• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer

16.01.2024

08:55

Danas počinje skup u Davosu! Predsednik Srbije ima jedinstvenu priliku da se sastane sa svim najznačajnijim stranim liderima! (VIDEO)

inforer.rs

Live TV

Danas počinje skup u Davosu! Predsednik Srbije ima jedinstvenu priliku da se sastane sa svim najznačajnijim stranim liderima! (VIDEO)

Juče, 15. januara počeo je 54-ti Svetski ekonomski forum u Davosu. Da li će ovogodišnji forum uspeti da iznedri formulu za obnovu poverenja? Na ovo pitanje u "Info jutru" pokušali su da odgovore prof. dr Mihajlo Rabrenović, stručnjak za strategijski menadžment i Ljubodrag Savić, ekonomista.

Krovna tema skupa je "Obnova poverenja" koja će biti podeljena u četiri diskusione grupe usredsređene na postizanje bezbednosti i saradnje u podeljenom svetu, kreiranje privrednog rasta i stvaranju radnih mesta za novu epohu, veštačku inteligenciju kao pokretačku privrednu  i društvenu snagu kao i dugoročnu strategiju za klimu, prirodu i energiju.

Stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović smatra da živimo u duboko podeljenom svetu sa visokim bezbednosnim rizicima.

Foto: Masha Bandjur

Mihajlo Rabrenović

-Rivaliteti velikih sila su u usponu. Ekonomska kriza koja se odvija u Evropi. Od ovakvih skupova ne treba očekivati čuda. Ipak, ako on može da obezbedi dijalog među liderima i da promoviše saradnju i partnerstvo u budućnosti, onda taj skup ima vrednost. U kojoj meri će lideri iskoristiti te potencijale, to ćemo videti. Predsednik Srbije je već učestvovao na ovakvim skupovima i naša zemlja je do sada već imala koristi. Tu će biti premijer Kine, Blinken, predsednik Makron, premijeri Belgije i Španije, ali i generalni sekretar NATO-a. Naravno, tu će biti i pritisaka na našu zemlju. Inače, malo je vizionarskog liderstva u svetu u kome živimo. Neki kritikuju transparentnost ovakvih skupova. Bez učešća ruske federacije, taj skup nije potpun. Najpre su zabranjivali let Lavrovu, a onda su to povukli- rekao je Rabrenović.

Ekonomista Ljubodrag Savić istakao je da je najveći značaj ovog skupa u tome što naš predsedik ima mogućnost da sretne sve važne ljude u isto vreme i na istom mestu.

Foto: inforer.rs

Mihajlo Rabrenović i Ljubodrag Savić

-Ipak, ne očekujem da se u takvom forumu može nešto uraditi. U svakom slučaju, Davos je u ovom trenutku potreban svetu. Svet je strahovito podeljen. Malo cinično zvuči ta reč "obnova poverenja". Na nekom od prethodnih Davosa govorilo se o četvrtoj industrijskoj revoluciji. Tamo se koristi marketing velikog skupa da se lansiraju određene ideje. Ispod radara prolazi činjenica da se tamo raspravlja o veštačkoj inteligenciji. Doterali smo cara do duvara. Neće mašine zavladati ljudima, ali vidimo šta se sve dešava. Sada svako svakog može dovesti u neugodnu situaciju. Možda je za Srbiju najinteresantnije da uspostavi saradnju sa nekim investitorima i da se uspostave neke komunikacije u ekonomskom smislu- rekao je Savić.

Celu emisiju pogledajte u videu ispod:

 


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Hronika

Gost pratio konobara, pa potegao pištolj! Haos u niškom lokalu
Hronika

Gost pratio konobara, pa potegao pištolj! Haos u niškom lokalu

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su P. K. (50) iz ovog grada, zbog sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

03.08.2026

15:58

Planeta

SAD napale Irak! Svet u šoku!
Planeta

SAD napale Irak! Svet u šoku!

Ceo svet je tog 3. avgusta 1990. posmatrao dramu koja se odvijala u Persijskom zalivu: Irak je vojno napao i okupirao Kuvajt, sebi susednu i prebogatu državu koja je bila jedan od glavnih globalnih izvoznika nafte.

03.08.2026

16:01

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set