Liparske večeri posvećene jednom od naših najvećih romantičarskih pesnika i slikara, Đuri Jakšiću, Crnjani neguju više od šest decenija.
Raznovrsnim kulturno-umetničkim programom, otvorene su po 61. put. U isto vreme je sa posebnim pijetetom posthumno uručena nagrada piscu i pesniku Stevanu Tontiću za zbirku pesama izdatu u prethodnoj godini, koju je preuzela njegova supruga Snježana.
Foto: V.N.
Đurina varoš još jednom je pokazala da ga nikada neće zaboraviti. U organizaciji Narodne biblioteke koja nosi njegovo ime i ove godine je u rodnoj kući velikog pesnika otvorena izložba slika umetnika koji stvaraju na likovnoj koloniji, održana je svečana akademija, a u narednih šest dana koliko traju Liparske večeri, pored večeri poezije i muzike, program manifestacije upotpuniće pozorišne predstave.
Foto: V.N.
- Trudimo se i uporni smo da sećanje na Đuru Jakšića ne umine, da velika dela koja nam je ostavio ne padnu u zaborav. Zahvalna sam žiriju koji je nagradio umetnost, poeziju, ne pojedinca i time nam još jednom dokazao i podsetio nas da smo svi prolazni, a da je umetnost ta koja ostaje i koja je večna-rekla je Anica Garić, organizatorka manifestacije i direktorka Narodne biblioteke „Đura Jakšić“.
Stručni žiri je u maju odlučio da najbolju zbirku pesama izdatu u 2021. godini dodeli piscu i pesniku Stevanu Tontiću koji je preminuo februara. Njegova supruga Snježana večeras je primila nagradu
- Izuzetno sam potresena, a verujem da bi i Stevan bio potresen, jer ovo je izuzetna nagrada koja neguje nešto što je i te kako motovisalo za rad mog supruga, koji je nažalost preminuo februara ove godine i nije bio u prilici da doživi i da dobije ovu prestižnu nagradu-rekla je Snježana i ispričala koliko je njen suprug bio odan knjigama, rečima, književnosti.
Foto: V.N.
- Ratnih godina sam u Sarajevu radila, dok je Stevan pokušavao da piše. Imali smo jednu malu peć koju smo, nažalost, morali da ložimo knjigama. Kada sam se jednog dana vratila sa posla, zatekla sam supruga pod ćebetom, sa injem na obrvama, kako se smrzava i čita knjiga. Piatala sam ga: „Šta radiš to?“ Odgovorio je:“Jako je lepa knjiga, nisam mogao da je bacim u vatru“-ispričala je Snježana Tontić.
Lipe u dvorištu Đurine rodne kuće mirisom i širokim krošnjama, ponovo su probudile duh slavnog pesnika, kojim se njegovi sugrađani neizmerno ponose.
Foto: V.N.
- Sve što radimo i oboležavamo je u duhu Đurinog života i rada, kako u slikarstvu, tako i u poeziji-rekao je predsednik opštine Nova Crnja, Vladimir Brakus.
Književna nagrada „Đura Jakšić“ prošle godine je dodeljena Radivoju Šajtincu, a ustanovljena je 1985. godine. Posle četiri godine, kada se dodeljivala u gradovima gde je Đura živeo, od 1989. uručuje se u Srpskoj Crnji, u vreme održavanja „Liparskih večeri“. Među dosadašnjim dobitnicima su i Matija Bećković, Vojislav Despotov, , Radmila Lazić, Milena Marković, Enes Halilović, Rajko Petrov Nogo, Boško Ivkov, Ljubomir Simović i mnogi drugi.
Da li znate ko je naučio Miloša Obrenovića da pije viski ili kada je nudizam stigao u Srbiju? Sigurno vam je nepoznato i to da je Meša Selimović došao u sukob sa komunistima zbog ljubavi
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Da li znate ko je naučio Miloša Obrenovića da pije viski ili kada je nudizam stigao u Srbiju? Sigurno vam je nepoznato i to da je Meša Selimović došao u sukob sa komunistima zbog ljubavi
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, koji danima ne prestaje da izgovara skandalozne izjave na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića, priznao je da su tokom nedavne posete šefa naše države BiH "pratili svaki njegov korak", nakon čega je usledio obrt koji on nije očekivao.
Talas negodovanja izbio je u Poljskoj nakon nedavnih vesti o ruskom profitu od izvoza mineralnih đubriva, koji je Evropska unija pokušala potpuno da blokira u drugoj polovini 2025. godine.
Pukao je potpuno otvoren rat i sveopšte rasulo unutar studentskog pokreta. Članovi grupe "Zbor Kalemegdan" poslali su svim beogradskim plenumima dopis i tajni snimak u kom direktno optužuju svog saborca Lazara Mišića, poznatijeg kao Gandi, da je opasno mutio i spletkario iza leđa pokreta.
