Psihološkinja Jovana Stojković svake nedelje odgovara na najrazličitija pitanja o mentalnom zdravlju. Pomoći će vam da rešite probleme i osećate se zadovoljno!
09.11.2022
15:00
Otvorena je u staroj zanatskoj radionici, čiji su simbol bila tri šešira. Već se dugo na ovom mestu ne proizvode, ali tri šešira i dalje vise na ulazu u kafanu kao svedoci prošlih vremena.
Živi svedok skadarlijskog duha je konobar Miodrag, poznat kao Čika Mića. Još 1976. godine kročio je u ovu kafanu. Služio je brojne boeme: glumce, pisce, slikare, akademike.
-1864. godine gazde su došle na ideju da otvore kafanu. Dok su radnici pravili šešire, oni su sedeli napolju i uglavnom su pili. Hajdemo mi kafanu, pa bolje to, nego fabriku. Prvo se sastojala od starog dela, posle se to proširivalo, doterivalo... - rekao nam je konobar kafane.
Foto: printscreen
Kafana Tri šešira
Kada je ušao prvi put u "Tri šešira", Čika Mića je bio mladić, pa su mu starije kolege ostavile u amanet brojna svedočanstva. Priče i anegdote prenosile su se sa generacije na generaciju, te je ostalo upoamćeno da su u ovu boemsku oazu svraćali Vojislav Ilić, Stevan Sremac, Milovan Glišić, Janko Veselinović, Branislav Nušić, Đura Jakšić.
-Đura Jakšić je živeo ovde. Skadarliju je zvao "vinsko vrelo". Tin Ujević je pisao svoja dela ovde. Zaista puno književnika, pisaca i glumaca - podelila je sa nama Milica, menadžer kafane.
-Među tim zvanicama je bilo poznatih svetskih ličnosti i uopšte, domaćih ličnosti - kaže Čika Mića.
-Poznato je da glumci pre predstave ne jedu ništa i zato je kafana postala boemska. Svi glumci su iz Narodnog pozorišta dolazili su ovde i naravno večerali, pili, družili se... Mnogo poznatih ličnosti: od kraljeva, predsednika, državnika, glumaca, pisaca... Mnoga dela su stvarana ovde. Ovde je osnovana " Politika". Zaista se mnogo važnih stvari dešavalo u "Tri šešira" - ispričala nam je menadžerka.
Foto: printscreen
Kafana Tri šešira
Godine ovom mestu nisu mogle ništa, ali ni ratovi. Pevalo se, družilo i stvaralo čak i kada su padale bombe. Sve do pandemije korona virusa, ova kafana je u svojoj istoriji bila zatvorena samo šest dana i to za vreme bombardovanja Beograda 1941. godine.
-Kafana je bila zatvorena šest dana, baš za vreme bombardovanja, ali je sada za vreme korone bila zatvorea mesec i po dana. To je zaista neverovatno bilo - rekla nam je Milica.
-Kafana se nikad nije zatvarala. I za vreme rata, uvek se radilo. Uvek je tu bilo muzike i narod je dolazio - ispričao nam je konobar Miodrag.
Zbog dugih razgovora, dobre hrane i neverovatnog boemskog duha, ovo mesto je oduvek bilo popularno, pa su još u vreme Tita odlučili da ga prošire. Josip Broz je lično otvorio novi deo restorana, u koji je često i sam svraćao.
Foto: printscreen
Kafana Tri šešira
-To je dodatni deo restorana koji je bio malo zavučen. Tito nije voleo da se eksponira. Voleo je da bude po strani. Nije bio nametljiv, niti je voleo da ga neko gleda i imao je svoj specijalni sto - rekao je o Titovim posetama kafani konobar Mića.
-Voleo je da dolazi kod nas i dolazio je tu, imao je svoj sto. Interesantno je da svi Kinezi to znaju. Znaju i drugi, pročitaju u našoj knjizi, ali Kinezi znaju sami, bez knjige. Često kada dolaze pitaju ko sedi tu gde je on sedeo - setila se davnih dana menažerka "Tri šešira".
-Bio je skroman. Pio je viski. Nije bio zahtevan. Posle kada je dolazio, ja sam ga služio. Imao sam bele rukavice. Dostojanstveno, svečano je bilo njegovo dočekivanje. Bilo mi je zadovoljstvo služiti Josipa Broza Tita - rekao je konobar kafane.
-Svi su ovde bili od Pertinija do Novaka Đokovića. Kod nas važi nepisano pravilo: ko nije došao u "Tri šešira, kao da nije bio u Srbiji - iskreno kaže menadžerka Milica.
Turisti iz svih krajeva sveta, ali i mladi iz Srbije danas vole da dođu u Skadarliju i uživaju u boemskom životu, starogradskim pesmama i duhu jednog drugog vremena.
Foto: Tri šešira
-Trend je zadnjih sedam do osam godina da nam se vraćaju mladi ljudi. Ranije je bilo to malo za starije i za turiste. Sada smo lepo napravili, tako da nam dolaze i deca od osamnaest godina, s roditeljima naravno, koji žele da proslave rođendan, što je meni jako drago - podelila je s nama svoje zadovoljsvo Milica.
Ova kafana je toliko posebna da je o njoj Miroslav Stefanović napisao čak i knjigu i to na više od trista strana.
-Ovde ima nešto što nema nigde. Ove prostorije građene su od davnina. Ona ima svoju dušu, ima nešto što nemaju drugi restorani - navodi konobar Mića.
-Kada sam ja došla ovde da radim, ja sam napravila jedan A4 format srpsko-engleski, kao informaciju o kafani "Tri šešira". Svi su želeli da saznaju nešto. I onda je došao Miroslav Stefanović koji je hteo da napiše neki članak. I njegova je zapravo ideja da se napiše knjiga. Dve i po godine smo radili na knjizi na koju smo svi jako ponosni, jer smo jedina kafana koja ima i koja zaista zaslužuje da ima svoju knjigu. Knjiga ima otvorenu formu. Za pedeset godina verovatno će izaći i treće izdanje. Ja volim da kažem da ko nije bio u "Tri šešira", neka dođe da se upiše u njenu istoriju. I nepoznati postaju poznati kada dođu ovde. Ljiljana Jakšić je već postala brend Skadarlije. Ona dolazi ovde četvrtkom, petkom i subotom i ona u kostimu tridesetih godina govori stihove i anegdote iz nekadašnjih života restorana "Tri šešira". Obožavaju je gosti. Ona dođe uveče već kad dođu i gosti i ostane pola sata. Naravno, uđe u svaku salu - kaže menadžerka Milica.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Psihološkinja Jovana Stojković svake nedelje odgovara na najrazličitija pitanja o mentalnom zdravlju. Pomoći će vam da rešite probleme i osećate se zadovoljno!
Sukob oko Irana mogao bi da potraje do kraja marta, dok bi potpuna obnova regiona mogla da traje najmanje tri do četiri godine uz stabilna ulaganja, izjavio je turski politički analitičar Nidžat Sezgin.
U prostorijama opozicione Grupe građana "Jedan tim" u Guči, opština Lučani, danas je oko 14 časova održan sastanak članova GG "Jedan tim" Miloša Pajića i Milana Raičića, obojica iz Guče, sa liderom UG "UZINAT" Damirom Agovićem iz Gornjeg Milanovca.
Novinar Uroš Piper objavio je večeras fotografiju zgrade DSS-a. Dok bi neko marljivo radio na njihovom mestu, on je pokazao da ih baš briga za izbore koji dolaze...
Predsednik SNS i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević danas je sa predsednikom Aleksandrom Vučićem posetio opštinu Kula i rekao da sve što država radi, radi za građane. Vučević i Vučić su pored Kule posetili i Sivac i Crvenku.
Učesnici crvenog tima Exatlona – Jovan Radulović Jodžir, Boško Marinković, Aleksa Erski i Elica Erski, lana Stanišić, Tijana Jović i Nevena Petrović – posetili su Ivanjicu, rodno mesto svog klupskog kolege Radojice Lazića.
Sportski rijaliti Exatlon Srbija koji je emitovan na našoj televiziji sa Dominikanske Republike, toliko se dopao nekima da su odlučili da organizuju nastavak i to u Srbiji.
Zbog radova na redovnom održavanju u ulicama Tošin bunar i Dr Žorža Matea na Novom Beogradu, od danas do 24. marta doći će do izmena u režimu rada javnog prevoza, saopšteno je iz Sekretarijata za javni prevoz.
Ekipe JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" najavili su prekid vodosnabdevanja za danas, 10. marta, na teritoriji opština Zvezdara, Čukarica i Novi Beograd.
Kombinovane analize tima naučnika, koji je predvodila Lara Gonzales Karetero sa Univerziteta u Jorku, utvrdile su da su pre više hiljada godina evropske zajednice koristile različite biljne i životinjske proizvode za pripremu složenih jela.
Dva muškarca iz Kotora uhapšena su jer su pokušali da iznude novac "na ime duga" od žrtve iz istog grada, a još jedna osoba je osumnjičena za podstrekivanje na krivično delo.
Mihailo Stamenković (24) iz Niša, ubijen je u noći između 8. i 9. marta 2022. godine u selu Šarlinac kod Doljevca, a presuda ubici potresla je porodicu ubijenog.
Jovan Turčinović (45), trgovac umetničkim slikama nestao je pre 5 meseci sa milion i sto hiljada evra koliko je dobio od poslovnih partnera da uloži u otkup i prodaju umetnina.
Sukob oko Irana mogao bi da potraje do kraja marta, dok bi potpuna obnova regiona mogla da traje najmanje tri do četiri godine uz stabilna ulaganja, izjavio je turski politički analitičar Nidžat Sezgin.
Deseti dan američko-izraelske operacije protiv Irana i uzvratnih udara Teherana na Izrael, američke baze, ali i druge lokacije u regionu Bliskog istoka. Pratite uživo na Informer.rs.
Francuska raspoređuje desetak ratnih brodova, uključujući udarnu grupu nosača aviona, u Sredozemlje, Crveno more i potencijalno Ormuski moreuz u sklopu odbrambene podrške saveznicima ugroženim sukobom na Bliskom istoku.
Iranski ministar spoljnih poslova Sejed Abas Aragči oštro je kritikovao Sjedinjene Države, optužujući ih za destabilizaciju cena nafte zbog vojnih udara na iranske ciljeve.
Katarina Velika i Petar III Fjodorovič nisu imali intimne odnose sedam godina jer naslednik ruskog prestola uopšte nije bio zainteresovan bračni život.
Takmičarka u kvizu "Potera" ispravila je gramatičku grešku tragaču Žarku Stevanoviću, a na njegovom licu se videlo da mu zbog toga nije bilo nimalo prijatno.
Crveni tepih na dodeli Oskara svake godine donosi glamur i luksuz, ali ponekad i modne promašaje koji odmah postaju tema komentara na društvenim mrežama.
"Juancho E. Yrausquin Airport" na ostrvu Saba (Holandija), jedan je od najopasnijih komercijalnih aerodroma na svetu, a njegova pista izaziva strahopoštovanje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar