ISPLIVALI DETALJI ŠOKANTNOG PLANA MILIJARDERA! U junu će iznad jednog grada započeti jeziv eksperiment... Da li svet ovo sme da dozvoli?!
Podeli vest
Projekat koji podržava suosnivač „Majkrosofta“ Bil Gejts ima za cilj zaustavljanje klimatskih promena ispuštanjem tona praha krede u stratosferu, objavio je Tajms
Prema navodima lista, inicijativa koju je finansiraju privatni donatori, uključujući suosnivača „Majkrosofta“, biće prvi ozbiljni pokušaj da se klimatske promene zaustave zatamnjivanjem Sunca.
Kada se čuju reči Bil Gejts, uvek se pomisli na Majkrosoft i filantropiju, a četvrti najbogatiji čovek na svetu bavi se poljoprivredom. Poslednjih godina njegova investiciona kompanija Kaskejd kupuje zemljište kao da mu život zavisi od toga
02.03.2021
22:30
U osnovi, naučnici će pokušati da ispuste prah krede u atmosferu nadajući se da će stvoriti „suncobran“ koji će odbiti neke sunčeve zrake, preusmeriti ih u svemir i prigušiti one koji prolaze, sprečavajući tako da naša planeta postane toplija.
Ovog leta, tačnije u junu, naučnici planiraju da lansiraju veliki balon koji nosi dva kilograma praha krede iznad švedskog grada Kiruna, a zatim ga rasprše.
Foto: Reuters
Bil Gejts
Istraživači će potom nadgledati kako ona deluje u atmosferi. Ove informacije će se koristiti za pokretanje simulacionih testova da bi se videlo da li će povećanje količine praha krede pomoći u rešavanju problema klimatskih promena.
Naučnici koji stoje iza projekta inspirisani su erupcijom vulkana 1991. godine na Filipinima. Tada je planina Pinatubo oslobodila ogroman oblak pepela koji je sadržao milione čestica sumpor-dioksida, koji su se zatim grupisale u kapljice sumporne kiseline koje su bile u vazduhu duže od godinu dana zaklanjajući sunčeve zrake. Naučnici tvde da je temperatura na globalnom nivou zbog toga pala za 0,5 stepeni Celzijusa.
Uprkos popularnosti, projekat je izazvao zabrinutost među naučnom zajednicom. Kritičari kažu da se inicijativa ne bavi glavnim krivcem klimatskih promena - zagađenjem - i da će političarima biti izgovor za neusvajanje oštrih mera za rešavanje problema, prenosi Sputnjik internešenal.
Technocrat Bill Gates wants to Literally block the Sun..
Now he is investing in and promoting spraying chalk dust into the stratosphere to create a global sunshade to cool the planet.. https://t.co/ntxjr8Sfzd— Veritas News Feed (@veritasnewsfeed) March 25, 2021
Drugi ističu da je sama ideja prilično opasna. Ser Dejvid King sa Univerziteta u Kembridžu rekao je za Tajms da bi tu tehniku trebalo zabraniti, jer bi mogla biti pogubna po vremenske prilike na načine koje niko ne može da predvidi. King insistira da podatke o potencijalnom efektu „suncobrana“ treba prikupljati drugim tehnikama.
Naučnici koji stoje iza projekta uveravali su da mala količina krede koji planiraju da ispuste ovog juna neće stvoriti nikakav problem i naglašavaju da je njihova ideja opcija koja se može koristiti zajedno uz ostale mere.
„Iz moje perspektive, ozbiljno istraživanje o tome koji su njegovi rizici i koliko bi to moglo da funkcioniše, pruža sledećoj generaciji bolje informacije za donošenje odluke", rekao je Tajmsu Dejvid Kejt, član istraživačkog tima, dodajući da bi projekat mogao da kupi svetu malo vremena dok pokušava da reši problem klimatskih promena.