Blokaderski mediji Nova S i Insajder otvoreno su udarili jedni na druge, a iza svega se krije brutalna borba za vlast i prljavi novac, konstatuje medijski analitičar Uroš Piper.
Blokaderi su sastavili čak 39 strana dug ''dokument'' o političu Vladanu Đokiću, koji treba da bude rektor Univerziteta u Beogradu, a u kojem objašnjavaju zašto ga vetiraju sa blokaderske liste!
Država je zadala snažan udarac visokim cenama lekova – milioni građana konačno osećaju olakšanje, a lečenje postaje dostupnije nego ikada. Direktor UKC Niš dr Milan Lazarević poručio je da je ovo velika pobeda za sve pacijente koja će sprečiti komplikacije i spasiti mnoge živote.
Uroš Radulović, član Glavnog odbora SNS i šef odborničke grupe u Skupštini grada Niša, održao je žestoku konferenciju za novinare ispred Policijske uprave u Nišu i javno postavio pitanje koje je šokiralo javnost: Ko to iz odmetnutih policijskih struktura godinu i po dana drži zaštitni kišobran nad Milićem i omogućava mu da se izvlači bez ikakvih posledica?!
Pripadnici SAJ-a i UKP-a munjevito su upali u objekat u mestu Vodanj, kod Smedereva, gde su razbili opasnu narko-grupu i zaplenili oko pola tone marihuane.
Dan nakon strašne tragedije na Novom Beogradu, u kojoj je sin Zoranu Ć. (57) ubio majku Milku Ćosović (82), oglasili su se iz Gradske organizacije slepih Beograda i otkrili da je Milka bila ugledni oftalmolog koji je lečio i slabovide osobe.
Ljubisav Trifunoviću (83) iz svrljiškog sela Pirkovac, osuđen je danas na 14 godina zatvora, jer je 25. avgusta prošle godine ubio svog komšiju Jovana Mijajlovića (80).
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv trojice osumnjičenih zbog postojanja osnova sumnje da su 5. avgusta 2026. godine na teritoriji GO Surčin radi prodaje držali ukupno oko 85 kilograma različitih vrsta narkotika.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) otkrili su i rano jutros zatvorili ilegalnu laboratoriju za uzgoj i preradu opojnih droga na teritoriji Smedereva.
Ruski hakeri došli su do dokumentovanih dokaza o direktnom učešću NATO-a u napadima na ruskoj teritoriji, proizilazi iz materijala koje su anonimni hakeri dostavili ruskim medijima.
Mađarski premijer Peter Mađar danas je zahvalio stanovnicima te zemlje na njihovom "neviđenom nacionalnom jedinstvu" u suočavanju sa toplotnim talasom i sušom tokom prošle nedelje, navodeći da je zahvaljujući tome očuvana energetska bezbednost zemlje.
Četvrta barža, koju vlasti u Rumuniji nameravaju da potope kako bi se tok Dunava preusmerio ka nuklearnoj elektrani Černavoda, utovarena je danas i ona bi zajedno sa preostale tri trebalo da bude potopljena u narednim satima.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Cvetni aranžmani sa venčanja Alise Amoroso postali su viralni zbog veoma neobičnog detalja. Kako bi smanjila troškove, pridtala je na kreativno rešenje svoje organizatorke venčanja koje je uključivalo karfiol i kupus.
Kupovne kore za pitu mogu postati jednako ukusne kao domaće uz samo jedan jednostavan trik. Saznajte kako da napravite sočnu, mekanu i savršeno ukusnu pitu, bez suvih kora i razočaranja.
Kaomi Dženigs (28) iz Irske bila je na putovanju iz snova sa svojim suprugom Oliejem na Tajlandu, gde su slavili njegov 30. rođendan. Međutim, idiličan odmor pretvorio se u noćnu moru kada su počeli da se javljaju neobični simptomi, za koje se ispostavilo da su znak terminalnog tumora na mozgu.
Postoji jednostavan trik koji mesari često koriste, a za koji vam je potrebno svega nekoliko sekundi. Pomoću njega možete lako proveriti da li je piletina koju kupujete sveža i biti sigurni u svoj izbor.
Američki istraživači su prvi put uspešno koristili veštačku inteligenciju (AI) za dizajniranje potpuno novih virusnih genoma koji su potom u laboratoriji pokazali sposobnost razmnožavanja.
TV lice Ana Radulović u emisiji "Demanti" nije zaobilazila nijednu temu, te nam je oktirla kome je prvo rekla da se razvodi, kao i kakva je reakcija njenih roditelja bila.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.