STIGLI GLASOVI ELEKTORA! Potvrđeno ko će biti predsednik Amerike
Glasovima elektora američkih saveznih država potvrđena je pobeda izabranog demokratskog predsednika Džoa Bajdena. On je skupio potrebnih 270 glasova za pobedu
14.12.2020
23:45
Vesti
Šta je, dakle, sledeće za ovog političkog i poslovnog mogula? Tu su unosna gostujuća predavanja, pisanje memoara, planiranje predsedničke biblioteke. Džimi Karter je počeo da se bavi humanitarnim radom, a Džordž Buš slikanjem. Međutim, Tramp nikad nije bio tradicionalni političar.
„Donald Tramp je prekršio mnoge norme kao predsednik“, kaže Tim Kolkins, profesor marketinga iz Kelogove škole za menadžment na Univerzitetu Nortvestern.
„Nema razloga da se pomisli da će se Donald Tramp ponašati kao bilo koji bivši predsednik koje smo do sada imali.“
Evo nekih mogućnosti.
Foto: Reuters
Ovo ne mora da bude kraj Trampovih političkih ambicija – on uvek može da pođe putem Grovera Klivlenda i da se ponovo kandiduje za drugi mandat. Klivlend je jedini predsednik koji je izašao iz Bele kuće da bi se vratio četiri godine kasnije, bio je predssednik 1885. i potom ponovo 1893. godine.
Američki Ustav kaže da „niko ne može da bude izabran za predsednika više od dvaput“, ali nigde se ne kaže da ta dva mandata moraju da idu zaredom. Bbivši savetnici su nagovestili da bi Tramp mogao da uradi upravo to.
„Apsolutno bih ga stavio u uži izbor ljudi koji će se vrlo verovatno kandidovati 2024. godine“, nedavno je izjavio bivši šef protokola Mik Malvejni.
Tramp očigledno obožava mitinge tokom predizborne kampanje i dobio je 71,5 miliona glasova na ovim izborima – što je rekordni zbir za poraženog kandidata koji očigledno ukazuje na značajnu bazu podrške u američkoj javnosti.
„On će napustiti vlast sa brendom koji je na neki način jednako moćan kao što je bio kad je došao na vlast“, kaže profesor Kolkins.
Spekuliše se i da je predsednikov najstariji sin, Donald Tramp Junior, zainteresovan da se kandiduje za šefa države, što on nije ni pokušao da demantuje.
Foto: printscreen
Tramp je retko uzmicao od sudskih bitaka – a na horizontu se ukazuje nekoliko koje bi mogle da mu oduzmu vreme kad bude napustio položaj. Neke istrage protiv Organizacije Tramp već su započele, među kojima je jedna u saveznoj državi Njujork.
Okružni tužilac za Menhetn Sajrus Vens pokrenuo je istragu o Organizaciji Tramp, isprva povezanu sa tvrdnjama da su isplaćene dve žene koje su tvrdile da su imale aferu sa Trampom u zamenu za njihovo ćutanje, mada su skorašnji sudski podnesci sugerisali da je ta istraga proširena.
Tramp je uporno odbacivao ovi istragu nazvavši je „lovom na veštice“ i nije najjasnije da li Vens ima bilo kakve dokaze za podizanje krivične optužnice.
Predsednik se suočava i sa optužbama za klevetu u vezi sa dva slučaja navodnog seksualnog napada – od kojih je Tramp oba negirao – a koje su podnele dve žene zasebno.
Meri Tramp, predsednikova nećaka, takođe je podnela tužbu, optuživši njega i dva člana porodice za prevaru i zaveru.
Foto: Reuters
Pre nego što je bio političar, Tramp je bio mogul za nekretnine, televizijska zvezda u rijaliti seriji i ambasador sopstvenog brenda, koristeći svoje ime za unosne ugovore o izdavanju licenci. Možda će jedva čekati da nastavi tamo gde je stao pre četiri godine i vrati se u poslovni svet.