Bil Gejts, koji je donirao oko 50 milijardi dolara u razne dobrotvorne svrhe, smatra klimatske promene jednim od najvećih problema sa kojima se čovečanstvo suočava i predvodio je nekoliko inicijativa za istraživanje i razvoj zelene energije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Hahahaha vi iz informera, tacno znate sta sme, a sta ne sme?! “Svet to ne sme dozvoliti”?! Hahahaha drzite se vi Mimi-oro i ostalih “licnosti”! Hahahaha toliki vam je domet!
dozvolili su mu da proizvede i patentira virus kao biološko oružje, pa iz iste laboratorije i letalnu genetsku terapiju - vakcinu, da preporučuje lockdown-e zbog uništenja ekonomije (zbog gladi koja će nastati, a potrebna je za depopulaciju), ko će ovo da mu zabrani? Gretica već piški u gaćice od sreće... samo ako čovek misli svojom glavom i ima sposobnost dedukcije, može da poveže neke stvari, recimo: rezultat smanjenja sunčeve svetlosti će biti umanjena proizvodnja kiseonika i UMANJENA POTROŠNJA CO2 u tom procesu fotosinteze, dakle može biti upravo obrnut efekat. Igra se sa Prirodom... da želi dobro (ovaj satanista) koristio bi svoje (naštampane i lažne) pare da posadi koju milijardu stabala, da bi trošila taj "višak" CO2.
Americki predsednik Bajden je postao dementan,a Bil Gejts je ludak neopevani,jednom nogom je vec za ludaru!!!!!!Da li na planeti ima naucnika koji mogu i zele da sprece katastrofu planete!!!!!
Kada se čuju reči Bil Gejts, uvek se pomisli na Majkrosoft i filantropiju, a četvrti najbogatiji čovek na svetu bavi se poljoprivredom. Poslednjih godina njegova investiciona kompanija Kaskejd kupuje zemljište kao da mu život zavisi od toga
Ekipa Gledalačko-obaveštajne službe Informera (GOSI) pronašla je jutros rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu. Kako saznajemo, blokaderski rektor krenuo je na tajnu misiju u Berlin.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić za sutra u 11 časova sazvao je vanrednu sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost zbog cena energenata na globalnom tržištu.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
J.V. (50) iz aleksinačkog sela Tešica, protiv koje je podneta krivična prijava zbog ubijanja i zlostavljanja životinja za šta je propisana kazna zatvora do tri godine, pred organima gonjenja priznala je delo.
U Galeriji Matice Srpske, u Novom Sadu, u čast "Kapetana Miše Anastasijevića" uručeno je priznanje - Lider društvene odgovornosti za 2025. godinu direktoru Privrednog društva "Srbijašume" Krstu Janjuševiću.
Brat bivšeg predsednika Crne Gore Mila Đukanovića, Aco Đukanović uhapšen je zbog posedovanja nedozvoljenog arsenala oružja, a kako Informer nezvanično saznaje iz izvora bliskog istrazi, iza njegovog hapšenja stoji FBI.
Nenad K. ubijen je 15. marta u Čačku udarcima čekićem u glavu, a istim oružjem usmrćen je Drago Mašulović 29. januara 2015. godine, ali je njegovo telo i raskomadano. Ubicu iz Mirijeva i osumnjičenog za ubistvo u Čačku povezuje i isti motiv, a to su neraščišćeni računi iz prošlosti.
Zbog smrti Ivana Vijoglavina (35) iz Aradca, čije je telo bačeno u Tisu uhapšene su dve osobe. On je nestao 3. januara ove godine posle boravka u kafani.
U eksploziji koja se dogodila u prostorijama crnogorskog Centra za istraživanje svemira (Montenegro Space Research), u Podgorici, povređene su dve osobe.
Kultna serija "Čuvari plaže" koja je obeležila devedesete i stvorila planetarne seks simbole dobija svoj rimejk, a prve fotografije sa seta već su zapalile svet.
Gugl je odlučio da svoju opciju "Personal Intelligence" učini dostupnom svima bez naplate, pa sada uređaji mogu da povežu Gmail, dokumenta i kalendar i na osnovu toga nude prilagođene odgovore i pomoć u svakodnevnim obavezama.
Kupovina kvalitetne posteljine je ulaganje u udoban san, ali njeno pravilno pranje zna da zbuni. Temperatura i način održavanja ključni su za mekoću, dugovečnost i higijenu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar