Beograd je između dva svetska rata bio domaćin kongresa hotelijera i gostioničara održanog u septembru 1929.godine u novootvorenom hotelu ''Avala''. U Beogradu je 1937.godine sa Zemunom radilo čak 23 hotela, 33 restorana, 433 gostionice, 427 kafana, 197 bifea, 412 narodnih kuhinja, 293 zdravljaka (u kojima se služilo mleko i jogurt) i 318 krčmi
Hotel ''Balkan'' je sagrađen 1860.godine po projektu arhitekte Andrije Vukovića, na temeljima ''Simine mehane''. Između ostalih, gost je 1876.godine bio i čuveni garibaldinac Đuzepe Barbani Brodano, koji je došao da ratuje kao srpski dobrovoljac u Srpsko-turskom ratu.
Jedan od prvih vlasnika hotela bio je Golub Janić, koji je bio i predsednik društva ''Srpska braća'', koje je obilato pomagalo podizanje škola u Srbiji.
-Na prostoru između hotela ''Balkan'' i Moskva'' nalazila se prva taksi stanica u Beogradu. Zgradu hotela je posle smrti Janića njegova supruga Bosiljka darovala kao zadužbinu Srpskoj kraljevskoj akademiji, uz obavezu da se iz ostvarenih sredstava finansira školovanje dece mavrovskog kraja- kaže za portal Informer.rs Vidoje Golubović, hroničar ovog vremena.
Foto: facebook.com
Hotel ''Balkan'' je uvek bio simbol Beograda
Golubović veli da je zgrada starog hotela srušena 1935.godine, da bi na istom mestu, tri godine kasnije bila sagrađena nova od sredstava koja je investirala Srpska kraljevska akademija. Hotel ''Balkan'' je neraskidivo vezan za istoriju Beograda. Ostalo je upamćeno, recimo da su Austrijanci po dolasku u Beograd 1914.godine postavili vešala između ova dva prestižna hotela.
Foto: facebook.com
Hotel ''Ekscelzior'' je privlačio diplomate u starom Beogradu
Gošća Ana Pavlova
Zgrada hotela ''Ekscelzior'' na početku Ulice Kneza Miloša, građena je prvobitno za potrebe sanatorijuma. Izgradnju je finansirao dr Jovan Jovanović, uvaženi beogradski ginekolog i akušer. Zgradu 1930.godine otkupljuje beogradski trgovac Stanić i pretvara je u hotel.
-Hotel je po kategorizaciji pripadao prvom redu hotela i 1928.godine raspolagao sa 55 soba i 110 kreveta. Te godine registrovano je 7.672, a naredne 10.154 noćenja - navodi za portal Informer.rs Golubović, autor knjige ''Mehane i kafane starog Beograda.
Hotel ''Ekscelzior'' je zbog izuzetnog komfora, mira i načina na koji je poslovao uživao naklonost brojnih diplomata. Istorija beleži da je gost ovog hotela 1937.godine bila i slavna primabalerina Ana Pavlova kojoj se divio ceo svet.
U gradski autobus ulazi tročlana porodica - majka očigledno penzionerka, njen sredovečni sin i njena sestra. Majka se sporije kreće, te je oboje drže pod ruku. U drugoj ruci, svo troje drže gomilu kesa u kojima nema- šta- nema
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U gradski autobus ulazi tročlana porodica - majka očigledno penzionerka, njen sredovečni sin i njena sestra. Majka se sporije kreće, te je oboje drže pod ruku. U drugoj ruci, svo troje drže gomilu kesa u kojima nema- šta- nema
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, gostovao je u emisiji "Jutro" na TV Prva. Predsednik je tom prilikom govorio o svim važnim temama koje se tiču svih građana Srbije.
Kiril Dmitrijev oštro je napao britanskog premijera Kira Starmera nakon što je London saopštio da su britanske snage presrele naftni tanker iz takozvane ruske „flote iz senke“ u Lamanšu.
Nesnađeni rektor i političar u pokušaju Vladan Đokić demolirao je kredibilitet Beogradskog univerziteta u proteklih godinu i po dana, a sad je, po svemu sudeći - odlučio da savetuje monahe.
Ugledna novinarka i autorka Marija Savić Stamenić gostovala je na televiziji K1, gde se u razgovoru osvrnula na rad na političkoj sceni i podelila iskustva saradnje sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Šta jedan običan građanin Srbije, koji ne pripada ni jednoj političkoj opciji, ali je rodoljub i želi dobro svojoj zemlji, može da zaključi o takozvanom Proglasu i blokaderskoj opoziciji?
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević poručio je na velikom skupu u Banatskom Karađorđevu da su građani i običan narod, a ne „lažna elita“, zaslužni za očuvanje stabilnosti i suvereniteta zemlje u izuzetno teškim vremenima.
Tokom popodnevnih časova su pripadnici Žandarmerije pronašli tela G.O. (47) i S.I. (49) iz Novog Orahova kod Bačke Topole, koji su u subotu kasno popodne ispali iz čamca na Tisi kod Sente.
U nedelju pre podne u selu Kobaj kod Prizrena došlo je do tragičnog sukoba u kojem je jedna osoba izgubila život, a druga je povređena, a reč je o obračunu između dve porodice.
U beogradskom naselju Surčin sinoć se dogodio ozbiljan incident kada je državljanin Kine iz vatrenog oružja pucao na kuću svog sunarodnika a prema prvim informacijama, motiv ovog napada su neraščišćeni kockarski dugovi.
Evropska unija spremna je da podrži sukob u Ukrajini do poslednjeg ukrajinskog vojnika i poslednjeg evra, umesto da se bavi problemima koji brinu Evropljane, izjavio je slovački premijer Robert Fico.
Umesto da pritvara ilegalne imigrante, premijer Velike Britanije Kir Starmer zadržava naftne tankere, istakao je Kiril Dmitrijev, šef Ruskog fonda za direktne investicije i specijalni predstavnik ruskog predsednika za investicije i ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
Iran je pristao da neće proizvoditi niti nabavljati nuklearno oružje prema nacrtu memoranduma o razumevanju između iranskog rukovodstva i Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je visoki iranski zvaničnik za agenciju Rojters.
Potpisivanjem ugovora vrednog 20 miliona dinara, Ministarstvo kulture je kroz ovogodišnji konkurs "Gradovi u fokusu 2026" omogućilo Apatinu izgradnju kompletnih instalacija i završne građevinsko-arhitektonske radove na Kući "Turski", odnosno budućem apatinskom muzeju.
Sa dolaskom toplijih dana i obuće koja otkriva stopala, mnogi počinju da obraćaju više pažnje na izgled peta. Suva, zadebljala i ispucala koža može biti neprijatna, ali uz nekoliko jednostavnih metoda nega stopala može postati mnogo lakša.
Luksuzno krstarenje namenjeno odraslima između Barselone i Monte Karla izazvalo je veliko interesovanje zbog neobičnog koncepta, visokih cena i strogih pravila koja važe za sve putnike.
Tehnološka kompanija Gugl pokrenula je pravni postupak protiv kineske hakerske grupe za koju tvrdi da je zloupotrebila njihov sistem veštačke inteligencije Gemini u cilju izvođenja velikih internet prevara.
Ljubitelji palačinki teško će odoleti francuskoj poslastici koja spaja najbolje od nekoliko omiljenih deserata. Far Breton, tradicionalni kolač iz Bretanje, poznat je po svojoj nežnoj, kremastoj teksturi i bogatom ukusu koji osvaja već na prvi zalogaj.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.