraketnoj odbrani 2002. godine.
„Mi smo morali da napravimo to oružje kao odgovor na raspoređivanje američkog sistema koji bi u perspektivi mogao, faktički, da neutrališe naš nuklearni potencijal“, rekao je Putin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Činjenica da Rusija, Kina, Severna Koreja i druge zemlje ubrzano rade na uvođenju tehnologije veštačke inteligencije predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, rekla je Rada Plam, glavni oficir Pentagona za digitalnu i veštačku inteligenciju.
Pentagon je sredinom šezdesetih godina 20. veka razmatrao opcije raspoređivanja oružja u svemiru, zaobilazeći zakon kojim se zabranjuje militarizacija bliske Zemljine orbite. Neke opcije su bile potpuno realne, a neke i fantastične, piše američki časopis "Nešnal interest"
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Ruske trupe su praktično isterale Oružane snage Ukrajine iz centra Kurahova u Donjeckoj narodnoj republici, objavio je šef republike Denis Pušilin na svom telegram kanalu.
Na jučerašnjem protestu u Beogradu bilo je 28.000 do 29.000 ljudi, saopštio je sinoć MUP. Međutim, Arhiv javnih skupova tvrdi da je cifra mnogo veća. Građane bi ove protivrečnosti mogle da zbune, ali samo zato što ne znaju ko stoji iza Arhiva javnih skupova.
Takozvani "kosovski premijer" Aljbin Kurti uhvaćen je u laži kada je optužio Srbe da su odgovorni za napad na kanal Ibar - Lepenac, a njegove izmišljotine raskrinkali su Amerikanci, tačnije ambasador SAD Kristofer Hil!
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Mnogi uređaji, kao što su televizori, konzole za igranje i punjači telefona, i dalje koriste energiju u režimu "čekanja", odnosno dok su upaljeni u utičnici, iako se ne koriste što može povećati vaš račun. Ništa bolje nije ni sa kuhinjskim uređajima.
Na imanju Marinka Pejčića, u zabačenom selu Gostuša na Staroj planini, izbio je požar u kojem je uništeno 10.000 bala sena, namenjenih za ishranu 150 ovaca i 17 krava i teladi tokom zime.
Hrvatski mediji objavili su podatke u kojima su uporedili rast i razvoj dve najveće avio kompanije Balkana od 2012. godine - Er Srbije i Kroejša Erlajns, i priznali su da je srpska avio kompanija znatno napredovala i postala bolja u svemu od njihove.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i ostalim optuženima koji se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom i oružjem, otmice i silovanje jednog mladića u prostorijama na stadionu Partizana, nastavlja se u Specijalnom sudu u Beogradu.
Anđelko Aćimović, otac nastradale male Angeline Aćimović u masakru OŠ "Vladislav Ribnikar" istakao je da čeka maksimalnu kaznu za roditelje dečaka ubice, Miljanu i Vladimira Kecmanovića.
Aleksandar N. (30) poginuo je noćas u saobraćajnoj nesreći u centru Paraćina kada je izgubio kontrolu nad automobilom kojim je upravljao pod dejstvom alkohola, a zatim se zakucao u drugo vozilo i u stubove pored puta!
Bivši trener Partizana Savo Milošević otkrio je da je pregovarao oko dolaska u Partizan sa Rasimom Ljajićem, iako se na čelu crno-belih u tom trenutku nalazila stara uprava.
Glumica Dženifer Grej nedavno je govorila o filmu "Krvava zora" koji je snimala sa kolegom Patrikom Svejzijem gde je posebno opisivala snimanje "vrućih scena".
Pevač grupe "One direction" Lijam Pejn snimio je svoju poslednju pesmu, pre smrti 16. oktobra, kao posvetu svojoj ljubavi prema manekenki Naomi Kembel, objavio je "Dejli mejl".
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
U tržnim centrima često zaboravimo na vreme, a razlog za to je pažljivo osmišljena strategija, tvrde stručnjaci. U ovim prostorima retko možete primetiti sat, a to nije slučajno.
Ulazak Plutona u Vodoliju imaće veliki uticaj na Škorpije, pre svega na porodična dešavanja, ali i pitanja stana. Pluton u Vodoliji simbolizuje borbu za slobodu, tako da će Škorpije promeniti način na koji shvataju bliskost sa dragim ljudima. Jupiter u Raku od 9. juna donosi vam srećan period, tako da je drugi deo 2025. godine obećavajući na finansijskom planu.
Jod je univerzalni borac protiv virusa i bakterija, a u ovo vreme svi smo pojačano izloženi upravo ovakvim negativnim delovanjima. Zato je važno ne dozvoliti da vam infekcije pokvare praznike I povećati unos joda u hladnim danima.
Aleksandra Prijović je pred kraj koncerta prišla svom kumu, Aci Pejoviću, koji je sa suprugom i ćerkom sedeo u publici i tom prilikom mu je javno priznala koliko ga voli.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.