Država pomaže poljoprivrednicima koji su pretrpeli štetu od požara i mnoge kuće su već pod krovom, rekao je ministar poljoprivrede Dragan Glamočić. Stradalima u požarima koji su početkom jula zahvatili deo zemlje, već je isporučena stoka, dok je isplaćeno 70 odsto subvencija. Vlada Srbije je izdvojila je ukupno 350 miliona dinara za sanaciju štete od požara.
Ministar Dragan Glamočić naveo je da prate dinamiku radova i da su obišli više gazdinstava, gde su kuće već stavljene pod krov. Dodaje da je dogovorena gradnja pomoćnih objekata, kao i da je resorno ministarstvo obezbedilo mnogo više stoke, mehanizacije i svih drugih potrepština nego što je i potrebno.
- Prošle nedelje smo isporučili svinje, ovih dana ćemo junice. Obezbedili smo i semena za jesenju setvu - istakao je ministar.
Zahtevi za subvenciju
Ministar je istakao da je ove godine podneto 23.000 zahteva za subvencije poljoprivrednika, što je za 5.000 više nego lane.
- To iziskuje više para iz budžeta, ali sve će biti obezbeđeno, jer je to ulaganje u investicije. Znači, kada se nama se poveća broj stoke, automatski ćemo imati veći stočni fond, što je važno ulaganje. Ali, država će takođe, tražiti i odgovornost, odnosno, sva sredsttva koja država daje poljoprivrednicima moraće da pravdaju računima, koliko su i u šta tačno uložili kako ne bi bilo zloupotreba - naveo je Glamočić.
Do sada je isplaćeno 75 milijardi dinara, što je 70 odsto subvencija. Istakao je da će Srbija i pored suše, imati dovoljno hrane, a zbog suše manje za izvoz.
Ministar je objasnio da se pomoć za domaćinsta u 16 gradova i opština dobija preko Ministarstva za javna ulaganja i da će svima biti dodeljena sredstva i za izgradnju objekata i za mehanizaciju.
Foto: printscreen Sremska TV
Suša u Srbiji
Glamoćić je istakao da su imali i veliki odziv donatora, da se striktno poštuje procedura da ne bi došlo do zloupotreba subvencija. Posebno naglašava da je već u avgustu realizovano 75 milijardi dinara subvencija.
-Veliki deo sredstava iz subvencija dodeljene su poljoprivrednicima. Do kraja ove godine sve što je ministarstvo namenilo biće realizovano, a to je rekordan budžet za poljoprivredu, i to se vidi na terenu, svuda po Srbiji. Godina jeste teška, jeste velika suša otežala i smanjila prinose. Ali, na vremenske neprilike mi ne možemo da utičemo. Jednostavno, svesni smo da je poljoprivreda fabrika pod vedrim nebom - naveo je Glamočić.
Napomenuo je da su rekordni prinosi pšenice, da će s kukuruzom biti malo više problemu, ali da ćemo opet imati dovoljno za svoje potrebe, i da obezbedimo hranu za stoku.
- Građani ne treba da brinu jer ćemo imati dovoljno hrane i pored poteškoća sa požarima i sušom. Biće manje količina za izvoz, ali to je ove sezone tako. Srbija je inače važan izvoznik mnogih žitarica - naglasio je ministar.
Novac na vreme
Glamočić je napomenuo da bi kvalitetna priplodne grla trebalo da budu isplaćena za 20 dana. Već do danas je isplaćeno 13,3 milijarde dinara i ističe da to nisu mala sredstva i da je to novac poreskih obveznika.
- Čak i oni traktori koji su izlazili i na puteve i tako dalje, 90 odsto tih traktora je kupljeno učešćem države od najmanje 50 odsto, a neki su dobili 65 odsto. Sertifikovano seme o kom smo toliko pričali, 94 odsto zahteva je odobreno i za mesec dana će biti svima isplaćeno - precizirao je Glamočić.
Kontrole mlečnih proizvoda, kazne do tri miliona dinara
Ministar Glamočić se dodtakao i kontrole proizvoda u supermarketima.
- Što se tiče proizvoda u supermarketima za koje smo ranije mislili da su mlečni, a ustvari sadrže palmino ulje, i sam sam se iznenadio koliko ima takvih proizvoda. Ali ono što je važno, vodimo računa o bezbednosti naših građana, o njihovim pravima i da imaju pravo da tačno znaju šta kupuju. I ti proizvodi su jasno odvojeni, inspekcije su krenule na teren, za sada radimo samo mere upozorenja - naveo je ministar. Glamočić je poručio da nakon toga idu kazne, a propisana je do tri miliona dinara.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Dragan Glamočić izjavio je da je Vlada Srbije donela danas Uredbu o dodatnim zahtevima za stavljanje na tržište proizvoda koji sadrže palmino ulje, palminu mast, odnosno druga biljna ulja i masti.
Biznismen Erol Mask, otac vlasnika "Tesle" Ilona Maska, na pragu je da uloži ozbiljna sredstva u Srbiju, gde bi sagradio institut za istraživanje gravitacije, koji već dugo planira da osnuje!
