Ekipa Informera sutra će tokom celog dana izveštavati iz Budimpešte, tokom parlamentarnih izbora koji se održavaju u Mađarskoj. Imaćemo ekskluzivni sadržaj, brojna uključenja sa lica mesta, izjave, fotografije sa birališta i ulica glavnog grada Mađarske.
Najnovija dešavanja sa birališta u Mađarskoj pratite sutra iz minuta u minut na našem portalu Informer.rs, kao i putem Informer TV.
Podsetimo, u Mađarskoj se 12. aprila održavaju parlamentarni izbori na kojima pravo glasa ima više od 8,1 miliona birača, a prema podacima Nacionalne izborne kancelarije, putem pošte iz drugih zemalja može da glasa skoro pola miliona mađarskih državljana, najviše iz Rumunije i Srbije.
Biračka mesta u Mađarskoj otvaraju se u 6.00 časova, a zatvaraju se u 19.00 časova.
Prema anketama javnog mnjenja glavni rivali su stranka Fides aktuelnog mađarskog premijera Viktora Orbana i proevropska stranka Tisa, koju predvodi Peter Mađar.
Foto: Tanjug/AP
Očekuje se da će Nacionalna izborna kancelarija objaviti preliminarne rezultate u izbornoj noći, a rok za objavljivanje rezultata izbora je 18. april, dok konačni rezultati treba da budu objavljeni do 4. maja.
Mađarskog premijera bira parlament, prostom većinom glasova a mađarski predsednik podnosi predlog za premijera, koji je obično kandidat stranke koja je pobedila na izborima, a parlament zatim glasa o nominaciji.
Ukrajinci hoće da prave Majdan u centru Budimpešte
Autentičnost snimka za sada nije potvrđena, ali, prema navodima koji ga prate, nije ni osporena od strane organizacija koje se bave monitoringom ruske propagande.
Prema sadržaju koji se čuje na snimku, navodno se govori o organizaciji masovnog protesta u centru mađarske prestonice, sa detaljnim razmatranjem načina na koji bi demonstranti mogli da izvrše pritisak na policijske kordone i da se probiju do zgrade parlamenta.
Na snimku se, prema dostavljenom opisu, pominje broj od oko 50.000 demonstranata koji bi mogli da budu okupljeni na toj lokaciji. Vojnici navodno ocenjuju da prostor nije isti kao Majdan, ali da je pogodan zbog uskih prolaza koji bi policiji otežali kontrolu mase.
Američki predsednik Donald Tramp javno je pozvao građane Mađarske da na izborima u nedelju, 12. aprila, glasaju za premijera Viktora Orbana, koga je opisao kao snažnog lidera sa dokazanim rezultatima i potpunom podrškom Vašingtona.
Američki potpredsednik Džej Di Vens stigao je u Mađarsku uoči parlamentarnih izbora, sa ciljem da pruži podršku kampanji aktuelnog premijera Viktora Orbana.
Osam dana pre izbora u Mađarskoj, Peter Sijarto je upozorio da Evropska komisija planira da 15. aprila objavi potpunu zabranu ruske nafte u Evropskoj uniji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da su optužbe protiv mađarskog ministra spoljnih poslova Petera Sijarta o tome da je navodno izdao svoju zemlju neosnovane i glupe i da bi bez obzira kako se završi ova tema voleo da na izborima u Mađarskoj pobedi Viktor Orban.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki predsednik Donald Tramp javno je pozvao građane Mađarske da na izborima u nedelju, 12. aprila, glasaju za premijera Viktora Orbana, koga je opisao kao snažnog lidera sa dokazanim rezultatima i potpunom podrškom Vašingtona.
Prema podacima Kancelarije za KiM, u poslednjih pet godina zabeleženo je više od 800 incidenata na KiM, mahom premlaćivanja i ranjavanja Srba, kao posledica jezive antisrpske politike koju sprovodi režim Aljbina Kurtija.
Tri hrabre žene, supruge policajaca iz Valjeva - Ivana Jerinić, Dragana Dobrosavljević i Jagoda Milovanović, smogle su snage i izašle u javnost kako bi progovorile u ime svih koje dele istu sudbinu - njihove poridice, njihovi supružnici i deca, njihova imovina - našle su se na udaru gneva nakon što su blokaderi pokušali da izazovu krvavi građanski rat na protestu u Valjevu 14. avgusta prošle godine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, tokom današnje radne posete jugoistoku Srbije, obratio se javnosti povodom strahotnog i zverskog iživljavanja takozvane kosovske policije nad Srbinom Nenadom Raškovićem iz sela Dren u opštini Zubin Potok.
Predsednik SNS i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je danas da se prošlogodišnje avgustovsko nasilje, u kome su povređeni članovi SNS i spaljene prostorije te stranke, ne sme zaboraviti.
Meterorska kiša Perseidi razlog je što su se građani Niša tokom minule večeri i noći u velikom broju uputili ka izletištima, a mnogi su tamo proveli čitavu noć
Svašta je moglo da se pročita tog 13. avgusta 1954. godine na naslovnoj strani Večernjih Novosti, ali malo šta što je bilo geografski blisko našim građanima.
Pred Pokrajinskim sudom u Darmštatu u Nemačkoj vodi se postupak protiv građevinskog radnika E. D. (32), poreklom iz Srbije, zbog sumnje da je u novembru 2025. godine u Ofenbahu izazvao stravičnu nesreću u kojoj su život izgubile tri osobe, među kojima bilo i dete (9).
Spasioci u Hrvatskoj pronašli su telo jednog od dvojice Portugalaca za kojima se intenzivno tragalo od srede, kada je grupa od četvoro mladih rekreativnim gumenim čamcem isplovila u opasni Velebitski kanal.
U Hrvatskoj je nastavljena opsežna i intenzivna potraga za još dvoje portugalskih državljana koji se vode kao nestali od srede u 4.51 sati, kada je prijavljen njihov nestanak u Velebitskom kanalu.
Umesto osveženja i predaha od tropskih letnjih dana, kupanje na beogradskom bazenu "Košutnjak" prošle nedelje završilo se tragedijom. Muškarac (70) je preminuo nakon što mu je pozlilo u vodi, a ovaj smrtni slučaj ponovo je podsetio na crnu statistiku koja iz godine u godinu prati kupališnu sezonu.
Ministar odbrane Sjedinjenih Američkih Država Pit Hegset pozvao je članice Koalicije Amerika protiv kartela (ACCC) u Latinskoj Americi da istupe iz Međunarodnog krivičnog suda (ICC), optuživši taj sud da podriva nacionalni suverenitet država.
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) saopštila je danas da je na Krimu privela 55-godišnjeg muškarca koji je, prema tvrdnjama službe, Službi bezbednosti Ukrajine (SBU) dostavljao informacije o rasporedu ruskih vojnih jedinica i opreme i pripremao napade na železničku infrastrukturu.
Sjedinjene Američke Države planiraju da do 30. septembra povuku sve svoje vojnike iz Iraka, čime će biti okončano američko vojno prisustvo koje je počelo invazijom na tu zemlju 2003. godine i svrgavanjem režima Sadama Huseina, saopštili su danas američki i irački zvaničnici.
Situacija u vezi s požarom u blizini Herceg Novog jutros je nešto bolja nakon celonoćne borbe sa vatrom, kuće su odbranjene, a na mesto požara stigao je prvi avion Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, dok se očekuje dolazak i drugog, saopšteno je iz Službe zaštite i spasavanja.
Veterinar dr Aleks Krou je otkrio kojih pet rasa pasa nikada ne bi imao za ljubimce zbog načina na koji su ove rase selektivno uzgajane, što je doprinelo brojnim naslednim zdravstvenim problemima.
Novo vreme donosi promene u načinu na koji koristimo Gugl. Klasični taster "Search" za pretragu sa početne stranice uskoro bi mogao da bude uklonjen, a umesto njega pojavljuju se AI prečice. One će korisnicima omogućiti da jednostavnije generišu slike, rade sa fajlovima i dolaze do novih ideja.
Voda koja ostane nakon ispiranja sirovog pirinča nije samo mutna tečnost koju treba baciti. Može da ima značajnu ulogu u rastu i razvoju biljaka, zbog čega se ova jednostavna tečnost može koristiti kao blaga prirodna prihrana za cveće.
Miloš Stojanović Tigar, verenik voditeljke Jovane Jeremić govorio je o obrazovanju i otkrio da je išao samo u osnovnu školu, dok je srednju završio vanredno.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.