Njujork tajms je pisao da Tramp ima više od 400 miliona dolara u pozajmicama koje stižu na naplatu u narednih nekoliko godina – iako je izjavljivao da to predstavlja tek „sićušni procenat“ njegove neto vrednosti.
Organizacija Tramp ima brojne hoteea i golf terena. Postoje imanja koja nose ime „Tramp“ u Mumbaju, Istanbulu i na Filipinima – i, naravno, Vašingtonu – baš kao i golf tereni u SAD, Velikoj Britaniji, Dubaiju i Indoneziji.
Ali ako to bude pravac za koji se predsednik bude odlučio u januaru, imaće pred sobom gomilu posla. Mnoga od njegovih poslovnih preduzeća su u turističkoj i industriji razonode, koje su teško pogođene pandemijom korona virusa.
Forbs je pisao o tome da je njegovo bogatstvo zbog Kovida-19 doživelo gubitak koji bi mogao da ide i do jedne milijarde dolara.
Na osnovu dve decenije poreske evidencije u koju je imao uvid Njujork tajms, list je pisao i o „hroničnim gubicima i višegodišnjim utajama poreza“, tvrdivši da on nije plaćao nikakav porez u 10 od prethodnih 15 godina, „uglavnom zato što je prijavljivao da je gubio mnogo više novca nego što je zarađivao.“
Foto: Reuters/Erin Scott
I Organizacija Tramp i predsednik su kritikovali izveštaj kao netačan. Kolkins kaže da je predsednik iznova i iznova dokazao da ima neverovatnu sposobnost da zadrži svoj brend „u igri“ i da on ostane jak – ali ne i neizmenjen – time što je postao predsednik.
„Postao je mnogo više polarizujući i mnogo prepoznatljiviji, što ga na neki način čini manje privlačnim kao poslovni brend“, kaže on.
„Sada ako hoćete da organizujete svadbu u nekom Trampovom hotelu, to izražava vaš politički stav, a to nije bio slučaj pre nego što je postao predsednik.“
Sada ugašeni istoimeni brend njegove prve ćerke Ivanke Tramp suočio se sa bojkotima i od njega su odustali neki veliki prodajni lanci kad je preuzela ulogu više savetnice u Beloj kući. Njegovi sinovi Erik i Donald Junior su vodili Organizaciju Tramp, kišobran kompaniju za Trampove stotine ulaganja u nekretnine, brendove i druga poslovanja, tokom predsedničkog mandata, ali su i duboko upleteni u političku karijeru njihovog oca.
„Jedna od stvari o kojima će svi oni razmišljati biće: ‘Koji put je nadalje najbolji za porodicu?'“, kaže profesor Kolkins.
Foto: Reuters
Trampu televizija nije strana, nakon unosnog pojavljivanja u rijaliti seriji Šegrt. Zbog toga se mnogo spekuliše o tome da je njegova ambicija da počne da se bavi informativnim medijima, ili tako što će pokrenuti sopstveni kanal, ili sarađujući sa nekom već afirmisanom konzervativnom mrežom.
„Definitivno će imati potencijalnu publiku“, kaže Henri Šejfer“, izvršni potpredsednik kompanije Kju skors.
Tramp je uspeo da izgradi svoj brend kao „osobe koju obožavate da mrzite“, poput Kardašijana ili Hauarda Sterna, kaže on. A Šejfer od njega očekuje da se „okrene onome što najbolje funkcioniše za njega – a to je kontroverza.“
„On cveta od kontroverzi, on spinuje kontroverze u svoju korist, to je njegov modus operandi.“
Mogući saradnici su kablovske mreže One American News Network (OANN) ili Njuzmaks. OANN je predsednikov miljenik i obrnuto, a jednom ga je časopis Atlantik opisao kao „delom vođu, delom muzu“ kanala OANN.
Kristofer Radi, generalni direktor Njuzmaksa, konzervativnog televizijskog kanala, jednom je u Vašingtonu postu nazvan „Trampovim šaptačem“. Moglo bi da bude i drugih medija ili projekata iz domena zabave.
Predsednici često potpisuju ugovor za knjigu – Barak i Mišel Obama su, na primer, potpisali rekordni zajednički ugovor navodno za 65 miliona dolara – mada je ta suma retka, Džordž Buš je navodno dobio 10 miliona dolara predujma za svoje memoare.
Barak i Mišel Obama su takođe potpisali produkcioni ugovor sa Netfliksom vredan nekoliko miliona dolara, a oboje Klintonovih imaju ugovore za podkaste.
Foto: REUTERS/Jonathan Ernst
Tramp će dobijati predsedničku penziju – i gomilu drugih pogodnosti – kad napusti funkciju.
Zakon o bivšim predsednicima, koji je na snagu stupio 1958. godine da bi „očuvao dostojanstvo“ funkcije, omogućuje razne povlastice, uključujući godišnju penziju koja je 2007. godine iznosila 207.800 dolara.
Bivši predsednici takođe polažu pravo na doživotnu zaštitu Tajne službe, zdravstveno osiguranje, troškove za putovanja i držanje osoblja.
Tramp bi, dakle, u 74. godini mogao da odluči da se mirno povuče. Mogao bi dane da provodi u filantropskim projektima, uvećava bankovni račun predavanjima na raznim seminarima i konferencijama i da planira svoju predsedničku biblioteku – arhivu i muzej predsednika i njegove administracije, obično u rodnoj saveznoj državi.
A slobodno vreme bi mogao da provodi odmarajući se i igrajući golf na Floridi u Mar-a-Lagu, njegovom odmaralištu na Palm Biču. Ali profesor Kolkinks ne vidi miran život kao mnogo verovatan scenario za čoveka koji je provodio toliko vremena u žiži javnosti.
„Malo je verovatno da će Donald Tramp kao ličnost izbledeti i mislim da ćemo nastaviti da viđamo Trampov brend u svetu“, kaže on.
Tramp je čak u oktobru spekulisao da će se, ako izgubi izbore, osećati toliko loše da će „možda morati da napusti zemlju, ne znam“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Promocija knjige o lažnoj aferi "Plati i pucaj" - ustaškog kvazi-novinara Domagoja Margetića u Sarajevu - svesno i namerno je tempirana baš sada kada se Srbija nalazi pod strašnim pritiscima sa svih strana. Njena meta - Aleksandar Vučić, jedini političar sa neupitnim legalitetom i legitimitetom u Srbiji - takođe je namerno izabrana, tvrde upućeni.
24.04.2026
12:37
Snimak saslušanja poznatog blokaderskog profesora sociologije sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Aleksej Kišjuhas koji je uvhvaćen kako svercuje gomilu seksualnih pomagala zbog čega je na društvenim mrežama dobio i nadimak dildo, objavljen je na društvenim mrežama.
24.04.2026
11:56
Hrvatski predsednik Zoran Milanović poručio je da njegova zemlja nema neprijatelja osim Srbije!
24.04.2026
12:05
Član Gradskog odbora Srpske napredne stranke Niš i zamenik predsednika lokalnog parlamenta u Nišu Vladica Maričić osudio je skandaloznu i nedopustivu izjavu vođe niških blokadera Dragana Milića, kojom je krivicu za ratove devedesetih na prostoru Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine hteo da svali samo na srpsku stranu, pre svega na veterane tih ratova i izbeglice proterane tokom akcija bošnjačkih i hrvatskih snaga, negirajući krivicu i abolirajući pripadnike drugih naroda za zločine počinjene nad Srbima.
24.04.2026
12:14
Poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić udario je na lidera Demokratske stranke Srđana Milivojevića i izazvao još jedan raskol među blokaderima.
24.04.2026
11:38
U Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj, pre nekoliko dana urađena je šesta transplantacija bubrega od početka godine.
24.04.2026
10:00
Vidikovac "Belgrade 360 Deck" na 41. spratu Kule Beograd, najviše zgrade u Srbiji i regionu, zvanično će biti otvoren za građane od sutra (25. april) u 10 sati, saopštila je kompanija Beograd na vodi.
24.04.2026
08:18
Kineska kompanija Seres, u okviru brenda Aito, predstavila je toalet ugrađen u automobil, osmišljen kao praktično rešenje za duža zadržavanja na putu i kampovanje.
24.04.2026
09:00
Ekipe JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" najavili su prekide vodosnabdevanja za danas, 24. april.
24.04.2026
08:08
Poznati zmijolovac Vladica Stanković iznenadio je sve prisutne kada je uspeo da uhvati čak osam belouški.
24.04.2026
08:00
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Službe za suzbijanje kriminala i Odeljenja za posebne operacije, u saradnji sa Drugim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su B. S. (37), državljanina Crne Gore, a sada se pojavio i snimak hapšenja.
24.04.2026
11:58
Luka Mirković, beogradski biznismen, ubijen je pre tačno 24 godine, u porodičnom domu u naselju Medaković 3.
24.04.2026
12:17
Specijalci UKP-a i Odeljenja za posebne operacije uhapsili su B. S. (37) koji se u Srbiji krio pod lažnim identitetom.
24.04.2026
12:11
Kantonalni sud u Sarajevu doneo je prvostepenu presudu u slučaju Džene Gadžun protiv optuženih Suada Rožajca, Nine Jovanović i Jasmine Halimić pa su tako osuđeni na 17 godina i šest meseci.
24.04.2026
10:52
Baraka od oko 300 kvadratnih metara izgorela je jutros oko 4 časa u Limanskom parku.
24.04.2026
10:03
Rijanina ćerkica pozirala je u prvim Dior pelenama ikada napravljenim za naslovnu stranu magazina "W".
24.04.2026
11:56
U Pozorištu "Bora Stanković" u Vranju, od 25. do 30. aprila, biće održan drugi Festival pozorišta za decu i mlade "Pajče".
24.04.2026
11:19
Glumac Nenad Jezdić odbio je da proda imanje na selu, iako je za njega dobijao ozbiljne ponude.
24.04.2026
10:47
Film "180", južnoafrički triler o osveti, našao se među najgledanijim naslovima na platformi Netfliks, uprkos tome što ga publika oštro kritikuje i svrstava među najlošija ostvarenja koja su gledali.
24.04.2026
10:30
"Portreti epoha" je nova serija redakcije školskog programa Javnog servisa Srbije posvećena istoriji umetnosti.
24.04.2026
10:12
Oreo torta, moderna, kremasta poslastica, postala je zvezda novih kolača, koja jednako oduševljava i starije i mlađe goste.
24.04.2026
12:00
Moždani udar često prethode manji, prolazni napadi koji upozoravaju na nadolazeću opasnost. Iako se simptomi brzo povuku, njihovo ignorisanje može da bude velika greška.
24.04.2026
09:00
Obrnuta marinada je novi način mariniranja mesa koja je postala pravi hit među kuvarima.
24.04.2026
09:21
Kada biramo da nekome poklonimo cveće, ako nije buket, onda je u poslednje vreme to najčešće orhideja.
24.04.2026
08:00
Još jedan uzbudljiv astrološki dan je pred nama, a evo šta očekuje svaki horoskopski znak.
24.04.2026
07:04
Pevačica Indira Radić otkrila je u kakvo je zdravstveno stanje kompozitora Gorana Ratkovića Raleta, koji je operisan pre osam dana.
24.04.2026
12:03
Danas bi čelnik "Granda" Saša Popović slavio 72. rođendan.
24.04.2026
11:37
Pevačica Nataša Bekvalac već neko vreme posvećeno praktikuje jogu, a sada je napravila i značajan iskorak u svom napretku - uspela je da savlada stoj na glavi.
24.04.2026
10:21
Beograd je bio domaćin jedne od najiščekivanijih filmskih večeri godine, premijere filma Đavo nosi Pradu 2, koja predstavlja treću svetsku premijeru ovog ostvarenja i to u organizaciji Vogue Adria.
24.04.2026
10:09
Učesnica rijalitija Elita Maja Marinković je otkrila da je Asmin Durdžić hitno napustio imanje u Šimanovcima kako bi popravio napukli zub.
24.04.2026
09:02
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar