Hiljade srpskih turista bile su žrtve prevare nelegalnih agencija, ali dosta je bilo, ovim prevarama moramo stati na kraj, poručuju iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija "Juta".
- Sve je više građana koji su nasamareni zato što su aranžmane kupili preko nelegalnih organizatora - pojedinaca, profila na društvenim mrežama ili kvaziagencija. Ovo ugrožava putnike, narušava ugled turističke privrede i stvara ozbiljan rizik za sve koji žele da bezbrižno putuju. Zato pokrećemo inicijativu "Putuj legalno - biraj sigurnost" - poruka je Seničića.
On upućuje na to da je ove godine bilo na hiljade slučajeva koji su prijavljeni što policiji, što turističkoj inspekciji.
- Mnogi to zbog sramote i ne prijave, te je cilj ove inicijative da edukujemo ljude da prepoznaju nelegalno poslovanje, da im pojasnimo razlike, jer tu nema nikakve garancije. Sa ovim neproverenim ponudama kockate se s novcem i vremenom - ističe Seničić.
Foto: Foto: Shutterstock
Direktor "Jute" objašnjava o čemu se tačno radi.
- Reč je o sivoj zoni koja se odnosi na neregistrovane organizatore putovanja koji prodaju "atraktivne i jeftine aranžmane" koji često deluju nerealno. To oglašavaju na javnim mestima, na primer banderama i oglasnim tablama, ali i na društvenim mrežama, a pritom ne nude nikakvu garanciju - kaže on i dodaje:
- Često se dešava da ljudi uplate smeštaj preko društvenih mreža pa da "vlasnici" nestanu, da smeštaj zapravo ne postoji. Kada se uplaćuje smeštaj ili putovanje, ukoliko je sve legalno, treba da postoji ugovor o usluzi i garancija putovanja. Ko to ne daje, znači da ima neki problem.
Sagovornik ističe i da se u ovim ponudama često nudi jedno, a dobije nešto skroz deseto.
- Dešava se i da privatnik nudi smeštaj, primera radi mali apartman u starijem objektu, a postavi slike neke nove vile. Onda kad dođete i vidite to, nema načina da se žalite. Razvoj tehnologije doveo je do toga da se putem veštačke inteligencije mogu generisati snimci i fotografije koji se postave na internet, ali morate da znate - kada nešto deluje primamljivo na prvi pogled, posebno ako je cena niska, obično se iza toga krije nešto sasvim drugačije - napominje Seničić.
Seničić: Provera ide preko matičnog broja
Aleksandar Seničić savetuje turiste da na sajtu Agencije za privredne registre u sektoru turizma preko imena ili matičnog broja provere da li je neko registrovan.
- Morate obratiti pažnju na to da li su legalni objekti i preko imena ili matičnog broja doći do informacija da li je neko registrovan. Potrudićemo se i insistiraćemo na tome da legalne agencije postave matični broj u opisu svih profila da bi bio vidljiv, a omogućićemo i na našem sajtu pretragu koja će direktno da pretražuje sektor turizma, odnosno da li neko posluje legalno ili ne - kaže direktor "Jute".
Kako biste smanjili mogućnost da budete obmanuti i da vam putovanje presedne, obavezno proverite ponudu i organizatora, savetuje direktor "Jute".
- Sve turističke agencije moraju biti registrovane kod Agencije za privredne registre i upisane u registar turizma, tako da to treba obavezno proveriti. Zatim se proveri i da li ima licencu za rad, kao i da li daje garanciju putovanja. To vam je papir koji daje sigurnost da, kada se obratite osiguravajućem društvu, možete da naplatite novac. Ukoliko nema garancije, putnik može da odbije da uplati aranžman. Uplate neregistrovanim agencijama i licima i njihove prevare iste su kao kada vas neko prevari na ulici - ističe direktor "Jute".
Foto: Shuterstock
Ukoliko do prevare dođe, kaže on, podnosi se krivična, odnosno prekršajna prijava ukoliko je iznos viši od 15.000 dinara.
- Onda shvatimo da nikako nije slučajnost što je najveći broj prevara sa iznosima ispod sto evra. Tu prosto nema kontrole, a ni sigurnosti ako se nešto desi. Mnogi privatnici izdaju stanove, a nelegalni su, pare uplatite njemu na račun, a on može da se pravi blesav. Ovo je jedan od gorućih problema u turizmu - navodi Seničić.
Ako ste u nekom od prethodnih postova pojeli u piceriji posnu picu, gotovo je izvesno da ste se u stvari omrsili. Ukoliko ste konzumirali biljni kačkavalj, verovatno ste uneli i mlečne sastojke. Ako imate poverenja u proizvođače koji na ambalaži ističu "posno", pročitajte malo bolje deklaraciju na poleđini i videćete da to u stvari znači da je taj proizvod samo možda postan.
U Kaluđerici se nedavno dogodila uznemirujuća scena kada je žena pokušala da prevari prolaznicu tvrdeći da je vidovita i da može ukloniti magiju, a istovremeno tražeći novac za izmišljeni ritual.
