
printscreen
OVO NE SMETE NIKADA DA OBJAVLJUJETE NA DRUŠTVENIM MREŽAMA! Saznajte šta su vaši lični podaci i kome nikako ne treba da ih dajete!
Pod sloganom "Neka ostane lično" započeta je kampanja promovisanja prava na zaštitu podataka o ličnosti
Svojim podacima neophodno je raspolagati kao sa najvrednijom imovinom i pažljivo birati kada ćemo ih dati i kome - ističe Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović.



- Važno je da znamo da postoje oni koji mogu da obrađuju naše podatke po samom zakonu, kao što je MUP , moj izabrani lekar i slično. I tu bez bojazni možete dati podatke. Zatim postoje oni kojima dajete podatke na osnovu nekog ugovora koji ste zaključili - kao na primer ugovor sa bankom o kreditu. A postoji situacija kada vi sami odlučujete da li ćete dati podatke - najčešće su to društvene mreže, da biste skinuli neku aplikaciju, da biste uplatili letovanje preko booking.com-a, da biste naručili neku robu. Tada najviše dolazite u opasnost zbog toga što vam traže veliki broj podataka, najčešće neke koji su nepotrebni za ostavrenje svrhe. Mladi, koji su najverziraniji za visoke tehnologije i društvene mreže, oni najlaške daju podatke - tvrdi Marinović.
Poverenik navodi da je od ključnog značaja pročitati politiku privatnosti preko koje najčešće samo prelazi i videti koji je pravni osnov i svrha, ko će sve imati pristup podacima, da li će biti preneti nekom drugom bilo u zamlji ili inostranstvu, na koji način će se čuvati i koliko dugo i što je najvažnije na koji način vi možete da zaštite svoje podatke. Pitali smo ga šta je najgore što može da nam se desi ukoliko napravimo grešku i damo podatke kome ne treba i šta nikako ne bi trebalo da objavljujmo na društvenim mrežama.
- Ja ću vam dati nekoliko primera - recimo kada objavite da društvenim mrežama da porodično odlazite na letovanje u Grčku na 15 dana. Pritom ste ranije već objavili gde živite. To je pozivnica za one koji žele da vas orobe i opljačkaju. To nikako ne treba da radite. Podaci o deci, njigove fotografije se često zloupotrebljavaju. Postoje takozvani internet predatori koji prosto love takve situacije da bi mogli da maltretiraju. Imali smo slučajeve samoubistava mladih koji su bili osramoćeni preko društvenih mreža kada su njihovi podaci dospele u žižu javnosti u negativnom smislu. Tu su čak u sadržaji, koje ste možda sami objavili kada ste bili mlađi na društvenim mrežama, a onda počeli da obavljate neku odgovornu dužnost, i to vam škodi. Morate da znate kako da tražite uklanjanje - savetuje Poverenik.


Istraživanja su pokazala da građani nisu dovoljno osvešćeni niti upoznati sa tim šta su njihovi lični podaci , zbog čega treba da ih čuvaju i kako da ih štite.
- Za neke podatke podatke vi znate da su lični - ime, prezime, adresa, matični broj. Ali mnogi ne znaju da je IP adresa, e-mail adresa takođe lični podatak. Tako da moramo raditi sa svih strana. Ja sam predložio da zaštita podataka o ličnosti postane deo naučno nastavnog programa u osnovnim i srednjim školama u okviru nekog predmeta - predlaže Marinović
Planirano je da se kalcelarija Poverenika u narednom periodu osim Beograda otvori do najpre u Novom Sadu, a potom i ostalim gradovima. Formirana je takođe radna grupa za izradu nove Strategije zaštite podataka o ličnosti za period 2022-2030 čiji su nosioci Vlada republike Srbije, Ministartvo prave i Poverenik.