Jagoda Lazarević, ministarka unutrašnje i spoljne trgovine danas je saopštila da je tržišna inspekcija u petak krenula u kontrole trgovinskih lanaca kako bi proverila da li poštuju primenu Uredbe koja je stupila na snagu 1. septembra, a kojom se trgovačke marže ograničavaju na maksimalno 20 odsto za 23 grupe proizvoda.
Ministarka Jagoda Lazarević je naglasila da neki od trgovinskih lanaca ne poštuju pomenutu Uredbu, dok je drugi poštuju, ali su ukinuli akcije.
- Otvoreni smo za dijalog, svesni smo značaja svih u lancu. Vrlo vodimo računa o tome kakve će biti cene, ali i da li će biti potrebno nešto da se promeni u uredbi što i planiramo - navela je Lazarević.
Set mera koje država uvodi kako bi se obezbedio bolji životni standard građana treba da pogodi različite segmente i da, sveukupno, da jedan sinergetski efekat, napomenula je ministarka.
- S jedne strane, država se trudi da se životni standard građana značajno poboljša i da se njihova kupovna moć poveća. U tom smislu, mora rast penzija i povećanje minimalne cene rada da prati i stabilizacija cena, da bi za novac koji primaju građani mogli da kupe više onoga što im je potrebno. Pritom, ne pričamo o luksuzu već o stvarima koje moraju da budu dostupne. Zato smo se fokusirali na ovu uredbu, kao i na zakone koje ćemo menjati i donositi u naredna dva, tri meseca kako bismo uveli red - rekla je, pa dodala:
Foto: Foto: Shutterstock
Cene u marketima
- To je proces. Mera nije popularna, što su nam pokazale reakcije trgovinskih lanaca.
Navodi da su trgovinski lanci ucenjivali proizvođače.
- Bilo je pokušaja da izvrše pritisak na dobavljače, zbog čega je uredba i promenjena nakon 24 sata od usvajanja. Ponosni smo u Ministarstvu trgovine i zbog toga što su neke kompanije imale poverenja u nas. Poverili su nam se, uz rizik da budu i sankcionisani od strane trgovinskih lanaca, kada smo potpuno demistifikovali taj koncept of rabata koji je sve vreme bio ispod radara a predstavlja ozbiljan namet na njih. Koliko nam je važno da građani kupuju jeftinije, fokusirani smo i na naše proizvođače i našu industriju - rekla je resorna ministarka.
Jagoda Lazarević je ocenila da bi jasnije razlike u cenama mogle da se vide za 15-ak dana od početka primene uredbe.
- Treba malo vremena, verujem da prvi realniji efekti mogu da se vide posle 15 dana, ali hajde da damo i mesec dana za konsolidaciju. Mi radimo presek na pet dana, a bilo je svega. Bilo je onih lanaca koji su primenili uredbu, ali su ukinuli akcijska sniženja, ali i onih koji apsolutno nisu primenili uredbu. Mi sve pratimo - naglasila je ona.
Prema njenim rečima, prilikom donošenja uredbe o ograničavanju marži rukovodilo se primerima dobre prakse Mađarske, Rumunije i Makedonije.
- Dobili smo informaciju da Bugarska, koja ulazi u evrozonu, namerava da primeni sličnu meru, ograničavanja marži na 20 odsto i of rabat na 10 odsto, što je možda neki naš recept, upravo da bi stabilizovali cene i da ne bi došlo do šoka kada počnu da primenjuju evro - navela je Lazarević.
Ona je dodala i da se očekuje i od potrošača da daju inpute i signaliziraju gde cene nisu pale.
- Mnogo je posla, ali ovo nije jednokratno. Trudićemo se i mi kao Ministarstvo i cela Vlada Srbije, jer ovo nije ad hok akcija već nešto što treba stvari da vrati u realne tokove - zaključila je Lazarević.
Ekonomske mere uvedene 1. septembra već daju rezultate! Razlika u cenama u trgovinama je osetna i građani pri svakoj kupovini mogu da uštede od 10 do 20 odsto.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić oglasio se danas putem zvaničnog Instagram naloga i tom porukom jasno poručio svakom stanovniku naše zemlje da dolazi jedna mirna budućnost.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ekonomske mere uvedene 1. septembra već daju rezultate! Razlika u cenama u trgovinama je osetna i građani pri svakoj kupovini mogu da uštede od 10 do 20 odsto.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas boravi u poseti Rasinskom okrugu, gde obilazi privrednike, radove na infrastrukturi i poljoprivredna domaćinstva!