Sve više malih prodavaca odlučuje da robu nabavlja putem popularnih trgovinskih lanaca "Temu" i "Shein", a kasnije iste artikle preprodaju desetostruko više!
Međimurska policija upozorila je da je opticaju ponovo filmski novac, napravljen od običnog papira i bez obeležja, a koriste se isključivo kao rekviziti prilikom snimanja filmova.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ako ste u nekom od prethodnih postova pojeli u piceriji posnu picu, gotovo je izvesno da ste se u stvari omrsili. Ukoliko ste konzumirali biljni kačkavalj, verovatno ste uneli i mlečne sastojke. Ako imate poverenja u proizvođače koji na ambalaži ističu "posno", pročitajte malo bolje deklaraciju na poleđini i videćete da to u stvari znači da je taj proizvod samo možda postan.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se iz Pariza gde će prisustvovati danas vojnoj paradi povodom obeležavanja Nacionalnog praznika Republike Francuske – Dana pada Bastilje i još jednom pokazao šta znači voditi nezavisnu, suverenu i ponosnu politiku, ostavivši komšije iz Hrvatske u potpunom šoku i neverici.
Hrvati danas pucaju od muke jer je Francuska predvođena Emanuelom Makronom našoj zemlji i predsedniku Aleksandru Vučiću učinila veliku čast stavivši ga da sedi u prvom redu tokom velike vojne parade povodom Nacionalnog praznika Republike Francuske - Dana pada Bastilje.
Ono što se dešava u taboru propalih blokadera i tajkunske opozicije prevazilazi čak i najluđe granice zdravog razuma! Nakon što su se juče međusobno poklali i izvređali na društvenim mrežama, u opšti cirkus i blato se sada uključila i dežurna srbomrziteljka Nataša Kandić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas u Parizu prisustvuje vojnoj paradi povodom obeležavanja nacionalnog praznika Francuske -Dana pada Bastilje. Međutim, mrziteljima Srbije se jedna fotografija iz Pariza neće dopasti.
Perjanice blokaderskog pokreta, koje već duže od godinu i po dana aktivno rade na pokušajima rušenja Srbije, po unapred razrađenom scenariju "pobegle" su na luksuzne turističke destinacije.
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se jutros oko 9.35 časova u mestu Veliki Crljeni kod Lazarevca, kada je putnički voz na pruzi Beograd–Bar naleteo na automobil na takozvanom divljem i neobezbeđenom pružnom prelazu.
Pet članova navodne organizovane kriminalne grupe uhapšeno je jutros na području Pirota u velikoj akciji Uprave kriminalističke policije (UKP) i Javnog tužilaštva za organizovani kriminal.
Suđenje Zoranu Marjanoviću za ubistvo supruge, pevačice Jelene Marjanović, koje je danas trebalo da bude nastavljeno u Višem sudu u Beogradu, odloženo je za 7. oktobar jer u sudnici trenutno ne postoje tehnički uslovi za pregledanje ključnih snimaka sa sigurnosnih kamera iz Borče.
Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru predložilo je određivanje pritvora Kotoraninu M. Lj. (68), koji se sumnjiči da je premoren upravljao mini-busom koji se 12. jula zakucao u betonski zid u mestu Lipci, kada je poginula Jovana Stanković (21) iz Niša, dok je još 16 državljana Srbije povređeno.
Italiju je zahvatio treći veliki toplotni talas ovog leta, a Ministarstvo zdravlja zemlje izdalo je crvena upozorenja zbog opasnosti po zdravlje u sedam gradova, dok se na Sardiniji očekuju temperature do 45 stepeni Celzijusa.
Kriminalistički filmovi o stvarnim događajima uvek imaju dodatnu dozu napetosti i neizvesnosti, jer su zasnovani na istinitim pričama koje su šokirale svet.
Jedan od najboljih filmova reditelja Kristofera Nolana stigao je na Netfliks, ali u ovom trenutku ovo ostvarenje još uvek nije dostupno za gledanje u Srbiji.
Mleveno meso je nezaobilazni deo domaće kuhinje, a iskusni kuvari savetuju da se izbegnu uobičajene greške i primene jednostavni trikovi koji daju bolje rezultate tokom pripreme jela.
Mlad Mesec očekuje nas u vodenom znaku Raka u 11.45 minuta, a imaće snažan uticaj na Rakove, Ribe i Škorpije. Ovakva pozicija Meseca donosi novi početak i trajaće dve nedelje.
Bubuljica na licu retko dolazi sama, a skoro uvek dolazi u najgorem trenutku. Dobra vest je da iza svake bubuljice stoji jasan mehanizam – višak sebuma, začepljena pora i upala – a kada razumete taj mehanizam, mnogo je lakše da izaberete pravi pristup umesto da nasumično menjate proizvode i nadate se najboljem.
Koncert Dženana Lončarevića planiran za 21. jul u okviru manifestacije "Ilijaški dani 2026" je otkazan, ova odluka je donesena iz istih razloga koji su ranije doveli do otkazivanja koncerta Alena Islamovića.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.