Novi set ekonomskih mera, koji predviđa niže cene proizvoda koji su sastavni deo potrošačke korpe, ali i olakšice u vidu povoljnijih kredita, izmene Ustava kojim bi se ograničilo izvršenje, pomoć penzionerima sa najnižim primanjima, i drugo, stupiće na snagu od 1. septembra, najavio je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
Pomoć punoletnim građanima Srbije, novčana pomoć za penzionere, povećanje penzija i niže cene lekova, samo su neke od ekonomskih mera države donete u prethodnom periodu. Ovo nisu kratkoročne olakšice, već briga o građanima na duže staze.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Dragan Glamočić izjavio je da je Vlada Srbije donela danas Uredbu o dodatnim zahtevima za stavljanje na tržište proizvoda koji sadrže palmino ulje, palminu mast, odnosno druga biljna ulja i masti.
Korisnici društvene mreže Iks na brutalan način su počeli da čereče potrčka tajkuna Dragana Đilasa, Borislava Borka Stefanovića, nakon njegovog nastupa na tajkunskoj televiziji Nova S.
Korisnici društvene mreže Iks na brutalan način su počeli da čereče potrčka tajkuna Dragana Đilasa, Borislava Borka Stefanovića, nakon njegovog nastupa na tajkunskoj televiziji Nova S.
Blokaderi su juče po ko zna koji put maltretirali aktiviste Srpske napredne stranke (SNS), ovog puta u Kragujevcu, ali snimljen je ključan detalj koji otrkiva sve o njima.
Aleksandar S. teško je povređen sinoć u gradskom prevozu na Slanačkom putu kada ga je ženska osoba napala i ubola ključem, nakon čega je prevezen u Urgentni centar.
Bahati vozač tokom rutinske saobraćajne kontrole u Obrenovcu u subotu uveče, umesto da postupi po naređenju policije, izazvao je incident tako đto je vređao i pretio saobraćajnom policajcu.
Policija je uhapsila mladića (22) zbog sumnje da je izvršio krivično delo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, nakon incidenta koji se dogodio tokom saobraćajne kontrole u beogradskom naselju Ugrinovci.
Podgoričanin Boban Milić bio je zadužen za uklanjanje bioloških tragova i prebacivanje vozila korišćenih tokom ubistava Damira Hodžića i Adisa Spahića, otmice Mila Radulovića zvanog Kapetan, ali i držanje velike količine oružja i municije, navodi se u optužnici Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) Crne Gore.
Predsednik SAD Donald Tramp oprostio se od republikanskog senatora Lindzija Grejema, koji je preminuo u 71. godini posle kratke i iznenadne bolesti, nazvavši ga jednim od najvećih ljudi i senatora koje je poznavao.
Liderka Nacionalnog okupljanja Marin le Pen bila bi ubedljivo prva u prvom krugu predsedničkih izbora u Francuskoj, a pobedila bi svakog rivala i u drugom krugu, pokazuje najnovije istraživanje agencije Elab za televiziju BFMTV i list „La Tribin dimanš“.
Hitne službe u Vašingtonu reagovale su tokom noći na poziv zbog srčanog udara u domu američkog senatora Lindzija Grejema na Kapitol hilu, objavio je En-Bi-Si njuz, pozivajući se na snimke policijske radio-komunikacije.
Predsednik Državne dume Rusije Vjačeslav Volodin pozvao je građane da se ujedine i ne pokazuju nezadovoljstvo zbog nestašice benzina, ocenjujući da panika na pumpama ide naruku protivnicima Moskve.
Glumica Zendaja razbesnela je svoje fanove nakon što se saznalo da joj je haljina za premijeru filma "Odiseja" u Londonu dostavljena privatnim avionom.
Lovorov list nije koristan samo u kuhinji, može poslužiti i za osvežavanje tepiha. Ovaj jednostavan trik pomaže da vlakna budu mekša, a prostorija prijatnijeg mirisa.
Mnogi veruju da su šumovi i prekidi tokom poziva znak prisluškivanja, ali da li je to zaista tako? Evo šta stručnjaci kažu o privatnosti telefonskih razgovora.
Urme nisu samo ukusna prirodna poslastica, već i namirnica bogata vlaknima, vitaminima i mineralima. Kada se konzumiraju umereno, mogu biti odličan dodatak svakodnevnoj ishrani.
Boravak na plaži ne zahteva preterano sređivanje, ali dame koje drže do svog izgleda i te kako vode računa kako će se pojaviti, počevši od svojih frizura.
Pevačica Olivera Velinović šokirala je javnost kada se pojavila na veselju pod šatrom i zapevala u helankama za trening, a snimak sada ima skoro 700.000 pregleda!
Pevač Bora Drljača, koji nas je napustio 11. oktobra 2020. godine, nikada nije uspeo da pronađe mir kada je u pitanju tragična smrt njegove prve supruge Verice.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.