Rusija neće prihvatiti nikakav sporazum o okončanju sukoba u Ukrajini ukoliko on bude postignut na štetu njenih bezbednosnih interesa, poručio je stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja.
Zdravko Ponoš, lider opozicione stranke SRCE, gostovao na svojoj omiljenoj tajkunskoj televiziji, pa napravio opšti haos - priznao da je država opremila vatrogasce, optužio N1 da lenčari dok Vučić radi, i na kraju brutalno patosirao lažne studente i blokadere!
Nezapamćeni izliv autošovinizma zavladali su u redovima opozicionih blokadera onog trenutka kada su shvatili da se izbori nezadrživo približavaju, a da oni nemaju ni plan, ni program, niti podršku građana!
Zlatko Kokanović, samoprozvani borac za zaštitu životne sredine i opozicioni agitator, po ko zna koji put je uhvaćen u gnusnim lažima i podvalama, čime je do kraja razotkrio svoje pravo lice pred celokupnom javnošću Srbije!
Haos i opšti politički zemljotres potresaju Podgoricu nakon što je lider DNP-a Milan Knežević javno razotkrio i obelodanio šokantnu dokumentaciju koja dokazuje da je crnogorski premijer Milojko Spajić samoinicijativno tražio da bude upisan u rezervni sastav Vojske Srbije.
U očajničkom pokušaju da uveri građane u svoje bolesne teorije, Ponoš je izneo sramne optužbe na račun sopstvenog naroda, ali ga je surova statistika u roku od nekoliko sekundi potpuno razotkrila njegove laži!
Bivša takmičarka najgledanijeg sportskog rijalitija "Exatlon" Milica Ohman odgovarala je na brza pitanja i otkrila šta joj je ostalo u najlepšem sećanju iz takmičenja.
Nova sezona Exatlona još nije ni počela, a već se uveliko spekuliše o poznatim imenima koja bi mogla da zamene muzičku scenu najtežim sportskim poligonima.
Šampion Exatlona Marko Nikolić pred kamerama Informera prisetio se avantura iz prve sezone najvećeg sportskog rijalitija i otkrio šta mu je donela pobeda.
Rusija je četvrta najveća ekonomija sveta kada se bruto domaći proizvod meri prema paritetu kupovne moći, a ispred nje se nalaze samo Kina, Sjedinjene Američke Države i Indija, pokazuju podaci Svetske banke i najnovije procene Međunarodnog monetarnog fonda.
Podrška Amerikanaca ratu sa Iranom pala je na svega 31 odsto, najniži nivo od početka sukoba, dok je rejting predsednika SAD Donalda Trampa ostao na rekordno niskih 33 odsto, pokazuje najnovija anketa Rojters/Ipsos.
Rusija neće prihvatiti nikakav sporazum o okončanju sukoba u Ukrajini ukoliko on bude postignut na štetu njenih bezbednosnih interesa, poručio je stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja.
Dve osobe su poginule, a još dve povređene u velikom napadu ukrajinskih bespilotnih letelica na Krasnodarski kraj, gde su tokom noći odjekivale eksplozije, izbili požari, a vatra je zahvatila i naftnu rafineriju u Afipskom.
Novi film Lordana Zafranovića "Zlatni rez 42: Djeca Kozare" konačno će premijerno biti prikazan 2. oktobra u Beogradu u Sava Centru, a dan kasnije, 3. oktobra u Banja Luci.
Ruski pisci dali su neka od najznačajnijih dela svetske književnosti, a romani Lava Tolstoja, Fjodora Dostojevskog, Mihaila Bulgakova i Ivana Turgenjeva i danas se nalaze na listama obavezne lektire širom sveta.
Napadima, sujeti i sramotnom ponašanju glumačke zvezde Milana Marića izgleda nema kraja pa je objavio još jedan status na Iksu u kojem pljuje holivudsku zvezdu Žana Kloda Van Dama.
Boja, tekstura i miris mesa mogu nam mnogo reći o njegovoj svežini i tome da li je bezbedno za jelo. Iako meso u prodavnici može izgledati lepo i uredno upakovano, to ne znači uvek da je sveže. Zato je važno obratiti pažnju na nekoliko jednostavnih znakova.
Brat Nadice Ademov, Bubi Ademov nedavno je pred kamerama otkrio razlog zbog kog nije bio na sestrinom venčanju, ali i otkrio da mu zet pomaže u karijeri.
Pevačica Jelena Kostov je na svom Instagram profilu objavila selfi sa plaže u crnom bikiniju, istakavši u prvi plan preplanuli ten i izuzetno zategnuto telo.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.