MERELOVA NA ČELU EVROPSKE UNIJE?! Građani se izjasnili na anketama!
Podeli vest
Prema najnovijoj anketi Evropskog saveta za spoljne odnose iz Brisela sprovedenoj u 12 zemalja EU, većina građana u svim zemaljama koji su učestvovali u istraživanju vidi odlazeću nemačku kancelarku Angelu Merkel kao predsednicu Evropske unije, iako ta funkcija ne postoji
Rezultati najnovije ankete u zemljama Unije: građani žele Merkel na čelu EU
Merkelova je večeras u gostima kod Makrona, poslednji put pred izbore u Nemačkoj 26. septembra, a kako je najavljeno na radnoj večeri u Jelisejskoj palati biće reči o Avganistanu posle povlačenja zapadne vojske, o situaciji u području Sahela gde obe zemlje učestvuju u vojnim misijama, kao i o francuskim predsedničkim izborima u maju naredne godine, prenosi Dojče vele.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, u godišnjem govoru o Stanju EU, naglasila je važnost evrointegracija Zapadnog Balkana i najavila skoru posetu regionu
15.09.2021
10:49
Uoči ovog sastanka objavljeni su rezultati ankete istraživačkog centra Evropskog saveta za spoljne odnose iz Brisela prema kojima bi 41 odsto građana EU - Angelu Merkel, izabralo za "predsednicu Evropske unije" - kada bi takva funkcija postojala.
Kako se navodi, čini se da građani EU preferiraju način na koji politiku vodi Angela Merkel u odnosu na pristup Emanuela Makrona.
Foto: AP/Photo
- Merkel je svojim tehnokratskim stilom vođenja osvojila poverenje Evropljana mnogo više nego što je to učinio Makron svojim vizionarskim govorima - konstatuje ECFR.
Merkel je pobedila Makrona u svih 12 zemalja učesnica ankete, a Makron je dobio samo 14 odsto glasova.
Merkel posebno omiljena i među građanima u Holandiji
U Francuskoj bi 32 odsto glasalo za Nemicu, a samo 20 odsto za svog šefa države a, kako piše DW, interesantno je da je Makron u Mađarskoj, gde je za njega bilo 24 odsto građana - dobio veću podršku nego su svojoj zemlji.
Merkel je posebno omiljena među Holanđanima - izabralo bi je 58 odsto građana dok bi Makron tamo dobio samo šest odsto glasova, u Austriji bi 34 odsto glasalo za Merkel, 14 odsto za Makrona - ostali ispitanici su bili neodlučni ili nisu hteli da glasaju.
Foto: printscreen
Autori studije konstatuju, da "činjenica da je Merkel toliko popularnija od Makrona ne samo u Holandiji i Španiji, već i u Portugalu i Danskoj, pokazuje kolika može biti integrativna moć u različitim delovima EU".
- Nordijske štedljive države i zemlje na jugu EU često imaju dijametralno suprotne stavove o mnogim aspektima evropske politike, posebno o ekonomskim i finansijskim pitanjima. Pošto je podrška Merkelovoj velika u oba tabora, čini se da je uspela da prenese poruku da je posvećena rešavanju problema i jednih i drugih, pozicionirajući Nemačku kao silu koja ujedinjuje - piše ECFR.
Prema istraživačkom centru iz Brisela, anektirano je ukupno 16.267 ljudi iz 12 zemalja EU - Nemačke, Francuske, Holandija, Danske, Švedske, Italije, Portugala, Španije, Austrije, Poljskea, Mađarske i Bugarske.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, u godišnjem govoru o Stanju EU, naglasila je važnost evrointegracija Zapadnog Balkana i najavila skoru posetu regionu
Rusija sada ima jasnu prednost u novoj trci u naoružanju 21. veka, izjavio je bivši obaveštajac i vojni analitičar Skot Riter u intervjuu novinaru Endrjuu Napolitanu.
U Francuskoj je prvi put podnet parlamentarni predlog koji poziva na povlačenje zemlje iz NATO, a inicijativu je pokrenula potpredsednica Narodne skupštine i članica levičarske stranke Nepokorena Francuska (LFI), Klemans Gete.
Maja Mrnuštik iz Čankove "Lige socijaldemokrata Vojvodine" (LSV), preletela je u stranku koju predvodi blokader iz Novog Sada Miša Bačulov - nasilnik na steroidima.
Više javno tužilaštvo u Beogradu ukazuje da pojedini narodni poslanici prethodnih dana u javnosti iznose neistine tvrdeći da postoji Posebno tužilaštvo za borbu protiv visokotehnološkog kriminala koje bi se ukinulo usvajanjem predloženih izmena zakona.
U 10. epizodi Exatlona videli smo pobedu Crveni za samo jedan poen, što znači da su Plavi izgubili borbu za nominacije. Posle toga, odlučeno je da Dušica Topić ispadne iz daljeg takmičenja.
Učesnik Exatlona Srbija Nemanja Radovanović izazvao je veliku pažnju kada je, vidno uznemiren, ušao pred svim takmičarima otvoreno priznao da ne oseća podršku svog Plavog tima.
Član Plavog tima Exatlona Srbija Nemanja Radovanović odustao je od uloge kapitena, te je "štafetu" predao Sanji Kalinović koja se prema njegovim rečima jedina javila da preuzme tu ulogu.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane objavio je projekcije po kojima će Srbija do 2027. godine preuzeti poziciju najveće ekonomije jugoistočne Evrope, nadmašivši Hrvatsku i Sloveniju!
Tri velika praznika nižu se jedan za drugim, svaki sa svojim verovanjima i običajima. U nedelju se slavi Krstovdan, u ponedeljak Bogojavljenje, a u utorak Sveti Jovan Krstitelj.
Analitičar Stevica Deđanski istakao je da je pitanje prodaje Naftne industrije Srbije pre svega ekonomsko, te da je najvažnije očuvati stabilnost energetskog sistema i interese države.
Državljanin Srbije na graničnom prelazu Erdut, gde je doputovao kao suvozač u putničkom vozilu srpskih registarskih oznaka, je kod sebe tom trenutku imao 12.000 evra, ali je graničnoj policiji i carinicima rekao da ima 8.000.
Filmska pljačka dogodila se sinoć na Zvezdari kada su četvorica nepoznatih muškaraca opljačkali prodavnicu i tom prilikom povredili sina vlasnika lokala (29) koji je državljanin Kine.
Britanska kantautorka i glumaca Keli Ozborn se ne plaši da kaže svojim mrziteljima kako se zaista oseća. Ona se u videu direktno obratila kritičarima koji su kritikovali njen nagli gubitak kilaže.
Prime Video objavio je prve službene fotografije iz nove sezone poznate serije "Tomb Raider". Na njima je glumica Sofi Tarner u ulozi kultne Lare Kroft.
Glumac Igor Đorđević privatni život čuva ljubomorno za sebe, pa samim tim malo ko zna da je već 16 godina u skladnom braku sa koleginicom Zoranom Bećić.
Ako vam Ajfon povremeno usporava, baguje ili se baterija brže prazni, rešenje je često jednostavnije nego što mislite, kratak restart može vratiti telefon u normalan rad.
Supruga pevača Peđe Jovanovića, Ana, objavila je fotografiju sa putovanja, te se našalila na svoj račun i objavila kako je otišla na piće dok je dete ostavila u hotelskoj sobi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar